Modelism - RHC Forum: Router CNC pentru balcon - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Router CNC pentru balcon

#1 Useril este offline   Rusu Robert 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-February 18

Postat 28 September 2020 - 12:28 PM

Am proiectat un router micut ce isi va gasi locul pe balconul apartamentului in care locuiesc, la etajul 5 din 10. Va freza in mare parte lemn de esenta tare si aluminiu. Mod de lucru? ... cam pe genunchi, fara prea multe scule de metrologie (cel mult un comparator si un bloc de granit 600x400mm).
Gabaritic nu trebuie sa depaseasca 1000x1000mm.
Dupa cateva cereri de oferta pe la negustori locali, am ajuns la un buget de cam 3500 euro pentru toate componentele acestuia.

Fiind primul router pe care il construiesc, va astept pe cei mai experimentati cu sfaturi, comentarii si eventual locurile de unde achizitionati voi componentele de tehnica liniara

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 222.jpeg
  • Imagine atasata: 333.jpeg

0

#2 Useril este offline   Rusu Robert 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-February 18

Postat 28 September 2020 - 12:43 PM

Cateva detalii:
- gantry Teava rectangulara 120x80x5mm prelucrata in zonele in care se monteaza sinele si in zonele in care intra in contact cu "picioarele podului"
- Picioarele podului tabla de 10mm otel sudata si prelucrata in zonele critice
- pe Y suruburi cu bile fi 20mm si 2 motoare pas cu pas de 5Nm 5A / sine profilate 30mm (stiu ca e overkill dar le am deja de la un proiect mai vechi)
- pe X surub cu bile fi 15mm si un motor pas cu pas 5Nm / sine profilate 30mm
- pe Z surub cu bile fi 15mm si un motor pas cu pas 5Nm / sine profilate 30mm
- Baza este o placa de otel de 10mm rectificata
0

#3 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 September 2020 - 03:34 PM

Arata bine , daca le prelucrezi toate zonele de contact , dar la gantry lateralele , mi se par cam firave , parca as mai pune pe acolo cateva placi ca si cea care tine surubul cu bile , si contra la placa care tine surubul cu bile , ceva coltare , care sa n ii permita la tabla aia sa flendure .
La axa z mi se pare prea lung suportul pentru motor , si cred ca o sa vibreze cand intra in metal , cel mai bine sa faci prinderea la motor cat mai aproape de carute , sau peste ele .La ganty cred ca ara arata mai bine cu distanta mai mare intre sine , mi se pare ca sunt extrem de apropiate .

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 28 September 2020 - 03:37 PM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#4 Useril este offline   Rusu Robert 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-February 18

Postat 28 September 2020 - 05:35 PM

Pe axa Z am apropiat mult patinele pentru a mai castiga cativa centimetri. In configuratia actuala distanta maxima de lucru pe x este undeva la 460mm ceea ce deja este putin.
Cat despre placa de prindere pentru spindle .... acolo m-am cam blocat. Am nevoie ca prinderea sa fie atat de distantata de patine pentru a putea folosi toti cei 200mm pe care ii am sub pod. (Cat de des ii voi folosi...nu stiu)
In acelasi timp ma gandesc sa dau inca un set de gauri de prindere pentru patine, mai jos, pentru a ii creste rigiditatea atunci cand voi lucra cu menghina pe masa.
0

#5 Useril este offline   Rusu Robert 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-February 18

Postat 28 September 2020 - 07:09 PM

In afara de mev2000 si powerbelt ce furnizori mai recomandati?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro