Modelism - RHC Forum: Servomototr - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Servomototr

#1 Useril este offline   Lik 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 13-April 20

Postat 19 April 2020 - 04:10 PM

De ce se ard servomotoarele de comanda,daca nu depun forta,ele comandand decat microcotancte.Am observat ca se pun miezuri de ferita pe conductoarele fiecaruia in parte...sa fie o cauza parazitii din comanda altui servomotor?
0

#2 Useril este offline   Adrian Dumitru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 06-April 20
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:zbor fixed wings / avioane electric / gaz

Postat 20 April 2020 - 09:26 AM

Vezi postareaLik, la 19 April 2020 - 04:10 PM, a spus:

De ce se ard servomotoarele de comanda,daca nu depun forta,ele comandand decat microcotancte.Am observat ca se pun miezuri de ferita pe conductoarele fiecaruia in parte...sa fie o cauza parazitii din comanda altui servomotor?


Servo-urile se ard doar din doua motive ( sper sa nu ma insel), primul, au fost supuse la o tensiune prea mare, sau al doilea, au fost supuse la un torque care depaseste specificatiile de fabricatie. Ca sa eliminati suspiciunile, informati-va care este plaja de tensiune ceruta de fabricant. In plus daca la un servo nu este reglata cursa ( se face cu ajutorul radio-ului ), atunci servo-ul va sta sub tensiune fortata creind un zgomot ca un biziit,( numit binding) . Atita timp cit auziti acest zgomot inseamna ca servo-ul are cursa limitata fortat, acest lucru se regleaza usor prin limitarea cursei la minim si maximul acceptat de servo.
"To fly means to try to hit the ground and miss."<br style="color: rgb(32, 33, 36); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 20px; font-variant-ligatures: none; letter-spacing: 0.125px; white-space: pre-wrap;">

Adrian Dumitru
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro