Modelism - RHC Forum: Transportor de nada - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transportor de nada

#1 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 08 October 2020 - 03:46 PM

Vreau sa-mi fac un transportor de nada pentru pescuit.
Am rascolit prin tot forumul sa ma documentez.
Motor electric cu perii.Elice de metal homemade.Sa vedem cum iese.Daca nu iese satisfacator am sa cumpar.Aici e mai complicat,trebuie un compromis intre viteza si consum.
Emitator+receptor tot de cumparat.
La coca ma gindesc la ceva simplu si foarte usor.De obicei fac multa mizerie in apa atunci cind dau la novac.Ttransportorul va trebuii sa duca nada lichida.Cit? Si 5 litrii uneori nu e destul.Sa zic intre 3 si 5 litrii.
Am inceput cu motorul,unul arestat de la munca dintr-o bormasina veche.La 12V.Am inteles ca la 24V ar fi fost mai bun,dar deocamdata e bun si asta.
Racire perii si bucse etambou pe apa.Plus electronica.
Poza cu motorul si stuturile de racire perii.Aici am de ales intre doua seturi.Cred ca cel mare se potriveste perfect.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 08 October 2020 - 06:03 PM

Motoarele de bormasini nu sunt bune la barci.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#3 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 08 October 2020 - 07:28 PM

Nu am experienta pe barci,dar la motoare lucrurile sint simple.Ori trage ori crapa tragind pe bancul de probe cu elicea in cada.Din pasul elicei si diametrul ei pot stabilii atit sarcina maxima cit si durata de functionare a motorului pina la o limita data de temperatura considerata a fi sigura pentru bobinaj.
Daca nu am luat ceva in considerare te rog sa ma atentionezi.Sind deschis la discutii.
0

#4 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 08 October 2020 - 09:25 PM

Tot caut adezivi pentru polistiren extrudat.Vreau sa lipesc doua placi de polisiren pentru a obtine grosimea dorita.Vreau ceva care sa dizolve polistirenul astfel incit sa rezulte o lipitura rezistenta in timp.Puse apoi pe o suprafata plana cu un placaj gros desupra plus o duzina de boltari ca greutate de presare in citeva zile ar trebuii sa rezulte o lipitura de calitate.Chiar daca pierd 10mm din grosime pe fiecare placa,conteza mai mult calitatea lipiturii.
Intre placi am sa pun scheletul din aluminiu care va sustine si de care se vor prinde toate.Acesta va avea si rol de centura de pamintare,undeva dedesubt voi scoate si priza de pamint.Dar deocamdata caut un adeziv.Ramin dator cu orice sfat in privinta adezivului.
0

#5 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 09 October 2020 - 07:27 AM

Cred ca o pereche de manusi de cauciuc si covoras de cauciuc sub picioare rezolva problema.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#6 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 11 October 2020 - 06:21 PM

Vezi postareacristian21, la 08 October 2020 - 03:46 PM, a spus:

..Elice de metal homemade.....


Nu incerca sa reinventezi roata, nu cred vei reusi sa o centrezi ! Cumpara una cu cativa lei si gata...


Vezi postareacristian21, la 08 October 2020 - 07:28 PM, a spus:

...dar la motoare lucrurile sint simple.....


La motoare lucrurile sunt mai complexe decat banuiesti .


Vezi postareacristian21, la 08 October 2020 - 09:25 PM, a spus:

.....va avea si rol de centura de pamintare,undeva dedesubt voi scoate si priza de pamint...


Detaliaza putin despre rolul centurii de pamantare si a prizei de pamant la barcute .
Tel : 0768080180
0

#7 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 11 October 2020 - 10:39 PM

Elicea o fac din doua pale.Chiar am facut rost de tabla din otel inoxidabil.De plastic nu vreau.O sa fie interesant.Motorul cu axul o sa vina pe un sasiu care va fi pe pufere de cauciuc.Vreau sa schimb motorizarea repede pe balta in functie de conditile meteo.Nu ramin la mal cu transportorul ca bate vintul tare asa cum am ramas asta vara cu o barcuta de cumparat a unui coleg.
Motoarele le probez pe banc cu elicea in apa.Cum se comporta o sa stiu atunci.Daca merg e bine,daca nu cumparam.
Priza de pamint e necesara.Orice radio da rezultate mai bune conectat la pamint.E buna si apa,are si antena un plan de masa si carcasa motoarelor,toata fieraria e bine de pus la pamint pe cel mai scurt traseu.Tocmai de asta fac la coca intre cele doua straturi de polistiren din tabla subtire de aluminiu un cadru ca doua roluri importante.Fixare mecanica si pamintare.Sub coca trag din tabla de inox de 0,4mm o linie laterala de 20 mm latime pe care descarc sasiul la pamint prin apa pe toata lungimea navei.O sa trec prin placa de jos de polistiren cu sistemul de prindere.Va fixa astfel si linia laterala si placile de polistiren intre ele rigidizind si mai mult constructia.
Prima coca nu o fac din polistiren.Fac catamaran sa fie stabil pe valuri.Cea mai usoara varianta de construit.
0

#8 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 11 October 2020 - 11:05 PM

Ar fi niste adeziv de polistiren care nu face spuma.Nu prea stia meseriadul cum ii spune.Dar a zis ca lipea bine,doar ca era lipitura casanta.Tensionata,placile de polistiren plezneau pe lipitura la primul soc.
Asta nu e bine.
Oare acetona mixata cu un alt solvent si data cu pistolul de vopsit ar crea o lipitura elastica rezistenta la socuri.
Poate fabrica trage placi la 200mm si peste.Merita niste investigatii.
0

#9 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 12 October 2020 - 05:50 PM

Vezi postareacristian21, la 11 October 2020 - 10:39 PM, a spus:


....toata fieraria e bine de pus la pamint pe cel mai scurt traseu.


Cum legi receptorul la pamant ? Tragi un fir de unde pana unde...fir normal sau ecranat ? ..daca e ecranat, conteaza impedanta ?
Intreb pt ca as vrea sa imi fac un avion si nu stiu cum sa ii fac impamantarea .
Tel : 0768080180
0

#10 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 12 October 2020 - 07:57 PM

Banii si interesele inraiesc oamenii.Alt motiv nu ai nici tu nici precedentul.De ce ti-e teama,ti-e frica cumva ca ar putea iesii ceva mai bun,mai simplu si mai fiabil decit oferta?
Nu ma apuc de productie in masa,stai linistit.Vreau doar sa am un trasportor capabil sa navigheze pe valuri de 0,5-1m fara naufragii si fara dureri de cap cind ma duc la pescuit.Un trasportor compartimentat si etans pe module.
...
Am renuntat la varianta cu semering la etambou,de altfel metoda aleasa este folosita pe larg la etansari de decenii.Si da rezultate practice,chiar la salupe si ambarcatiuni in marime naturala.Nu mai folosesc nici vaselina la ungere,se depreciaza in timp repede,se inlocuieste anevoie dind destule dureri de cap.O sa trec pe ulei de transmisie.Pot inlocuii uleiul cu o seringa simpla in mai putin de 1 minut.La capetele etamboului am sa fac camera de etansare folosind funie de azbest grafitat.Imbibata in ulei si presata de sistemul de prindere pe ax acesta va etansa perfect acoperind toate neuniformitatile.Nici la presiune de 5 bari in etambou nu pierde ulei.La presiunea atmosferica nici atit.In plus are un avantaj fantastic la intretinere.In timp,0,5-1an apari tasari care ar putea teoretic slabii etansarea.In acest caz se mai adauga 2-3 spire din funie iar etansarea este restabilita din nou.Am toate materialele gata,mai putin saibele presoare,dar lungimea axului nu imi permite un etambou mai lung de vreo 60mm.In schimb axul este din otel iar bucsile sint din bronz grafitat.Va fi bun de testat motorul de bormasina si orice alt motor in sarcina,in apa si cu elice pe el.Deja am planurile in minte pentru un bazin de proba cu capac.Ceva simplu si eficient.Asa pot vedea fiecare motor ce poate in practica.
0

#11 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 12 October 2020 - 08:23 PM

Domnule esti doxa ,etansarea aia se cheama presetupa,vad ca ai studiat si conductivitatea apei din balta ,apropo de priza de pa.. apa de ploaie.Succesuri nemasurate.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#12 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 12 October 2020 - 09:09 PM

Cu presetupe am lucrat pe timpul impuscatului pe compresoare.Trebuia centrata pe ax cu un bailagar din prespan sa calce fix pe centru.Altfel freca axul burduful de etansare si il perfora.Nu ai nimerit.In anii 70 erau importate de danfoss,apoi au fost aduse din Polonia.Ulterior au fost asimilate si la noi.NU vroiai sa lucrezi cu ele,crede-ma pe cuvint.
Ca sa ti le spun pe toate,daca axul compresorului are cel mai mic joc din ambielaj acel joc va perfora burduful indiferent cit te straduiesti cu centrarea la montaj.Inelele de etansare de la Danfoss erau din carbune dur,bubuiau cu un scrisnet ascutit cind le trinteai de pamint.Spre deosebire de cele Poloneze si ce Romanesti inelele de Danfoss se puteau reslefui pe sticla cu pasta de slefuit si etansau din nou fara probleme.
Acum stii totul despre presetupe.
0

#13 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 12 October 2020 - 09:26 PM

Ai grija mare sa nu te rapeasca cei de la Space X.
Ai idee cu ce erau facute axele port elice de la Robbe?

Aceasta postare a fost editata de manolo: 12 October 2020 - 09:27 PM

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#14 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 12 October 2020 - 09:37 PM

Am sa-ti spun ce idee am si cu asta incheiem amiabil discutia.Ai saminta de scandal,am observat ca ai altercatii la activ si alti membrii rasfoind continutul forumului.
Despre celalt user imi facusem o parere mai buna,insa asa cum corect am rationat banul din pacate l-a stricat.
E trist cind vezi un hobby minjit de interese financiare.
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2020 - 09:47 PM

Va recomand sa coborati nitel tonul :) forumul e si asa destul de mic nu are rost sa ne contram.

Inteleg amuzamentul celor cu experienta dar nu strica daca cineva face ceva de la zero si vine cu idei noi. Cele mai multe esueaza (dar nu intotdeauna) si cristian21 pare constient de asta.

O seara buna va doresc.
0

#16 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 13 October 2020 - 07:59 AM

Vezi postareacristian21, la 12 October 2020 - 09:37 PM, a spus:

E trist cind vezi un hobby minjit de interese financiare.


In discutia de fata nu se pune problema de interese financiare ci doar de evitarea dezinformarii corecte . Daca ai observat , nu am dat argumente contra ci doar am pus intrebari in speranta ca vei ajunge singur la raspunsul corect. Mai mult, exista posibilitatea ca eu sa ma insel. de aceea e bine de lamurit . O afirmatie eronata poate induce multa lume in eroare ...
Tel : 0768080180
0

#17 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 15 October 2020 - 04:51 PM

Mda,etamboul e gata,miine il bag la vopsit.Are 50mm lungime,bucsat,racorduri ungere doua,pe ulei.Am mai spus asta.Flansele de capat sint pe stas-ul meu.Prefer varianta asta celei cu o saiba chioara si o piulita.Si bazinul de probat elici in apa este aproape gata.Mai trebuie sa adaptez la el suportii pentru diferite diametre de ax.
Mi-am amintit de un vechi confrate,asteprindu-l sa bem o bere mi-a zis ca a intirziat ca a vut probleme cu un agitator de lichid la unul dintre bazine.Atunci nu am dat importanta,insa agitatoarele inseamna elici.Miine ii fac o vizita ca sint pricopsiti bine.Daca intrebi de una au trei.
Si miine poza cu etamboul vopsit.Am o singura dilema.Ce culoare sa-i trag?
0

#18 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2205
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 16 October 2020 - 11:21 AM

Am o statie de navo, clasica, cu 6 canale, la pret bun. Anuntul si pozele sunt puse la Vanzari de accesorii modelism. Tel. 0726.191.725
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#19 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 16 October 2020 - 06:39 PM

Pe topicul asta nu cred sa merga vinzarile.Sint doar vreo douazaci de cititori.Fideli,dar foarte tacuti.
Poza cu etamboul,stiu,se vede naspa din lipsa de lumina.Abia l-am scos de la vopsit.Culoare-deep black.
Am o gramada de elici acum,basca un reductor mini cu raportul 4:1.Metalic 100%.Asta rupe deste,basca cocioace,nylon si buruiana.
Bonus si un motor de agitator.O sa fac ceva valuri in tancul de proba.Sint curios daca la verticala isi poate ridica propria greutate.Elicea e un monstru de tractiune.75mm cu o latime a palelor considerabila.Cred ca se preteaza pe un motor de stergator,tractiune mare turatie mica.
Marea majoritate au filet de 5mm.De patru au fost livrate din greseala,ei nu folosesc.
Si o faza tare,anul trecut la curatenia curateniei au aruncat vreo douazeci de elici de toate dimensiunile utilizate adunate in timp.Motivul este unul foarte simplu.Erau de stinga.

Fisiere atasate


0

#20 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 18 October 2020 - 08:13 PM

Poza

Fisiere atasate


0

#21 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 18 October 2020 - 08:15 PM

Filet 5mm toate patru.

Fisiere atasate


0

#22 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 18 October 2020 - 08:40 PM

Ax 8mm cu filet de 5mm.Asta nu se mai indoaie in sarcina si nici nu vibreaza.

Poza.
0

#23 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 18 October 2020 - 08:44 PM

A dracu poza,puma face figuri la upload.

Poza.

Fisiere atasate


0

#24 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 18 October 2020 - 08:47 PM

Filetul de pe ax.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de cristian21: 18 October 2020 - 08:49 PM

0

#25 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 19 October 2020 - 05:25 PM

Am primit doi rulmenti si doua bucsi pentru ax de 3mm.Find axul de 3mm nu am fost prea incintat,dar i-am luat.Rulmentii ar fi de turatie mare si sint capsulati.Si am mai primit o elice de 75 sa fac pereche cu cealalta.
Axul de 4mm,asta care il am are filetul cam uzat.Parca nu as risca sa dau elicea peste filet.Etamboul e gata,asteapta doar axul si la probe in apa cu el.Elice de 40 si 45,sa vad cum se comporta motorul.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de cristian21: 19 October 2020 - 05:26 PM

0

#26 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 24 October 2020 - 06:26 AM

Hai sa vedem invenția ce îți iese la final, sfaturi nu știu câte o să primești pt ce vrei și cu ce vrei faci tu cam iese din tipare,
Doar tu știi ce îți trebuie, cum îți trebuie ,ce anume trebuie să facă ..Până ajungi acolo o sa mai arzi cate ceva.. 🙂
spor!
Tel 0728777780
0

#27 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 25 October 2020 - 06:47 PM

Ce vreau stiu exact.Am proiectul in cap deja.Nu ma faceam barcagiu,dar mi s-o pus pata la o partida cind tragea crapul si barcuta tragea sa moara.Asa,o zi cum nimeresti odata la doi-trei ani.
1-Centru de greutate reglabil pe toata lungimea navei la orizontala.
2-centru reglabil de greutate deasupra si sub linia de plutire in functie de vint si valuri.
3-volum dislocat reglabil in functie de starea vremii.
4-compartimentare etansa pe module.
5-low profile deasupra liniei de plutire.
6-silentios,fara vibratii si zgomote.Asta-i cel mai important lucru.Crapii mari sont si cei mai speriosi.
Saptamina viitoare sint la socrii la tara,la munci silnice.Dupa asta continuam lucrul la proiect.
0

#28 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 04 November 2020 - 06:50 PM

Am revenit la capitala.Nicaieri nu-i mai bine ca aici.
Tocmai am primit un ax shimano cu filet de 5mm.Biciclistii o sa ma blesteme daca il stric.Tipul zice ca sint rezistente si merg ca ax la propulsor.Mai ramine sa gasesc doi rulmenti pe cota interioara.Apoi o teava pe cota exterioara si bingo.
Am facut si cirma pentru bazinul de proba,are doua stuturi pentru admisie apa.Pentru probe este ok.Daca face nasoale debitul trec pe 4 admisii.Elicea nu va avea o turatie mare la transportor,deci ma astept la un debit mic de apa.Si cu doua pale este si mai mic.
Subiectul este la uscat vreo doua zile.Apoi saptamina viitoare montez pe bazin.
Am un motor de aeroterma de Fiat.Cam uzat,dar sa trag niste concluzii cu ampermetrul si sa vad debitul de apa generat este ok.La prima vedere pare a fi o sugativa de amperi.

Fisiere atasate


0

#29 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 05 November 2020 - 07:28 PM

Cirma pentru bazin a iesit de la uscat.Sa vedem cum se comporta varianta asta cu admisie dubla.

Fisiere atasate


0

#30 Useril este offline   cristian21 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 25-September 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Cite putin din toate.

Postat 05 November 2020 - 07:31 PM

Am tras o dubla la poza.Sa-i fie de bine.

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro