Modelism - RHC Forum: Cred ca am inceput cu stangul - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Cred ca am inceput cu stangul Cateva sfaturi mi-ar prinde bine

#1 Useril este offline   Mar33 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2020 - 09:44 PM

Salutare,

Mi-am dorit demult un avion cu telecomanda, iar cum cu izolarea asta, am zis hai sa imi fac placerea. Mi-am comandat un BETA 1400 cu telecomanda, acumulator, tot ce trebuie, de pe Phoenixmodels. Din pacate, dupa primul zbor, l-am trantit, s-au incovoiat aripile si i-am rupt si coada. Aveam senzatia ca il ia vantul rau...Am lipit coada, am constatat ca nu pusesem inauntru bara de stabilizare din aripi, de aceea cred ca s-au si incovoiat. Dupa ce l-am ridicat iar, am constatat ca nu reuseam sa il tin in aer, botul se ducea in jos. Am aflat ulterior ca trebuia sa montez acumulatorul in asa fel incat sa gasesc centrul de greutate. Acum insa l-am busit de tot. Cred ca nu mi-am facut temele bine inainte. Sa nu credeti ca sunt vreun afon tehnic, insa de data asta chiar am inceput cu stangul. Acum, am zis sa imi mai acord o sansa. Mi-am comandat inca unul, doar avionul, caci am telecomanda, acumulator, incarcator, etc. Nu am mai gasit BETA 1400 si am luat SKY SURFER X8. Cred ca imi ajunge zilele astea. Aveti ceva sfaturi sa ma ajutati, sa nu il fac praf din nou? Multumesc!
0

#2 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 30 April 2020 - 10:07 PM

Vezi postareaMar33, la 30 April 2020 - 09:44 PM, a spus:

Salutare,

Mi-am dorit demult un avion cu telecomanda, iar cum cu izolarea asta, am zis hai sa imi fac placerea. Mi-am comandat un BETA 1400 cu telecomanda, acumulator, tot ce trebuie, de pe Phoenixmodels. Din pacate, dupa primul zbor, l-am trantit, s-au incovoiat aripile si i-am rupt si coada. Aveam senzatia ca il ia vantul rau...Am lipit coada, am constatat ca nu pusesem inauntru bara de stabilizare din aripi, de aceea cred ca s-au si incovoiat. Dupa ce l-am ridicat iar, am constatat ca nu reuseam sa il tin in aer, botul se ducea in jos. Am aflat ulterior ca trebuia sa montez acumulatorul in asa fel incat sa gasesc centrul de greutate. Acum insa l-am busit de tot. Cred ca nu mi-am facut temele bine inainte. Sa nu credeti ca sunt vreun afon tehnic, insa de data asta chiar am inceput cu stangul. Acum, am zis sa imi mai acord o sansa. Mi-am comandat inca unul, doar avionul, caci am telecomanda, acumulator, incarcator, etc. Nu am mai gasit BETA 1400 si am luat SKY SURFER X8. Cred ca imi ajunge zilele astea. Aveti ceva sfaturi sa ma ajutati, sa nu il fac praf din nou? Multumesc!


Dacă am ști de unde ești (localitate) am putea să-ți recomandăm ajutor. Teoria ajută foarte puțin un începător. Vorbesc de pilotaj. La partea de construcție e altă poveste.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#3 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 30 April 2020 - 10:20 PM

Salutare,
nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar am rezonat maxim cu situatia ta :)
am inceput exact ca tine zborul rc.

Faptul ca postezi aici arata ca ai dat un pas inapoi si ai inceput cu dreptul :drinks:
deci parcurge tot forumul, chiar si ce nu te intereseaza.

Pana la urmatoarea achizitie- un simulator- daca tot iesi pe camp(norocosule)
fa doar lansari din mana, fara motor,in vant.
incearca sa tii modelul drept(aripile paralele cu orizontul)
si sa nu-i ridici sau cobori botul.
lasa-l sa aterizeze singur.
o sa zboare drept doar cand e bine centrat si comenzile sunt pe zero.
mai tarziu, tot fara motor, tot cu vanticel din fata, arunca-l mai tare si misca profunor si directie
apoi eleron.

succes si bun venit in lumea zburatorilor!!
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#4 Useril este offline   Mar33 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2020 - 10:35 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 30 April 2020 - 10:07 PM, a spus:

Dacă am ști de unde ești (localitate) am putea să-ți recomandăm ajutor. Teoria ajută foarte puțin un începător. Vorbesc de pilotaj. La partea de construcție e altă poveste.


Sunt din Bucuresti, dar acum sunt la Bran, la socri...aici m-am jucat cu avionul.
0

#5 Useril este offline   Mar33 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2020 - 10:42 PM

Vezi postareaTravel Air, la 30 April 2020 - 10:20 PM, a spus:

Salutare,
nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar am rezonat maxim cu situatia ta :)
am inceput exact ca tine zborul rc.

Faptul ca postezi aici arata ca ai dat un pas inapoi si ai inceput cu dreptul :drinks:
deci parcurge tot forumul, chiar si ce nu te intereseaza.

Pana la urmatoarea achizitie- un simulator- daca tot iesi pe camp(norocosule)
fa doar lansari din mana, fara motor,in vant.
incearca sa tii modelul drept(aripile paralele cu orizontul)
si sa nu-i ridici sau cobori botul.
lasa-l sa aterizeze singur.
o sa zboare drept doar cand e bine centrat si comenzile sunt pe zero.
mai tarziu, tot fara motor, tot cu vanticel din fata, arunca-l mai tare si misca profunor si directie
apoi eleron.

succes si bun venit in lumea zburatorilor!!


Multumesc de sfaturi, am mai prins curaj putin :)
Cand imi ajunge avionul nou, voi incerca sa il montez corect si complet si apoi lansari cum ai spus, fara motor. Apoi voi incerca si cu motorul, insa daca bate putin vantul, e problema? Acum sunt la Bran, la socri. Aici daca ma urc pe o culme, am o priveliste minunata in vale , dar bate putin vantul, e problema? Adica, acest tip de motoplanor, e facut sa poata fi controlat si pe un vant usor , corect?

Aceasta postare a fost editata de Mar33: 30 April 2020 - 10:45 PM

0

#6 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 30 April 2020 - 11:05 PM

just in case...

https://www.youtube....h?v=xvv5awFgVbY
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#7 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 30 April 2020 - 11:05 PM

Daca nu faci simulator, ai sa rupi multe avioane. un avion trebuie centrat bine daca vrei sa te ajute sa zbori, daca nu e centrat, o sa zbori haotic, cat o sa apuci, cateva secunde...
Spuma o poti reface relativ usor, bagi in apa clocotita sa isi reia forma, apoi faci puzzle. Incearca sa refaci si primul model.

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 30 April 2020 - 11:08 PM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 May 2020 - 10:37 AM

La Bran ai noroc sa fie unul din cei mai buni constructori din tara, fly, si probabil nici la zburat nu e ageamiu :)
Nu mai vorbesc de trupa de la SanPetru...
Asa ca ai fi avut cine sa iti indrume primii pasi.
I-as contacta inainte de a iesi la zbor cu noul model.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 01 May 2020 - 11:01 AM

N-am mai apucat să răspund. :)
Ești norocos. Și la Brașov și la București sunt destui care te pot ajuta. Pentru Brașov, îi găsești și aici pe "fly", "popad", "vasipop" și alții al căror nick nu-l știu acum. Pentru București încearcă să-l rogi pe "stiganas" să te îndrume, personal, sau să te pună în legătură cu cineva.

Spor la meșterit și la zbor.

P.S. Nu arunca vechiul model. Se poate repara destul de ușor și pe urmă să înveți cu el. De trântit, sigur vei mai trânti, chiar și asistat.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#10 Useril este offline   Adrian Dumitru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 06-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:zbor fixed wings / avioane electric / gaz

Postat 01 May 2020 - 04:57 PM

Vezi postareaMar33, la 30 April 2020 - 09:44 PM, a spus:

Salutare,

Mi-am dorit demult un avion cu telecomanda, iar cum cu izolarea asta, am zis hai sa imi fac placerea. Mi-am comandat un BETA 1400 cu telecomanda, acumulator, tot ce trebuie, de pe Phoenixmodels. Din pacate, dupa primul zbor, l-am trantit, s-au incovoiat aripile si i-am rupt si coada. Aveam senzatia ca il ia vantul rau...Am lipit coada, am constatat ca nu pusesem inauntru bara de stabilizare din aripi, de aceea cred ca s-au si incovoiat. Dupa ce l-am ridicat iar, am constatat ca nu reuseam sa il tin in aer, botul se ducea in jos. Am aflat ulterior ca trebuia sa montez acumulatorul in asa fel incat sa gasesc centrul de greutate. Acum insa l-am busit de tot. Cred ca nu mi-am facut temele bine inainte. Sa nu credeti ca sunt vreun afon tehnic, insa de data asta chiar am inceput cu stangul. Acum, am zis sa imi mai acord o sansa. Mi-am comandat inca unul, doar avionul, caci am telecomanda, acumulator, incarcator, etc. Nu am mai gasit BETA 1400 si am luat SKY SURFER X8. Cred ca imi ajunge zilele astea. Aveti ceva sfaturi sa ma ajutati, sa nu il fac praf din nou? Multumesc!

"To fly means to try to hit the ground and miss."<br style="color: rgb(32, 33, 36); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 20px; font-variant-ligatures: none; letter-spacing: 0.125px; white-space: pre-wrap;">

Adrian Dumitru
0

#11 Useril este offline   Adrian Dumitru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 06-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:zbor fixed wings / avioane electric / gaz

Postat 01 May 2020 - 05:17 PM

I-mi pare rau de ceaa-ce vi s-a intimplat, insa recomandat pentru un incepator sunt avioanele cu ''HIGH WING'' ( aripile deasupra) genul avioanelor CUB, Citabria, Decatlon, etc, care au mai multa stabilitate si care au un unghi diehidral ( un unghi de 3-5Grade diferenta de la orizontala intre orizontala aripilor.. Verificarea CG-ului ( centrul de greutate este esentiala la indiferent ce model veti decide sa zburati. Ca regula generala pentru incepatori cg-ul cel mai securitar se calculeaza la 25% din latimea aripei la baza avionului, calculat din marginea din fata a aripii. Pe web sunt mai multe aplicatii care va ajuta sa calculati CG-ul . Un avion care este prea greu in fata pierde repede altitudine , viteza se mareste si are tendinta sa intre in stall ( pierdere de control) daca nu este echilibrat din controls. Trebuie doar sa cautati cg calculator pe web ca data urmatoare sa nu se mai intimple. cred insa ca compania care l-a vindut v-a dat informatiile necesare in legatura cu CG-ul, dar poate nu le-ati luat in calcul. Practica cu um simulator de zbor este si ea esentiala. Am pus acum 2-3 saptamini un post cu un link de unde se poate descarca Phoenix simulator gratuit.
Succes!


"To fly means to try to hit the ground and miss."<br style="color: rgb(32, 33, 36); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 20px; font-variant-ligatures: none; letter-spacing: 0.125px; white-space: pre-wrap;">

Adrian Dumitru
0

#12 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 01 May 2020 - 08:26 PM

Auu mamă ! Auuu măseleleee !!!!
URA şi la zbor fofezelor !
0

#13 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 01 May 2020 - 10:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 May 2020 - 10:37 AM, a spus:

La Bran ai noroc sa fie unul din cei mai buni constructori din tara, fly, si probabil nici la zburat nu e ageamiu :)
Nu mai vorbesc de trupa de la SanPetru...
Asa ca ai fi avut cine sa iti indrume primii pasi.
I-as contacta inainte de a iesi la zbor cu noul model.

nu mai e de ceva vreme la Bran..din cate stiu s a intors acasa in Bihor..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#14 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 May 2020 - 10:28 AM

Mar33, te rog să scrii dacă ai reușit să contactezi pe cineva.
Până ... una-alta, poate pui niște poze cu pasărea rănită și poate ne explici cam care au fost parametrii de contact cu solul.
Spumele de tipul celor pe care le-ai achiziționat nu sunt cine știe ce, nici motoplanoare nu le-aș numi, dar pentru început/începători își fac treaba bine. Sunt avantajoase pentru că înghit șocuri serioase fără pagube, iar dacă, totuși, îl rupi, se poate repara relativ ușor.

În teoria, care în cazul nostru se aplică 100 % în practică, sunt destule de discutat și ar fi de ajutor să știm cam cât de începător ești.
În principiu trebuie să urmezi cu atenție planurile de montaj date de fabricant. Ar mai fi de discutat modul de lucru al stației și cum se fac setările.

Un "vânticel" chiar și mai serios nu pune probleme majore acestui tip de model. Dacă e centrat corect zboară singur.

Un lucru important și de ținut minte mereu: decolările și aterizările se fac, întotdeauna cu vânt din față, deci întotdeauna trebuie să zbori pe versantul care este în vânt și nu pe cel sub vânt. Având în vedere că zona Bran e de pantă, recomand folosirea motorului de la început.

Succes.

P.S. Dacă nu găsești pe nimeni să te asiste, ținând cont de situația cu COVID 19, revino și discutăm în amănunt pașii de urmat.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 02 May 2020 - 10:29 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#15 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 02 May 2020 - 11:28 AM

Domnul DUMITRU , buna ziua !

Iertati ma ca intervin , dar durerea de masele a " antescriitorului ", m a determinat sa va cer o mica explicatie la ceea ce ati mentionat anterior , si anume ,ca la cresterea de viteza , avionul intra in STALL, si devine incontrolabil...se poate un pic mai explicit ?
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 May 2020 - 11:38 AM

Adica pe romaneste cica s-ar angaja... ceeace este discutabil, avand in vedere ca unii, probabil mai neexperimentati :D baga cateodata avioanele in picaj tocmai ca sa recapete controlul.

A nu se confunda angajarea (stall) cu picajul (dive) si nici cu vria (spin) ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 02 May 2020 - 01:14 PM

In cazul in care ajungi cu avionul in faza de STALL, adica viteza limita , implicit unghi de atac mare ( sau incidenta mare),prima actiune si obligatorie , se impinge de manse pentru a pune avionul in picaj , si a recupera viteza ; la iesirea din vrie , la fel prima manevra .....se impinge de manse ; daca executi un viraj la unghi critic , la viteza limita , la fel prima manevra este de a impinge de manse si apoi actionezi eleroanele ; de ce? pentru ca ai deja un unghi de atac foarte mare , aproape de critic , si in momentul in care ai actionat intai eleroanele , ai crescut si mai mult unghiul critic pe o aripa , si precipiti angajarea .
Ma tot joc cu unghiul de atac sau de incidenta ; am mai explicat candva problema , si o mai fac odata : Scoala romaneasca franceza ruseasca , folosesc unghi de calaj ( unghiul format de axul longitudinal al avionului si coarda aripii),unghi de incidenta ( unghiul format de fileurile de aer si aripa), celelalte unghiuri , de sageata , diedru ,torsiune sunt aceleasi.
Scoala anglosaxona , la unghiul de calaj iispune unghi de incidenta , iar la cel de incidenta ,unghi de atac.
Pe curand!
0

#18 Useril este offline   Mar33 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2020 - 02:54 PM

Buna dragilor,

Va multumesc tuturor pentru sfaturile oferite. Din pacate am aflat ca acel coleg, Fly, nu mai locuieste in Bran. Insa, pentru ca nu mi-a sosit inca avionul nou, mi-am luat inima in dinti si m-am apucat sa il repar pe cel vechi. Asadar l-am desfacut, am fiert o oala cu apa, am bagat botul si restul bucatilor, sa isi revina la forma initiala, si chiar am fost surprins sa vad ca functioneaza. Acum este la uscat la soare. Mi-am cumparat un pistol de lipit cu batoane de silicon si voi incepe reconstructia imediat ce se usuca. Nu stiu cat de bine voi reusi, nu pentru ca nu ma pricep cu lipitul, ci pentru ca am pierdut bucati importante de la baza aripilor, inclusiv suruburile nu mai au ce sa mai prinda. Voi lipi bine cu silicon acolo. Dupa care voi aseza acumulatorul inauntru in asa fel incat sa am centrul de greutate corect (am vazut pe youtube un tutorial) si la final vedem ce iese. Va tin la curent si atasez cateva poze sa vedeti cum arata acum o ora.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_8763.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_8762.jpeg
  • Imagine atasata: ac18de77-8404-48c9-ac53-97ddd41bd878.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mar33: 02 May 2020 - 02:54 PM

0

#19 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 02 May 2020 - 03:05 PM

Vezi postareaMar33, la 02 May 2020 - 02:54 PM, a spus:

Buna dragilor,

Va multumesc tuturor pentru sfaturile oferite. Din pacate am aflat ca acel coleg, Fly, nu mai locuieste in Bran. Insa, pentru ca nu mi-a sosit inca avionul nou, mi-am luat inima in dinti si m-am apucat sa il repar pe cel vechi. Asadar l-am desfacut, am fiert o oala cu apa, am bagat botul si restul bucatilor, sa isi revina la forma initiala, si chiar am fost surprins sa vad ca functioneaza. Acum este la uscat la soare. Mi-am cumparat un pistol de lipit cu batoane de silicon si voi incepe reconstructia imediat ce se usuca. Nu stiu cat de bine voi reusi, nu pentru ca nu ma pricep cu lipitul, ci pentru ca am pierdut bucati importante de la baza aripilor, inclusiv suruburile nu mai au ce sa mai prinda. Voi lipi bine cu silicon acolo. Dupa care voi aseza acumulatorul inauntru in asa fel incat sa am centrul de greutate corect (am vazut pe youtube un tutorial) si la final vedem ce iese. Va tin la curent si atasez cateva poze sa vedeti cum arata acum o ora.

nu e bun pentru lipt asa ceva, recomandat este bison pu max ala mic si galben, se gaseste cam peste tot. Expandeaza si umple eventualele nereguli in urma crash ului.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 May 2020 - 03:06 PM

Siliconul e greu si nu rezulta o lipire prea grozava sub nici un aspect.
Pistolul iti este util oricum in modelism, nu l-ai luat degeaba, dar ti-as fi recomandat adeziv poliuretanic Bizon galben, marcat cu literele PU.
La uscare expandeaza si acopera toate gaurile unde ai lipsa spuma. Mai ales daca ai un sprai cu apa, sa pulverizezi lipitura, se umfla rapida ca o spuma din cele folosite la montat ferestre termopan.
Cat este inca moale poti nivela excesul cu o lama sau o lingura, si dupa intarire slefuiesti cu smirghel.
Ai grija la lipire sa rezulte suprafete drepte, foloseste o rigla, sau ochiometric, ca si cum ai tinti cu o pusca. O aripa sau un fuselaj stramb pot da mari batai de cap.
Spor !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 02 May 2020 - 03:08 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 May 2020 - 03:06 PM, a spus:

Siliconul e greu si nu rezulta o lipire prea grozava sub nici un aspect.
Pistolul iti este util oricum in modelism, nu l-ai luat degeaba, dar ti-as fi recomandat adeziv poliuretanic Bizon galben, marcat cu literele PU.
La uscare expandeaza si acopera toate gaurile unde ai lipsa spuma. Mai ales daca ai un sprai cu apa, sa pulverizezi lipitura, se umfla rapida ca o spuma din cele folosite la montat ferestre termopan.
Cat este inca moale poti nivela excesul cu o lama sau o lingura, si dupa intarire slefuiesti cu smirghel.
Ai grija la lipire sa rezulte suprafete drepte, foloseste o rigla, sau ochiometric, ca si cum ai tinti cu o pusca. O aripa sau un fuselaj stramb pot da mari batai de cap.
Spor !

Am fost mai rapid!! :yahoo: :yahoo:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 May 2020 - 03:16 PM

Ai scris esentialul, fara poezie, ca mine :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 May 2020 - 03:33 PM

Dacă vorbim de pistol cu batoane, mai mult ca sigur e un pistol cu hot glue. Batoanele nu sunt din silicon, ci dintr-un amestec cu poli-etilenă (EVA sau PEVA).
URA şi la zbor fofezelor !
0

#24 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 02 May 2020 - 03:37 PM

De cand am pus filmuletul m-am gandit ca nu e bine.
Mosul lipeste cu hot glue acolo.
Foloseste, te rog, adezivul recomandat de "batrani" :drinks:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#25 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 May 2020 - 03:44 PM

Cum ți-au explicat băieții, mai bine folosești rășina expandabilă de la BIZON. Picături de hot glue folosești la fixarea servo-urilor. Acolo nu mere cu BIZON că riști să-ți expandeze pe mecanisme.
Să scapi de șlefuire, folosește o bandă adezivă trasă peste zona lipită. Va împiedica rășina să expandeze la exterior. Eu, folosesc bandă cu fibră de sticlă. După uscare, dezlipești banda și ai o suprafață curată.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#26 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 May 2020 - 03:58 PM

Acum m-am uitat și eu la videoclip-ul pus de Travel. Este obligatorie verificarea servo-urilor - toate. De asemenea și acumulatorul trebuie verificat. Să nu fie umflat (față de ce știai), să nu miroasă ciudat și să nu fie uleios. Mare grijă dacă pierde electrolit. Este cam toxic. Litiul se absoarbe prin piele destul de ușor și poate provoca, cel puțin, tulburări de ritm cardiac. Dacă observi că scapă lichid, faci o soluție de apă cu sare (40 grame de sare la litrul de apă) și-l scufunzi în ea. Îl lași cel puțin 24 de ore.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#27 Useril este offline   Mar33 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2020 - 04:19 PM

Tarziu deja, l-am lipit cu batoanele acelea. Nu cred ca sunt din silicon, ca nu miros a silicon. Pare ca s-a lipit ok. Eu din clipul pus de voi m-am inspirat cu lipitul :) Am incercat sa il si echilibrez, cat m-am priceput. O sa o iau acum cu incetisorul, intai sa il arunc fara motor, cu pasi mici, sa vad daca planeaza, vedem ce iese. Atasez poza cu ce am reusit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5eb9ae2a-6378-4ea3-8544-a685e36cd69b.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mar33: 02 May 2020 - 04:20 PM

0

#28 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 02 May 2020 - 05:03 PM

Bravo domnule!
a iesit foarte bine.
din poza se vede clar ca va trage dreapta si din directie si din eleroane
iar profundorul va ridica botul.
da comenzile pe zero si la camp cu el!!
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#29 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 May 2020 - 05:22 PM

Vezi postareaMar33, la 02 May 2020 - 04:19 PM, a spus:

Tarziu deja, l-am lipit cu batoanele acelea. Nu cred ca sunt din silicon, ca nu miros a silicon. Pare ca s-a lipit ok. Eu din clipul pus de voi m-am inspirat cu lipitul :) Am incercat sa il si echilibrez, cat m-am priceput. O sa o iau acum cu incetisorul, intai sa il arunc fara motor, cu pasi mici, sa vad daca planeaza, vedem ce iese. Atasez poza cu ce am reusit.


Frumos lucrat. Felicitări.
Chestia cu hot glue versus rășină BIZON era o recomandare. Rășina este mai ușoară. De ținut minte pe viitor.
Hot glue e foarte bun pentru că celulele (bobițele de polistiren) sunt "îmbrăcate" în polietilenă; practic, același material ca batonul, dar în aeromodelism/aviație se duce o luptă permanentă cu greutatea.

Ai scris batoane de silicon, de asta ți-am explicat ce este de fapt.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#30 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 May 2020 - 05:26 PM

Vezi postareaTravel Air, la 02 May 2020 - 05:03 PM, a spus:

Bravo domnule!
a iesit foarte bine.
din poza se vede clar ca va trage dreapta si din directie si din eleroane
iar profundorul va ridica botul.
da comenzile pe zero si la camp cu el!!


Ce ochi ai dom'le !! :rolleyes:
Într-adevăr, pare cabrat, dar dreapta ... trebuie să-mi iau ochelari.
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro