Modelism - RHC Forum: Am nevoie de pareri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am nevoie de pareri

#1 Useril este offline   mariuszaharia24 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-January 21

Postat 03 January 2021 - 09:14 PM

Salut tuturor,sunt nou si am gandit un proiect daca pot sa-l numesc asa,pentru o barcuta de plantat si am nevoie de unele indrumari.
ceea ce am in gand este impartit in 2 idee, acum cum credeti ca e mai bn sa fac ?
1 am un navomodel chinezesc cu 2 motoare ,imi fac cat de cat treaba cu el...ma gandesc sa il modific ,sa ii fac o coca mai mare si sa ii pun un motor 755/40 si automat si o baterie mai buna ,ideea e sa pastrez electronica lui.
2 sa-mi fac coca si cumpar piese noi cele necesare pentru navomodel nou ca sa zic asa.
piesele ce am ales se potrivesc???
care schema electrica de pe site se potriveste la ce am gandit eu??
nu am un buget f mare pt asta deaceea optez sa mi-l fac singur..
vreau pareri despre piesele ce am ales,voi atasa poze cu ele cat si cu chinazaria.
am citi pe forum ultimele 2 3 zile dar tot nu prea am inteles exact la faza cu schita electrica.
ideea e ca maine incerc sa ma apuc pentru proiectul coci.
voi face forma din gips si voi derula proiectul pentru o masa de termoformare handmade ,stiu suna ceva prea mult petru un incepator dar daca iese va fi wawww, oricum materialul pt coca nu-l comand pana nu fac proba cu ce am pe acasa..daca nu-mi va iesi cat de cat bn prin termoformare voi cumpara coca de pe net..
apropo la motor mai trebuie sa ii pun racitor din acela spirala ?nu de alta dar din ce am vazut pe net pare complicat sau doar mi se pare.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 03 January 2021 - 10:34 PM

Eu tot nu am inteles de ce vrei sa modifici barcuta daca iti faci treaba cu ea si esti multumit.
Fi mai precis in exprimare.
0

#3 Useril este offline   mariuszaharia24 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-January 21

Postat 03 January 2021 - 10:49 PM

Vezi postareacristian21, la 03 January 2021 - 10:34 PM, a spus:

Eu tot nu am inteles de ce vrei sa modifici barcuta daca iti faci treaba cu ea si esti multumit.
Fi mai precis in exprimare.


este mica, inceata si la valuri instabila..
vreau sa fie mai stabila ,mai rapida si volum mai mare pentru cuve.
daca aveam buget mai mare luam una la 1500lei gata facuta .dar am alte lucruri de rezolvat si de scimbat ambreiajul la masina care ma duce ceva ...
0

#4 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 03 January 2021 - 11:27 PM

Marimea este doar un numar.Stabilitatea este data de forma cocii.Viteza este data tot de forma cocii,de motorizare,de elice,regulator si capacitatea bateriei.
Volumul cuvelor este dat de volumul barcii,cit poate ea cara fara sa se scufunde la carat.
Hai sa iti spun ceva foarte relevant.
Un amic are pe dunare doua salupe,cam la aceiasi marime.Foloseste acelas motor la amindoua cind iese la pescuit.A observat o chestie interesanta.Una dintre salupe consuma dublu la aceiasi distanta parcursa.
De ce? Forma cocii da gradul de frecare cu apa.Una e peste,cealalta caramida.
Din forma vine si stabilitatea barcii in mare parte,apoi din felul cum este amplasata incarcatura,dar coca dicteaza tot la viitoarea ambarcatiune.
Viteza,eficienta,stabilitate,tot ce vrei.
0

#5 Useril este offline   mariuszaharia24 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-January 21

Postat 03 January 2021 - 11:36 PM

ok..uite detaliile ri :Material: ABS
Frecventa telecomanda: 2.4GHz
Alimentare telecomanda: 4 x baterii AA
Acumulator barca: 7.4V 5200mAh Li-po
Durata de viata a unui acumulator : 3-4 ore
Timp de incarcare : 5 - 6 ore
Max. Viteza: 5.4 kmh
Greutate: 1490g
Dimensiune Barca: 52cm(L) x 27.5cm(l) x 20cm(H)
0

#6 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 03 January 2021 - 11:55 PM

E ok ce este pus pe ea,ai acumulator pe litiu,daca schimbi motoarele cu altele mai puternice o sa reduci durata de functionare si o sa incarci regulatoarele,poate peste limita lor.Dar capacitatea cuvelor ramine la fel,idem si stabilitatea.
Alea sint batute in cuie din proiectarea cocii.
Tragi singur concluzile.
0

#7 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 03 January 2021 - 11:57 PM

ABS am inteles ca este un material ok.Si usor.
0

#8 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 04 January 2021 - 01:00 AM

Am cautat pe net poze cu barca ta vazuta de dedesubt.
Apoi modificarile acolo la motorizare sint excluse la nivel de incepator.
Cineva a exagerat cu protectia la bradis,parerea mea si a facut o prostioara acolo.Elicile alea nu sint alimentate suficient cu apa.In spatele lor vine si conul in care este fixat motorul etans si care reduce fluxul de apa aproape de zero. Din ce vad in poze singurul flux de apa vine dintre degajarile grilajului.
Da grilajul jos daca este posibil si fa un test fara el.
E chiar nasol de modificat,sa tragi motorizarea clasic,dar nu imposibil.
Ar fi interesant daca sub tavi exista spatiu pentru a trece cu etambourile clasice,desigur ca si spatele barcii conteaza.
0

#9 Useril este offline   mariuszaharia24 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-January 21

Postat 04 January 2021 - 12:10 PM

Vezi postareacristian21, la 04 January 2021 - 01:00 AM, a spus:

Am cautat pe net poze cu barca ta vazuta de dedesubt.
Apoi modificarile acolo la motorizare sint excluse la nivel de incepator.
Cineva a exagerat cu protectia la bradis,parerea mea si a facut o prostioara acolo.Elicile alea nu sint alimentate suficient cu apa.In spatele lor vine si conul in care este fixat motorul etans si care reduce fluxul de apa aproape de zero. Din ce vad in poze singurul flux de apa vine dintre degajarile grilajului.
Da grilajul jos daca este posibil si fa un test fara el.
E chiar nasol de modificat,sa tragi motorizarea clasic,dar nu imposibil.
Ar fi interesant daca sub tavi exista spatiu pentru a trece cu etambourile clasice,desigur ca si spatele barcii conteaza.

am ceva treaba astazi prin gospodarie dar o sa incerc sai fac o proba fara protectii bradis, si daca merge mai repede asa o sa ii fac eu alte protectii.
0

#10 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 04 January 2021 - 02:00 PM

Trebuie gindit de zece ori si modificat odata.
Daca poza pe care ai urcat-o aici este cea corecta atunci ai modelul D11.
In videoclipuri se vede ca atunci cind barca este goala elicile trag jumatate aer lasind in spate o dira de bulboci care sperie pestele mare.E vina proiectantului,cu/fara incarcatura elicile trebuie sa stea complect sub linia de plutire.Coca este prea mica ca volum ,asta nu ai cum sa modifici,ramine asa.
Ceea ce poti face fara bani este sa pilesti din antibradisul ala stufos lasind o cantitate mai mare de apa sa alimenteze elicile.Va sporii viteza de deplasare,dar nu cu mult.
Daca permite montajul mai poti adauga un distantier astfel incit sa cobori ansamblul elice-motor 5-10 mm mai jos.
Chinezul a sesizat problema si a incercat o remediere la modelul cu doua cuve laterale unde axul este mai lung si iese tot ansamblul inafara permitind un debit de apa sporit.Modelul asta este D13.
Merge pilit si la alea din antibradis.
Daca se potrivesc le poti inlocuii pe ale tale cu alea dar mai poti refolosii doar elicile.Motoarele si carcasele de plastic trebuie inlocuite complect.Cred ca te trage la vreo 200 afacerea.Nu cred ca se justifica inlocuirea,e doar o parere personala.
Vezi sa nu pilesti prea mult,lasi in partea de jos vreo 4mm ca rezistenta mecanica la transport si sus vreo 3mm.Dupa cum vine plasticul poti pili in Y ori in X.
0

#11 Useril este offline   mariuszaharia24 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-January 21

Postat 04 January 2021 - 07:11 PM

Vezi postareacristian21, la 04 January 2021 - 02:00 PM, a spus:

Trebuie gindit de zece ori si modificat odata.
Daca poza pe care ai urcat-o aici este cea corecta atunci ai modelul D11.
In videoclipuri se vede ca atunci cind barca este goala elicile trag jumatate aer lasind in spate o dira de bulboci care sperie pestele mare.E vina proiectantului,cu/fara incarcatura elicile trebuie sa stea complect sub linia de plutire.Coca este prea mica ca volum ,asta nu ai cum sa modifici,ramine asa.
Ceea ce poti face fara bani este sa pilesti din antibradisul ala stufos lasind o cantitate mai mare de apa sa alimenteze elicile.Va sporii viteza de deplasare,dar nu cu mult.
Daca permite montajul mai poti adauga un distantier astfel incit sa cobori ansamblul elice-motor 5-10 mm mai jos.
Chinezul a sesizat problema si a incercat o remediere la modelul cu doua cuve laterale unde axul este mai lung si iese tot ansamblul inafara permitind un debit de apa sporit.Modelul asta este D13.
Merge pilit si la alea din antibradis.
Daca se potrivesc le poti inlocuii pe ale tale cu alea dar mai poti refolosii doar elicile.Motoarele si carcasele de plastic trebuie inlocuite complect.Cred ca te trage la vreo 200 afacerea.Nu cred ca se justifica inlocuirea,e doar o parere personala.
Vezi sa nu pilesti prea mult,lasi in partea de jos vreo 4mm ca rezistenta mecanica la transport si sus vreo 3mm.Dupa cum vine plasticul poti pili in Y ori in X.

interesant ma orientez maine ..azi am avut ceva treaba..si eu mam gandit sa pilesc sau sai pun alte protectii..o intrebare ..cum pot oare daca e sa prelungesc putin axul ?ma gandesc ca daca il prelungesc putin si antibradisul nu ar mai fi asa stufos ar fi totul mai ok..
uite o poza cu interiorul ei..
de semnal nu se pune prb bate lejer 300 m oricum eu plantez intre 70 80 si 200 nu prea am balti in jur la care merg cu o latime mai mare de vreo 150

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de mariuszaharia24: 04 January 2021 - 07:12 PM

0

#12 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 04 January 2021 - 10:41 PM

Nu poti prelungi axul.
Nici sa nu incerci.Orice pui in prelungire nu va tine la turatie si efort.In plus mi se pare ca are doar 3mm diametru daca apreciez bine pozele.Va flamba imediat la turatie.
Din ce oras esti?
0

#13 Useril este offline   mariuszaharia24 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-January 21

Postat 05 January 2021 - 12:54 AM

Vezi postareacristian21, la 04 January 2021 - 10:41 PM, a spus:

Nu poti prelungi axul.
Nici sa nu incerci.Orice pui in prelungire nu va tine la turatie si efort.In plus mi se pare ca are doar 3mm diametru daca apreciez bine pozele.Va flamba imediat la turatie.
Din ce oras esti?


nu stau la oras ,sunt de la tara :) in teleorman aproape de rosiori de vede...
0

#14 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 05 January 2021 - 07:08 PM

La olt ai fost la peste?Mergeam intr-o vreme la Albele,din pacate cind ploua ramii acolo blocat cu masina in noroaie.Stateau bine cu pestele acolo ceva ani in urma.Si nu folosesu pastile.
0

#15 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 29 June 2023 - 07:03 AM

Uite aici facuta de amorul artei!

https://www.youtube....h?v=HkgHrMEvHKs
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro