Modelism - RHC Forum: Sfatu achizitie navomdel plantat. Merita RT4? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfatu achizitie navomdel plantat. Merita RT4?

#1 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 12 July 2020 - 06:27 AM

Buna dimineata

Apelez la ajutorul vostru pentru a lua o decizie inteleapta in achizitia unui navomodel de platat.
Mentionez ca nu usnt un pescar iscusit, dar ma atrage ideea de gaget mai mult. Am 2-3 partide pe an.
Tot uitandu-ma pe internet de la barcute de 1500 ron am ajuns sa ma uit la modelul RT4 cu autopilot si sonar Raymarine. Este in oferta cu livrare gratuita la 2500 euro.
Merita sa fac o investie atat de mare in RT4 avand in vedere ca se achizitioneaza din Germania si probabil vor fi probleme cu service-ul sau mai bine sa cumpar altceva?
Am fost in tatonari si pentru achizitia unei x-boat Toslon cu tf500 si autopilot la 6000 ron dar parca totusi nu as merge pe varianta SH. Aceeasi echipare noua in germania ar ajunge acum la 9300 ron.

Daca imi puteti recomanda un raport calitate pret bun as aprecia mult.

Va multumesc.
0

#2 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 12 July 2020 - 10:15 AM

Daca iti permiti sa dai 12000 lei optiunea RT4 cu autopilot si sonar Raymarine este ok.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#3 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 12 July 2020 - 12:08 PM

 manolo, la 12 July 2020 - 10:15 AM, a spus:

Daca iti permiti sa dai 12000 lei optiunea RT4 cu autopilot si sonar Raymarine este ok.


Ar fi mai mult o nebunie de moment pe care probabil as ajunge sa o regret.
De asta si intreb daca merita asa ceva sau sa aleg altceva poate mai economic.

Multumesc
0

#4 Useril este offline   pamfil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 18-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 July 2020 - 11:49 PM

Cutarescu, daca iti permiti sa dai 2500 euro pe o barcuta pentru 2-3 partide de pescuit pe an nu vad rostul sa ceri pareri pe forum, de la noi modelistii , care poate avem un autoturism mai ieftin decat barcuta ta mult dorita.
Si daca faci comparatie intre o barcuta home made facuta de modelisti pasionati si una de firma de mii de euro ,poti sa stai linistit ca nu vei primi prea multe sfaturi pe forum.
Domn Manolo a fost elegant in exprimare , cand a zis *Daca iti permiti sa dai 12000 lei optiunea RT4 cu autopilot si sonar Raymarine este ok*.
tel. 0721909275
0

#5 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 12 July 2020 - 11:58 PM

Nici forumurile nu mai sunt ce au fost.

Inca o data dau peste oameni cu foate mult timp liber, de o rautate exagerata si o invidie nejustificata.

Daca imi permit o barca de 2500 euro nu am voie sa intreb daca este buna, daca merita sau daca mai exista cineva in tara asta care sa detina o astfel de barca, cu care sa pot discuta omeneste detalii ce tin de partea de service ( se face doar in ge sau mai exista oameni care sa poata repara asa ceva in ro, daca este fiabila, daca , daca...) judecand dupa logica domnului Pamfil.

Oameni buni, avem toti o varsta , haide sa terminam cu raspunsurile aberante pe langa subiect si rautacioase.
Ai un raspuns, te ascult, daca doar iti dai cu parerea nu ma ajuti cu absolut nimic.
Rog operatorii ,daca deranjeaza topicul meu pentru impertineta de a discuta despre un navomodel de 2500 euro, sa-l inchida si gata.
0

#6 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 13 July 2020 - 12:05 AM

Acum ca sa imi justific intrebarea postata pe acest forum.
Am sperat sa dau peste oameni pasionati, care inteleg dincolo de estetica si notorietatea brandului ce contine o astfel de barcuta si sa primesc un sfat avizat daca merita in primul rand investitia.
Poate acea barca este mult prea promovata si platesti foarte mult brand. Poate are probleme serioase ce pot genera costuri de exploatare, poate este recomandat sa iau totusi o barca de pe meleagurile romanesti, sau orice raspuns care sa ajute intr-un fel. Daca exista evident.
Eu nefiind de meserie apelez la oameni binevoitori , priceputi, care inteleg aceste "jucarii".
Am gresit cu ceva va rog?
0

#7 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 13 July 2020 - 09:58 AM

Intrebarea este putin cam generala,cam ce parere aveti despre o masina BMW,sint multe variante de echipare RT$ ,inclusiv accesorii si pretul afisat in final poate sa mai creasca cu circa 1000 de euro .Ai idee cat timp ia sa faci o sondare sa zicem 200m de mal pe 150m in latime ?Eu am aruncat un ochi pe un site german si m-a luat durerea de cap cite imbarligati contine.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#8 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 13 July 2020 - 10:28 AM

Multumesc frumos.
Acesta este unul din motivele oentru care nu m-am aruncat sa cumpar direct si apreciez un sfat pertinent si corect.
Eu va dati seama ca m-am uitat la varianta basic, cu motorase standard, autopilot si sonar raymarine chirp. Este in oferta la ei momentan la 2499 euro.
Nu vreau sa ma complic cu scanari 3d, vreau doar sa pot planta noaptea si sa gasesc diferentele de nivel, cam atat.

Multumesc
0

#9 Useril este offline   pamfil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 18-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 July 2020 - 09:23 PM

Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun,imi pare rau daca am deranjat cu ceva. :drinks:
Pe forumul navomodele de nadit in cele cateva zeci de pagini de topicuri (daca ai citit cateva) nu stiu sa se fi discutat despre barcute asa scumpe. Nu are nicio legatura cu pretul ,doar ca cei care cumpara asa ceva nu cer sfaturi si nu pierd timpul pe forum.
tel. 0721909275
0

#10 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 13 July 2020 - 10:09 PM

Salut

Intradevar am interpretat ca un atac la persoana postarea ta. Imi cer scuze si eu.
Pe nimeni nu cred ca dau banii afara din casa, nu este un obiect fara de care sa nu pot trai, evident. Este mai mult un capriciu, un gadget pentru copilul din mine daca ar fi sa folosim o metafora.
Costul este intradevar foarte mare si de aceea am cerut ajutor de la voi ca sa evit un potential regret ulterior. Nu sunt decis neaparat sa cumpar, imi place, este interesanta iar daca iti pui capul dai si 5000 de euro cu toate optionalele, huse, baterii si mai stiu eu ce.
M-am jucat o data cu o barcuta tip delfin daca nu ma insel, cea mai uzuala coca vazuta, si din a doua incercare am reusit sa o infig in bradis si acolo a ramas.
Citind putin am dedus ca ar fi mai ok o coca tip cataraman sau chiar cu 3 incinte sau cum se numesc :)
PAna aici a fost partea utila sa spunem, dupa a intervenit partea de distractie, de inutilitate practica dar nectar pentru suflet...gps, autopilot sonar.
Evident ca imi fac filme cu mine pe balta cu scula intinsa, cu tableta, barcuta merge singura, eu beau un vin...peste la Metro, dar na...am cu ce daca e sa fie, vb aia :))

Prin urmare nu m-am decis momentan.

As vrea totusi sa gasesc un coleg de suferinta care are asa ceva in doatare.

Multumesc
0

#11 Useril este offline   Florin_cata 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Cugir

Postat 14 July 2020 - 06:26 PM

""As vrea totusi sa gasesc un coleg de suferinta care are asa ceva in doatare.........


Va rog sa cautati coleg ptr. suferinta dumneavoastra pe alt forum. Aici nu o sa gasiti compatibilitate. Noi suntem "amarasteni", care mai mesterim cate cava.

Manolo si Pamfil, va rog sa nu mai raspunde-ti la provocare, asa o sa se inchida topicul singur!!!
0

#12 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 14 July 2020 - 07:11 PM

Barca asta e cam mincinoasa ,cel putin prin omisiune,la pretul cerut as cere o lista cu toate dotarile ,dar cu modele precise, motoare,ESC .sonar,acumulatori (tensiune si capacitate) tableta model ,autopilot model etc.
Barca nu este cu jet adevarat ,are un fel de elice intubata dar prezentata ca o mare realizare ,totul made in China si fara cele de mai sus nu poti sa-ti faci o parere.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#13 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 14 July 2020 - 07:19 PM

 Florin_cata, la 14 July 2020 - 06:26 PM, a spus:

""As vrea totusi sa gasesc un coleg de suferinta care are asa ceva in doatare.........


Va rog sa cautati coleg ptr. suferinta dumneavoastra pe alt forum. Aici nu o sa gasiti compatibilitate. Noi suntem "amarasteni", care mai mesterim cate cava.

Manolo si Pamfil, va rog sa nu mai raspunde-ti la provocare, asa o sa se inchida topicul singur!!!


Fix ce ziceam...ai vorbit cand trebuia sa taci. Te roade invidia...corect?
Unii aveti foarte mult timp liber si o viata trista, serios, altfel nu imi explic.
0

#14 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 14 July 2020 - 07:35 PM

 manolo, la 14 July 2020 - 07:11 PM, a spus:

Barca asta e cam mincinoasa ,cel putin prin omisiune,la pretul cerut as cere o lista cu toate dotarile ,dar cu modele precise, motoare,ESC .sonar,acumulatori (tensiune si capacitate) tableta model ,autopilot model etc.
Barca nu este cu jet adevarat ,are un fel de elice intubata dar prezentata ca o mare realizare ,totul made in China si fara cele de mai sus nu poti sa-ti faci o parere.


M-as mira sa dea ei astfel de detalii cu producatori, fise tehnice si etc.

Daca as renunta totusi la acel produs, ce m-ati sfatui sa aleg? Exista alternative de calitate chiar si manufacturate care sa nu ridice probleme majore?

O barca buna de plantat, sa zicem fara gps, fara sonar si fara autopilot , sau cu daca ar fi cazul, care ar fi?

La un calcul sumar, o barca de 2500 ron - 3000 ron cu baterii pe li, cu un toslon pilot si cu un sonar entry level tf 500 - impreuna sar de 7000 ron. Daca luam un tf 640 ne ducem deja spre 10000 ron.
Parca nu mai pare rupt din peisaj pretul de 2500 euro. Intradevar platesti si brand, dar la noi daca iti iei o barca toslon x boat, te costa 350-400 ron doar sa iti echipeze pe ea sonarul.
Aceeasi barca luata din gr cu transport gratuit gata echipata este cu 3000 ron mai ieftina.

Multumesc
0

#15 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 16 July 2020 - 08:38 AM

am avut doua, una am refacuto de la zero iar cealalta a trebuit sa o repar.


Raspuns simplu NU, sunt scumpe si proaste. Pe toti care ii stiu cu RT4 au avut probleme , plus ca sunt foarte greu de reparat.....e horror sa le desfaci.


Daca vrei o barca buna si scumpa ia Toslon.
0

#16 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2020 - 02:54 PM

Salut Cutarescu...Parerea mea...autopilotul nu ai ce face cu el decat daca te duci pe un lac de peste 500 m diametru si nu plantezi in mal...in rest e inutil. daca vrei waypoint poti sa investesti niste banuti mai multi in sonar tf 630 sau 640 care are si waypoint si poti vedea daca esti pe acelasi loc de plantare.se merita cred si o sa-l testez autopilotul de la toslon dar barca lor nu mi-a placut.nu e mare scofala sa montezi un autopilot pe orice barca cumparata din RO.Tot ce ofera carplounge sunt aproape inutile la noi.eu sunt la a 3-a barca si sunt satul de pixhawk, apm sau orice alta dracovenie.o sa ramana pe barca sonarul tf640 cu posibilitate de randare fund balta...desi pana acum nu am reusit sa fac aceasta optiune sa mearga cu performante notabile...sfatul meu pentru tine:\- barca din RO cu 2 cuve pe care sa pui un sonar toslon si eventual daca vrei xpilot...Ideea e sa te relaxezi la pescuit nu sa iti rupi gatul uitandu-te ba pe sonar ba pe autopilot...

edit....sonarul e iar o fantezie pe baltile care au pana in 2 m....

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 17 July 2020 - 02:57 PM

0

#17 Useril este offline   cutarescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-July 20

Postat 17 July 2020 - 03:03 PM

Multumesc frumos pentru sfat, chiar apreciez.
Pana la urma pe baltile de pe langa bucuresti, merita un sonar sau nu prea?

Multumesc
0

#18 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 17 July 2020 - 07:55 PM

Parerea mea nu.pe fiecare balta sunt 3-4 locuri "bune" daca pestii ar fi batuti in cuie poate ,uite o poveste adevarata un amic vine si schimba un coleg pe o balta primul a prins in 36 ore cam 40-50 kg,ia lasat nada,momeala ai el a prins 2 ciortani pe la 2kg, asta e pescuitul.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#19 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 17 July 2020 - 11:24 PM

Uite intamplarea face sa lucrez acum din pasiune pentru electronica programare si modelism la o barcuta de genul asta.Am folosit o coca colibri(poate fi orice coca asta s-a nimerit sa o am de la botosani cumparata mai demult) si va indeplini cam toate cerintele pe care le cauti .Pentru sonar am folosit toslon tf500 (suficent) , ca pilot am folosit pixhawk 2.1 black cube e undeva pe la 200 de euro la care am adaugat un gps de 99 de euro compatibil cu cube interfatat prin can.cea mai scumpa parte a fost statia cu video si telemetrie incorporata pentru cube HERE LINK - avantajul e ca am sa o folosesc si pe fpv.(La fel de bine poti sa folosesti orice ce statie dar avantajul acesteia e ca ma scuteste de modulele de telemetrie si utilizarea unei tablete sau laptop)Am sa atasez poze de la proiect poate va mai fi cineva interesat.Ca soft folosesc APM varianta pentru rover(boat).Avand in vedere ca statia si receptorul (inclusiv autopilotul) pot fi folosite daca te plictisesti si pe aeromodele sau ce alte nebunii ai sa mai vrei cred ca cam la 2000 de euro scoti o barca super care te va si amuza si care iti va permite sa experimentezi .O zi buna
0

#20 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2020 - 08:43 AM

 manolo, la 17 July 2020 - 07:55 PM, a spus:

Parerea mea nu.pe fiecare balta sunt 3-4 locuri "bune" daca pestii ar fi batuti in cuie poate ,uite o poveste adevarata un amic vine si schimba un coleg pe o balta primul a prins in 36 ore cam 40-50 kg,ia lasat nada,momeala ai el a prins 2 ciortani pe la 2kg, asta e pescuitul.


nici pestii nu sunt prosti...
eu am patit invers pe Nana...inaintea mea un nene nu a prins decat un ciortan la vre-o 2 kgam venit eu si niste preteni la 24 h si ce sa vezi....n-am dormit toata noaptea :)

0

#21 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 08 August 2020 - 02:27 PM

Aproape terminat.Cateva pierse printate la imprimanta 3d.A iesit mai ieftin cu mult decat un RT4 iar electronica o pot folosi pe multe alte proiecte.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de zigotu: 08 August 2020 - 02:29 PM

0

#22 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 08 August 2020 - 02:30 PM

alte poze.mai am de adaugat camera pentru trasmiterea fpv.

Fisiere atasate


0

#23 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 08 August 2020 - 02:31 PM

Daca e cineva interesat de o descriere detaliata a componentelor folosite raspund cu drag.
0

#24 Useril este offline   kata 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 18-September 10
  • Gender:Male
  • Location:bacau

Postat 29 November 2020 - 04:04 PM

Salut. Ai facut proba la pilot?
0

#25 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 29 March 2023 - 08:35 PM

Ai relatii sau pile la fabrica de silicon?
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro