Modelism - RHC Forum: Impermeabilizare navomodel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Impermeabilizare navomodel

#1 Useril este offline   Vicman 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 08-February 18

Postat 16 June 2021 - 08:14 PM

Salutare,

Am tot cautat pe aici dar nu am găsit ce ma interesează și am nevoie de puțin ajutor. Am în lucru un vas de pescuit și as vrea sa l pun pe apa. Aici sunt mai multe probleme:

1. Nava va fi construita din placaj cu bordaj de balsa. Întrebarea este cum pot sa l impermeabilizez?

3. Lestarea: ma gândesc ca pentru a pluti și a sta drept pe apa, nava trebuie sa aibă o greutate care s o echilibreze. Ce material ar trebui sa folosesc?

3. Sistemul de radiocomanda: nu știu nimic despre asta. Ma gândeam dacă ar fi ok sa cumpăr o mașină cu radiocomanda ieftina de la jumbo și sa i folosesc sistemul de radiocomanda. O fi în regula asa?

4. Directia: ma poate ajuta oare cineva cu o schiță pentru un sistem de direcție simplu și funcțional?

Scuze pentru multele întrebări dar chiar m ar ajuta niște răspunsuri. Mulțumesc anticipat!

Victor
0

#2 Useril este offline   nicagabriel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 10-March 12

Postat 18 June 2021 - 11:37 AM

Salut,
Daca barcuta ta e in lucru, de ce folosesti bordaj din balsa si nu tot placaj subtire (0,8-1-1,5-2 mm) ?
Pentru rigidizare si impermeabilizare esti obligat sa folosesti fibra de sticla !
Ai mai proiectat barcute sau este prima ? ...mai bine "imprumuta" un plan studiat si probat.
Ce dimensiune vrei si ce motorizare doresti ?
In privinta statiei RC, te sfatuiesc sa cumperi una noua in 2,4GHz si nu una de la o jucarie (acestea bat putin si sunt nesigure).
Pentru carma, foloseste una care are O-ring pe ax (se gasesc de vanzare).
0

#3 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 09 July 2021 - 10:34 AM

Vezi postareaVicman, la 16 June 2021 - 08:14 PM, a spus:

Salutare,

Am tot cautat pe aici dar nu am găsit ce ma interesează și am nevoie de puțin ajutor. Am în lucru un vas de pescuit și as vrea sa l pun pe apa. Aici sunt mai multe probleme:

1. Nava va fi construita din placaj cu bordaj de balsa. Întrebarea este cum pot sa l impermeabilizez? / Te sfatuiesc sa incerci placaj de 0.8 sau 1,5 pentru acoperirea modelului. Dupa acoperire, poti folosi tesatura din fibra de sticla + rasina epoxidica ( interior / exterior) pentru rigidizareaa si protejarea la apa a modelului

3. Lestarea: ma gândesc ca pentru a pluti și a sta drept pe apa, nava trebuie sa aibă o greutate care s o echilibreze. Ce material ar trebui sa folosesc? Lestarea se poate face dupa de termini modelul, si instalarea acumulatorilor, echipamentului rc, motor, etc.

3. Sistemul de radiocomanda: nu știu nimic despre asta. Ma gândeam dacă ar fi ok sa cumpăr o mașină cu radiocomanda ieftina de la jumbo și sa i folosesc sistemul de radiocomanda. O fi în regula asa? Foloseste google, penrtu a gasi magazinele specializate de modelism din Ro. Acolo gasesti sisteme RC complete. Cele de la Jumbo, sunt "jucarii:.

4. Directia: ma poate ajuta oare cineva cu o schiță pentru un sistem de direcție simplu și funcțional? In primul rand, pune a schita, o poza cu ce model vrei sa faci, si apoi te putem ajuta

Scuze pentru multele întrebări dar chiar m ar ajuta niște răspunsuri. Mulțumesc anticipat!

Victor

Aceasta postare a fost editata de robert15: 09 July 2021 - 10:36 AM

Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro