Modelism - RHC Forum: elicopter XK K110 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

elicopter XK K110 de la banggood

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2020 - 12:10 PM

Elicopterul nu e chiar nou, a aparut acum vreo 2 ani, e extrem de popular (doar la Chitila am vazut vreo 3) dar eu m-am tinut deoparte deoarece am statie JR si asta e compatibil Futaba SFHSS (sau staia lui).

XK K110 Blast 6CH Brushless 3D6G System RC Helicopter BNF

https://www.banggood...ur_warehouse=CN

De bucurie ca am o statie cu OpenTX si modul MPM am zis ca cel mai bun mod sa ma bucur de ea e cu acest heli asa ca l-am luat (a fost la impuls, ultima bucata din EU la 65 USD). Poze, impresii dupa ce il primesc.
0

#2 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 27 October 2020 - 04:05 PM

Salut Stefan.

Il am de ceva timp..nu am reusit sa il imperechez modulul open TX.


Am insa modulul Sfhss General Link si il znor cu Dx8 .(am si statia lui)

o sa iti placa e rezistent si zboara foarte bine p.s. singurle baterii decente sunt cele de la Tattu
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2020 - 05:53 PM

Sper sa n-am surpriza asta, pe toate forumurile zice ca merge cu modulul PMP din toate statiile OpenTX recente.

Pe de alta parte stiu cum zbori, te cred ca ai nevoie de baterii fortoase. La cum zbor eu vreau sa cumpar unele mai modeste de la HK pana nu inchid astia pravalia. Sunt pe stoc in EU la bani putini

Turnigy nano-tech 300mah 1S 45~90C Lipo Pack (Fits Nine Eagles Solo-Pro 100) €2.68
https://hobbyking.co...?___store=en_us

Vezi postareanen77, la 27 October 2020 - 04:05 PM, a spus:

Salut Stefan.

Il am de ceva timp..nu am reusit sa il imperechez modulul open TX.


Am insa modulul Sfhss General Link si il znor cu Dx8 .(am si statia lui)

o sa iti placa e rezistent si zboara foarte bine p.s. singurle baterii decente sunt cele de la Tattu

0

#4 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 27 October 2020 - 07:43 PM

cred ca am 2..3 nanotech noi de 300 o sa le incerc .Il zbor cu tattu de 600.

P.S. daca iei nanotech de pe Hk direct cu mufa pe ele :
https://hobbyking.co...lo-pro-100.html

ai grija la

This particular battery has a 2-pin Molex connector. Please refer to the attached image as this Battery has the "B" plug polarity. Please make sure this battery suites your connection. The wrong polarity will damage your electronics.

pe scurt au conectorul legat invers vs mufa de la heli
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2020 - 11:51 PM

Ori am fost neatent ari s-au vandut la HK. Nu mai sunt pe stoc in EU. Deci trenul asta a plecat.

Am gasit tattu de 600 (cele de care zici tu) aici la noi in batatura, la Sierra

https://www.sierra.r...30C-p9312p.html

41 lei e OK zic eu.
0

#6 Useril este offline   Dashu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 30-July 14

Postat 28 October 2020 - 02:14 PM

Salut, ma bag si eu ca musca in oala. (dupa ceva ani cand am incercat/renuntat la zburat... acu frunzaream forumul si am vazut topicul asta)

La mine k110 merge cu multimodulul DYI din devo7e, e putina chinuiala cu freq tuning, dar n-au fost alte probleme.
Baterii cumparate acum ~1 an, Goo 520mah de pe BG. Acum vad ca-s aproape disparute. Fara probleme cu ele pana acum, dar eu mai am pana ajung la 3d, daca oi ajugea vreodata :)
0

#7 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 28 October 2020 - 10:03 PM

Vezi postareaDashu, la 28 October 2020 - 02:14 PM, a spus:

Salut, ma bag si eu ca musca in oala. (dupa ceva ani cand am incercat/renuntat la zburat... acu frunzaream forumul si am vazut topicul asta)

La mine k110 merge cu multimodulul DYI din devo7e, e putina chinuiala cu freq tuning, dar n-au fost alte probleme.
Baterii cumparate acum ~1 an, Goo 520mah de pe BG. Acum vad ca-s aproape disparute. Fara probleme cu ele pana acum, dar eu mai am pana ajung la 3d, daca oi ajugea vreodata :)


eu nu am putut sa fac bind cu al meu dar e printre primele versiuni..era misto sa mearga ca mai am si un trex 150x care e sfhss

nici dsmx nu merge doar dsm2..
Stefan:
astea apar pe stoc in uk:

https://hobbyking.co..._en_us_products
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2020 - 11:31 PM

Esti multumit de DEVO7e? Mult timp m-am gandit sa il cumpar. Banggood nu trimite baterii in RO, cel putin nu din China.

Vezi postareaDashu, la 28 October 2020 - 02:14 PM, a spus:

Salut, ma bag si eu ca musca in oala. (dupa ceva ani cand am incercat/renuntat la zburat... acu frunzaream forumul si am vazut topicul asta)

La mine k110 merge cu multimodulul DYI din devo7e, e putina chinuiala cu freq tuning, dar n-au fost alte probleme.
Baterii cumparate acum ~1 an, Goo 520mah de pe BG. Acum vad ca-s aproape disparute. Fara probleme cu ele pana acum, dar eu mai am pana ajung la 3d, daca oi ajugea vreodata :)



Am incercat sa cumpar pakurile din UK si a bagat transport vreo 30 EUR. Pai nen, cumpara un Juper/Radioking/Radiomaster si esti in business cu protocoalele la zi.
0

#9 Useril este offline   Dashu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 30-July 14

Postat 29 October 2020 - 10:25 AM

@nen77 - cand aparuse XK K110 (faceam trecerea de la un V911) eu imi luam SuperCP, ca ala era cel laudat pe toate forumurile. Atat m-a dus capu atunci. Intre timp am 2xK110 (evident ale mele nu-s din prima generatie) cu care am invatat tail in hover, side hover si forward flight, 8-urile inca nu-mi ies cum mi-as dori.(ma scuzati de engleza, dar nu-mi trece prin cap acum cum sa le zic in romana)

@stiganas - Da, multumit de Devo7e. Ramasa din kit-ul de la SuperCP cu care mi-am facut 1000 de nervi. Ba chiar am mai luat una la vremea respectiva cu ~50$ de pe ebay pentru ca mi se parea afacerea secolului, mergea multiprotocolul cu DeviationTX. Pus si 2x3 switch-uri in plus. Imi place mult cauciucul de pe laterale, desi e mica pot s-o tin mai bine/lejer in mana fata de Turnigy9X si chiar TX16s. Cel mai probabil cine vrea o statie mica acum, jumper cu hall ar fi alegerea, ca n-ai nevoie de surubarit/lipit.

Cu bateriile e cam complicat, aproape nimeni n-are in europa, si cine are oricum n-are ce vrei. As lua asa ceva. Nu neaparat de la vanzatorul ala, dar alea-s bateriile care pe le am si cu care n-am avut probleme. Cele originale cu care au venit K110, mi se par mai praf.

Toamna asta am zis ca-mi iau si un simulator si ma reapuc mai serios de treaba. Si pentru ca Devo7e are mufa de USB pusa aiurea, am zis sa verific care mai e treaba cu Taranis, aia e, dau un ban dar am TX cum trebuie (a se vedea ideea cu SuperCP de mai sus cand lumea cumpara K110). Intre timp algoritmul Youtube mi-a bagat pe gat RadioMaster TX16s. Am frunzarit putin rcgroups si... de la inceputul lunii sunt mandrul posesor al unui TX16s. Acu ma uit in crucis la OpenTX, pentru ca pe DeviationTX am folosit meniul clasic de heli. Ma confuzeaza faptul ca fiecare face/explica cum il taie capu, ceea ce-i in acelasi timp un lucru bun, faci cum vrei si merge, dar si un lucru rau, nu-mi dau seama cum sa fac, sa-l pot folosi si peste 10 ani, nu sa ma apuc sa-mi refac toate modelele.
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2020 - 06:40 PM

Multumesc de pont. Am cumparat de pe aliexpress (e prima oara cand cumpar de acolo).

Si eu am fost entuziasmat de DeviationTX dar pare ca e intr-un con de umbra ca dezvoltare.
0

#11 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 29 November 2020 - 08:14 PM

Mi-am adus aminte ca am cateva nanotech de 300 noi prin casa si pregateam sa invers firele sa mearga pe xk..din intamplare aveam pe masa si unul din trex-urile 150x asa ca daca tot am vreo 15 perechi de pale de rezerva pt trex am zis sa dau o incercare.

sunt considerabil mai mari palele dar ..in casa se comporta excelent..maine ii dau o tura si afara si o sa incerc sa filmez ..

p.s. am si un head de trex 150 in plus poate iese ceva.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: xk110.jpg

West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2020 - 11:13 PM

Misto. Eu am luat o mica teapa. Elicopterul meu (ultima bucata din depozitul CZ) de fapt nu mai era pe stoc. Asa ca banggood nu a trimis nimic pana acu cateva zile (adica dupa o luna) pana au reaprovizionat depozitul CZ.

Acum insa e pe drum in sfarsit, e avizat la DPD.
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2021 - 05:57 PM

Si a venit elicopterul. Acum vreo luna. Am descarcat de pe net un model pentru OpenTx l-am bagat in statie si a busit statia, a trebuit sa o resetez total (noroc ca nu aveam mare lucru in ea). Am mai incercat de vreo 3 ori, iarasi buseala, am renuntat.

Acum o saptamana am busit Blade 230s (prostie, polaritate inversa la baterie) asa ca l-am scos din nou din cutie pe asta. Am luat alt model de pe rcgroups si asta nu a mai busit statia. Dupa vreo ora de butonare l-am facut sa mearga si am pus butoanele unde vroiam eu.

N-am rezistat si am dat o fuga pe camp ca de maine e nasol. Zboara bine dar nu am cazut pe spate. In modul 6 axe (adica stabilizat) o ia intr-o parte, (trebuie calibrat), in modul 3d e foarte stabil :)


Pakurile extra cumparate sunt putin mai groase si intra greu, de fapt pe camp nu au intrat deloc, le-am prins cu scoci, abia acasa am reusit sa le bag. Statia - RADIOKING e foarte placuta la mana, m-am obisnuit imediat - cu programarea inca nu.
0

#14 Useril este offline   Dashu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 30-July 14

Postat 15 February 2021 - 02:19 PM

Ah da, imi aduc aminte, eu am luat putin la pila suportul pentru baterie (fix unde-s alea 2 galme). Peste bateria originala am dat 2 randuri de capton tape, sa o aduc la nivel cu celelalte.
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2021 - 03:53 PM

Exact asa am facut si eu.

Am calibrat zborul stabilizat (6g) in casa si am dat o tura mica pe camp, cam batea vantul. In modul stabilizat pe vant ramai fara heli. Pur si simplu il ia vantul si nu se inclina destul sa il aduci inapoi. In modul 3d tine in vant foarte bine.

Vezi postareaDashu, la 15 February 2021 - 02:19 PM, a spus:

Ah da, imi aduc aminte, eu am luat putin la pila suportul pentru baterie (fix unde-s alea 2 galme). Peste bateria originala am dat 2 randuri de capton tape, sa o aduc la nivel cu celelalte.

0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2021 - 10:41 PM

In mod uluitor K110 este fix aceeasi clasa cu Blade Mcpx - cel original.

Blade Mcpx 41g
XK K110 48g

Blade arata ca o jucarie si zbura lesinat, K110 are motor brushless, servo adevarate si zboara ca un heli mare, aceleasi pale, k110 boom mai lung (merg pale pana la 130mm cred). K110 pakuri mai mari dar tot 1s.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3ea4d25b-89c9-487e-b4e0-037021b86822.jpg
  • Imagine atasata: d5bbd343-ed6b-4085-ac1a-0ec5c07bd902.jpg

0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2023 - 07:40 PM

XK K110 nu mai este. Oarecum in locul lui a aparut Eachine E120S.

Zic oarecum caci nu este nici o legatura intre ele doar ca au cam aceeasi marime si acelasi public tinta. Imi place in continuare K110 dar nu este foarte puternic - daca dai in el se ineaca motorul. E120S e direct drive (misto) si 2s. Ar putea sa fie mai fortos. Ma tenteaza dar s-au dus preturile de alta data. La banggood e 120 EUR cu 3 baterii.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro