Modelism - RHC Forum: Router CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Router CNC

#31 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 November 2020 - 11:42 PM

Vezi postareaCnxLast, la 15 November 2020 - 02:41 PM, a spus:

Buna ziua. Carcasele rulmentilor pentru suruburile cu bile cat si suruburile si piulitele le voi cumpara de la acelasi producator. Am dat un exemplu de piese precise pe care as vrea sa le pot prelucra ulterior. Nu am gandit momentan masina astfel incat sa frezez otel, dar pot sa fac candva upgrade la un motor de frezare de turatii joase in viitor, pe aceeasi structura. Vreau constructia sa fie modulara, iar la fiecare mutare a masinii vor fi necesare noi alinieri, ideea este sa reduc munca la minim prin anumite restrictii la prinderea pieselor (spre exemplu stifturi de centrare). Pot sa imprumut unele scule de precizie ridicata, masa de granit, echer, rigla, comparator cu cadran, talpa magnetica. In functie de evolutia pandemiei, sper sa am acces si la o masina de masurat in coordonate. Totusi, intrebarea ramane. Avand astfel de limitari ale suprafetei pe care o pot freza, cum as putea gandi structura? Cum ar trebui sa fie efectuate frezarile? Profilele le voi putea detensiona termic in cuptor, inca nu am primit un raspuns sigur, dar sper sa reusesc.
Multumesc.

Ce limitari ai de spatiu, utilaje de ridicat si mutat cnc-ul, inaltime, latime de usa, podea ?
0

#32 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 16 November 2020 - 11:11 AM

Nu am limitari de spatiu ale camerei, usa are o inaltime de 2000 si o latime de 2000, nu am utilaj pentru ridicat sau mutat masina, podea de beton.
0

#33 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 16 November 2020 - 01:31 PM

Vezi postareaCnxLast, la 16 November 2020 - 11:11 AM, a spus:

Nu am limitari de spatiu ale camerei, usa are o inaltime de 2000 si o latime de 2000, nu am utilaj pentru ridicat sau mutat masina, podea de beton.


Lipsa unei macarale de atelier ingreuneaza mult ceea ce vrei sa faci. Doar ca exemplu, o placa de otel de 1100/1100 PRESUPUNAND ca firma ar fi putut freza aceasta dimensiune, la o grosime de minim-minimorum 2,5 cm (ca sa frezezi canale T in ea) ar fi insemnat vreo 235 kg; si daca faci o masa din 2 bucati x 1100x600 si tot inseamna vreo 128 kg fiecare din cele 2 bucati; cu ce le manipulezi ? 4 baieti care sa ridice fiecare 30 kg fiecare suna bine, dar trebuie sa mai aiba si loc unul langa altul cand transporta piesele/sau cand le descarca din masina care aduce placile de la frezat. Dupa care, o sa ai nevoie in decursul constructiei de mutat piese grele pe distante foarte mici; chiar daca folosesti pargii/leviere, vor fi momente cand o macara va fi indispensabila. Parerea mea: strategia de construire a masinii trebuie facuta in jurul resurselor pe care le ai la indemana. Fie cumperi 1 macara de atelier + 2 cordele + 1 talpa magnetica de 600 kg (cu care ridici maxim 300 kg) , ori micsorezi proiectul/masina/ori mai astepti pana cand bugetul devine mai generos. O macara de atelier auto este in jur de 1.000 lei (care spune ca ridica 2.5 tone dar e vrajeala, caci 2.5 tone le ridica teoretic la vreo 500 mm de axul vertical iar cursa de ridicare la 500 mm fata de axul vertical este mica , insa pentru 300 kg la distanta de 700 mm de axul vertical te poti baza); si mai bun ar fi un transpalet cu catarg care zice ca ridica 1000 kg la inaltime de 1,4 m, dar in realitate poti vreo 500 kg la 1 m fara sa ai emotii ca plezneste cilindrul hidraulic (e chinezesc !); acesta costa in jur de 3000-3500 lei, insa este evident mai versatil decat macaraua de atelier (transpaletul il poti folosi si ca macara, caci poti agata cordele de prindere chiar de furca, daca situatia iti cere).

Ca si gandire, o placa de otel de 1100 mm/1000 mm sau 2 buc 1100 mm/ 600 mm, trebuie sa stea pe o constructie metalica sudata paralelilipedica, care si ea ar urma sa aiba niste sute de kg si care era rolul de a prelua incovoierile si torsiunile placilor frezate+ pieselor de prelucrat+ gantry-ului, din care sa ''rasara '' niste picioruse, pe care sa asezi placile frezate care vor constitui masa de lucru, iar rigidizarea placilor frezate trebuie gandita in jurul acolor picioruse. Cumva, nu scapi fara cateva piese de cateva sute de kg. In ipoteza ca ramai la dimensiunile initiale de 1100/1100 , vei putea sa ai 2 placi frezate de 1000/600 pe care sa le aliniezi la partea superioara, fiecare stand pe propriile picioruse. Deci un utilaj de ridicare / manipulare devine ''obligatoriu'', altfel micorezi proiectul. Atentie la placa de 1100 mm/600 mm: banuiesc ca te gandesti sa asezi sinele pentru gantry pe ele. Cand aria de frezare a masinii care ar urma sa-ti frezeze placile este de maxim 1000/600, presupunand ca directia de frezare este in lungul placii, si mai presupunand ca vor freza placile cu o freza plana de 50 mm, atunci pe primii 50 mm si pe ultimii 50 mm de la intrarea si iesirea din placa nu te poti baza ca sunt in acelasi plan cu restul placii. Ca atare din 1100 mm, te poti baza doar pe 1000 mm. Pe de alta parte, pe latimea de 600 mm ca sa te poti baza pe toti cei 600 mm ca fiind in acelasi plan, trebuie sa le ceri celor de firma care iti frezeaza sa faca doar treceri ''climb milling'', adica pleaca freza de la un capat catre celalalt pe o cursa de frezare de 1100mm, dupa care se intoarce 1100 mm in gol, dupa care iar intra in piesa pe rmatorii 1100 etc,etc, ceea ce aproape dubleaza timpul lor de masina, deci nu ar fi absurd sa-ti ceara un pic mai mult pentru asta.
0

#34 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 17 November 2020 - 12:12 AM

Firma unde voi face prelucrarile ma ajuta cu acestea, nu voi plati nimic. Dimensiunile masinii au fost date de ce componente am reusit sa gasesc, dar voi incerca recalculez dimensiunile si sa vad ce rezultate obtin. Pana acum, in softul de modelare am aproximativ 500 de kg, iar fiecare componenta individual nu depaseste 100 de kg, imi pot asuma asta. Voi avea maine o intalnire cu cei de la firma si voi discuta mai exact despre capacitatea masinii si voi reveni cu informatii. Investitia intr-un utilaj de manipulare/tansport nu se justifica deoarece ar fi folosit doar la construirea acestei masini, as investi acesti bani in scule pentru masurare.
Multumesc mult pentru raspunsuri, sfaturi.
0

#35 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 November 2020 - 08:51 PM

Vezi postareaCnxLast, la 17 November 2020 - 12:12 AM, a spus:

Investitia intr-un utilaj de manipulare/tansport nu se justifica deoarece ar fi folosit doar la construirea acestei masini, as investi acesti bani in scule pentru masurare.
Multumesc mult pentru raspunsuri, sfaturi.


Am vazut ca o macara girafa e vreo 685 lei. Nu e o avere.

https://www.olx.ro/o...d96e95;promoted

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 17 November 2020 - 08:51 PM

0

#36 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 21 November 2020 - 12:16 AM

Buna seara. Pretul nu este ridicat, ma voi gandi sa achizitonez o astfel de macara. Dimensiunile masinii pe care pot sa prelucrez: masa este de 1200X500, iar curse de 1000X600X600.
0

#37 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 24 November 2020 - 12:18 PM

Buna ziua. Am redus lungimea tuturor profilelor la 1000 de mm pentru a ma putea baza pe toata lungimea suprafetei frezate si am mai continuat cu axa Z. Ma gandesc ca prinderea dintre cele doua laterale de profilele de baza prin suruburi si stifturi filetate de centrare. Ce parere aveti daca in loc de profilele laterale rectangulare as folosi tabla cu grosime de 70mm, avand in sectiune dimensiunile 200x70? Masa otelului brut ar fi dubla fata de cea a profilului. As avea de castigat? Multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image_2020-11-24_120457.png
  • Imagine atasata: image_2020-11-24_121008.png

0

#38 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 November 2020 - 10:36 PM

Vezi postareaCnxLast, la 24 November 2020 - 12:18 PM, a spus:

Ce parere aveti daca in loc de profilele laterale rectangulare as folosi tabla cu grosime de 70mm, avand in sectiune dimensiunile 200x70? Masa otelului brut ar fi dubla fata de cea a profilului. As avea de castigat? Multumesc.


Nu e recomandat.
0

#39 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 24 November 2020 - 10:49 PM

Buna seara, multumesc pentru raspuns. Am facut o simpla simulare, stiu ca fortele nu actioneaza asa in cazul meu pe toata suprafata laterala, dar voiam doar o comparatie intre cele doua. Forta exercitata pe suprafata este aceeasi. In cazul profilului rectangular, Maximum Displacement ar fi 7.283 ori 10 la minus 3, adica 7.238 microni, Pe cand la otelul brut este de 0.1804 microni.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image_2020-11-24_224308.png
  • Imagine atasata: image_2020-11-24_224544.png

0

#40 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 November 2020 - 02:51 PM

Vezi postareaCnxLast, la 24 November 2020 - 10:49 PM, a spus:

Am facut o simpla simulare, stiu ca fortele nu actioneaza asa in cazul meu pe toata suprafata laterala, dar voiam doar o comparatie intre cele doua. Forta exercitata pe suprafata este aceeasi.


Exact, fortele nu actioneaza asa. Simularea nu are obiect in acest caz.
0

#41 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 November 2020 - 03:27 PM

Vezi postareaCnxLast, la 24 November 2020 - 10:49 PM, a spus:

Buna seara, multumesc pentru raspuns. Am facut o simpla simulare, stiu ca fortele nu actioneaza asa in cazul meu pe toata suprafata laterala, dar voiam doar o comparatie intre cele doua. Forta exercitata pe suprafata este aceeasi. In cazul profilului rectangular, Maximum Displacement ar fi 7.283 ori 10 la minus 3, adica 7.238 microni, Pe cand la otelul brut este de 0.1804 microni.


Solicitarile unui gantry asupra suportilor de sine sunt complexe, in sensul simultaneitatii in regim dinamic. Simultaneitate inseamna ca mai multe forte actioneaza in acelasi timp iar regim dinamic inseamna ca la fiecare miscare se schimba ponderea fiecarei forte. In principiu, un profil gol este de preferat unui profil plin - redus in asa fel incat sa aiba aceeasi masa- datorita momentului de inertie axial. Momentul de inertia axial al unei sectiuni reprezinta felul in care acea sectiune se opune incovoierii. Cu cat peretii sectiunii goale sunt mai indepartati unii fata de ceilalti, cu atat sectiunea respectiva se opune mai eficient incovoierii. In cazul tau, ambele sectiuni -si plina si goala- sunt overkill, deci incovoierea suportilor sub actiunea gantry-ului este ultima ta problema. Torsiunea mesei este prima. Profile mai grele la exteriorul mesei= usurinta mai mare a mesei de a se torsiona, datorita neregularitatilor viitoarelor picioare de sprijin+ plimbarea gantry-ului de colo dincolo+ design defectuos. Imagineaza-ti ca masa cnc-ului tau este un cub perfect, sa zicem 700/700/700 mm; sa spunem ca picioarele se vor regla foarte bine, astfel incat centrul de masa (greutate) al mesei va fi exact in centrul geometric al cubului. Simetria perfecta inseamna zero torsiune. Pana cand vine un porc de gantry de peste 100 kg si muta instantaneu centrul de masa al ANSAMBLULUI masa+gantry, undeva in afara centrului geometric al sau, sa spunem la 148 mm fata de centrul de masa. Tocmai am definit o forta (peste 100 kg) si o distanta (148 mm), iar rezultatul este un moment al fortei, adica torsiune. Cuvintele "muta instantaneu" inseamna exact asta: acum centrul de masa este la 148 mm de centrul geometric, peste 5 secunde este la 162 de mm, peste 16 secunde este la 387 de mm, etc, etc. Iar peste miscarea fata-spate a gantry-ului se suprapune miscarea stanga-dreapta a axei Z, un alt motiv de offset al centrului de masa. Concluzie: incearca sa "legi" suportii de sine de viitoarea masa; nu poti gandi separat aceste subansambluri. Cand faci design-ul unei mese, principalul inamic este torsiunea. Torsiunea apare SIMULTAN din mai multe conditii: grosime, pozitionare, legaturi de rigidizare (gusee ). Nu e lucru simplu sa faci un cnc cu masa (greutate) mare. Simetria este prietenul tau.
0

#42 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 November 2020 - 05:30 PM

Toate cnc-urile pe care le-am vazut facute in regim DIY sunt facute gresit. N-am vazut unul (1) care sa fie "oul perfect". Nu inseamna ca nu exista, ci doar ca nu am vazut eu , desi de vreo 8 ani de stat continuu pe net si Youtube pe acest subiect as fi vazut "minunea". Ba ceva e prea putin , ba ceva e prea mult, ba sunt unele in locuri in care n-ar trebui sa fie, ba altele lipsesc. Nu critic pe nimeni, doar remarc niste ansambluri debalansate. Nu sunt de vina hobbistii; fiecare face in functie de buget si de ce a vazut pe net. Putini sunt cei care tin cu dintii la niste principii ale fizicii, desi vrand -nevrand tot gravitatia castiga. Multi nu au nevoie de precizie foarte mare; altii nu inteleg sutimea, oricat s-ar stradui; altii nu inteleg ca abaterea unei piese de 5 cm/5 cm nu semnifica mai nimic cand este mica, ci doar semnifica dezastru cand e mare. Dupa mintea mea, e aproape imposibil sa scoti 2,5 sutimi pe 300 mm (conform DIN), ORIUNDE pe masa, pe un cnc care are curse de 1000 mm/1000 mm fara sa aiba minim 1,5 tone, iar piesa sa aiba minim 300 mm/300 mm (caci 2,5 sutimi scoti si pe o petarda chinezeasca daca piesa are 50 mm /50 mm ). Asa ca, misiunea nu e deloc simpla, chiar daca sunt sute de cnc-uri pe Youtube facute DIY, insa nici unul nu pune ceasul comparator pe toata cursa lui X, pe toata cursa lui Y si pe toata cursa lui Z, pentru ca s-ar vedea erorile mari. Altfel stau lucrurile la cnc-urile industriale (dpdv al preciziei) , insa chiar si un Haas entry-level , la curse de 500/500/400 are de la 3 tone in sus. E o corelatie intre cursele masinii, centrul de greutate si cat de grea este masina.
0

#43 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 25 November 2020 - 11:05 PM

Buna seara. Apreciez mult faptul ca va rupeti din timp sa imi raspundeti la intrebari. Acest proiect trebuie sa il termin pana in luna iunie, complet, cu documentatie, deci sunt presat oarecum de timp. Pentru laterale dar si gantry am gasit profil rectangular cu dimensiunile 240x140, grosime 10mm, se poate debita la metru. Pentru masa (suport) voi modela o constructie din teava sudata. Am gasit un batiu de freza din fonta, pret foarte bun, dar problema ar fi manipularea si transportul acestuia. In plus, masina abia in iulie o pot muta in atelier. In locul profilelor U as putea sa folosesc tot profil rectangular 240x140. Ce parere aveti? Sper sa primesc raspuns in legatura cu o oferta pentru detensionarea profilelor.
Multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image_2020-11-25_224953.png
  • Imagine atasata: image_2020-11-25_224846.png
  • Imagine atasata: image_2020-11-25_224820.png

0

#44 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 25 November 2020 - 11:09 PM

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image_2020-11-25_230932.png
  • Imagine atasata: image_2020-11-25_230731.png
  • Imagine atasata: image_2020-11-25_230816.png

0

#45 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 November 2020 - 08:10 AM

Pana la urma, care va fi folosinta principala a acestei masini ? Pentru ca te afli intr-o zona gri dpdv al proiectarii: pentru aluminiu, masina este prea mult iar pentru otel masina (la aceste curse de lucru) este prea putin. Nu le poti avea pe amandoua, asta sper ca stii. Daca este aluminiu, trebuie stiut ca placile de aluminiu mai mari se stramba in secunda in care se ridica de pe masa cnc-ului, indiferent cat de bine au fost frezate. Atentie, ma refer la placi ! Daca sunt constructii din aluminiu mai groase (poate un bloc motor de la vreun tip de masina ce nu-l face din fonta, atunci isi pastreaza planeitatea dupa ce il ridici de pe masa.Am dat doar niste exemple.
0

#46 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 26 November 2020 - 09:26 AM

Masina o voi folosi pentru realizarea de piese unicat, in principal din aluminiu, dar si lemn, plastic, piese pentru proiecte viitoare, in general piese din componenta unor roboti pentru manipulare, fie ca sunt seriali sau paraleli. Voi avea atat placi cat si blocuri. Initial va fi prezentata ca si lucrare de licenta. Ulterior vreau sa atasez si o axa de rotatie.
0

#47 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 November 2020 - 11:29 AM

Vezi postareaCnxLast, la 26 November 2020 - 09:26 AM, a spus:

Masina o voi folosi pentru realizarea de piese unicat, in principal din aluminiu, dar si lemn, plastic, piese pentru proiecte viitoare, in general piese din componenta unor roboti pentru manipulare, fie ca sunt seriali sau paraleli. Voi avea atat placi cat si blocuri. Initial va fi prezentata ca si lucrare de licenta. Ulterior vreau sa atasez si o axa de rotatie.


Ce precizie vrei sa obtii si pe ce distanta ? Ma refer la frezari liniare, nu circulare, caci la roboti precizia mare trebuie sa fie exact pe dos, adica la frezarile circulare nu la cele liniare.
0

#48 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 26 November 2020 - 11:47 AM

Pentru roboti, vreau sa obtin in final o precizie de pozitionare si o repetabilitate de 0.1 mm, iar la acest router sper sa reusesc sa nu am abateri mai mari de 0.05, pe tot spatiun de lucru.
0

#49 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 November 2020 - 05:04 PM

Vezi postareaCnxLast, la 26 November 2020 - 11:47 AM, a spus:

Pentru roboti, vreau sa obtin in final o precizie de pozitionare si o repetabilitate de 0.1 mm, iar la acest router sper sa reusesc sa nu am abateri mai mari de 0.05, pe tot spatiun de lucru.


In final, ce curse de lucru trebuie sa aiba masina ?
0

#50 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 26 November 2020 - 05:20 PM

Vezi postareasteelmind, la 26 November 2020 - 05:04 PM, a spus:

In final, ce curse de lucru trebuie sa aiba masina ?

Datorita limitei de 1000mm pentru frezare, lungimea ghidajului poate sa aiba 1000 mm, deci pe y voi avea cursa 800mm, iar pe x aproximativ 700mm. Axa z in modelul actual va avea o cursa de 200 mm.
0

#51 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2020 - 10:34 AM

Vezi postareaCnxLast, la 26 November 2020 - 05:20 PM, a spus:

Datorita limitei de 1000mm pentru frezare, lungimea ghidajului poate sa aiba 1000 mm, deci pe y voi avea cursa 800mm, iar pe x aproximativ 700mm. Axa z in modelul actual va avea o cursa de 200 mm.


Iar pentru placile pe care le frezeaza firma la care le duci, care vor avea 1000/600 din cate inteleg, ce abatere de planeitate iti garanteaza ?

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 27 November 2020 - 10:37 AM

0

#52 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 27 November 2020 - 11:20 AM

Mi-au spus ca imi pot garanta o sutime,pe acea lungime de 1000, dar voi avea o discutie dupa ce le trimit desenul de executie complet pentru fiecare piesa.

Aceasta postare a fost editata de CnxLast: 27 November 2020 - 11:22 AM

0

#53 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2020 - 06:25 PM

Vezi postareaCnxLast, la 27 November 2020 - 11:20 AM, a spus:

Mi-au spus ca imi pot garanta o sutime,pe acea lungime de 1000, dar voi avea o discutie dupa ce le trimit desenul de executie complet pentru fiecare piesa.


Nu vreau sa fiu sceptic, dar tare ma indoiesc de acea sutime. O masina care scoate o sutime la o piesa prelucrata inseamna ca are abaterile la suportul sinelor mult sub 1 sutime, au sine C1 rectificate, spindle cu 3-5 microni abatere, rulmenti ABEC 9, pastile absolut noi din H 10 si capul de freza echilibrat cel putin G 2,5. Iar asta este doar in filmele cu ninja ! Exista un motiv pentru care frezarea de finisare scoate 2,5 sutimi pe 300 mm: pentru ca nu poate mai mult procesul de frezare. Frezarea este o taiere.(Exista masini de frezat -Micron de exemplu-care scot sub 1 sutime din frezare dar pe piese mici si in atmosfera controlata ). Asa cum exista un motiv pentru care rectificarea -plana in cazul asta- este o operatie care scoate 1,5 sutimi pentru ca se executa cu disc abraziv si incepe de acolo de unde frezarea se dovedeste incapabila. Asa cum sub 1,5 sutimi per 300 mm scoti doar din scraping. Deci oamenii aia nu stiu ce spun, sau cel putin cel cu care ai vorbit habar n-are ce spune. Insa pe tine te intereseaza nu doar ce spune omul, ci cum masoara (probeaza) ceea ce spune. Pune ceasul comparator pe propria masina de frezat ? Daca da, este in parte irelevant, caci daca pe suportii lui de sine exista niste "dune" cand frezeaza, atunci aceleasi "dune" sunt si cand pui ceasul pe piesa. Ei trebuie sa puna piesa pe o placa de granit care trebuie sa fie macar grad 0 (cam 6 microni abatere la o placa de 1000/600 grad 0) si sa o masoare cu ceasul comparator. Iar asta ar trebui sa o faca cu tine de fata, nu doar sa-i crezi pe ei pe cuvant.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 27 November 2020 - 06:28 PM

0

#54 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2020 - 06:41 PM

Am avut si eu o experienta la Uzina Mecanica Bucuresti (Romarm, uzina care facea tancuri mai demult) ; am mai povestit-o pe aici. Am intrebat daca-mi pot freza plan un reper de 3 m lungime si la ce abatere de planeitate. Au zis ca 5 sutimi pe 3 m. Am fost insipirat si le-am dus niste de repere de 1,5 m pentru testare. Mi-au scos 4 zecimi pe 1500 mm. Cand l-am intrebat pe tehnolog cum ramane cu alea 5 sutimi pe 3 m mi-a zis "pai nu vezi ca sunt freze vechi ?". L-am intrebat si eu : " dar cu 2 zile in urma cand mi-ai zis 5 sutimi pe 3 m, erau frezele mai noi ?". A dat din umeri. Asa ca am invatat sa fiu reticient cu insi ale caror masini n-au mai vazut RK de zeci de ani.....
0

#55 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 27 November 2020 - 06:46 PM

Multumesc pentru explicatie. Voi discuta cu ei dupa ce voi intocmi desenul de executie pentru piese, am vorbit cu cineva din departamentul de proiectare. Credeti ca pentru masina mea va fi necesara rectificare dupa frezare? Am citit topic dumneavoastra scraping, foarte interesant, felicitari. Revin cu informatii despre ce freza au. Vreau sa mai studiez despre cum ar trebui sa fie executata corect frezarea, in functie de rolul pieselor, sa stiu ce sa le cer.
Toate cele bune.
0

#56 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2020 - 07:01 PM

Vezi postareaCnxLast, la 27 November 2020 - 06:46 PM, a spus:

Multumesc pentru explicatie. Voi discuta cu ei dupa ce voi intocmi desenul de executie pentru piese, am vorbit cu cineva din departamentul de proiectare. Credeti ca pentru masina mea va fi necesara rectificare dupa frezare? Am citit topic dumneavoastra scraping, foarte interesant, felicitari. Revin cu informatii despre ce freza au. Vreau sa mai studiez despre cum ar trebui sa fie executata corect frezarea, in functie de rolul pieselor, sa stiu ce sa le cer.
Toate cele bune.


Tu nu trebuie sa ai niste placi; placile se deformeaza in secunda in care le ridica de pe masa de frezare. Trebuie sa ai o constructie sudata (batiu) care sa nu se torsioneze sub propria greutate, care sa aiba deasupra niste placi sudate deja de constructia sudata (si ideal detensionata) si care sa urmeze a fi frezate si ulterior rectificate. Intreaba-i : 1) care este cursa maxima pe Z pe care o are masina lor de frezat; 2) care este greutatea maxima pe care o suporta masina lor de frezat; 3) daca au masina de rectificat plan pentru 1000/600.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 27 November 2020 - 07:04 PM

0

#57 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 27 November 2020 - 07:08 PM

Cursa pe Z este de 600 mm la masina lor de frezat.
0

#58 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 November 2020 - 10:34 PM

Vezi postareaCnxLast, la 27 November 2020 - 07:08 PM, a spus:

Cursa pe Z este de 600 mm la masina lor de frezat.


Cursa lor de 600 mm este de la masa pana la spindle sau pana la portscula ? Ce con au ? ISO 40 ? Trebuie aflat cat trebuie sa te ''lasi'' cu batiul in jos fata de 600 mm, ca sa aiba loc freza plana si portscula; de asemenea va trebui sa aiba loc un spiral de 6/8 mm, ca sa poti da gaurile pentru sine. Posibil sa ajungi la 500 mm inaltimea batiului ca sa n-ai emotii, dar trebuie sa-i intrebi pe ei.
0

#59 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 27 November 2020 - 11:01 PM

Multumesc mult. Revin cu raspunsurile in zilele urmatoare.
0

#60 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 14 December 2020 - 03:16 PM

Am primit acest raspuns de la firma:
"Mai jos raspunsurile colegilor mei din productie :

1.Numele si tipul masinii de frezat:

Victor P106

2.Cursa utila pe Z, cu freza plana si portscula montata in con

550mm

3.Masa maxima pe care o suporta masa masinii

450Kg

4.Tipul conului la spindle

BT40

5. Pe suprafata de 1000x600 frezata ce abateri de planeitate garanteaza masina?

0.05mm"
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro