Modelism - RHC Forum: Adaptare RC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Adaptare RC

#1 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 06 May 2020 - 10:03 PM

Salutari!

Vreau sa adaptez electronica de la o masina-jucarie cu telecomanda, pentru o barcuta de plastic. Cu elice, nu cu roti :)
Am habar mai mult de aero, va rog sa ma ajutati cu niste 'dileme'.

Coca e din ceva plastic elastic(PE/PP) si suporta max 500gr(astfel linia de plutire e la 2cm de 'bord?' ). Dimensiuni aprox: 25x14x6 cm.
Receptia e alimentata la 6v, are 2 motoare mici identice pt propulsie/directie, motoarele sunt cumva paralelipipedice si se gasesc in cam toate jucariile cu motor de pe piata. Cred ca cunoasteti tipul, ca gabarit sunt cred 1/3 dintr-un motor seria 480.

Mi-am pregatit materiale pt 'sistemele' de propulsie si directie, dar eu nu pot stabili:

1.daca motorul este suficient de puternic pt a propulsa ca de cat(nu regim melc) barcuta mea? sa zicem max 250-300gr masa finala.(2x motoare, o placuta mica,4x bat R6)

2.pe unde trebuie sa iasa axul port elice prin coca.mie imi convine pupa, dar nu stiu cum pot monta carma in spatele elicei(am citit pe aici ca asa ar fi normal)
sub coca, axul va fi cam prea inclinat, iar sistemul de carma disponibil la mine nu e corespunzator.

3.unde gasesc o elice mica. diametrul 30mm mi se pare deja mare.

Multumiri! Sper sa nu va ofensez cu problemele mele, e un proiect interesant pt mine.
0

#2 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 06 May 2020 - 10:09 PM

Profilul pt coca este cam asa (lipseste 'degajarea' pt elice+carma)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_2.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro