Modelism - RHC Forum: Phoenix flight simulator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Phoenix flight simulator Simulator de zbor gratuit

#1 Useril este offline   Adrian Dumitru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 06-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:zbor fixed wings / avioane electric / gaz

Postat 23 April 2020 - 08:45 AM

Buna ziua,
incerc sa-mi aduc aportul la acest forum celor interesati cu o mica informatie consider eu folositoare:

Daca nu aveti un simulator de zbor puteti descarca gratuit '' PHOENIX Flight Simulator de pe site-ul web urmator :

https://www.rc-thoughts.com/phoenix-sim/ . Gasiti pe pagina respectiva toate instructiunile de instalare, si toate up-date-urile pentru a folosi simulatorul la maxima capacitateé
Downlodul este gratuit.Ca sa poata fi folosit sunt doua variante : 1-Cumparati de pe Hobbyking.com : adaptatorul wireless :https://hobbyking.com/en_us/wireless-9-in1-simulator-adapter.html?Acest adaptateur va ajuta sa conectati un receiver care la rindul lui este bindat cu radioul dumneavoastra , ...SAU cumparati: adaptatorul usb urmator care se conecteaza la radio fara a mai avea nevoie de un receiver:https://hobbyking.com/en_us/usb-simulator-cable-xtr-aerofly-fms.html?Oricare varianta aleasa este ok. Simulatorul este foarte performant, Sa-l folositi cu placere!

"To fly means to try to hit the ground and miss."<br style="color: rgb(32, 33, 36); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 20px; font-variant-ligatures: none; letter-spacing: 0.125px; white-space: pre-wrap;">

Adrian Dumitru
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 April 2020 - 03:52 PM

Download-ul intradevar este gratuit, nu va cere nimeni bani.
Dar statutul software-ului este de abandonat, sau orfan, si in EU este acoperit de directiva 2012/28/EU, asa ca folosirea lui nu este 100% legala, pana cand autorul nu decide asta.
Mai exact, utilizarea lui este conditionata de detinerea unui dongle USB cumparat de la Phoenix, cel de la HK sau alte surse fiind copii ilegale, mai clar spus furt pe fata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   adi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 14-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Fly

Postat 23 April 2020 - 04:16 PM

Funcționează si cu emulator.
Cine este interesat il poate descarca de aici.

https://ufile.io/nmypl6ip
Linkul este valabil doar pentru o perioada limitata de timp.
0

#4 Useril este offline   Adrian Dumitru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 06-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:zbor fixed wings / avioane electric / gaz

Postat 23 April 2020 - 06:22 PM

 renatoa, la 23 April 2020 - 03:52 PM, a spus:

Download-ul intradevar este gratuit, nu va cere nimeni bani.
Dar statutul software-ului este de abandonat, sau orfan, si in EU este acoperit de directiva 2012/28/EU, asa ca folosirea lui nu este 100% legala, pana cand autorul nu decide asta.
Mai exact, utilizarea lui este conditionata de detinerea unui dongle USB cumparat de la Phoenix, cel de la HK sau alte surse fiind copii ilegale, mai clar spus furt pe fata.


Multumesc de raspuns. Nu cunosc directivele UE si probabil aveti dreptate in afirmatiile dumneavoastra. In ceea ce priveste insa adaptatoarele Wireless sau cele USB sunt construite sa functioneze cu orice fel de radio, in situatia ( radio inclus in kit-ul flight sim) se defecteaza sau pur si simplu doriti sa practicati cu radio-ul dumneavoastra. In plus functioneaza cu o gama mai mare de simulatoare, multe dintre ele fiind gratuite. Nu consider ca este un furt atita timp cit nu sunt construite sa inlocuiasca o anumita piesa fabricata special pentru un anumit lucru ( in cazul de fata un simulator de joc) ci sunt construite sa functioneze universal.
Este alegerea fiecaruia cum utilizeaza acest adaptator. Va doresc o zi placuta!

Aceasta postare a fost editata de Adrian Dumitru: 23 April 2020 - 06:23 PM

"To fly means to try to hit the ground and miss."<br style="color: rgb(32, 33, 36); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 20px; font-variant-ligatures: none; letter-spacing: 0.125px; white-space: pre-wrap;">

Adrian Dumitru
0

#5 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 04 May 2020 - 06:37 AM

Renatoa are dreptate. In cazul multor simulatoare adaptorul USB in sine este masura contra piratarii produsului. Descarci softul gratis, dar nu il poti utiliza daca nu ai adaptorul care vine la pachet. Evident ca prin reverse engineeering chinezii au facut adaptoare usb la preturi derizorii, dar asta nu inseamna ca e legal sa le folosim. In cazul Phoenix de fapt nici nu ai nevoie de vreun adaptor usb, e suficient un cablu audio mono conectat la microfonul placii de sunet in tandem cu un programel de convertit semnalul ppm, gen Smartpropoplus. Usurinta de a utiliza Phoenix prin metode nelegale a si dus probabil la inchiderea si falimentul acestui proiect, lucru care afecteaza negativ comunitatea RC.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro