Modelism - RHC Forum: Sfat achiziție navomodel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfat achiziție navomodel

#1 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 16 April 2020 - 09:17 PM

Va salut dragilor,

Apelez la sfaturile si experienta voastra pentru alegerea unui navomodel pentru plantat.
Caut de ceva vreme , pe OLX, pe forumuri, pe facebook dar cunoștințele mele în domeniu sunt aproape de genunchiul broaștei. Dacă tot am stat inchis in casa, am avut tot timpul din lume.
Așadar si prin urmare....
Mi-au făcut cu ochiul cateva modele care sunt fabricate din ABS. Plaja valorică intre 1000-1700lei. Inițial am cautat sa iau unul la mana a doua dar cât de cât bunicel. Chiar si așa, mi se păreau prea scumpe pentru performanțele lor.
Acum mi-a picat pe un model care vine sub forma de kit. Am zis sa aleg varianta asta din cauza banilor. Este relativ accesibil, 1100lei. Telecomanda cu display, 6ch, motor 775, elice 50, acumulator 12v 7Ah.
Fiind foarte convins sa il iau si sa ma apuc de meșterit, vad un anunt cu un vaporas la mana a doua, din fibra de sticla, același motor, stația un pic mai veche si mai simpla dar puțin peste bugetul de 1100lei. Cu vreo 300lei adică.

Acum intervine panica. Nu stiu pe ce să dau banii. Pe o barcuta nouă dar din abs sau pe una deja utilizata dar din fibra ?
Voi ce ati alege în locul meu?
Sau spuneti-mi si mie , va rog, despre barcutele astea noi(probabil chinezesti) care sunt vândute de tot mai multi si sunt prezentate ca fiind "construcție proprie". Construcția în sine se refere doar la faptul că sunt asamblate de ei, nu construite. Aici nu ma refer la pocnitorile marca Fly. Acelea chiar sunt pentru copii.

Va multumesc anticipat pentru sprijinul si atentia acordată! Daca imi puteti da si alte sfaturi referitoare la alegerea unei barcuta, promit ca nu ma supăr!
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#2 Useril este offline   ecu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 14
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 17 April 2020 - 05:46 AM

 Indian Larry, la 16 April 2020 - 09:17 PM, a spus:

Va salut dragilor,

Apelez la sfaturile si experienta voastra pentru alegerea unui navomodel pentru plantat.
Caut de ceva vreme , pe OLX, pe forumuri, pe facebook dar cunoștințele mele în domeniu sunt aproape de genunchiul broaștei. Dacă tot am stat inchis in casa, am avut tot timpul din lume.
Așadar si prin urmare....
Mi-au făcut cu ochiul cateva modele care sunt fabricate din ABS. Plaja valorică intre 1000-1700lei. Inițial am cautat sa iau unul la mana a doua dar cât de cât bunicel. Chiar si așa, mi se păreau prea scumpe pentru performanțele lor.
Acum mi-a picat pe un model care vine sub forma de kit. Am zis sa aleg varianta asta din cauza banilor. Este relativ accesibil, 1100lei. Telecomanda cu display, 6ch, motor 775, elice 50, acumulator 12v 7Ah.
Fiind foarte convins sa il iau si sa ma apuc de meșterit, vad un anunt cu un vaporas la mana a doua, din fibra de sticla, același motor, stația un pic mai veche si mai simpla dar puțin peste bugetul de 1100lei. Cu vreo 300lei adică.

Acum intervine panica. Nu stiu pe ce să dau banii. Pe o barcuta nouă dar din abs sau pe una deja utilizata dar din fibra ?
Voi ce ati alege în locul meu?
Sau spuneti-mi si mie , va rog, despre barcutele astea noi(probabil chinezesti) care sunt vândute de tot mai multi si sunt prezentate ca fiind "construcție proprie". Construcția în sine se refere doar la faptul că sunt asamblate de ei, nu construite. Aici nu ma refer la pocnitorile marca Fly. Acelea chiar sunt pentru copii.

Va multumesc anticipat pentru sprijinul si atentia acordată! Daca imi puteti da si alte sfaturi referitoare la alegerea unei barcuta, promit ca nu ma supăr!

opteaza pentru una noua si eventual gata facuta ,iti trebuie ceva cunostinte sa o construiesti singur si sa MEARGA BINE
este buna si din abs conditia principala este sa o pastrezi curata si vara sa o ti la umbra, noaptea sa o protejezi de umezeala,cand nu o folosesti tine-o cu capacul ridicat (valabil si pentru fibra)SUCCES
0

#3 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 17 April 2020 - 07:53 AM

Sunt foarte multi care au"construcție proprie" pe bune. Își fac matrițe, toarnă și iese bărcuță. Dar la o bărcuță de genul este de munca, tot timpul o să îți mai trebuiască cate ceva, gen încărcător, acumulatori, apoi o sa vrei upgrade, o raza buna. Mai e și varianta sa se rupă o elice, sa se ardă un motor, trebuie sa știi de unde a cumpărat piesele sa te poți aproviziona.
Cel mai indicat, tu pui linkuri și noi te ajutam cu sfaturi daca se merita sau nu
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#4 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 17 April 2020 - 08:05 AM

Nu lua una de "ABS" ,cauta una de fibra de sticla ,daca nu cunosti despre componente te vei pacali foarte usor ,daca doresti alte amanunte pe MP.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#5 Useril este offline   ecu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 14
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 17 April 2020 - 12:09 PM

 manolo, la 17 April 2020 - 08:05 AM, a spus:

Nu lua una de "ABS" ,cauta una de fibra de sticla ,daca nu cunosti despre componente te vei pacali foarte usor ,daca doresti alte amanunte pe MP.

care sunt avantajele fibra vs abs?
0

#6 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 17 April 2020 - 12:13 PM

Pai simplu aia de ABS o poti folosi drept ghiveci de flori iar cele de fibra te vor tine minim 10 ani ,ai vazut vo barca mare din ABS?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#7 Useril este offline   nicagabriel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 10-March 12

Postat 17 April 2020 - 01:48 PM

 manolo, la 17 April 2020 - 12:13 PM, a spus:

Pai simplu aia de ABS o poti folosi drept ghiveci de flori iar cele de fibra te vor tine minim 10 ani ,ai vazut vo barca mare din ABS?

Daca esti (sau ai fost) un navomodelist) eu iti propun sa ti-o construiesti singur, din placaj si cateva baghete lipite cu MOMENTO.
In orice constructie exista avantaje si dezavantaje ......!
Radiocomanda si celelalte accesorii le gasesti la preturi rezonabile sau secod-hand; pretul final te duce la circa 50% din categoria celor vandabile.
0

#8 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 17 April 2020 - 06:40 PM

Domnilor! Va multumesc la toți!

O varianta ar fi aceasta :

https://m.olx.ro/ofe...at-IDdv34c.html
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#9 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 17 April 2020 - 06:41 PM

Variantele sh sunt la barcutele Camarad si Hoinar(fibra de sticla). Mai scumpe decât acest kit cu 300lei aproximativ, dar utilizate cel putin doi ani.
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#10 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 17 April 2020 - 06:49 PM

Cea de pe olx pare k, sunt bune, daca o construiești tu e mai k, când se strica ceva știi singur sa o repari, dar 15-20 drumuri de 150-200m, cu un acumulator de 12v 7a, nu ai să faci în veci, nici cu barca goala, eventual faci 5-6 drumuri dar o duci cu motor și o aduci mulinata.
Nu lua sh, nu o vinde degeaba și riști să mai bagi câteva sute sa o pui pe linia de plutire.
Ia una noua și dacă ai cât de cat experiența, ia un kit, in felul asta ai sa o înțelegi cum lucrează.

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 17 April 2020 - 06:51 PM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#11 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 17 April 2020 - 06:50 PM

 ecu, la 17 April 2020 - 05:46 AM, a spus:

opteaza pentru una noua si eventual gata facuta ,iti trebuie ceva cunostinte sa o construiesti singur si sa MEARGA BINE
este buna si din abs conditia principala este sa o pastrezi curata si vara sa o ti la umbra, noaptea sa o protejezi de umezeala,cand nu o folosesti tine-o cu capacul ridicat (valabil si pentru fibra)SUCCES


Multumesc pentru sfat!

Atehnicnu sunt dar nici n-am construit pana acum barcuta. Electronica stiu.
La ce anume sa fiu foarte atent ca sa meargă bine?
Am luat în calcul achiziția unui kit. Pe lângă acesta, o sa am in fata un alt model gata asamblat. Adică să vadă prostul exact ce si cum se montează. Am această posibilitate. De ce am ales asta? Pentru o diferenta de 450lei. Am zis ca de ei imi iau o lada de bere si de restul vad eu...
Si sa fiu sincer, mi-ar plăcea să mesteresc la una. Cu toate că n-am facut-o pana acum dar nu ma sperie.
Ceea ce ma pune puțin în deruta, este faptul legat de etansare. Mi-e frică să nu intre apa pe la ax. Cu ce se etanseaza cel mai bine?
Intrebarile vor mai veni, cu siguranță, este abia începutul.
Va rog aveti răbdare cu boul sa treaca garla ! Multumesc!
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#12 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 17 April 2020 - 07:31 PM

Cu o-ringuri și vaselina sau rulmenți etanșați și vaselina....
Întâi cumpără și ai să vezi pe urma ce și cum faci.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#13 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 18 April 2020 - 10:24 AM

Daca la un ax ca sa-l etansezi trebuie sa-i pui oringuri ,atunci e bun de aruncat ,vaselina se baga dar una speciala.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#14 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 18 April 2020 - 03:07 PM

pai ai cam doua variante viabile.


1. ori iti iei una noua dar cu bagare de seama , o iei de undeva aproape de tine sa o poti duce personal si rapid la un eventual service sau revizie anuala.
coca sa fie preferabil din fibra de sticla daca doresti ceva mai caltitativ mai zistent in timp sau si hips dar sa ai cel putin doi ani garantie.
NU CUMPARA DE LA DRACU DIN PRAZNIC ..in caz de probleme va trebui sa o plimbi prin curieri la costuri foarte mari si posibilitatea deterioraii in timpul transportului.Nu o lua pana nu o vezi ,o verifici, o testezi, ventual o proba inainte.


2.cauti un kit de constructie complet ..sau aproape complet care sa contina toate piesele principale , iar tu sa le ansablezi, daca gasest un kit de calitate nu va fi foarte greu deoarece primesti tot ce e nevoie , inclusiv coca gaurita ,suporti, elemente de ansamblare.Ar fi de preferat ca acea coca sa aiba prinderea pe suruburi sa o poti desface periodic usor pt a mai unge un lagar, a verifica electrica,sau pt un service....un upgrade ....
La fel, aceaisi problema , sa poti verifica ce cumperi inainte , macar poze cu toate componentele inainte sa le cumperi, si instructiuni de montaj.

cand gasesti ceva poti pune aici sa ne mai dam si noi cu parerea, sa faci o alegere corecta.

bafta!
Tel 0728777780
0

#15 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 18 April 2020 - 03:17 PM

acum m-am uitat si eu pe olx la linkul ala ..vanzatorul minte de ingeata apele..
in legatura cu autonomia si cu distanta la care duce radiocomanda .
cu un acumulator plumb acid 7,5 Amp nu faci mai mult de 5km..nu 8km cat mananca ala cacat..radiocomanda aia e buna , dar mai mult de 350m nu merge pe apa..nici nu ai nevoie ..dar esenta e ca minte si duce cumparatorul in eroare , ceea ce il face neserios si credibil..
plus ca nu da detalii despre modelul de servomecanisme , mai mult ca sigur sunt niste clone chinezsti vai mama lor...am vazut ca vinde si din alea separat,
astea doar ce am vazut asa la prima vedere...
Tel 0728777780
0

#16 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 18 April 2020 - 09:11 PM

Va salut si va multumesc pentru răspunsuri!

Între timp am comis-o. Am achiziționat un kit cu coca Onix, de la băieții din Rahova(foarte de treaba de altfel). Am primit motorul 775, în loc de 750.
Sper eu ca de maine sa ma apuc de treaba. Cu siguranta voi avea intrebari dar sper sa reusesc din prima.
Am putina teamă la montarea motorului si a axului . În rest ii dam înainte!

Încă o dată, multumesc !
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#17 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 18 April 2020 - 09:13 PM

Baga poze, fa un review la kit...
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#18 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 18 April 2020 - 09:17 PM

Imediat. Astept sa adoarmă copilul, n-am loc de el...a facut-o deja parcare pentru masini.
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#19 Useril este offline   Galagie 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 11-March 20

Postat 20 April 2020 - 10:11 AM

Subliniez de la inceput : nu doresc sa fac antireclama ci sper doar ca vre-unul din ei sa fie membru aici in asa fel incat sa-si imbunatateasca poate serviciile .

Si eu tot de la ei am luat-o de noua gata montata . La inceput in perioada stabilirii cumpararii au fost tare amabili in special dnul cu vanzarile , ulterior parca il stresam chinuindu-ma sa o trimit de la dracu din dobrogea pana la ei ptr revizia gratuita , garantia a venit necompletata in format electronic, la service insa am colaborat cu un domn mai amabil care la randul lui si el a omis sa-mi completeze sau sa-mi trimita vre-un certificat de garantie . Revizia gratuita a durat o ora dupa aproape 2 saptamani de taraganat fiindca sunt aglomerati dupa targ, eu avand un coleg cu drum in Bucuresti , in ora aceea a intrat dezlipitul , reparat cablajul farului principat , deteriorat de mine , apoi lipitul la loc cu "numai 12" puncte de superglue ( de mi-am blestemat zilele cand am vrut s-o redeschid) si probabil uns axul motorului pe care eu l-am desfacut si era uscat complet . Trageti voi concluziile , oricum stim cu totii ca se poate si mai rau de atat la cate plangeri citesc pe net in privinta altora care fac si vand navo .
Deci concluzia mea este : nota 4 ptr felul cum lucreaza personal din partea mea nu vor avea nici o recomandare . Vrajeala cu garantia tine numai de marketing , le-am spus cand a ajuns in service ca anul trecut ma trezeam cu apa in ea , cat sa zic vre-o jumate de ceasca mica maxim . Raspunsul : e nu are nimic e normal stergeti bine cu o carpa . Oricum nu stau ei in mine si-n barca care am cumparat-o de la ei si sincer nu dau doi bani pe garantia lor , in situatia mea decat s-o trimit si sa risc transportul prin curierat mai bine o repar singur .
Ideea este sa nimeresti cred ceva facut cu simt de raspundere , axul drept si in rest te vei descurca si singur pe parcurs , piese si informatii sunt garla . Aici de exemplu am gasit foarte mult ajutor cand am avut nevoie .
0

#20 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 20 April 2020 - 12:04 PM

Este bună orice părere, stai linistit !
Eu am ales sa cumpăr kit-ul din cauza banilor. Am vrut să ies mai ieftin deoarece am niste probleme de ordin financiar în perioada aceasta(am cheltuieli serioase din cauza unor probleme).
Un prieten de-al meu a luat tot de la ei, dar deja asamblat. Nu a avut probleme pana acum. Dat fiind faptul că sunt relativ aproape de ei, am zis ca pentru o eventuală problema am la cine apela.Eu am ales varianta mai buna pentru mine, pentru tine evident ca nu este cea mai bună!
Cu banii aia luam ceva sh , eventual cu unele uzuri.
Evident ca exista si posibilitatea ca un lucru nou sa aiba defecte. Ma astept la asta si eu dar nu este capat de țară. Pentru mine cel mai important lucru este sa functioneze corect si sa-mi fac treaba cu barcuta. Cand voi avea bani si timp, mai merg unele îmbunătățiri făcute.
Treaba cu apa in barca nu mi se pare "normala". Sigur exista ceva probleme la barcuta ta. Bag-o în casă, urmărește pe unde intra apa si fa-le poze. Apoi le trimiți barcuta la service dar pe banii lor! Daca este vorba de o eroare de montaj, sa o rezolve ei. Eu nu ma pot plânge de o problema de genul, pentru că totul este făcut de mine.
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#21 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 20 April 2020 - 06:44 PM

Domnilor apelez la ajutorul vostru.
Am receptor R8EF RadioLink.

Conform desenului de pe el, avem asa:

CH8
CH7
CH6
CH5
CH4
CH3
PPM/CH2
S.BUS/CH1


Sunt exact în ordinea în care le-am scris.

Acum urmează intrebarile:
1-Alimentarea receptorului se face prin pinii PPM/CH2?
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#22 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 20 April 2020 - 07:40 PM

Alimentarea poti sa o faci pe orice canal de la 1 la 8.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#23 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 20 April 2020 - 09:12 PM

Multumesc! Am rezolvat-o, am gasit o diagrama la chinezi.
Am terminat toată conectica, funcționează tot. Urmează lipirea motorului si fixarea carmei.

Nu-mi dau seama cum se pun pozele pe forum. Eu scriu de pe telefon si nu vad opțiunea pentru încărcare imagini.

Pana aici toate bune si frumoase. Am răsfoit prin forum si am mai aflat cate ceva.
Pentru asta va multumesc !!
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#24 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 20 April 2020 - 11:05 PM

Cand esti prost, e mai bine sa pui o intrebare decât să rămâi asa !
Parca asa era , nu?

Mi-am dat seama ca nu am antena pentru barcuta in acest kit. Uitandu-ma la alte barcute, același model am constatat că nu au. Cel puțin nu extern.
Intrebarea ar fi urmatoarea:
Sa-i pun sau sa nu-i pun? Stația are o sârmă de aproximativ 20cm. Este în 2,4Ghz.
Dacă i-as pune una externă de la un router, as castiga ceva? Sau sa-i prelungesc antena ei cu 20-30cm si sa o lipesc pe interiorul cocii ?
Scuze daca v-am zăpăcit cu intrebarile dar asa ceva n-am făcut până acum!
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#25 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 20 April 2020 - 11:22 PM

Cei de la care ai cumparat kitul( piesele) sunt mai in masura sa te ajute cu ansamblarea.. daca nu faci ceva corect si strici va fi din vina ta...din cate imi amintesc ti-am recomandat sa ceri de la ei de unde cumperi instructiuni de montaj.De ce nu faci asta ca e mai simplu si umbli din poarta in poarta?? Daca erau seriosi primeai niste instructiuni, poze, un video ceva daca tot ti-au luat banii, daca tot fac asta in mod curent??? Nu e mai simplu sa le ceri lor?

Aceasta postare a fost editata de nid1975: 20 April 2020 - 11:25 PM

Tel 0728777780
0

#26 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 21 April 2020 - 12:18 AM

Ei nu vand kit-uri de regula, doar asamblate. Uite ca acum mi-a picat fisa: uneori e bine sa n-ai bani. De asta am si luat kit. Am scutit ceva bani dar am ajuns sa inteleg ce si cum functioneaza in barca. De stricat nu prea mai am ce, coca e gaurita, electronica am rezolvat-o, mai am de cumparat siliconul pentru fixarea motorului si a carmei si siliconul pentru lipirea capacului. Am scutit cateva sute de lei, ceea ce în momentul ăsta contează mult pentru mine.
Puteam sa astept pana miercuri si sa-i intreb pe ei direct dar nerăbdarea m-a facut sa ma apuc de ea. Cand am fost sa iau kit-ul,
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#27 Useril este offline   Indian Larry 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 102
  • Inregistrat: 29-August 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 21 April 2020 - 12:21 AM

Cand am fost sa iau kit-ul, era ora 20 iar majoritatea dintre noi deja eram în mini-vacanta de Paste. M-a servit un băiat de la vânzări care a venit de acasa sa-mi dea jucăriile. Eu vorbisem cu el ca o sa le cer ajutorul si rămăsese sa ne auzim începând de miercuri. De asta v-am pus nervii pe bigudiuri atât cu barca mea.

Cand am fost sa iau kit-ul, era ora 20 iar majoritatea dintre noi deja eram în mini-vacanta de Paste. M-a servit un băiat de la vânzări care a venit de acasa sa-mi dea jucăriile. Eu vorbisem cu el ca o sa le cer ajutorul si rămăsese sa ne auzim începând de miercuri. De asta v-am pus nervii pe bigudiuri atât cu barca mea.
Dintr-un om poti face un pescar, dar dintr-un pescar om...mai greu.
0

#28 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 21 April 2020 - 07:42 AM

Daca vrei sa strici receptorul ,poti prelungi cit vrei tu firul.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#29 Useril este offline   Galagie 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 11-March 20

Postat 21 April 2020 - 06:52 PM

Si eu tot o sarmultita am la barca mea care nici macar nu era bagata pe tubul protector sa iasa din barca . Un an de zile cat am folosit-o s-a comportat ok in ceea ce priveste semnalul .
0

#30 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 21 April 2020 - 09:21 PM

Atât trebuie sa fie antena, încă 20cm m-i se pare lung, deobicei au cam 10 cm.
Iei un tub subțire de 2 -3MM ext, îl ifingi in partea cea mai de sus la coca, cât îți permite, și pe acolo scoți antena de la receptor. Nu tai, nu inadesti, mare grija cu acele antene că sunt firave.

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 21 April 2020 - 09:22 PM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro