Modelism - RHC Forum: Introduction F5J - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Introduction F5J

#1 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 September 2020 - 11:16 PM

De curand am cumparat un kit de la Hoellein, si anume Introduction F5J. Inca nu m-am apucat de construit, dar citind despre model, estte ceea ce imi doresc. Mi-ar fi placut ceva cu eleroane, dar la Hoellein aveau doar Inside F5J, care are 6 servo doar in aripa, idee care nu mi-a suras foart mult.
Kitul arata impecabil, din punctul meu de vedere.
2866 mm Anvergura, 920 g AUW dat de producator.. realist 950-1000 g..nu voi folosi cea mai usoara electronica posibila pentru ca nu vreau sa rup bugeul.
O problema pe care o are, citind in alte locuri despre model, la un vant mai mare de 10km/h nu prea mai penetreaza.

Pe mine m-a impresionat calitatea kitului. Nu am avut inca modele foarte performante, dar calitatea kitul asta este impresionanta. Factura a venit in plic, Am primit 2 cataloage, unul cu modele produse de Hoellein, altul cu vise frumoase (modele din compozit, la care doar visez). Manualul este in Germana, dar pozele sunt destul de clare si nu cred ca voi avea probleme daca nu inteleg ceea ce este scris.

Electronica pe care am ales-o pentru planor:

Motor: SunnySky x2212 III - 980 kv cu Elice Graupner 10x5
ESC: HiModel 30A
Servo: 2 Gening D95MG 2 Emax ES08MD II (Asta am avut in stock)

Pe cand ma apuc de construit, voi pune poze.
Orice sugestie este bine venita!

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#2 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 September 2020 - 11:19 PM

Continutl kitului

Elecronica

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2020 - 03:52 PM

Frumos, sunt cu ochii pe topic. Am si eu kitul si ma invart in jurul lui de mult timp.
0

#4 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 26 September 2020 - 04:54 PM

De ceva vreme tot citesc pe topicul dedicat adezivilor..si sincer, sunt mai in ceata decat inainte sa ma apuc de citit. Nu am fost bun la chimie niciodata, si nu prea inteleg care e treaba cu adezivii alifatici sau pva.. Nu vreau sa adaug o greutate excesiva si din adezivi. Si asa electronica pe care o am e cam grea. In instructiuni este specificat lipiciul ce trebuie folosit si unde, dar eu nu am gasit in Ro.
Sugestii de adezivi pe care i-as putea folosi? Am aracet de la Moment, si un lipici galbui de la Bison care usor expandeaza-oarecum.. Dar daca aveti sugestii de orice altceva, cumpar.
Ca si folie, o sa folosesc folie de la hk. Chiar daca e mai grea, am inteles ca e ok si da o rezistenta mai buna la aripa. Oricum, din cate am inteles, aripa cam are prostul obicei de a intra in flutter la viteza ceva mai mare. Nu ca as intentiona sa zbor la viteza mare cu el, dar pentru linistea mea mentala, prefer asa

Aceasta postare a fost editata de Sergiu SF: 26 September 2020 - 04:56 PM

-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2020 - 06:07 PM

Cel tip aracet e bun (eu am Bison) sau UHU HART. Amadoua sunt excelente pentru lemn/balsa fac priza rapid si nu ingreuneaza structura. Cel galbui e greu si face priza foarte incet. Ar fi bun pentru piese la care vrei sa ai timp din belsug pentru aliniere. Intre aracet si Uhu hart e chestie de gust. Unul e apos, altul are solventi. Nici unul nu e bun de penetrare. Daca ai piese care se imbina ca Lego folosesti superglue ultralichid pus cu seringa la imbinari.

Vezi postareaSergiu SF, la 26 September 2020 - 04:54 PM, a spus:

De ceva vreme tot citesc pe topicul dedicat adezivilor..si sincer, sunt mai in ceata decat inainte sa ma apuc de citit. Nu am fost bun la chimie niciodata, si nu prea inteleg care e treaba cu adezivii alifatici sau pva.. Nu vreau sa adaug o greutate excesiva si din adezivi. Si asa electronica pe care o am e cam grea. In instructiuni este specificat lipiciul ce trebuie folosit si unde, dar eu nu am gasit in Ro.
Sugestii de adezivi pe care i-as putea folosi? Am aracet de la Moment, si un lipici galbui de la Bison care usor expandeaza-oarecum.. Dar daca aveti sugestii de orice altceva, cumpar.
Ca si folie, o sa folosesc folie de la hk. Chiar daca e mai grea, am inteles ca e ok si da o rezistenta mai buna la aripa. Oricum, din cate am inteles, aripa cam are prostul obicei de a intra in flutter la viteza ceva mai mare. Nu ca as intentiona sa zbor la viteza mare cu el, dar pentru linistea mea mentala, prefer asa

0

#6 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 26 September 2020 - 06:22 PM

Uhu Hart am acasa, dar am uitat sa il mentionez.. Am mai lucrat cu el si mi se pare ok. Probabil cu uhu il voi face.
Din cate am vazut, totu kitul se imbina frumos, ca un lego. Maine imi voi lua o placa de lemn, sa am pe ce sa lucrez, ca doamna mea a ocupat biroul cu "home office". Probabil maine ma apuc de ampenaje. Uhu sau super glue aici?
-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#7 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 September 2020 - 06:24 PM

Vezi postareaSergiu SF, la 26 September 2020 - 04:54 PM, a spus:

De ceva vreme tot citesc pe topicul dedicat adezivilor..si sincer, sunt mai in ceata decat inainte sa ma apuc de citit. Nu am fost bun la chimie niciodata, si nu prea inteleg care e treaba cu adezivii alifatici sau pva.. Nu vreau sa adaug o greutate excesiva si din adezivi. Si asa electronica pe care o am e cam grea. In instructiuni este specificat lipiciul ce trebuie folosit si unde, dar eu nu am gasit in Ro.
Sugestii de adezivi pe care i-as putea folosi? Am aracet de la Moment, si un lipici galbui de la Bison care usor expandeaza-oarecum..


Cel mai bun ar fi AGO, dar nu știu pe unde se găsește și nici nu mă chinui. :) Mi-l prepar singur dizolvând folie de nitroceluloză în acetonă. Ultimul tub l-am făcut cu scobitori. :D
Cel galben de la Bizon este, de fapt, o rășină expandabilă. Dacă vrei rezultate bune cu el, pui rășina într-un dop(căpăcel), sau chiar pe o bucățică de placaj, pui o picătură de apă și amesteci bine. Aplici în zona de lipit în strat foarte subțire. Piesele trebuie fixate ferm altfel expandarea le va deplasa.

P.S. Ștefane, superglue este bun, dar este greu. Lipirea nu are treabă cu puterea de penetrare (la materialele poroase contează și asta), ci cu alt fenomen.

Spor la meștereală.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2020 - 06:40 PM

Iti place nu iti place la aripile care se monteaza uscat (gen Pures, Slite) merge numai superglue de penetrare. UHU Hart este ca AGO (nitrat de celuloza) cu alt solvent. Nu exista cel mai bun adeziv.

Vezi postareaViP_Eol, la 26 September 2020 - 06:24 PM, a spus:

P.S. Ștefane, superglue este bun, dar este greu. Lipirea nu are treabă cu puterea de penetrare (la materialele poroase contează și asta), ci cu alt fenomen.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  50.pdf (555.15K)
    Number of downloads: 21

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 26 September 2020 - 06:42 PM

0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 September 2020 - 07:06 PM

Vezi postareaSergiu SF, la 26 September 2020 - 04:54 PM, a spus:

... In instructiuni este specificat lipiciul ce trebuie folosit si unde, dar eu nu am gasit in Ro.
...


Ce recomanda ei? poate avem vreunul experienta cu el si am putea indica exchivalentul... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 September 2020 - 07:56 PM

Vezi postareastiganas, la 26 September 2020 - 06:40 PM, a spus:

Iti place nu iti place la aripile care se monteaza uscat (gen Pures, Slite) merge numai superglue de penetrare. UHU Hart este ca AGO (nitrat de celuloza) cu alt solvent. Nu exista cel mai bun adeziv.


"Cel mai bun ...". Exprimare eronată. :) Mai bun decât aracetul, bizon, CA, pentru lemn. Ar mai fi rășina cu uscare sub lampă cu ultraviolete - am folosit și sunt foarte mulțumit, numai că este relativ scump. Am găsit, la un magazin de bricolaj, acetonă la cutie de 1 L cu 4 € și la un magazin cu ieftineli, scobitori din nitroceluloză (0,50 € cutia - 125 grame) în cutie din același material.
Nu știam de UHU, dar am spus că nu am căutat - nu prea am timp de așa-ceva.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#11 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 September 2020 - 08:24 PM

Stiganas spune ca aceste modele sunt facute pentru a se asambla ca un Lego si dupa ce structura este dreapta se picura CA la incheieturi. Este calea usoara...dar care nu-mi place. La Picares, daca vrei poti sa arunci un ochi, m-am chinuit mult sa gasesc o secventa a lucrarilor care sa-mi permita sa folosesc adeziv aliphatic. Am facut teste si te rog sa macrezi ca este, iertati-ma, cel mai bun.
Il poti gasi sub numele de yellow glue sau de carpenters glue:
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
Clasic pentru modelism este cel de la SIG sau Titebond original, dar rezultatele sunt similare.
Adezivul celulozic se usuca prea repede pentru a putea incleia un ,,pieptene'' cu multe lipituri simultane iar sa-l pun doar in exteriorul asamblarii nu-mi place.
PVA, sau aracet pe la noi, il gasesti sub numele de school glue si este mai slab:
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
Picares am reusit sa-l scot sub ceea ce dadea fabricantul.
http://www.rhcforum....__1#entry859284
Te rog sa pui multe fotografii.

PS. Aliphaticul se preteaza la modul meu de lucru: pun un pic mai mult ,,intre lemne" si elimin surplusul cu un betisor de frigarui ascutit ca o spatula.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 26 September 2020 - 08:26 PM

0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2020 - 10:25 PM

Hmm, in mintea mea aracet sau PVA sau aliphatic erau acelasi lucru - alb. Mai precis Bison super wood glue care se gaseste peste tot. Poate ar trebui sa recitesc topicul cu adezivi.

Introduction F5J merge foarte bine cu astea mai sus enumerate.

Aripile cu lonjeron de carbon si nervurile puse pieptene au nevoie de superglue - nu vad cum altfel pot fi prinse.

EDIT

Hai ca sunt varza, Introduction F5J e cu lonjeron de carbon. Deci trebuie folosit CA.

De altfel in manual este spus clar

http://hoellein.com/...e-manual.v2.pdf

(manualul de la Inside F5J dar sunt similare.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 26 September 2020 - 10:50 PM

0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2020 - 10:55 PM

Si un build complet



inclusiv zborul. Ar trebui sa ma apuc si eu de el :)
0

#14 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 26 September 2020 - 11:53 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 September 2020 - 07:06 PM, a spus:

Ce recomanda ei? poate avem vreunul experienta cu el si am putea indica exchivalentul... :unsure:


Producatorul recomanda Zap, Slo-Zap, Epoxy de 5 minute si Uhu Endfest..nu stiu care sunt omoloagele pe care le pot gasi aici in Ro.


Cel mai probabil voi folosi Uhu Hart unde voi avea imbinare "lemn pe lemn", iar imbinarea nervurilor pe lonjeronul de carbon si bord atac o voi face cu Picatura.

Sper sa reusesc sa ma apuc maine de construit. Nu ma astept la o constructie rapida, avand in vedere programul pe care il am la job, dar oricum nu vreau sa ma grabesc. Vreau sa iasa bine. Va trebui sa imi fac cel pution o copie a planurilor. Nu vreau sa decupez planul original.

Voi merge pe varianta ampenajului orizontal detasabil, cu toate ca adaug greutate in coada, dar faptul ca il voi putea transporta mai usor este mai benefic decat cele cateva grame pe care va trebui sa le adaug in bot.

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#15 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 September 2020 - 09:53 AM

Zap si Slo-Zap sunt cianoacrilati . Probabil normal si tip gel. La hobby king erau intyr-o vreme 3 tipuri de CA si activator (ca sa nu mai vorbim de aia Gold mai de calitate ce puteau lipi si polistiren si / sau care nu aveau vapori toxici). alea 2 tipuri erau de viscozitati diferite, cel mai lichid intra in toate colutirile si se ususca rapid, cel de tip gel se ususca cel mai greu,
0

#16 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 October 2020 - 08:30 PM

Am spus ca ma apuc de construit Duminica trecuta, dar viata are tot timpul alte planuri. Asa ca am zis ca ma apuc in timpul saptamanii dupa lucru, dar tot nu am facut nimic. Prin urmare, am reusit abea azi sa construiesc ceva.
Ne mai construind un kit de nivelul astuia, am ramas socat de modeul in care se potriveste tot. Se construieste extrem de rapid! Am facut Lego-uri care se construiau mai greu decat modelul asta.
Am reusit sa fac ampenajul vertical + orizontal. Am lipit cu Uhu Hart. Sper ca o sa fie totul ok si ca nu o sa am greutate excesiva in coada. Am mers pe varianta de ampenaj detasabil. Bagheta care uneste semi-profundoarele am lipit-o cu SuperGlue.
Nu stiu daca mai reusesc sa fac altceva in seara asta, dar mai fac maine.

Nu stiu de ce anume sa ma apuc. Fuselaj sau aripa..?! M-as apuca de aripa, ca sa nu o las ultima si sa am tendinta sa o grabesc la constructie. Probema este ca bordul de fuga, care este din ceva placaj este usor deformat (curbat). Cum indrept lemnul? Trebuie sa il tin in apa mai mult timp, dupa care sa il pun pe o suprafata dreapta la uscat? Sau este suficient sa il spritui cu apa si apoi sa il pun la indreptat?

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#17 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 October 2020 - 08:31 PM

Ampenaj Oriontal + profundor

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#18 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 October 2020 - 08:32 PM

Ampenaj vertical + Directie

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#19 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 14 October 2020 - 09:35 PM

Am lucrat in continuare la planor, doar ca nu am apucat sa postez. Progresul nu e choar atat de mare pe cat mi-as fi dorit din cauza timpului destul de limitat.
Am lucrat la fuselaj. Destul de simplu de facut, dar vesnica problema care mie imi da batai de cap este sa fac fuselajul "drept". Sa aliniez ampenajul vertica cu axa de mijloc a fuselajului, cel putin mie, mi se pare dificil. Putea sa iasa si mai bine de cat a iesit, dar este multumitor. Suportul ampenajului orizontal este din 2 bucati, placaj ambele, si in ele am lipit cu epoxy de 5 min. 2 piulite de metal. Sper sa nu fi pus prea mult epoxy si sa ingreunez coada prea tare. Ramane de vazut..
Bowden-urile furnizate in kit sunt usurele, din teflon (cred). Au niste gauri de montare prin fuselaj - foarte usor de montat, si cu destule puncte de prindere in fuselaj.
Piulita de montarea aripii este lipita tot cu epoxy de 5 min intr-o piesa facuta din 2 bucati de placaj.
Am "inchis" fuselajul pe partea de jos complet. Partea de sus a fost inchisa doar de la aripa pana la ampenaje. Cabina a ramas deschisa sus pana montez blocul de balsa in care va sta motorul. E mainusor asa, decat sa ma chinui mai tarziu.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Sergiu SF: 14 October 2020 - 09:36 PM

-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#20 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 14 October 2020 - 09:38 PM

Formere fuselaj + suport montare aripa

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#21 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 14 October 2020 - 09:40 PM

Fuselaj + suport ampenaj orizontal

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#22 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 14 October 2020 - 09:42 PM

Las smirghelul la urma. Vreau sa fac praf o singura data + vreau sa vad cata greutate reusesc sa dau jos doar din smirglu.

Fisiere atasate


-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 October 2020 - 10:11 AM

Cumpara o mini rindea, o vei iubi si vei uita de smirghel.

https://static.rcgro...71-DSC04471.jpg
Dreapta este de la ce am pornit, bagheta triunghiulara adica, de incheiere cap aripa. Stanga este la ce am ajuns, fara sa fac un fir de praf.

Uite cat scoti dintr-un model, lucrat in sufragerie, dupa care nu a trebuit sa dau su aspiratorul :D
https://static.rcgro...09-DSC04478.jpg

Smirgheluirea, la final, pe balcon.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 October 2020 - 10:13 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 October 2020 - 10:22 AM

Renatoa,

nu poate folosi rindeaua perpendicular pe fibra ci doar in lungul fibrelor

Bafta Ciao Sorin
0

#25 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 October 2020 - 11:17 AM

La o rindea ma gandesc si eu de ceva vreme, dar am ezitat sa cumpar una, pentru ca daca o am, voi avea tendinta sa grabesc totul cu rindeaua. Cu smirglu ia mai mult timp, dar am timp sa vad unde mai este "carne care trebuie data jos"..
-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 October 2020 - 04:17 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 15 October 2020 - 10:22 AM, a spus:

Renatoa,

nu poate folosi rindeaua perpendicular pe fibra ci doar in lungul fibrelor

Bafta Ciao Sorin


Daca te referi la acoperirea de sus a fuselajului... ca e cu fibra invers... acum ca imi atrasesi atentia stau si ma intreb ce or fi avut in minte sa o aseze asa... e aiurea rau, nu are nici o logica, doar acopera "sa nu ploua inauntru", vorba bancului... si atat, nu participa cu nimic la rezistenta... la fel de bine puteai pune o foaie de hartie acolo...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 October 2020 - 04:21 PM

Vezi postareaSergiu SF, la 15 October 2020 - 11:17 AM, a spus:

La o rindea ma gandesc si eu de ceva vreme, dar am ezitat sa cumpar una, pentru ca daca o am, voi avea tendinta sa grabesc totul cu rindeaua. Cu smirglu ia mai mult timp, dar am timp sa vad unde mai este "carne care trebuie data jos"..


Cu rindea mai ai un avantaj, iei foarte constant aceeasi cantitate de material de la un cap la altul. De exemplu la profilarea BA, e uimitor sa vezi cum iese coada aia de purcel din rindea asa de egala. Asta si daca fibra in bagheta respectiva a fost asezata ca lumea...
Ca sa obtii ceva similar cu smirghel, trebuie o rigla lungutza, macar 30 cm, si miscata foarte uniform pe toata lungimea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 October 2020 - 05:58 PM

Nici nu am bagat de seama ca placile de acoperire ale fuselajului sunt cu fibra invers.. Consolarea mea e ca nu am montat eu gresit, ci asa au fost taiate. Sper ca nu voi avea probleme din cauza asta, dar nu cred, avand in vedere viteza de zbor relativ mica
-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#29 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 15 October 2020 - 06:12 PM

Salut,
Nu este nici o greşeală. Fibra este pusă corect. Eventual uităte pe planurile mai vechi de planoare RC.
Cine a pus fibra materialului pe fuzelaj ştia foarte bine ce face. Astfel câștigi la rezistența la torsiune. Eventual, trebuia ca fibra să fie la 45 de grade dar avea pierderi de material mai mari.
Spor în ce faci acolo.
Fisier atasat  20201015_190936.jpg (186.53K)
Number of downloads: 34
Sultan Eduard
0

#30 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 October 2020 - 07:57 PM

Eu am vazut la toate kiturile de planoare, ca deasupra si dedesuptul fuselajului fibra e pusa perpendicular pe lungimea fuselajului.Ideea e ca asa rezuta o rezistenta la torsiune mai mare , inclusiv la solicitarile laterale, in jurul axei verticale.
Asa se face, e bine.Da nu tine cu rindeaua.

Bafta Ciao Sorin

0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro