Modelism - RHC Forum: DLG SCHLORDERDING - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DLG SCHLORDERDING vreau sa invat despre DLG si sa zbor DLG

#1 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2021 - 06:53 PM

Salut, am cumparat si am terminat de construit acest DLG
https://www.lindinge...OOD-KIT/9737967
Dotarea este cu un lipo 2s de 350mah servourile sunt digitale. Statia este un DX9 cu receptor pe 6 canale( altul nu am avut). Greutatea totala 161 grame. Anvergura este cea de 105 cm. Aripa am echilibrat-o in sensul ca a trebuit sa-i mai pun un banut de 5 bani pe partea opusa pinului de lansare. Nu mai stiu exact CG la cat este, dar m-am orientat dupa un forum de aeromodelism (germano-austriac). Primul zbor a fost din mana si a mers drept. Nu sunt expert in aruncare, dar la primele lansari nu am facut setari pentru lansare si zbor. Lansez cu dreapta si tendinta lui a fost de zbor inclinare spre stanga si de rotire tot spre stanga cu toate ca am incercat sa-l aduc pe linia cea buna. Vantul era usor in usoare rafale (fiind la munte). Dupa cateva lansari evident ca mi-am dat seama ca nu o sa reusesc sa fac nimic fara setarile de lansare si zbor. M-am chinuit pana am gasit cum sa fac pentru statie pt. DLG.
https://youtu.be/Cx49p0BDPHU
Am incercat din nou cu setari pentru lansare si zbor. Cu toate ca am setat la maximul permis de trim tot are tendinta de a se deplasa in cerc (spre stanga) dar acum dupa ce se angajeaza spre stanga, are un joc din coada.
Aceste este link-ul catre forumul german:
https://www.rc-netwo...-dlg_1m.447768/
Unde gresesc?
Trebuie sa invat sa lansez? Ar trebui sa fac alte setari ca sa nu mai aiba tendinta de a vira catre stanga?
Multumesc
0

#2 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2021 - 06:54 PM

P.s. la primul zbor din mana m-am referit aruncare directa nu prin rotire
0

#3 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 15 July 2021 - 07:03 PM

Poze cu modelul din fata, spate, lateral ... Altfel ce sfaturi sa-ti dam ?

Ai echilibrat aripa? Verifica daca este echilibrata. Unul din primii pasi.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2021 - 08:55 PM

Sa inteleg ca lansarea e naspa (o ia intr-o parte, se balangane) dar dupa aceea zboara OK.

Altfel la un DLG de 1m cu 2 servo nu prea ai multe trimaje/faze de zbor. Poate cel mai important e sa nimeresti CG-ul.

Dupa aceea sa il vezi ca zboara bine si cumva la sfarsit sa lucrezi la lansare (care e si trimare/faza de zbor si tehnica). Adica daca zboare bine pur si simplu il poti lansa decent fara faze dedicate pentru lansare.

In Bucuresti sunt cativa care au/zboara DLG, de fapt sunt multe Falke si Bug.

Tipul asta pare ca lanseaza bine:


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 15 July 2021 - 08:58 PM

0

#5 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2021 - 04:48 PM

Vezi postareapopad, la 15 July 2021 - 07:03 PM, a spus:

Poze cu modelul din fata, spate, lateral ... Altfel ce sfaturi sa-ti dam ?

Ai echilibrat aripa? Verifica daca este echilibrata. Unul din primii pasi.


Aripa am spus ca am echilibrat-o, punandu-i un banut de 5 bani pe partea opusa pinului de aruncare
0

#6 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2021 - 05:02 PM

Din pacate acum nu pot sa folosesc un photoshop sa pot sa scad altfel dimensiune fisierelor. Le-am dat resize din paint.
Din fata nu am avut cum sa-l fixez ca sa iasa bine, dar la nivelul ochiului meu stabilizatorul orizontal "atinge" aripa la aceeasi distanta si pe partea stanga si pe dreapta (fata de centrul aripii)

Fisiere atasate


0

#7 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 16 July 2021 - 05:02 PM

Vezi postareaRazvan1974, la 16 July 2021 - 04:48 PM, a spus:

Aripa am spus ca am echilibrat-o, punandu-i un banut de 5 bani pe partea opusa pinului de aruncare


Ok, dar poze ... poate observam in ele o mica abatere care ti-a scapat, ca de undeva vine acea abatere spre stanga.

Daca setezi totul pe zero, si-l arunci drept din mana ar trebui sa mearga drept si sa planeze lung.
Daca nu merge asa, incerci sa vezi unde nu este simetric, este torsionata usor aripa sau profundorul ... Chiar tu spui "Cu toate ca am setat la maximul permis de trim tot are tendinta de a se deplasa in cerc (spre stanga) dar acum dupa ce se angajeaza spre stanga, are un joc din coada."

Deci revin-o la zero cu trimarile si vezi de ce nu zboara drept ?

Aceasta postare a fost editata de popad: 16 July 2021 - 05:03 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#8 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 16 July 2021 - 05:13 PM

Incearca sa verifici dimensiunile marcate pe poza, cat poti de precis. Orice diferenta are urmari :).

Fisier atasat  20210716_172543 (1).jpg (172.32K)
Number of downloads: 28

Aterizari fericite !

PopaD
0

#9 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 16 July 2021 - 06:10 PM

Poti sa pui o poza mai mare, parca deriva are o mica abatere spre dreapta. Dar poate fi doar o impresie.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#10 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2021 - 08:41 PM

Vezi postareapopad, la 16 July 2021 - 05:02 PM, a spus:

Ok, dar poze ... poate observam in ele o mica abatere care ti-a scapat, ca de undeva vine acea abatere spre stanga.

Daca setezi totul pe zero, si-l arunci drept din mana ar trebui sa mearga drept si sa planeze lung.
Daca nu merge asa, incerci sa vezi unde nu este simetric, este torsionata usor aripa sau profundorul ... Chiar tu spui "Cu toate ca am setat la maximul permis de trim tot are tendinta de a se deplasa in cerc (spre stanga) dar acum dupa ce se angajeaza spre stanga, are un joc din coada."

Deci revin-o la zero cu trimarile si vezi de ce nu zboara drept ?



Deci intai am incercat sa vad cum zboara fara sa fac modoficare si zbura drept pe o distanta de aproximativ 10 metrii dupa care ateriza drept. Aici ma refer la aruncarea din mana normal ca o lansare. Cand am incercat sa-l arunc prin rotire, chiar daca am facut setarile de lansare are tendinta de a zbura catre stanga.
0

#11 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 16 July 2021 - 08:54 PM

Ok. E normal. Inteleg ca arunci cu mana dreapta, cu rotire spre stanga. Tubul de carbon e flexibil si atunci apare si o anumita bataie a cozii.

Poti incerca progresiv, sa trimezi directia, pina cand dupa ce-i dai drumul, merge aproape drept.
Apoi, trimezi profundorul, pina obtii traiectoria dorita. S-ar putea la inceput sa aiba tendinta de a veni usor pe spate, sau invers. Trimezi cu pasi mici pina ai o traiectorie ascendenta dreapta.

E ceva de munca. Iti doresc rabdare si tenacitate, si o sa vezi ca in cele din urma va zbura cum vrei.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#12 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 July 2021 - 12:13 AM

Daca la lansare dreapta tip planor merge Ok atunci e bine.
La lansare de tip DLG intra alte forte in actiune.datorita miscarii de rotire accelerate.
Era un clip pe youtube in care unul din meseriasii echipei SUA de DLG explica tehnica lui de lansare (parca era un tip de origine coreeana, Jun si mai nu stiu cum).. Trebuei sa stii exact cand accelerezi, cand faci "zva^c"-ul si cand sa dai drumul la planor.
In alta oridine de idei, daca te uiti cu atentie la planoarele de competitie s-ar putea sa ai surpriza vietii tale: la chestiile foarte "elaborate" s-a trecut la profile nesimetrice la deriva (si deci conteaza daca lansezi cu stanga sau cu dreapta cand faci comanda pentru un planor de competitie).
Uite un link care te poate ajuta sa intelegi mai bine, ai si niste poze pe acolo
https://www.barcs.co...ation-question/

Citeaza

F3K models experience a very high yaw during the launch at the moment of release on every flight. The aircraft tends to go on rotating as it is released, tail out of the turn, and the oversized fin is there to damp this out quickly. Most have a cambered fin section to help with this. The fin is mounted with a large section below the fuselage to reduce the torque that an all-on-top layout would produce.
Theories may be advanced to explain the, tailplane above or tailplane below, fashions but I think the practical, "when the pull string breaks', situation favours a top mounting.

Ce se poate face cu un DLG de balsa (si cu ampenaje de balsa infoliate)?
- Sa te asiguri ca distantele bot-vvrfuri aripi-coada sunt egale
- sa te asiguri ca ampenajele nu sunt torsionate si folia este corect lipita
- sa te asiguri ca la lansare normala zboara drept
- sa iti imbunatatesti tehnica de lansare
- nu ar strica sa ii pui un carlig de sandou si sa il lansezi drept cu sandoul pina te inveti cu el; daca rezista la o lansare la sandou nu ai probleme de rezistenta si nici nu ai probleme date de tehnica incorecta de rotire.
Dupa ce te obisnuiesti cu el si ai incredere nu te impiedica nimeni sa faci intindere la cativa muschi ai spatelui daca ai pofta de asa ceva...

Aceasta postare a fost editata de ender67: 17 July 2021 - 12:14 AM

0

#13 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 July 2021 - 05:51 AM

mie mi se pare că aripa nu e perpendiculară pe fuselaj. Sunt forte importante unghiurile de incidență. În rest, un planoraș fain!
0

#14 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2021 - 05:37 PM

Vezi postareapopad, la 16 July 2021 - 05:13 PM, a spus:

Incearca sa verifici dimensiunile marcate pe poza, cat poti de precis. Orice diferenta are urmari :).

Atasament 20210716_172543 (1).jpg


Am mai facut inca o data verificarile azi si sunt bune. Toate sunt egale
0

#15 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2021 - 05:39 PM

Vezi postareapopad, la 16 July 2021 - 06:10 PM, a spus:

Poti sa pui o poza mai mare, parca deriva are o mica abatere spre dreapta. Dar poate fi doar o impresie.

Nu are abatere spre dreapta. Arculetele din sarma sunt mai puternice decat mecanismul servo-ului (atunci cand nu este alimentat) si trag de brat
0

#16 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2021 - 05:51 PM

Ar mai fi o problema si poate aici mai este o problema. Tinand cont ca aripa are un unghi diedru si ea se aseaza pe o suprafata dreapta, cred ca in timpul lansarii basculeaza un pic si acest lucru influenteazapozitia fiecarui segment de aripa (stanga sau dreapta). Adica ma gandesc ca este posibil ca un segment de la smucitura sa devina mai portant decat celalalt. Ar trebui o "sa" ca in figurile atasate pe care aripa sa stea mai fixa.
Ce credeti?
Sau cum sunt construite alte DLG-uri care au diedru si cum se fixeaza pe fuselaj?

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  sa1.jpg (9.2K)
    Number of downloads: 14
  • Fisier atasat  sa2.jpg (12.06K)
    Number of downloads: 13

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro