Modelism - RHC Forum: EthOS vs OpenTX & EdgeTX - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

EthOS vs OpenTX & EdgeTX ...OS/ FW pentru radio RGB "originale" FrSky si "clone

#1 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2021 - 04:00 PM

Deschid un topic nou pentru ca azi am primit noua statie X20 de la Frsky.
In principiu aici discutam nu numai despre X20 ci despre noul sistem de operare EthOS care "oficial" merge pe statiile X20, X10(S) Express (noua generatie de statii X10 cu ACCESS), statiile X10(S) la care s-a facut upgrade hardware la modulul radion intern de la iXJT la ISRM si statiile X12S cu acelasi tip de upgrade. Zic "oficial" pentru ca desi FrSky zice ca "nu" se poate rula EthOs bine mersi si pe statiile X10(S) si X12S la care nu s-a facut acest upgrade de modul radio dar in cazul asta puteti folosi daor un modul radio extern de la FrSky (adica fix 3 modele disponibile, XJT, R9M "primul" si R9M "al doilea" zis si "2019 ACCESS").
Si daca se poate pe X10 chiar daca Frsky zice ca nu (ca sa te oblige sa mai cumperi fie o statie noua fie macar un modul intern de upgrade) ...uite ca se poate si pe "clone" (desi de la versiunea 1.0.2 incoace Frsky a inceput sa bage verificari suplimentare si limitari ca sa nu mai mearga pe EthOs pe clone).
Dar cu putina logica si putina indemanare eu am ultima versiune de EthOs (1.0.6) mergand bine-mersi pe Jumper T16.
Pina una -alta...vreo 2-3-4 poze cu statiile si cum stau ele pe tavita de la FrSky pentru X10. QX7 e din alt film (cu OpenTX)...dar celelalte 3 statii sunt cu Ethos.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2021 - 04:01 PM

...si tura a doua de poze ...

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2021 - 04:39 PM

Poate denumirea topicului nu e cea mai fericita alegere, probabil daca puneam ceva gen "Frsky X20 review" topicul ar fi fost mult mai interesant.
Dar fac un mic review pe scurt: imi place. M-a costat 320 de dolari adusa acasa, sa zicem cam cat un X10Express (aia a fost cam 350 de dolari cu 2 receptoare cu 6 si 8 canale cu stabilizare ... nu prea am ce face cu ele la F5J dar nici nu strica). Am luat X10 Expres ca o statie cuc care sa incep sa invat EthOS si eventual sa fac trecerea la ACCESS, intre timp s-a schimbat socoteala. Am reusit sa pun EthOS is sa il fac sa mearga pe Jumper T16 ...si cu ACCESS mai astept (am ceva receptoare cu ACCST la care pot sa fac upgrade la ACCESS, comandasem un modul R9M 2019 ACCESS si in pachet mi-a venit in loc de modulul TX un receptor RX8R, asta e numai ACCST si cu redundanta, am primit si banii inapoi, ACCESS testam mai incolo). Sa zicem ca pentru X10Express impresia e cam "meh" (aproape regret ca am cumparat-o ...mai bine luam statia aia X12S de ocazie de pe forum)...dar X20 imi place.
Daca nu ai tavita ecranul din partea de jos de la X10 si clone e obturat fie de chestia de agatat statie dupa gat fie de "burta bautorului de bere" ...fie de amandoua (in cazul meu...de aia am investit ceva in tavita). Cu tavita se schimba treaba in mai bine. Inclusiv la manevrare...nu imi place sa stau cu kilogramu ala de statie in mina prea mul timp. Cu X20 cu ecranul sus (si cu X12S) treaba devine mult mai placuta...mai ales cu tavita.
in rest ce sa va mai spun? Ghimbaluri Hall de genul pe care il gasesti la upgrade la QX7, la X10 si chiar la TX16S (diferit de cele de la TX18s si T16). 8 switch-uri in fata, 2 butoane "click" pe spate (de o parte si de alta a interfetei externe de tip Lite).2 antene interne pentru 2.4 orientate la 90 de grrade din ce am inteles si una de 900 Mhz montata orizontal in maner. 2 mufe pentru antene exterioare de 2.4 si 900. Slidere laterale f bune. slider central liniar. Doar 4 trimuri. 6 butoane "click" cu luminite in fata similar cu T16 si celelalate dar cu o mica / mare deosebire. La clone cu cele 6 butoane se simula potentiometrul mecanic cu 6 pozitii de la X10, tot timpul era o pozitie aprinsa. Toata trebaa era controlata de un microprocesor separat si asta dadea o tensiune analogica pe un fir care era citita de procesorul principal. La X20 tot asa se aprinde cate o pozitie din cele 6 DAR..sunt pini digitali toti, nu se mai citeste nimic analogic...deci practic fata de x9D sau X10 ai cele 8 switch-uri mecanice si inca 8 switch-uri "digitale"...doua pe spate (de gen press/release...adica momentan) si cele 6 pe fata (de tip on / off cu luminita...cu retinere valoare...si doar unul activ la un moment dat).
Chiar imi place statia asta si cum se simte in mina...imi place asa de mult ca m-am gandit sa fac o "clona". Sa va explic si cum.
Daca va uitati pe sursele de la OpenTX puteti observa ca T18 (si deci si TX18s pe care o avem mai multi dintre noi) e mai "speciala" ...in sensul ca e o setare acolo de genul "ecran inversat". daca va uitati cu atentie in ce am scris pina acum de EthOS puteti remarca faptul ca am scris ca merge pe T16 si TX16S ...n-am scris nimic de T18 si TX18S. Ideea e ca merge ...dar pe dos...adica ecranul e rasturnat (rotit cu 18 de grade). Ceea ce inseaman ca placa de baza de la T18/TX18S ar fi perfecta pentru un proiect gen "T20" adica o statie cu ecran sus si cu ergonomia de la X20 si care sa ruleze fie OpenTX (sau EdgeTX...asta e fork-ul de OpenTX in care se lucreaza intens pentru varianta 2.4 cu touch screen si care va fi disponibila cred cam in 5 saptamini...sau ma rog asta e socoteala) fie chiar EthOS. Pentru ca nu aveam destule statii m-am hotarat sa mai cumpar ina un TX18S (de data asta lite, ca nu m intereseaza nici modulul radio nici ecranul touch) si sa proiectez si sa tiparesc 3D o carcasa si sa fac o statie gen X10 dar care sa coste mai putin. Deja s-au scumpit...cu 500 de lei am reusit sa iau statia lite care anul trecut costa 400 de lei (cu 500 de lei anul trecut noi cumparasem statiile Tx18s "full options"...ma rog a mea si a lui Ave e mai cu dichis ca are si upgrade de modul de 900 Mhz intern).
Cam asta este proiectul meu pentru lunile viitoare, statia ALT20: componentele de la TX18S, renuntat la carcasa, proiectat o carcasa noua cu ecran sus, cateva zeci de fire de lipit si pus EthOS pe ea (fara EdgeTX deocamdata ca versiunea de EthOs pe care o voi pune nu merge cu ecranul touch).Un X20 DIY la jumatate de pret.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 17 May 2021 - 04:42 PM

0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2021 - 05:03 PM

O mica poza ca sa vedeti ca ideea nu e chiar irealizabila.... se poate lucra cu statia si asa dar sunt inversate ghimbalurile si trimerele.
Reambalam ieftinatura de TX18s si vedem ce iese... si cu ocazia asta poate schimb si rotita asta care iti cam limiteaza miscarile la encoder de tip "nasturel" ca la QX7 / X10 / X12 / X20.
Si gata, pe statia asta TX18S revenim inapoi la OpenTX.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 17 May 2021 - 05:07 PM

0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2021 - 06:27 PM

Statia X20 arata bine. Se poate merge si invers ? adica sa o incarci cu OpenTX ? (nu azi, in principiu). Inca nu inteleg ce aduce EthOS inafara de a face FrSky sa fie altfel decat restul statiilor cu OpenTX

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 17 May 2021 - 06:28 PM

0

#6 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 May 2021 - 07:08 PM

Vezi postareastiganas, la 17 May 2021 - 06:27 PM, a spus:

Statia X20 arata bine. Se poate merge si invers ? adica sa o incarci cu OpenTX ? (nu azi, in principiu). Inca nu inteleg ce aduce EthOS inafara de a face FrSky sa fie altfel decat restul statiilor cu OpenTX

OpenTX e "open source software" ...si din sursele de software (disponibile public) se poate "deduce" schema hardware (adica se stie tipul de procesor, se vede din surse pe ce pini se citesc stick-urile / trimerele / slidere / potentiometre, pe ce pini se conecteaza ecranul LCD, pe ce pini se conecteaza memoria ...si uite asa vine Jumper si iti face "bucuria" ca scoate o statie la 150 de dolari compatibila cu statia ta de 450 de dolari (si care are si modul multiprotocol...deci functionalitate in plus). Asa ca Frsky inyra in panica, zice gata cu D8 si facem totul ACCESS (astia au schimbat toata linia de statii in decurs de 1 an)...si anunta statia X11 (asta a fost in aprilie 2019, exact in perioada cu Jumper T16). Intre timp Jumper T16 s-a facut RadioMaster TX16S si apoi Jumper T18 si RadioKing TX18S.
Frsky a angajat developerul principal de la OpenTX (Bertrand Songis) si l-a pus sa faca "un fel de OpenTX" dar care sa nu fie OpenTX ...adica fara sa foloseasca vechioul cod de la OpenTX (ca asta era GPL...si daca folosea acelasi cod devenea si EthOs GPL open-source). Deci l-au pus pe Bertrand sa rescrie de la zero un firmware si care sa foloseasca de fapt cam aceasi filozofie ...si cu niste "hainute" noi, touch screen de rezolutie mare sa.m.d. Si au scos si EthOS pentru X10 si X12s ca sa scoata la pensie mizeria aia a lor de FrOS.
Deci ...EthOS e "un fel de" OpenTX cu interfata touch.
Sansele sa ai OpenTX pe X20 (sau EdgeTx) sunt minime (ca sa nu zic zero), ca l-am intrebat pe tipul care a facut reverse enginnering la statia TX16s daca este interesat sa faca si la X20 si a zis ca e prea mult de munca si el era interesat de TX16S si nu e interesat de X20.
Ideea e ca nu poti sa scoti o varianta de OpenTX daca nu ai ai schema electrica, exista ceva metode sa faci reverse-engineering (cel mai simplu destructiv adica sa o faci bucati) dar FrSky a trecut la alt tip de procesor. Nu mai e procesor cu pini in lateral ci cu pini SUB procesor (ceea ce se cheama BGA) deci nu prea sunt sanse sa scoti schema fara sa o faci bucati.
Ce aduce EthOs? O interfata mai simpla si mai prietenoasa. La nivelul la care sunt eu ca utilizator OpenTX pot sa fac trecerea la EthOs f usor, Tipii super-bazati cum e Mike Shellim (cel e e-soar plus, template de F5J si F3J) spun ca inca mai sunt ceva diferente. Cea mai notabila e ca nu suporta inca scripturi LUA. Dar EthOs e inca in lucru si evolueaza rapid.
Ca sa iti faci o idee poti sa vezi cum e simulatorul de EthOs pentru X10 si X20 ...nu e la nivel Companion (adica simulare la intrari - ecrane - iesiri ci doar pentru ecrane) dar macar vezi daca iti place sau nu,
https://github.com/F...munity/releases

Cam asta e ideea...FrSky considera ca OpenTX o face vulnerabila la "clonari" (nu mai poti vinde statia cu 450 de dolari cand costul tai de productie e 75-100 de dolari ca vine concurenta si o produce la 50 de dolari si o vinde la 75-100-150 ...caz cat se poate de real, eu am cumparat statie TX18S din China la 75 de dolari si cu 28 de dolari transport adus acasa cu taxele platite...sau 90 de dolari la Banggood cu cost total de 96 de dolari adusa acasa...iti dai seama ca ii costa 50 de dolari sa o produca, 60 de dolari sa o vanda dsitribuitorului si asta sa ti-o vanda cu 75 de dolari...pina la 450 de dolari e cale lunga, de aiai X10 Express au ajuns sa coste 300-350 USd si "vechiul" X10 cu ACCST sa coste 200 USD "oficial" la FrSky).

Cu X20 la 300 de dolari au fost cam la limita "de jos" la cat sunt de "hamesiti" FrSky, au fost costuri mari de dezvoltare cu statia asta (e in lucru de 2 ani) dar oe de alta parte se vand statiile Jumper/RadioMaster/RadioKing ca painea calda in zone de pret de 100-250 USD (100 fiind ieftinatura aia de RK TX18S varianta lite fara touch screne si vreo 250 USD Radiomasterul ala cu tot felul de briz-briz-uri).


0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2021 - 09:22 PM

Interesant, Bertrand Songis pare ca are o slujba "adevarata" - OpenTX fiind doar hobby

https://fr.linkedin....-songis-2249515

Nu m-ar mira ca parti bune din EthOs (daca sunt si au succes) sa apara si in OpenTX.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro