Modelism - RHC Forum: Autopilot Navomodel Plantat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Autopilot Navomodel Plantat Problema interferente telemetrie si modul gps

#1 Useril este offline   djpustiu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-April 12

Postat 01 April 2021 - 12:46 AM

Salutare, lucrez la realizarea unui autopilot pentru un navomodel de plantat. Folosesc un APM 2.8, un modul GPS cu Compas M8N, Telemetrie 3rd 500mw, modul alimentare 3rd .Toate pareau sa mearga bine pana cand am conectat telemetria si am observat ca odata conectata in Mission Planner apare eroarea GPS: NO FIx. Se conecteaza la 4-5 sateliti pentru cateva secunde dupa care ii pierde pe toti. Am deconectat telemetria si m-am conectat direct la pc cu cablu usb..... 9 sateliti instant .Se pare ca e o problema de interferente pe care va rog sa ma ajutati sa o rezolv... nu stiu ce se poate face in sensul acesta.

Multumiri anticipate .
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 01 April 2021 - 08:47 PM

Am patit. Telemetriile sunt problema. Le schimbi cu altele mai reusite.500mw nu exista, 100mw e maximul.
0

#3 Useril este offline   djpustiu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-April 12

Postat 03 April 2021 - 06:23 PM

Salutare, am rezolvat problema. Telemetria era prea aproape de APM in barca... am indepartat-o si totul este ok acum. Azi am fost la prima proba pe apa si am constatat doua probleme pe care le expun puctual :
1 . barca intra in balans foarte rau atunci cand de deplaseaza din cauza carmei care corecteaza directia probabil prea brusc si cu un unghi prea mare. Aici nu stiu ce ajustari sa fac in mission planner .

2. Canalul 7 este vizibil in mission planner in sensul ca pot calibra radiocomanda si il vede ok. Atunci cand il actionez pentru Save Waypoint nu face nimic. Am incercat sa ii pun si alte functii pe el cu ar fi Arm/Disarm ... la fel nu face nimic .Am setat butonul cu range 1100-1900 .. tot degeaba nu face absolut nimic e ca si cum nu ar fi conectat cu toate ca in radio calibration in vede...


Multumiri anticipate, voi revenii cu poze.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro