Modelism - RHC Forum: Banggood - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Banggood Shipping Express CN-RO

#1 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 12 July 2020 - 10:08 AM

Pe mine m-au surprins:

- 08.06.2020 12.46 (ora locala) ridicat de transportator din depozitul BG-CN (cred ca HK)
- 10.06.2020 16.15 (ora locala) confirmat ca livrat la destinatar in Oradea.

La mine a venit DHL. Fara facturi, fara taxe desi era bine peste 100 eur.

Va atasez tracking-ul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Clipboard03.jpg
  • Imagine atasata: Clipboard02.jpg
  • Imagine atasata: Clipboard01.jpg

0

#2 Useril este offline   Adrian Dumitru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 06-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:zbor fixed wings / avioane electric / gaz

Postat 12 July 2020 - 03:04 PM

Vezi postareavlad1, la 12 July 2020 - 10:08 AM, a spus:

Pe mine m-au surprins:

- 08.06.2020 12.46 (ora locala) ridicat de transportator din depozitul BG-CN (cred ca HK)
- 10.06.2020 16.15 (ora locala) confirmat ca livrat la destinatar in Oradea.

La mine a venit DHL. Fara facturi, fara taxe desi era bine peste 100 eur.

Va atasez tracking-ul.



Sunteti intr-adevar norocos... eu am comandat mai multe itemuri pe Aliexpress si astept de 3 luni. A trebuit sa ''open dispute'' ca sa fiu sigur ca-mi recuperez suma platita. Voi incerca Banggood de acum incolo, poate voi avea mai mult succes. O zi buna.
"To fly means to try to hit the ground and miss."<br style="color: rgb(32, 33, 36); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 20px; font-variant-ligatures: none; letter-spacing: 0.125px; white-space: pre-wrap;">

Adrian Dumitru
0

#3 Useril este offline   Mi hai 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 13 July 2020 - 10:26 AM

Vezi postareaAdrian Dumitru, la 12 July 2020 - 03:04 PM, a spus:

Sunteti intr-adevar norocos... eu am comandat mai multe itemuri pe Aliexpress si astept de 3 luni. A trebuit sa ''open dispute'' ca sa fiu sigur ca-mi recuperez suma platita. Voi incerca Banggood de acum incolo, poate voi avea mai mult succes. O zi buna.
Nu va puneti mari sperante ! Sau mai bine zis, nu optati pentru free shipping . Fara AWB, Posta romana le face "pierdute". Am patit-o cu o comanda de la Banggood anul trecut. Posta romana mi-a reaspuns cu seninatate ca nu pot sa fie raspunzatori daca trimiterea nu are AWB !
0

#4 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 14 July 2020 - 05:17 PM

Confirm! Mai bine de 50% din colete nu-mi ajung daca n-am awb la ele...
0

#5 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 389
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 20 September 2020 - 01:11 PM

Buna ziua.BANGGOOD ESTE FOARTEOK!!!Este cea mai buna alternativa pentru moment la HK cu exceptia bateriilor.NU trimit baterii.In rest nu am avut nici o problema cu ei.Intr-adevar am avut si eu parte de livrare in 4 zile a 3 kit-uri Cessna 1,4m din Cehia.Cumpar de la ei de 5 ani.Ce e mai important e ca primesti banii inapoi daca le trimiti dovezi suficiente ca un produs e defect la livrare sau neconform.Cel mai lung timp de livrare a fost 26 zile din China,cu EU Priority Line.Obiectele ,unele din ele grele si voluminoase VIN LA USA CU CURIERUL!!!!Mie mi se pare ca sunt printre cei mai seriosi jucatori pe aceasta piata,chiar daca politica lor de marketing lasa de dorit uneori,vezi gama Preorders,group buy,etc...Eu sunt VIP 5 la ei .Deci se poate comanda si fara AWB dar obiectele vin...greu.Mie in 5 ani si dupa sute de colete/coletzele mi-au pierdut UN pachetel cu o pereche de TWS-uri,care sincer cred ca si l-a insusit vreunul pe la Posta Romana,ca inafara nu se ocupa nimeni cu asa ceva.IMPORTANT!!! Banggood mi-a trimis altul,care a ajuns....Deci daca va convine sa platiti 10 euro aprox. pentru EU Priority Line,deocamdata cu acest serviciu TOATE coletele va vin acasa cu Urgent Cargus(90% din ele),fara vama ,nervi,explicatii,taxe,etc.Sa auzim de bine si hai la zbor cit mai e vreme...
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 September 2020 - 04:37 PM

Se poate si baterii, o gama infima, dar exista, in warehouse Cehia, care trimite si in RO, de exemplu asta:

https://www.banggood...ur_warehouse=CZ
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2020 - 06:26 PM

NU intotdeuna sunt asa ok.Spun asta dupa 8 ani de cumparaturi la ei , si eram si VIP 5 la un moment dat.
Mie mi-au trimis un chit taiat la laser prost si nu au vrut sa-mi dea banii inapoi decat dupa ce l-am trimis inapoi.
Practic am pierdut banii de transport 25 USD , plus ca mi-am vazut banii inapoi dupa 120 de zile de cand ii platisem eu.
Si asta doar ffindca platisem cu PayPal care m-a mintit ca imi da banii de transport inapoi ( ii primeam doar daca plateam Posta Romana prin PayPal .....)
Nu mai vorbesc de puncte bonus care poti sa le folosesti la plata , alta minciuna de marketing , poti plati doar produsele care nu sunt in promo.
Cadoul de ziua ta ... alta minciuna de marketing ....
Preturile nu sunt chiar nemaipomenite , daca sapi la alti ai sa vezi ca le gasesti la preturi mai mici.
De atunci cumpar doar daca este pret SUPER OK la Banggoods cu livrare din Europa.
Asa ca pot spune doar ca de cand au devenit mari sunt ca orice colos nu le pasa ca sunt cumparatori destui.
0

#8 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 389
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 21 September 2020 - 09:36 AM

Asa rai cum sunt,de ar fi toti chinezii ca ei.Sunt magazine care iti incazeaza banii pe un obiect sa zicem de 80 usd,iti trimit cu tracking un inel sau alta porcarie de 2 centi si asa ai pierdut 80 usd.Ca ei au dovada la Paypal ca au trimis la adresa coletul...Banggood avea inainte un serviciu care mai exista acum doar la Fasttech care iti trimitea o fotografie a coletului din 2-3 unghiuri,astfel ca sa se vada coletul cit e de mare si eticheta cu adresa+cod de bare,trackingul etc.Era cea mai cinstita forma de expeditie dar dpdv costuri si personal cred ca s-a renuntat la asta.Oricum eu nu inteleg dc fiindca bani au,da-i draq ca TOATE produsele s-au scumpit ultimii 2 ani drastic...

0

#9 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 389
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 16 October 2020 - 09:24 AM

Desi imi mentin parerea buna deocamdata.vad ca din ce in ce mai des apare la Banggood o noua forma de vinzare.aceea de a vinde produse care nu se afla in stoc,Mai pe romaneste ei iti vor procura ce comanzi cu banii tai.fara a investi ei ceva.Deci daca ce ati comandat nu e si trimis in 3-4 zile.cereti banii inapoi.Mie mi se intimpla cu comenzi din CZ.Din 12 comenzi 8 nu erau in stoc desi aparea stoc suficient si expediere in 24 ore...
0

#10 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 18 October 2020 - 10:28 PM

Să nu uităm că Banggood şi Aliexpress (Cu mumă-sa Alibaba) sunt site-uri unde vând foarte multe firme.
Cu o oarecare filtrare şi oarecare rigori impuse de partid, mai există şi uscături şi oportunişti şi şarlatani.

În altă ordine de idei, ultima mea comandă din 17 Septembrie a ajuns în ţară în circa 2 săptămâni, a petrecut o săptămână de-a lungul graniţei şi două săptămâni de la BSI la poşta de cartier.

Comanda anterioară a necesitat cam două luni şi un pic dar asta era din aprilie când o fost cam maximumul de isterie.

Dar e ceva cu stocurile... cel puţin la baterii lipo văd că e gol pe rafturi. Mă uitam la HK după ceva 3s-uri mici şi canci în EU, backorder în CN.
E bătaie pe litiu din pricina EV-urilor.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#11 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 389
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 20 October 2020 - 12:11 PM

Treaba cu litiul e nasoala si ca nu sunt suficienti operatori de transport,iar cei care inca mai sunt in joc practica preturi ff mari.Transportul cu acesti operatori ar duce la niste preturi mari,de aceea furnizorii nostri obisnuiti de Lipo alde HK,BG etc asteapta la rind la operatori mai ieftini.Si la mine o comanda de 220 usd a asteptat la rind transport din CN 3 saptamani,in 2 zile a ajuns la BUC si de acolo onor POSTA ROMANA a mai facut 2 saptamani...

0

#12 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2021 - 12:45 AM

Iarasi belele cu Bangood
Prima - Am comandat un produs - am primit un produs cu urme de folosire si alt brand decat cel din descrierea lor . In 8 ianuarie mi-au raspuns ca analizeaza reclamatia mea si de atunci nimic , ii mai astept pana luni si deschid caz la PayPal
A doau - Am comandat un produs cu livrare EIU prioritar line si astazi primesc mesaj de la coletaria.ro ca punctul de unde trebuia sa ridic coletul este in concediu de odihna din 18 ianuarie pana la 1 martie......
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 January 2021 - 09:40 AM

A doua... ce treaba are cu BG ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2021 - 09:12 PM

Pai este noul curier ales de ei ca sa reduca costul. Inainte la aceasta livrare ti le aduceau acasa . Acum trebuie sa alergi tu sa le ei ....

Vezi postarearenatoa, la 23 January 2021 - 09:40 AM, a spus:

A doua... ce treaba are cu BG ? :unsure:

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro