Modelism - RHC Forum: Laser cutter 101 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Laser cutter 101 sau "Initiare in taierea balsa cu laser"

#91 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 23 March 2021 - 04:50 PM

Am explicat in postul nr 65 care este relatia intre numarul de treceri si viteza. Eu preferam un numar de treceri mai mare ca sa fie o taietura cat mai fina. Pina la urma timpul de taiere e cam acelasi..dar daca faci un numar mic de treceri cu viteza ica iese taietura mai arsa.
La balsa de 2 mm se poate considera o formul emprica ptr nr de treceri... 3 treceri cu F450, 4 treceri cu F600, 5 treceri cu F750 ... adica n treceri la viteza n x 150. Bineintekes ca depinde de puterea laserului, cat de bine e focalizat si tipul de balsa.
Intre 4 treceri la 200 si 4 treceri la 400 e o diferenta f mare, in primul rand "bagi" de doua ori mai multa energie si dureaza de 2 ori mai mult.
Nu pot sa iti spun ce nr de treceri si viteza sa folosesti in cazul tau ca nu stiu ce laser ai...la lasere de 2-2.5W putere optica as merge cu marit numarul de treceri de 1.5 ori fata de cazurile de mai sus ...ar iesi ceva gen 6 treceri la F600.
Preferam F600 la taieri pentru ca e o viteza "rotunda" (1 cm/sec) si imi permitea sa aproximez cam cat dureaza taierea intregii placi.
0

#92 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 24 March 2021 - 04:38 PM

Al meu taie balsa de 2mm în 5 treceri cu f600 si s900. Practic cam 2 treceri pe mm. Eu cam pe aici mă situez. Întotdeauna mai pun o trecere în plus, asta ca să nu mă mai chinui să desprindzpiesele. Dacă e suficient, văd la prima piesă tăiată. Am încercat să pun un cerc mic, dar nu mă prind care e ordinea, dar il selectey initial doar pe el, şi văd ce iese.... Până acuma doar la primele tăieri nu le+am pătruns definitiv, dar acuma inclusiv la placaj e ok. totuşi, la ultimul kit, i+am dat 20 de treceri la placajul de 3mm, şi s-a format canalul care nu lăsa să iasă pânza de treaforaj în afară, şi intr-o jumătate de oră am decupat tot ce era din placaj de 3mm, pnetru fuselajului unui Optimist termic de 3m anvergură.
0

#93 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 March 2021 - 08:11 AM

Am rezolvat problema taieri. Puterea laserului era setata din soft la 10% si nu am stiut, cand dadeam din fereastra de taiere puterea la 100% el taia de fapt cu 0,5 W . Acum la 80 % din putere taie balsa de 3,2 cu 1000 mm/min din 2 treceri. Ce taiam in 2,5 ore dureaza 30 min.Concluzia = trebuie reglati parametri initiali cu foarte mare grija si trebuie sa te si pricepi. Eu la partea de soft sunt afon, zero barat, noroc ca am fost ajutat.

Aceasta postare a fost editata de old-boy: 25 March 2021 - 08:12 AM

Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#94 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 13 May 2021 - 12:13 PM

"Scandurica #3" a fost receptionata de beneficiar, ii doresc multe satisfactii.
Cred ca va trebui sa bag in curand la montaj si pe #4 ... ba chiar si pe #5 si #6.
0

#95 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 May 2021 - 10:30 AM

Am inceput montajul la "Scandurica #4". Cred ca asta va fi ultima disponibila pentru vanzare, voi pastra #5 s #6 pentru mine (sau #5 pentru mine si #6 pentru clubul de modelism local de la Palatul Copiilor).

La #3 si #4 (si probabil si la #5 si #5) am renuntat la lantul protcablu (am pozat cablul flexibil pe linga scandurica prins cu niste bride)...asta permite si taierea unor placi mai mari (suprafata de taiere este tot cam de 107x10.5 cm dar se pot pune placi de placaj mai mari ).

Arduino Uno + CNCshiled au fost inlocuite cu placi de tipul asta:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN

Au exact aceasi schema electronica (dar doar 2 axe), fac aceaasi treaba dar conexiunile sunt mult mai usor de facut , au intrerupator pe partea de putere 12V pentru laser si motoare si sunt mai compacte. Un pic mai scumpe dar merita.

Si am folosit motoare japoneze cu fiulia de 20 de dinti deja montata pe ax, asamblarea si dezasamblarea sunt mai usoare. Din cauza asta a scazut "rezolutia" de pozitionare laser la 80 pasi pe mm ...arhisuficient pentru taietor (de fapt si pentru imprimanta 3D, fie cu plastic fie cu rasina),
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro