Modelism - RHC Forum: Router CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Router CNC

#61 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 December 2020 - 07:12 PM

Vezi postareaCnxLast, la 14 December 2020 - 03:16 PM, a spus:

Am primit acest raspuns de la firma:
"Mai jos raspunsurile colegilor mei din productie :

1.Numele si tipul masinii de frezat:

Victor P106

2.Cursa utila pe Z, cu freza plana si portscula montata in con

550mm

3.Masa maxima pe care o suporta masa masinii

450Kg

4.Tipul conului la spindle

BT40

5. Pe suprafata de 1000x600 frezata ce abateri de planeitate garanteaza masina?

0.05mm"


Nu e rau. Insa cel mai probabil 5 sutimi sunt cand se masoara cu ceasul iar masa masinii este neincarcata. Cand incarci 450 kg pe masa masinii si aceasta se deplaseaza catre capetele de cursa, probabil ca abaterea creste. Desigur asta este valabil la orice VMC unde masa este nesprijinita pe toata lungimea ei. Dar merita incercat......cum te gandesti sa masori la sfarsit abaterea ? Daca ei ar avea placa de granit mare ar fi super; cumva ma indoiesc totusi.
0

#62 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 15 December 2020 - 07:53 PM

Nu au masa de granit din pacate, ar fi fost cea mai buna solutie. Acum imi achizitionez scule, ceas comparator, talpa magnetica, nivela de precizie, echer. O masa de granit nu se justifica momentan sa cumpar, doar daca o gasesc sh. Daca nu vor mai fi restictii in viitorul apropiat, voi avea acces la masina de masurat in coordonate.
0

#63 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 December 2020 - 08:44 PM

Vezi postareaCnxLast, la 15 December 2020 - 07:53 PM, a spus:

Nu au masa de granit din pacate, ar fi fost cea mai buna solutie. Acum imi achizitionez scule, ceas comparator, talpa magnetica, nivela de precizie, echer. O masa de granit nu se justifica momentan sa cumpar, doar daca o gasesc sh. Daca nu vor mai fi restictii in viitorul apropiat, voi avea acces la masina de masurat in coordonate.


Nivela aia cu 2 sutimi abatere este cea mai potrivita; iti sugerez sa cumperi 2 bucati sa poti masura pe X si pe Y simultan.In felul asta o sa dureze mai putin.
0

#64 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 16 December 2020 - 09:39 PM

Vezi postareaCnxLast, la 15 December 2020 - 07:53 PM, a spus:

Nu au masa de granit din pacate, ar fi fost cea mai buna solutie. Acum imi achizitionez scule, ceas comparator, talpa magnetica, nivela de precizie, echer. O masa de granit nu se justifica momentan sa cumpar, doar daca o gasesc sh. Daca nu vor mai fi restictii in viitorul apropiat, voi avea acces la masina de masurat in coordonate.


pana la urma cum va fi asamblate profilele, cu sudura sau suruburi?
0

#65 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 17 December 2020 - 05:08 PM

Cred ca voi realiza prinderea cu suruburi si stifturi filetate, ca in pozele atsate, pentru a putea face reglaje fine ulterior.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image_2020-12-17_164855.png

0

#66 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 17 December 2020 - 05:21 PM

Imagine:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image_2020-12-17_172043.png

0

#67 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 December 2020 - 06:19 PM

Vezi postareaCnxLast, la 17 December 2020 - 05:08 PM, a spus:

Cred ca voi realiza prinderea cu suruburi si stifturi filetate, ca in pozele atsate, pentru a putea face reglaje fine ulterior.


Munca multa, siguranta rezultatului zero.
0

#68 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 17 December 2020 - 07:41 PM

Sunt nevoit din cauza suprafetei mici pe care pot freza. Daca as suda profilele si ulterior as realiza frezarea, gabaritul masinii nu va fi mai mare de 1000x600, iar cursele utile si mai mici.
0

#69 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 December 2020 - 08:42 PM

Vezi postareaCnxLast, la 17 December 2020 - 07:41 PM, a spus:

Sunt nevoit din cauza suprafetei mici pe care pot freza. Daca as suda profilele si ulterior as realiza frezarea, gabaritul masinii nu va fi mai mare de 1000x600, iar cursele utile si mai mici.


Tema de proiectare in cazul asta devine nerealista (adica cerinta de precizie finala vs modalitatea de executare).
0

#70 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 23 December 2020 - 10:37 PM

Vezi postareasteelmind, la 17 December 2020 - 06:19 PM, a spus:

Munca multa, siguranta rezultatului zero.


Merge si cu suruburi foarte bine, eu am folosit 4 suruburi de 8 la fiecare element asamblat si rezultatul e foarte multumitor.
Unde a necesitat reglaj am folosit bailagar
0

#71 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 December 2020 - 07:23 PM

Merge linistit sa le prinzi cu suruburi , dar mai ai nevoie si de ceva epoxy de blocare , in caz de un crash , sau alte lovituri , sa nu se deplaseze , si sa trebuiasca sa refaci alinierea .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#72 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 08 November 2021 - 02:05 PM

Va salut. Revin cu noutati cu privire la proiect. Aceasta a fost forma finala, prezentata comisiei in iulie. Ca si componente folosite: ghidaje liniare THK HSR 45 pe toate axele, suruburi cu bile 2505 Hiwin pe axele x si y, Bosch Rexroth 2510 pe Z, Servomotoare AC de la Siemens. Ca si structura, la baza am doua mese cu canale t de fonta, 1000x500 fiecare, lateralele sunt din otel latime 100mm, 180 inalime, profilul transversal este 300x400x10mm. Cursele utile maxime sunt 900x700x230mm, cu 240 mm sub gantry. Masa totala a utilajului este 1400kg. De atunci nu am reusit sa mai lucrez. Vreau acum sa il finalizez, iar pentru asta am nevoie de un nou sistem de contol, cel de la Siemens era concentrat spre alt domeniu. M-am orientat spre Mesa carda si LinuxCNC, dar inca trebuie sa studiez.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WhatsApp Image 2021-11-08 at 13.35.46.jpeg

0

#73 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 November 2021 - 04:55 PM

Vezi postareaCnxLast, la 08 November 2021 - 02:05 PM, a spus:

Va salut. Revin cu noutati cu privire la proiect. Aceasta a fost forma finala, prezentata comisiei in iulie. Ca si componente folosite: ghidaje liniare THK HSR 45 pe toate axele, suruburi cu bile 2505 Hiwin pe axele x si y, Bosch Rexroth 2510 pe Z, Servomotoare AC de la Siemens. Ca si structura, la baza am doua mese cu canale t de fonta, 1000x500 fiecare, lateralele sunt din otel latime 100mm, 180 inalime, profilul transversal este 300x400x10mm. Cursele utile maxime sunt 900x700x230mm, cu 240 mm sub gantry. Masa totala a utilajului este 1400kg. De atunci nu am reusit sa mai lucrez. Vreau acum sa il finalizez, iar pentru asta am nevoie de un nou sistem de contol, cel de la Siemens era concentrat spre alt domeniu. M-am orientat spre Mesa carda si LinuxCNC, dar inca trebuie sa studiez.



https://www.masso.co...cnc-controller/
0

#74 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 November 2021 - 08:31 PM

Vezi postareaCnxLast, la 08 November 2021 - 02:05 PM, a spus:

Va salut. Revin cu noutati cu privire la proiect. Aceasta a fost forma finala, prezentata comisiei in iulie. Ca si componente folosite: ghidaje liniare THK HSR 45 pe toate axele, suruburi cu bile 2505 Hiwin pe axele x si y, Bosch Rexroth 2510 pe Z, Servomotoare AC de la Siemens. Ca si structura, la baza am doua mese cu canale t de fonta, 1000x500 fiecare, lateralele sunt din otel latime 100mm, 180 inalime, profilul transversal este 300x400x10mm. Cursele utile maxime sunt 900x700x230mm, cu 240 mm sub gantry. Masa totala a utilajului este 1400kg. De atunci nu am reusit sa mai lucrez. Vreau acum sa il finalizez, iar pentru asta am nevoie de un nou sistem de contol, cel de la Siemens era concentrat spre alt domeniu. M-am orientat spre Mesa carda si LinuxCNC, dar inca trebuie sa studiez.



Imi place. Arata ca un off-road-er, pare pus pe treaba.
0

#75 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 22 November 2021 - 01:51 PM

Vezi postareasteelmind, la 15 November 2021 - 08:31 PM, a spus:

Imi place. Arata ca un off-road-er, pare pus pe treaba.


Va multumesc mult. M-am orientat in final spre UC300ETH-5LPT + UCBB si UCCNC.
0

#76 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 November 2021 - 06:34 PM

Si eu folosesc tot uccnc, linux este o mare enciclopedie , si drept sa iti spun ai nevoie de ceva cunostinte , mai multe sa il configurezi , si sa vezi ce fain ii can da cate un rateu , dar in mare merge , pe cand uccnc , face ce zice , nu ca mach 3 sau alte jioarse , si este ani lumina mai usor de configurat .Ce avantaj aveai la linux este ca ii in timp real , adica puteai sa ii pui citire de pe encodere direct in controller , si sa faci closed loop system , in pc . Dar daca folosesti servo ai closed loop in kit de servo .Daca servo sunt tunate bine nu o sa ai nici o problema cu precizia , daca nu ii posibil sa o ia pe camp , si sa rupa scule , sa vibreze , sau alte cele .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#77 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 November 2021 - 10:40 PM

Vezi postareaCnxLast, la 08 November 2021 - 02:05 PM, a spus:

Va salut. Revin cu noutati cu privire la proiect. Aceasta a fost forma finala, prezentata comisiei in iulie. Ca si componente folosite: ghidaje liniare THK HSR 45 pe toate axele, suruburi cu bile 2505 Hiwin pe axele x si y, Bosch Rexroth 2510 pe Z, Servomotoare AC de la Siemens. Ca si structura, la baza am doua mese cu canale t de fonta, 1000x500 fiecare, lateralele sunt din otel latime 100mm, 180 inalime, profilul transversal este 300x400x10mm. Cursele utile maxime sunt 900x700x230mm, cu 240 mm sub gantry. Masa totala a utilajului este 1400kg. De atunci nu am reusit sa mai lucrez. Vreau acum sa il finalizez, iar pentru asta am nevoie de un nou sistem de contol, cel de la Siemens era concentrat spre alt domeniu. M-am orientat spre Mesa carda si LinuxCNC, dar inca trebuie sa studiez.


Unde se afla masina ? Pare o hala acolo.
0

#78 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 25 November 2021 - 11:56 PM

Vezi postareaElicopter, la 22 November 2021 - 06:34 PM, a spus:

Si eu folosesc tot uccnc, linux este o mare enciclopedie , si drept sa iti spun ai nevoie de ceva cunostinte , mai multe sa il configurezi , si sa vezi ce fain ii can da cate un rateu , dar in mare merge , pe cand uccnc , face ce zice , nu ca mach 3 sau alte jioarse , si este ani lumina mai usor de configurat .Ce avantaj aveai la linux este ca ii in timp real , adica puteai sa ii pui citire de pe encodere direct in controller , si sa faci closed loop system , in pc . Dar daca folosesti servo ai closed loop in kit de servo .Daca servo sunt tunate bine nu o sa ai nici o problema cu precizia , daca nu ii posibil sa o ia pe camp , si sa rupa scule , sa vibreze , sau alte cele .


Multumesc de raspuns, chiar astazi au ajuns si componentele din Ungaria, acolo am gasit kit complet cu tot cu soft, zilele urmatoare voi incerca sa ma joc cu ele, iar daca am intrebari voi posta aici. Servomotoarele pe care le am sunt de 1000W, dar nu stiu daca voi reusi sa le folosesc, deoarece driverele sunt alimentate in trei faze, iar unde am acum robotul nu am decat retea monofazica. Am insa niste motoare pas cu pas destul de puternice, de 14Nm, dar voi mai studia problema.

Masinaria a fost asamblata in Cluj-Napoca la Inno Robotics, de atunci este si poza. Ei m-au ajutat cu spatiu si cu o parte dintre prelucrari, frezare, debitare laser si altele. Acum am mutat-o intr-un mic atelier de acasa, in Suceava.
0

#79 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2021 - 11:30 AM

Cum l-ai transportat, intreg sau pe bucati ? Cum se prind inaltatoarele de la gantry de masa cu canale T ? Cum faci reglajul de co-planaritate ? Am vazut ca batiul are cel putin 4 picioare, ceea ce inseamna 1000% ca este torsionat, indiferent cat de gros este peretele -oricum la tine nu este gros-; cum scapi de torsiune la nivelul sub-plate-urilor gantry-ului ? Ai provizionat mecanisme de reglare pe undeva ? (batiu, gantry subplate, axaZ Z). Astea sunt intrebari valide pentru orice masina grea. Trebuiesc provizionate 8 picioare la batiu, cate 3 pe fiecare parte, astfel incat la orice ora, in functie de sol, sa poti avea reazem in 3 puncte : 1 pe mijlocul unei laturi si 2 colturi pe latura opusa. Dupa ce asezi batiul pe sol, cu bolobocul de precizie de 0,02 mm incepi sa te plimbi pe sine (pe X si pe Y) si incepi sa te joci cu acele 8 picioruse pana cand scoti cea mai buna planeitate. Poate sa dureze ore sau chiar zile, pentru ca trebuie plimbat si gantry-ul pe Y si se poate strica alinierea. Un rol foarte important il are placa de beton pe care este asezata, adica alinierile de azi se pot strica (sau nu) maine, in functie de cat se lasa placa de beton (vorbim de sutimi aici). De aceea sub picioare trebuiesc puse bucati de tabla groase, ca sa micsoreze presiunea punctuala de pe placa (presiunea=forta/suprafata). Greu de crezut dar placa de beton se face uzual de 10 cm pe sol(si 12 cm la etaj) si se incovoaie semnificativ sub actiunea greutatilor mari. De retinut ca placa de beton nu este intentionata sa fie rigida, ci elastica (ca sa descarce tensiunile e se nasc din vibratiile de la cutremure). Ea nu se va rupe, dar se va indoi. Asta este job-ul ei. In plus cand se toarna placa, TEORIA este ca pamantul de sub ea se compacteaza bine-bine, se pun 10 cm grosime nisip (!!!!!), dupa care folie, dupa care polistiren extrudat de 10 cm (!!!!!) la cladirile dupa 1995 incoace, dupa care se toarna placa de beton. Deci dedesubtul placii de beton, daca nu este polistiren, atunci este nisip sau aer, iar pamantul oricum nu se taseaza niciodata suficient de bine inainte de turnare. Pentru scopul tau, considera ca placa de beton sta in aer. De aceea, reazemul placii este exclusiv pe grinzile de fundare, iar cand asezi masina pe placa, implicit o latura a masinii va fi mai aproape de vreo grinda de fundare iar latura opusa mai departata, deci vor raspunde diferit la incovoiere. De aceea se pun placi de otel dedesubtul picioarelor, ca sa mai atenueze aceasta loterie a incovoierii. Corect ar fi sa se toarne o placa de beton suplimentara sub masina, nu va cea veche se rupe, dar este elastica. Cu un supliment de placa de dimensiuni mici, elasticitatea scade si rigiditatea creste.
0

#80 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 27 November 2021 - 12:36 PM

L-am transportat intreg, fara sa il demontez, dar nu este relevant pentru ca oriucum alinierea nu a fost una corecta de la inceput. Sub mesele cu canale t, au fost puse doar provizoriu acele tarverse, doar pentru a inalta masina pentru prezentare. La prezentare nu am avut motor de frezare ci un gripper pneumatic care a realizat un proces de paletizare. Am 6 astfel de picioare, formate din mai multe straturi de cauciuc si metal, diametru 160mm, voi incerca sa mai gases doua. Batiul inca nu este finalizat, daca nu voi gasi ceva potrivit ma voi orienta catre o structura sudata. Acele inaltatoare sunt prinse cu cate 8 suruburi M20 pe fiecare parte, 4 pentru un capat al mesei, deci 16 in total, acestea strapung masa cu canale T si se infileteaza in inaltator. Stiu ca alinierea va dura foarte mult, vreau sa o iau treptat. Initial va trebui sa pun cele doua mese cu canale T in acelasi plan, sa le fixez iar apoi sa montez treptat celelalte componente. Ca sa fac asta, m-am gandit sa asez o masa de granit peste cele doua mese si sa ma plimb cu ceasul comparator in jurul mesei de granit. Reglajele vreau sa le fac cu bailagare de diferite dimensiuni, astept sa soseasca tablitele. Nu stiu exact cum a fost turnata placa, dar este relativ recenta, iar sub ea este un strat de piatra, deci ma astept sa mai lucreze, dar voi folosi sub picioare placi de otel. Multe mecanisme de reglare nu am, voi avea la picioarele batiului un sistem. La axa Z este destul de complicat, pentru ca am avut un anumit tip de prindere a patinelor, cu filet in acestea, iar pentru a avea pe z patinele fixe si ghidajele mobile, am folosit doua placi, va fi o provocare sa le aliniez, chiar daca un ghidaj si doua patine pe fiecare axa sunt presate pe o suprafata frezata sau pe stifturi de centrare. Profilul de la Gantry este frezat pe doua suprafete la 90 de grade, iar patinele si ghidajele de pe X si Y sunt prinse direct de acesta. Voi incerca sa finalizez tabloul electric cat mai curand iar abia apoi va urma batiul si alinierea.
0

#81 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2021 - 01:48 PM

Cateva considerente: 1) masina se regleaza INITIAL pe 3 picioare, pana cand obtii Zero in bolobocul de precizie; dupa aceea, celelalte 5 picioare se coboara si ele pe placile de otel, ca sa fie reazemul pe toate cele 8; 2) foloseste un comparator cand cobori celelalte 5 picioare ; de exemplu, daca vrei sa cobori piciorul stanga-mijloc ca sa faca contact cu placa de otel, aseaza un scaun/o masa/ o ceva, langa zona aceea, pune un ceas comparator cu baza pe acel scaun/masa/ceva, si varful comparatorului deasupra inaltatorului gantry-ului din acea zona, astfel ca atunci cand piciorul atinge placa, comparatorul te va semnaliza cand sa te opresti din desurubat; 3) este UTIL, dar nu obligatoriu, sa faci alinierile de orizontala in raport cu Zero al bolobocului de precizie; nu ca este musai sa fie masina paralela cu nivelul marii, ci este un al 3-lea reper; stii ca 2 linii sunt paralele intre ele daca fiecare dintre ele este paralela cu o a 3-a linie (nu inseamna si co-planar, ci doar paralel); 4) sunt sanse slabe ca la sfarsit de tot, masa sa fie paralela cu planul 0X-OY al sinelor; nu-ti bate capul, vei folosi bailagare la menghina/placi/profile; desigur nu este de dorit, dar daca altfel nu se poate, este cea mai mica pierdere; 5) cel mai important loc, acolo unde merita sa consumi cele mai multe resurse, este coplanaritatea OX-OY; perpendicularitatea lui Z este importanta pe toata lungimea daca prelucrezi piese inalte SI inaltimea este dimensiune critica (matrite de exemplu, unghiul de 1,5 grade de demulare); desigur nu vorbim de abateri mari ca ar fi acceptabile. De exemplu 5 sutimi pe 300 mm axa Z este mai acceptabil decat 3 sutimi pe 300 mm axa X sau Y.

Cateva considerente: 1) masina se regleaza INITIAL pe 3 picioare, pana cand obtii Zero in bolobocul de precizie; dupa aceea, celelalte 5 picioare se coboara si ele pe placile de otel, ca sa fie reazemul pe toate cele 8; 2) foloseste un comparator cand cobori celelalte 5 picioare ; de exemplu, daca vrei sa cobori piciorul stanga-mijloc ca sa faca contact cu placa de otel, aseaza un scaun/o masa/ o ceva, langa zona aceea, pune un ceas comparator cu baza pe acel scaun/masa/ceva, si varful comparatorului deasupra inaltatorului gantry-ului din acea zona, astfel ca atunci cand piciorul atinge placa, comparatorul te va semnaliza cand sa te opresti din desurubat; 3) este UTIL, dar nu obligatoriu, sa faci alinierile de orizontala in raport cu Zero al bolobocului de precizie; nu ca este musai sa fie masina paralela cu nivelul marii, ci este un al 3-lea reper; stii ca 2 linii sunt paralele intre ele daca fiecare dintre ele este paralela cu o a 3-a linie (nu inseamna si co-planar, ci doar paralel); 4) sunt sanse slabe ca la sfarsit de tot, masa sa fie paralela cu planul 0X-OY al sinelor; nu-ti bate capul, vei folosi bailagare la menghina/placi/profile; desigur nu este de dorit, dar daca altfel nu se poate, este cea mai mica pierdere; 5) cel mai important loc, acolo unde merita sa consumi cele mai multe resurse, este coplanaritatea OX-OY; perpendicularitatea lui Z este importanta pe toata lungimea daca prelucrezi piese inalte SI inaltimea este dimensiune critica (matrite de exemplu, unghiul de 1,5 grade de demulare); desigur nu vorbim de abateri mari ca ar fi acceptabile. De exemplu 5 sutimi pe 300 mm axa Z este mai acceptabil decat 3 sutimi pe 300 mm axa X sau Y.

Cateva considerente: 1) masina se regleaza INITIAL pe 3 picioare, pana cand obtii Zero in bolobocul de precizie; dupa aceea, celelalte 5 picioare se coboara si ele pe placile de otel, ca sa fie reazemul pe toate cele 8; 2) foloseste un comparator cand cobori celelalte 5 picioare ; de exemplu, daca vrei sa cobori piciorul stanga-mijloc ca sa faca contact cu placa de otel, aseaza un scaun/o masa/ o ceva, langa zona aceea, pune un ceas comparator cu baza pe acel scaun/masa/ceva, si varful comparatorului deasupra inaltatorului gantry-ului din acea zona, astfel ca atunci cand piciorul atinge placa, comparatorul te va semnaliza cand sa te opresti din desurubat; 3) este UTIL, dar nu obligatoriu, sa faci alinierile de orizontala in raport cu Zero al bolobocului de precizie; nu ca este musai sa fie masina paralela cu nivelul marii, ci este un al 3-lea reper; stii ca 2 linii sunt paralele intre ele daca fiecare dintre ele este paralela cu o a 3-a linie (nu inseamna si co-planar, ci doar paralel); 4) sunt sanse slabe ca la sfarsit de tot, masa sa fie paralela cu planul 0X-OY al sinelor; nu-ti bate capul, vei folosi bailagare la menghina/placi/profile; desigur nu este de dorit, dar daca altfel nu se poate, este cea mai mica pierdere; 5) cel mai important loc, acolo unde merita sa consumi cele mai multe resurse, este coplanaritatea OX-OY; perpendicularitatea lui Z este importanta pe toata lungimea daca prelucrezi piese inalte SI inaltimea este dimensiune critica (matrite de exemplu, unghiul de 1,5 grade de demulare); desigur nu vorbim de abateri mari ca ar fi acceptabile. De exemplu 5 sutimi pe 300 mm axa Z este mai acceptabil decat 3 sutimi pe 300 mm axa X sau Y.
0

#82 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2021 - 01:49 PM

.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 27 November 2021 - 01:52 PM

0

#83 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2021 - 01:54 PM

Sorry, net-ul face figuri si am postat de mai multe ori.
0

#84 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 28 November 2021 - 10:40 PM

Inca nu am o nivela de precizie, urmeaza sa cumpar treptat. Unghiul axei Z cu planul XoY il pot ajusta cu o nivela de precizie, daca aceasta este de tipul celor cu patru laturi, dar pentru unghiul dintre axele x si Y nu imi este clar. Stiu despre echere de precizie de garnit, dar nu ma pot apropia la pret la dimensiuni mai mari, inca studiez problema. Voi tine cont de toate aceste aspecte, toate aceste informatii imi sunt de un real folos. Va multumesc.
0

#85 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 November 2021 - 10:13 AM

Vezi postareaCnxLast, la 28 November 2021 - 10:40 PM, a spus:

Inca nu am o nivela de precizie, urmeaza sa cumpar treptat. Unghiul axei Z cu planul XoY il pot ajusta cu o nivela de precizie, daca aceasta este de tipul celor cu patru laturi, dar pentru unghiul dintre axele x si Y nu imi este clar. Stiu despre echere de precizie de garnit, dar nu ma pot apropia la pret la dimensiuni mai mari, inca studiez problema. Voi tine cont de toate aceste aspecte, toate aceste informatii imi sunt de un real folos. Va multumesc.


Pe Aliexpress, o nivele de 0,02 mm precizie si 300 mm lungime costa vreo 25-30 Usd plus transportul. Nu e o avere. Te sfatuiesc sa cumperi 2 bucati, pentru ca trebuie sa faci reglaje pe X si pe Y IN ACELASI TIMP, iar daca ai 1 singura cand o muti de pe X pe Y si inapoi de multe ori, trebuie sa astepti ca bula de aer sa se stabilizeze; de 2-3-5 ori nu e o problema, dar dupa 20-30 de incercari iti vei dori sa fi avut 2 bucati.....intreaba-ma de unde stiu....
0

#86 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 November 2021 - 12:43 PM

Referitor la unghiul XoY, poti sa cumperi un echer mic, de precizie si o rigla lunga, tot de precizie. De exemplu, exista catalogul firmei Schut din Germania; la pagina 305 un echer din granit de 100x63x16 mm grad 00 costa 107 euro +tva, iar la pag 320 o rigla grad 0 de 1000x60x12 mm este 163 euro +tva. Practic cu 270 euro+tva ai the best of both worlds (rigla lunga si echer).
0

#87 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 03 December 2021 - 08:36 PM

Va multumesc. Voi lua legatura cu cei de la Schut, mi-a atras atentia echerul de granit 400x250x40, diferenta nu este atat de mare. Pentru rigla, as vrea sa imi iau ceva mai lat, eventual sa pot si tusa o suprafata, voi mai studia catalogul lor si le voi cere o oferta, sa vad si transportul.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro