Modelism - RHC Forum: Heliflight 3D - controler FBL OpenSource - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Heliflight 3D - controler FBL OpenSource in sfarsit

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2020 - 11:57 AM

De cativa ani am zis ca nu mai bag bani in heli (pentru ca zbor ca o cizma) si in special nu mai bag bani in controlere FBL.

Unitatile FBL comerciale sunt scumpe si limitate in multe feluri. Plus ca niciodata nu sti ce viitor au. Am o gramada de unitati "moarte", nu mai exista soft, nu e nici o cale de upgrade, etc. Noroc cu clonele de Vbar. De ani de zile astept sa se intample ce se intampla la multicoptere.

Unitate de control e generica, softul e opensource. Daca compari ce progrese s-au facut in ultimii ani la softul de multicoptere vs. softul de heli - wow, heli sunt inca in epoca de piatra.

Si, din cand in cand mai arunc un ochi pe forumuri in speranta ca apare ceva. E greu sa apara caci zburatori de heli sunt mult mai putini si zburatori de heli care sa poate face soft sunt (banuiesc) extrem de putini.

Dupa aceasta lunga introducere zic cu incantare ca e un mugur de speranta. A aparut/se dezvolta Heliflight3D:

https://www.rcgroups...oller-%28FBL%29

din ce am vazut tipul e meserias si softul are tractiune. Un exemplu de zbor



WOW.

Ma astept ca in curand sa apara o solutie comerciala in care trebuie doar sa incarci updatezi softul - asa cum e la drone.
0

#2 Useril este offline   Dashu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 30-July 14

Postat 30 October 2020 - 10:18 AM

Era cumva doar o chestiune de timp pana cineva cu destule cunostinte software sa vrea sa faca ceva si pe nisa de Heli. In ultimul timp open source demonstreaza ca-i mult mai capabil decat softurile proprietare si patente impuse prin lege. N-am avut timp sa ma uit mai mult de prima pagina a topicului de acolo, dar mi se pare o idee excelenta, pentru ca are deja o baza testata intensiv.

Ma gandesc ca poate pot fi combinate si ESC-urile de pe placa sa poti trage mai mult curent, necesar unu-i elicopter mai potent. Poate ca n-or ajunge la 12s 120A, dar pentru un 6s 60A ar trebui sa fie relativ lejer.

Aceasta postare a fost editata de Dashu: 30 October 2020 - 10:19 AM

0

#3 Useril este offline   Dashu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 30-July 14

Postat 30 October 2020 - 01:41 PM

Am incercat sa-i dau edit acum post-ului de mai sus, nu mai merge. In fine, mi-am adus aminte de CC3D si OpenPilot care avea un mod pentru heli. Dar cand n-ai oameni care stiu si heli si programare, e mai complicat.
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2020 - 11:15 PM

Pare ca astea nu au dus nicaieri pe partea de heli.

E un heli cu CD3D
ESKY 150XP 5CH 6 Axis Gyro' CC3D RC Helicopter BNF Compatible With SBUS DSM PPM
https://www.banggood...ur_warehouse=CN

dar e modest.


Vezi postareaDashu, la 30 October 2020 - 01:41 PM, a spus:

Am incercat sa-i dau edit acum post-ului de mai sus, nu mai merge. In fine, mi-am adus aminte de CC3D si OpenPilot care avea un mod pentru heli. Dar cand n-ai oameni care stiu si heli si programare, e mai complicat.

0

#5 Useril este offline   Dashu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 30-July 14

Postat 02 November 2020 - 09:54 AM

Am terminat de citit topicul, cumva in diagonala ca-s praf la programare, la partile alea m-am cam uitat ca...

Ideea-i excelenta, mai ales treaba cu ESC DSHOT si comunicare in ambele sensuri, guvernator care poate combina ce fac alea din ESC cu alea din FBL. Se cunoaste ca oamenii au idei despre ce se intampla in lumea quad (pe care eu unu nu dau 2 bani), si pare ca s-au gasit indivizi care stiu ce fac. Din punctul meu de vedere nici n-au nevoie de interfata grafica, atat timp cat ai CLI si modalitatea de a verifica/schimba setari relativ lejer (bine, pentru mine relativ lejer inseamana un laptop, pentru altii mort-copt un potentiometru sa invarta cu surubelnita).
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro