Modelism - RHC Forum: Ajutor instalare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ajutor instalare

#1 Useril este offline   sasukye 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-March 20

Postat 27 March 2020 - 10:46 PM

Salut acum ceva ani am primit cadou

-radiocomanda ART-TECH E-FLY 100b 35MHz
-miniresiver ART-TECH 6CH 35MHz "E-fly 100c"
-mini servo ART-TECH AS-100
-TowerPro SG-5010 "Double Ball Bearing"
-un motor Brushed de 12V Brushed
-vreau sa imi cumpar un 7.2v-16v 320A RC Brushed ESC Watherproof
-acumulator de 4.8v 2500mAh

Imagine atasata: Radiocomanda_Easy-Resize.com.jpg

Daca conectez pe miniresiver un servo si acumulatorul face un mic (impuls se invarte putin dus intors serverul "se morseaza") totul ok, daca dau drumul la radiocomanda inainte sa misc ceva incepe sa se miste servo-ul singur ca si cand este bruiat incerc sa misc stanga dreapta primeste semnal oarecum neclar si conticua sa trepideze ... ce pot face in situatia de fata?

p.s prima data nu am desfacut antena la resiver si era cumva adunata. am intins-o sa stea dreapta si am incercat la fel ... face exact la fel
0

#2 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 28 March 2020 - 07:57 AM

Salut. Ce descrii tu par a fi renumitele Glitch-uri ale stațiilor în FM...Am avut și eu pe vremuri o stație ca a ta, și făcea destul de des chestii dinastea..

1. verifică dacă cristalul din stație și cel din receptor (resiver cum ai scris tu) au aceeași cifră scrisă pe ele...e piesa aia cu hartie galbenă pe ea, iar pe stațoe, scrie TX, in srânga jos. Dacă nu sunt același canal nu vor funcționa.
2. dacă ai cristalele la fel, ca frecvență (canal), atunci încearcă să pleci de lângă emisii radio, care dau interferențe...telefoane mobile, rețele wireless, etv. Dacă tot așa face, mai e o soluție. Alt emițător, adică altă stație.

PS - mă gândesc că toate testele le-ai făcut cu antenele întinse la maxim...
0

#3 Useril este offline   adi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 239
  • Inregistrat: 14-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Fly

Postat 30 March 2020 - 07:01 AM

Verifica daca antena nu este întreruptă.
Chiar daca nu pare, este posibil sa fie întreruptă pe interior și să se tina doar în izolație.
0

#4 Useril este offline   sasukye 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-March 20

Postat 01 April 2020 - 02:27 PM

Vezi postareaadi, la 30 March 2020 - 07:01 AM, a spus:

Verifica daca antena nu este întreruptă.
Chiar daca nu pare, este posibil sa fie întreruptă pe interior și să se tina doar în izolație.



O sa verific dar nu cred ca are vre-o defecțiune pentru ca a stat in cutie tot acest timp , dar verific
0

#5 Useril este offline   sasukye 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-March 20

Postat 01 April 2020 - 02:42 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 28 March 2020 - 07:57 AM, a spus:

Salut. Ce descrii tu par a fi renumitele Glitch-uri ale stațiilor în FM...Am avut și eu pe vremuri o stație ca a ta, și făcea destul de des chestii dinastea..

1. verifică dacă cristalul din stație și cel din receptor (resiver cum ai scris tu) au aceeași cifră scrisă pe ele...e piesa aia cu hartie galbenă pe ea, iar pe stațoe, scrie TX, in srânga jos. Dacă nu sunt același canal nu vor funcționa.
2. dacă ai cristalele la fel, ca frecvență (canal), atunci încearcă să pleci de lângă emisii radio, care dau interferențe...telefoane mobile, rețele wireless, etv. Dacă tot așa face, mai e o soluție. Alt emițător, adică altă stație.

PS - mă gândesc că toate testele le-ai făcut cu antenele întinse la maxim...



Prima data nu erau întinse, dar mi-am dat seama și le-am întins

Pe cristal am 35.100Mhz
TX 31.100Mhz
Sunt la fel, eu am incercat sa fac testul acesta in mijlocul orașului ... posibil sa am prea multe frecvente și primesc un bruiaj nu?

Și as putea schimba numai cristalul sau tx-ul? Acum am văzut ca majoritatea sunt pe 2.4 GHz . Sunt compatibile?
0

#6 Useril este offline   sasukye 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-March 20

Postat 05 April 2020 - 01:08 PM

Vezi postareaadi, la 30 March 2020 - 07:01 AM, a spus:

Verifica daca antena nu este întreruptă.
Chiar daca nu pare, este posibil sa fie întreruptă pe interior și să se tina doar în izolație.



am rezolvat o problema era antena din radiocomanda nu era strans suficent de bine si misca, a doua probelma este ca nu pot conecta 2 chestii la resiver si sa mearga. Daca leg numai una merge nu se intrerupe este ok (daca leg pe cealalta la fel merge foarte bine) daca le pun pe amandoua sunt interferente si se misca singure in acelasi timp ... daca stau 15 sec se orpeset daca dau o comanda din radiocomanda se intampla la fel
0

#7 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3538
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 05 April 2020 - 07:50 PM

E posibil ca acel acumulator de 4,8v sa fie terminat si nu se alimenteaza receptorul corespunzator ,deci incearca cu un BEC 5v/3A sau cu trei bateri AA noi.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#8 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3538
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 April 2020 - 12:23 PM

Si inca ceva primul buton din stinga sub care scrie mode in ce pozitie se afla?sus sau jos.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#9 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 424
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 06 May 2020 - 09:27 PM

Buna seara! am primit cu un avion o astfel de telecomanda. functioneaza, zbura si avionul, dar e cam slaba calitativ. verificati contactele si contactele imperfecte, inclusiv la receptor. Servoul arttech ....nu m-as baza pe el. Succes!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro