Modelism - RHC Forum: Router CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Router CNC

#1 Useril este offline   CnxLast 

• Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 01 September 2020 - 12:20 AM

Salutare tuturor. Vreau sa incep constructia unui router cnc. Scopul este sa pot prelucra lemn de esenta tare si aluminiu in conditii rezonabile de precizie, iar vitezele nu conteasza atat de mult pentru ca voi lucra rar. Cursele utile 800x600x200 Pentru structura m-am gandit la profile C de otel (sau tipul UPN), pentru laterale profile de 300, iar portalul dintr-un profil de 140. Cele doua profile de 300 le voi fixa pe o placa de otel, inca nu stiu grosimea sau o masa de freza cu canale t. Momentan nu am ghidajele liniare si suruburile cu bile. Am gasit asa ceva la pret bun, dar mai pot urca bugetul pentru caliate superioara: https://www.aliexpre...3c00lVEgaw&mp=1 Pentru motorul de frezare m-am gandit la un Hertz de 2.2 kw, http://www.cncmarket...dle-motors.html, il pot lua direct din Turcia daca ma hotarasc saptamana asta. Pentru actionare am trei servomotoare de 1.27 Nm cu drivere https://mall.industr...oducts/10354486
Voi atasa poze cu ce am modelat pana acum.
Ideea cu profilele U am preluat-o de aici https://www.youtube....9ZRFwWU&t=425s. Locul unde vor fi prinse ghidajele, carcasele de rulmenti si partea dintre profile si placa vor fi frezate.
Astept cu interes pareri. Toate cele bune!

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: Capture1.PNG
  • Imagine atasata: Capture2.PNG
  • Imagine atasata: Capture3.PNG

0

#2 Useril este offline   cnc_step 

• Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11

Postat 07 September 2020 - 05:07 PM

Cu profilele alea deschise nu prea faci treaba. La latimea de 600mm cursa pe x, un surub de antrenare era de ajuns.

Nu stiu ce buget ai alocat pentru toata lucrarea, dar eu zic sa umblii la structura si sa o reproiectezi. In filmare pe youtube, profilul este de bara rectangulara pe Y

0

#3 Useril este offline   steelmind 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 862
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs, Motociclete

Postat 14 September 2020 - 08:54 PM

Vezi postareaCnxLast, la 01 September 2020 - 12:20 AM, a spus:

Salutare tuturor. Vreau sa incep constructia unui router cnc. Scopul este sa pot prelucra lemn de esenta tare si aluminiu in conditii rezonabile de precizie, iar vitezele nu conteasza atat de mult pentru ca voi lucra rar. Cursele utile 800x600x200 Pentru structura m-am gandit la profile C de otel (sau tipul UPN), pentru laterale profile de 300, iar portalul dintr-un profil de 140. Cele doua profile de 300 le voi fixa pe o placa de otel, inca nu stiu grosimea sau o masa de freza cu canale t. Momentan nu am ghidajele liniare si suruburile cu bile. Am gasit asa ceva la pret bun, dar mai pot urca bugetul pentru caliate superioara: https://www.aliexpre...3c00lVEgaw&mp=1 Pentru motorul de frezare m-am gandit la un Hertz de 2.2 kw, http://www.cncmarket...dle-motors.html, il pot lua direct din Turcia daca ma hotarasc saptamana asta. Pentru actionare am trei servomotoare de 1.27 Nm cu drivere https://mall.industr...oducts/10354486
Voi atasa poze cu ce am modelat pana acum.
Ideea cu profilele U am preluat-o de aici https://www.youtube....9ZRFwWU&t=425s. Locul unde vor fi prinse ghidajele, carcasele de rulmenti si partea dintre profile si placa vor fi frezate.
Astept cu interes pareri. Toate cele bune!

Subscriu la ideea ca acele profile deschise nu sunt o alegere fericita. Trebuie profil inchis, rectangular. Cel mai apropiat de ce vrei tu este cel de 140/80 mm. Probabil ca stii ca solicitarea cea mai puternica este torsiunea gantry-ului datorata greutatii excentrice a axei Z . Cand vei freza si gantry-ul se va deplasa catre tine, la torsiunea datorata greutatii axei Z se va adauga si torsiunea cauzata de forta de aschiere Am facut niste calcule si la grosime de 5 mm a profilului, 30 kg ale axei Z si 250 mm distanta de la centrul gantry-ului pana in axul sculei de frezat, ai putea avea o abatere de doar 2,5 sutimi a INCLINATIEI SCULEI DE FREZARE. Atentie, este o abatere liniara a sculei care rezulta dintr-un unghi de rasucire al gantry-ului. Cu profilul UPN vei avea abateri de peste 3 zecimi. Spiritul profilului UPN este se se opuna incovoierii , nu torsiunii. Concluzia ? BOX it UP !

Despre motoare ce sa zic ? O sa invarta, dar daca poti gasi unele un pic mai vartoase, o sa-ti multumesti mai tarziu. La inceput pare de ajuns o frezare tip ''zgariere'' de pisica (adancime mica de frezare); dupa o vreme insa, o sa vrei mai mult si mai repede, iar matza devine neputiincioasa

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 14 September 2020 - 08:57 PM

0

#4 Userul este online   ATYZZZ 

• Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 16 September 2020 - 08:48 PM

Motoarele de 1.27Nm is bune pentru imprimanta 3d sau de gravat circuite imprimate.
In nici un caz pt router cnc.Dupa parerea mea.Acum fiecare cum poate si cat il lasa buzunarul.
Eu as folosi motoare de cel putin 3Nm.
Si cum zice "steelmind" profile inchise(rectangulare).
0

#5 Useril este offline   Elicopter 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2020 - 11:15 PM

Cu 1.3nm pe servomotoare , intri in ce vrei tu ca in branza cu suruburi cu bile de 5 mm , la imprimata 3d poti sa pui linisti de 30w nema 17 , sau de 50 w la laser pe axa x si y si neam 17 pe z .Dar din ce ai scris nu cred ca ai avut in viata ta acces la un sistem cu servomotoare .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#6 Useril este offline   steelmind 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 08:57 AM

Elicopter, la 16 September 2020 - 11:15 PM, a spus:

Cu 1.3nm pe servomotoare , intri in ce vrei tu ca in branza cu suruburi cu bile de 5 mm , la imprimata 3d poti sa pui linisti de 30w nema 17 , sau de 50 w la laser pe axa x si y si neam 17 pe z .Dar din ce ai scris nu cred ca ai avut in viata ta acces la un sistem cu servomotoare .

Acuma, nu stiu cum e branza la tine, dar la mine e branza de lemn si branza de aluminiu; omul spune ca vrea sa frezeze si aluminiu dar nu spune in ce parametri vrea sa frezeze. Sigur ca poate freza si cu motoarele alea de 1,2 Nm, dar nu stiu de ce ti se par tie asa de musculoase ; faptul ca sunt servo nu inseamna ca sunt mai puternice, ci doar ca au cuplu constant pe o plaja mai mare de turatii. Da, poate sa frezeze si otel cu routerul invartit de ele, dar in ce conditii ? 100 de ani de asteptat cu DOC de 0,05 mm sau WOC de 0,1 mm la frezare trochoidala ? Cei care au un pic mai multa experienta stiu ca la inceput omul este nerabdator sa invarta rotile si accepta conditii de frezare care peste 6 luni sau 1 an nu i mai par acceptabile. De aceea , cred eu, un sfat pertinent este sa-i spui omului de la inceput bunele si relele din solutia aleasa de el si el va decide ce-si asuma (financiar). Regula cea mai simpla este : cat de mari motoarele, cat de mare amprenta de lucru, cat de mare cinematica (sine, suruburi), iar "cst de mare" inseamna "cat te tine buzunarul " de mare.
0

#7 Useril este offline   Elicopter 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 11:12 AM

Servomotoarele alea de 1.3nm , au un peak de 3.8nm , si pentru aplicatia asta sunt cele mai indicate , o sa faca fata cu brio la orice situatie .
Daca te uti atent si la constructie , motoarele servo de 400w , o sa aibe cam 10000 mm/min viteza cu surub bile pe pas de 5mm , poate si mai mult , dar nu cred ca este recomandat .O sa frezeze cu ele aluminiu , foarte usor , numai sa faca structura mai rigida , lateralele C mi se par cam firave , dar daca ar suda ceva teava sa le faca mai rigide , cred ca o sa iasa ceva fain , sau poate sa le puna suruburi , sau sa sudeze de ele ceva platbanda si sa le umple cu epoxigranit , atuncea este alta liga .La un utilaj industrial sunt puse servo de puteri mai mari pentru ca suruburile cu bile sunt mai mari , si au inertie mult mai mare ca un surub cu bile de 20-25 mm , masa este mai grea , axa z este mai grea , si pentru a compensa acceleratiile ai nevoie de motoare mai mari , nu pentru ca asa arata mai bine , sau ca asa i se pare la nu stiu cine ca este ok .

0

#8 Useril este offline   steelmind 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 06:52 PM

Vezi postareaElicopter, la 17 September 2020 - 11:12 AM, a spus:

Servomotoarele alea de 1.3nm , au un peak de 3.8nm , si pentru aplicatia asta sunt cele mai indicate , o sa faca fata cu brio la orice situatie .
Daca te uti atent si la constructie , motoarele servo de 400w , o sa aibe cam 10000 mm/min viteza cu surub bile pe pas de 5mm , poate si mai mult , dar nu cred ca este recomandat .O sa frezeze cu ele aluminiu , foarte usor , numai sa faca structura mai rigida , lateralele C mi se par cam firave , dar daca ar suda ceva teava sa le faca mai rigide , cred ca o sa iasa ceva fain , sau poate sa le puna suruburi , sau sa sudeze de ele ceva platbanda si sa le umple cu epoxigranit , atuncea este alta liga .La un utilaj industrial sunt puse servo de puteri mai mari pentru ca suruburile cu bile sunt mai mari , si au inertie mult mai mare ca un surub cu bile de 20-25 mm , masa este mai grea , axa z este mai grea , si pentru a compensa acceleratiile ai nevoie de motoare mai mari , nu pentru ca asa arata mai bine , sau ca asa i se pare la nu stiu cine ca este ok .

Toate ar fi bune si frumoase cu motor de 1,2 Nm daca utilajul ar fi manufacturat de la cap la coada de o fabrica care asigura paralelism si perpendicularitate cu precizie de 1-2 sutimi la 300 mm. Insa omul o face in regim de DIY chiar daca a zis ca o sa aiba subplate-urile frezate; ai idee cat din puterea motorului se consuma doar ca gantry-ul sa invinga lipsa de paralelism a sinelor pe axa X ? In functie de cat de lipsit de paralelism sunt sinele, poate fi orice intre 0 si 30%. Cand sinele axei X nu sunt paralele , dar intre niste limite ne-exagerate, o parte din cuplul motor se consuma ca sa indoaie structura gantry-ului ! Chiar da ! Gantry-ul se deplaseaza in continuare, dar este tensionat; forta de frecare creste , nu stim cat, poate putin poate dramatic. Asadar este "good practice" sa aloci cam 20%-30% din puterea motorului pentru "defecte" de constructie si -nu este cazul aici - pentru "defecte" de turnare sau laminare ale otelului. Oricum, inteleg ca el deja are aceste motoare si cel mai probabil o sa mearga inainte cu acestea, indiferent ce zic eu aici. Doar ca peste un timp, cand se va fi obisnuit cu masina si va evolua in dorinte, probabil ca-si va aminti acest subiect si va actiona in consecinta.
0

#9 Userul este online   ATYZZZ 

• Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat Ieri, 08:40 PM

Elicopter de ce nu i-ai raspuns din prima?
Ne lasi sa ne racim gurile de pomana ca oricum tu stii mai bine si gata.
Trebuia sa ii scrii ca conceptia si piesele alese is de prima clasa si calitate si sa mearga tot inainte.
La urma urmei fiecare tre sa invete din greselile lui cum am facut si eu si cred ca a facut si Steemind.
0

#10 Useril este offline   CnxLast 

• Nou venit
  • Pip

Postat Ieri, 10:10 PM

Buna seara. Multumesc mult pentru raspunsuri.
Profilele UPN le am deja, stau de cativa ani in soare. Nu tin neaparat sa le folosesc, daca voi gasi profile rectangulare la dimensiuni si au pret bun le voi schimba. Pentru a le mai intari pe cele laterale ma gandesc sa le "inchid" cu bare filetate sau din loc in loc cate o blatbanda prinsa in Suruburi. Atasez un model. Nu as vrea sa le sudez, ar trebui sa le detensionez ulterior si nu am posibilitatea. Pentru gantry ar trebui sa folosesc o singura placa, prinsa des cu suruburi, pentru a forma un profil rectangular.
Motoarele le am deja, ma gandeam sa realizez transmiterea miscarii de la motor la surubul cu bile prin curea si atunci as putea sa am un raport de 1:2 sau chiar 1:3, pierzand totusi din viteaza. Daca nu vor face fata, le voi schimba cu niste motoare pas cu pas mai puternice.
Pentru placa de baza as vrea sa folosesc o masa de freza sau masina de gaurit, dar nu am gasit dimensiunile potrivite. Am o masa dar de dimensiuni mai mici, 525x425 mm suprafata totala de prindere, iar cu tot cu margine 650x550 mm, atasez poze. Daca nu, voi cumpara aproximativ un m patrat de tabla, grosime intre 30 si 60.
Inca nu am reusit sa termin de modelat, am putin timp liber, dar voi face si niste simulari sa vad cum ar rezista structura. Astept cu interes parerile dumneavoastra si orice sfat sau critica sunt binevenite.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: Captureel1.PNG
  • Imagine atasata: Captureel2.PNG
  • Imagine atasata: Captureel3.PNG

0

#11 Useril este offline   CnxLast 

• Nou venit
  • Pip

Postat Ieri, 10:11 PM

Si masa.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: masa1.jpeg

0

#12 Useril este offline   Elicopter 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat Astazi, 12:41 PM

Asa cuma arata acuma este mai ok , dar , daca le sudezi , trebuie sa le duci la tratament termic , sau sa le lasi sa lucreze catava luni , si numai duapceea sa le faci fetele din o singura prindere , daca le faci din 2 prinderi , nu cred ca o sa reusesti sa le faci paralele .
0

Arata acest topic

Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro