Modelism - RHC Forum: HobbyKing se duce la vale? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

HobbyKing se duce la vale? FCC-ul le-a dat o amenda de 2,8 milioane

#1 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 05:32 PM

On Jun 5, 2018, the Federal Communications Commission proposed a $2.8 million fine for marketing devices that utilized unauthorized radio spectrum.[17]

On July 23, 2020, The FCC issued a forfeiture order to HobbyKing legally requiring them to pay the $2.8 million dollar fine

Asta zice Wikipedia. Ce naiba au vandut de le-a tras-o asa de rau FCC-ul? Pe de alta parte, fiind China based, nu ii cam doare la basca de ce zic americanii?
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 November 2020 - 06:25 PM

Probabil wiki nu a citat complet FCC, paragraful e mai lung si mai contine...

Citeaza

...for marketing sixty-five models of devices used to relay video from drones
to amateur drone operators which could apparently transmit in unauthorized radio frequency bands,
including some that could also operate at excessive transmission power levels.
Such unlawful transmissions could interfere with key government and public safety
services like aviation systems and weather radar systems.


Pai ar fi tot ce este numit generic 1.2G, care pana la 1.24G este rezervat pentru DME in aviatia mare... Doar 1.3G, care incepe de la 1.24, este alocat pentru radioamatori, deci nici ala nu poate fi folosit 100% legal fara licenta, dar macar e legal sa il vinzi.
Apoi tot ce este 5.8G cu putere mai mare de 200mW (video FPV), cat e maximul permis legal, in toata lumea...
Apoi tot ce este 2.4G cu putere mai mare de 1W (boostere de semnal RC statie), cat e maximul permis legal in state, in EU nici atat... dar FCC-ul nu ar trebui sa il roada grija de EU, teoretic...
Nu am cercetat, dar daca au vandut si 3.3G, si 868M cu putere mai mare de 10 mW... toate sunt ilegale.
Partea interesanta ca le vand o gramada, nu doar HK :D

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 November 2020 - 06:26 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 08:00 PM

S-or fi luat de ei din cauza depozitului din State? Cred ca mai degraba il inchid, decat sa plateasca asemenea valoare
Sper doar sa nu le puna capac, daca nu pentru alta, macar pentru lipo

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 28 November 2020 - 08:00 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 November 2020 - 11:26 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 November 2020 - 06:25 PM, a spus:

Apoi tot ce este 5.8G cu putere mai mare de 200mW (video FPV), cat e maximul permis legal, in toata lumea...


Erata: 25 mW pentru sistemele analogice, care ocupa canalul permanent, si 200mW pentru cele digitale, capabile sa partajeze canalul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 November 2020 - 11:30 PM

Vezi postareaTzicul, la 28 November 2020 - 08:00 PM, a spus:

S-or fi luat de ei din cauza depozitului din State? Cred ca mai degraba il inchid, decat sa plateasca asemenea valoare
Sper doar sa nu le puna capac, daca nu pentru alta, macar pentru lipo


Uite ca inca nu l-au inchis, desi in vara l-au mutat si au fost zvonuri.
De lipo nu mi-as face griji daca as fi american, au surse destule si competitive, pentru europeni e mai greu.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 11:42 PM

Ti se pare ca nu mai pot eu de grija americanilor? :lol: Mie de mine mi-e grija, ca in afara de HK, Lindinger si poate Motion-ceva.eu, nu prea ai de unde sa iei lipo la un pret cat de cat decent. Pana si Ali si BG au inceput sa respecte regulile de transport. Ma rog, nu ca le-ar respecta de dragul corectitudinii, dar presupun ca nu mai gasesc transportatori dispusi sa incalce regulile

PS Parca totusi aveau doua depozite si au ramas doar cu unu?

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 28 November 2020 - 11:43 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#7 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 November 2020 - 08:14 AM

Renatoa, sunteti in eroare, e ilegal sa emiti nu sa comercializezi. Orice obiect poate fi utilizat legal sau nu.
0

#8 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 November 2020 - 08:24 AM

Totusi, un executiv si-a luat raspunderea si a dispus masuri. Eu am vazut ca erau suspendati la comerciaizare in VISA.
Sa vedeti daune daca o curte le da dreptate celor de la hk.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 November 2020 - 10:50 AM

Vezi postareavlad1, la 29 November 2020 - 08:14 AM, a spus:

Renatoa, sunteti in eroare, e ilegal sa emiti nu sa comercializezi. Orice obiect poate fi utilizat legal sau nu.


Nu stiu cine e in eroare... cel care crede ca racingul a inventat ieri fpv-ul, nu cunoaste istoria si/sau situatia si prin alte parti decat in curtea proprie, sau cel care vede in cazul HK un deja vu de acum mai bine de 10 ani, cand RV a fost taxat de FCC pentru un amanunt care la noi ar provoca delir de ras... nu a pus un abtibild pe VTX-uri prin care sa atentioneze cum TREBUIE folosita legal IN US marfa pe care o vinde...

Citeaza

"... June 2009... That is the case with almost any video transmitter sold in the US. You will need a ham radio license to operate it legally.
Since companies like Range Video, Future Hobbies, and Black Widow AV are based in the US, they are required by FCC to post that warning.
Range Video in particular has been fined by the FCC for not posting the warning.
For those that are outside of the US, the video transmitters can be re-wired for other frequncies in the 2.4GHz band by resoldering different contact points."

... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 November 2020 - 10:53 AM

Vezi postareavlad1, la 29 November 2020 - 08:24 AM, a spus:

Totusi, un executiv si-a luat raspunderea si a dispus masuri. Eu am vazut ca erau suspendati la comerciaizare in VISA.
Sa vedeti daune daca o curte le da dreptate celor de la hk.


Mare paguba ca nu mai poti plati direct cu cardul... au ocolit bagand plata paypal si isi vad de treaba in continuare.
Ilegal, imoral... parca a pasat cuiva la inceputuri cum au crescut de au ajuns atat... doar s-au bucurat de preturi si au sarit sa umple cosul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 November 2020 - 11:34 AM

Vezi postareavlad1, la 29 November 2020 - 08:14 AM, a spus:

Renatoa, sunteti in eroare, e ilegal sa emiti nu sa comercializezi. Orice obiect poate fi utilizat legal sau nu.


Si da, chiar la noi este ilegal sa comercializezi.
Orice electronica care nu are sigla CE este interzisa la import in EU.
Atentie si la acest aspect, sunt doi factori care permit fentarea, si fiti siguri ca sunt exploatate masiv:
- CE-ul nu se obtine de la vreun organism, gen FCC, ci se declara pe proprie raspundere, verificandu-se doar daca exista reclamatii. Nu exista CE Id obtinut in urma unei testari, ca FFC Id-ul. Culmea, in schimb daca esti producator european de aparatura electrica, treci prin niste teste fata de care testarea FCC este o joaca, iti vine sa te lasi de produs in EU oricat de ieftina ar fi mana de lucru...
- pana si sigla s-a falsificat, exista C E = Conformité Européenne, si CE = Chine Export, greu de deosebit vizual. Vezi imaginea atasata, prima are un spatiu mai mare intre glife.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Comparison_of_two_used_CE_marks-300x126.png

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 November 2020 - 11:36 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2020 - 01:45 PM

Hai ca asta-i tare! Nu o stiam, merci Renato
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2020 - 03:09 PM

Lasand la o parte faza din USA (la care renato a dat explicatii corecte) - HobbyKing chiar se duce la vale. O fi declinul hobby in general, concurenta turbata, nu stiu, dar e vizibil cu ochiul liber ca de cativa ani e tot mai putina marfa (si tot mai scumpa).

Nu m-ar suprinde sa dispara de la o zi la alta. Bafta mea e ca am depasit in mare masura faza hobbyking, inafara de lipo nu prea mai am ce cumpara de la ei.

Au aparut practic odata cu intrarea mea in hobby si putin dupa aceea s-a dat drumul la paypal in RO. Mama ce am mai cumparat de la ei anii aceea.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro