Modelism - RHC Forum: Modificare Carponizer 2 cuve 2,4 Ghz - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modificare Carponizer 2 cuve 2,4 Ghz

#1 Useril este offline   mihailescue 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 27-July 12

Postat 02 May 2020 - 12:43 PM

Spune-mi va rog ce piese si cu ce specificatii trebuie schimbate pentu a putea upgrada barca de la 40 Mhz la 2,4 Ghz. Nu doresc placa dedicata intrcat ulterior vreau sa-i montez un Pixhawk.
0

#2 Useril este offline   mihailescue 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 27-July 12

Postat 02 May 2020 - 02:25 PM

Dacă este cineva care are componentele puteți sa-mi dati un mesaj cu lista și preturi.
0

#3 Useril este offline   Adrian Dumitru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 06-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:zbor fixed wings / avioane electric / gaz

Postat 02 May 2020 - 04:51 PM

 mihailescue, la 02 May 2020 - 12:43 PM, a spus:

Spune-mi va rog ce piese si cu ce specificatii trebuie schimbate pentu a putea upgrada barca de la 40 Mhz la 2,4 Ghz. Nu doresc placa dedicata intrcat ulterior vreau sa-i montez un Pixhawk.


Nu ma pricep la barci, insa raspunsul este simplu. Dumneata doresti sa treci de la o frecventa fixa FM de 40 Mhz la 2.4 Ghz. 99% din radiourile care sunt acum pe piata lucreaza in 2.4 Ghz. Nu cred ca mai vinde cineva radiouri FM, decit cele care vin cu jucarii. Ori-ce magazin de hobby va poate da informatiile necesare in functie de suma care doresti sa o investesti, cumperi un radio si un receiver care sa poata functiona impreuna.
"To fly means to try to hit the ground and miss."<br style="color: rgb(32, 33, 36); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 20px; font-variant-ligatures: none; letter-spacing: 0.125px; white-space: pre-wrap;">

Adrian Dumitru
0

#4 Useril este offline   mihailescue 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 27-July 12

Postat 02 May 2020 - 05:07 PM

Cu telecomanda și reciever-ul e simplu: Flysky Fsia10b și Flysky Fs-i6. Problema e cu celelalte componente,nu știu ce sa iau. Regulatoare de turatie, de declansatoare magnetice cuve si pinuri cârlige și lumini.

Aceasta postare a fost editata de mihailescue: 02 May 2020 - 05:08 PM

0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 03 May 2020 - 02:03 PM

Daca nu stii ce trebuie sa schimbi "de la 40mhz la 2.4ghz" atunci ce te face sa crezi ca vei sti sa montezi un pixhawk ? Invata sa mergi inainte sa intrebi cum alergi la maraton.
0

#6 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 20 May 2020 - 12:01 AM

Nu derutati omu' ! A pus bine problema..! Degeaba cumpara statie in 2,4GHz pt ca nu o va putea folosi pe placa originala de Carponizer. Acea placa lucreaza cu semnal PPM, nu este compatibila cu semnalele pwm ale unei radiocomenzi uzuale .
Deci, daca doresti sa treci pe 2,4GHz va trebui sa schimbi complet electronica barcutei . Aici ai 2 variante :
1 .O schimbi cu placa dedicata care accepta orice tip de radiocomanda ; pixhawk s-a montat pe acest tip de placa , dar nu stiu setarile . Placa universala are 4 intrari, exact cum ai folosi o electronica uzuala, doar ca inainte/inapoi este mixat cu stanga/dreapta.
2. Vei modifica toata instalatia electrica cu electronica modulara , asta ca sa "sari" peste partea de mixer a placii dedicate . Dilema este daca nu vei folosi mixer, cum vei dirija barca pe apa ? singura solutie este din 2 manse , cu 2 maini, exact ca si comanda unui tanc .

Pot sa iti dau orice modul electronic doresti, dar nu am voltmetrul cu 4 leduri ( sau 2 leduri) . Ma poti contacta in privat .
Tel : 0768080180
0

#7 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 20 May 2020 - 12:06 AM

 Adrian Dumitru, la 02 May 2020 - 04:51 PM, a spus:

... Nu cred ca mai vinde cineva radiouri FM, decit cele care vin cu jucarii. ....


Statiile in FM , 35-40-72 MHz sunt cautate . Fata de 2,4GHz sunt mult mai bune pe apa dar sunt mai "incomode". Constructorii de submarine, chiar daca vor, nu pot folosi 2,4GHz . Jucariile de care spui sunt in 27MHz, dar aia e alta poveste.

Aceasta postare a fost editata de DigitAll: 20 May 2020 - 12:06 AM

Tel : 0768080180
0

#8 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2020 - 03:58 PM

referitor la pixhawkdin experienta mea personala este un fiasco total.o investitie care pana acum mi-a folosit f putin.la fel ca si sonarul Toslon tf 650 combinat cu reefmaster....ori te duci la pescuit ori te duci sa te joci...de mai bine de 2 ani de zile incerc sa optimizez panarama de chinizarie de Pixhawk....ca sa nu mai zic de mission planner....si suportul pentru win 10...sincer am folosit jucariile de 2 ori pe balta...in rest cateodata sonarul....asa ca baga banii in dispozitivul lui digitall si iesi mai castigat....

0

#9 Useril este offline   pamfil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 18-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 June 2020 - 08:00 AM

Daca vrei sa treci din 40Mhz in 2,4GHz varianta cea mai simpla si ieftina este sa schimbi in radiocomanda modulul de emisie si pe barcuta receptorul.
Modificarea in radiocomanda este foarte simpla,se desfac cele trei fire rosu+,negru-,alb PPM si se conecteaza la modulul tx.

Fisiere atasate


tel. 0721909275
0

#10 Useril este offline   mihailescue 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 27-July 12

Postat 25 July 2020 - 09:52 PM

Prima etapa am reusit-o, trecerea la 2.4 Ghz.
Doresc pe aceasta cale sa-i mulțumesc lui Manolo pentru piese si suport tehnic. A fost mai mult decat intelegator cu un începător ca mine.
Crăpăturile si scaunele suruburilor le-am reparat cu ABS Slurry(baghete de ABS topite in acetona). Am gasit garnituri originale pentru barca si cuve, garniturile pentru cuve sunt o varianta mai noua turnate dintr-o bucata. Totusi am izolat si cu silicon pe exterior
Am montat regulatoarele de turatie, switch-ul de lumini și declansatoarele pentru cuve.

Telecomanda este Flysky Fs-i6X cu 10 canale.
Canalul 3 un motor
Canalul 4 celalalt motor
Canal 1 declansare cuve
Switch A Lumini
Pentru a vira nu am folosit un mixer fizic ci doua din telecomanda cu următoarele setari:
Mix 1 ON
Master Ch 3
Slave Ch 4
Positive mix 100%
Negative mix 100%
Offset -2

Mix 2 ON
Master Ch 4
Slave Ch 3
Positive mix (-100%)
Negative mix (-100%)
Offset 0
Cu setările de mai sus atunci cand virez de exemplu la stanga motorul din dreapta merge inainte si cel din stanga invers, permițând o întoarcere rapidă.

Telecomanda am upgradat-o un pic, antena verticala am scos-o si in locul ei am pus un cablu de antena, mufa tata, am dat o gaura in carcasă si am instalat o antena de router de 5 dBi.
La fel si receptorul a primit o antena noua de 5 dBi care iese prin coca barcii in plan vertical, cealalta a ramas nemodificata in coca.

Am făcut proba pe apă si a fost OK, am reușit sa o duc până la 470 m distanța(atatat este lacul, cred ca mai mergea întrucât aveam semnal 5/10)

Switch-urile B,C si D le voi folosi la următoarea modificare a barcii.

Switch-ul B pentru sonar on/off, un Deeper Pro plus, l-am testat odata cu barca si am semnal pana la 140-150 m(cu un router wifi), mai am un pic de lucrat la el sa-l fac sa ajungă la app 250-300m

Switch-urile C (3 poziții) si D (poziții) vor fi pentru pilotul automat. Pixhawk-ul si modulul Gps au ajuns cu posta, mai aștept modulele de telemetrie, dar asta-i alta poveste sper sa revin cu proiectul finalizat in urmatoarele săptămâni.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro