Modelism - RHC Forum: RESoholic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

RESoholic Jurnal de construcție

#31 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 March 2020 - 09:11 PM

Ma pun pe studiat, multumesc frumos.
0

#32 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 28 March 2020 - 08:03 PM

Azi am reușit să mă adun nițel și să lipesc ampenajul pe fuselaj. Ca să-l ranforsez, am adăugat două petice de fibră de sticlă în zona îmbinărilor.

Fisiere atasate


0

#33 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 29 March 2020 - 04:45 PM

Amice ,
fara suparare, fibra aia ( stratimat) arata groaznic, daca puneai peste ea o banda adeziva si o nivelai cu degetul iesea o suprafata frumoasa si pierduta la imbinarea cu balsa.
In plus trebuia sa folosesti tesatura de fibra la 45 de grade subtire de vreo 80gr/m2, NU STRATIMAT.
Sa vezi la slefuire ce nasol va fi cand o sa intri cu smirghelul in balsa.Ca daca nu slefuiesti folia o sa arate ca dracu acolo.
Aceesi greseala ai facut-o si cand ai imbinat ampenajul.
Daca nu stii intreaba, sigur vei primi indicatii de la cineva


Bafta ciao Sorin

0

#34 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 March 2020 - 05:24 PM

Pe rcgroups a fost sugerata o alternativa de montare care crestea semnificativ rigiditatea ansamblului, fara toata bandajarea asta... si nici nu introducea complicatii in plus, cum am propus eu cu tije prin fuselaj.

https://www.rcgroups...96&postcount=39
... cu picioarele pe pamant ...
0

#35 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 30 March 2020 - 02:37 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 29 March 2020 - 04:45 PM, a spus:

Amice ,
fara suparare, fibra aia ( stratimat) arata groaznic, daca puneai peste ea o banda adeziva si o nivelai cu degetul iesea o suprafata frumoasa si pierduta la imbinarea cu balsa.
In plus trebuia sa folosesti tesatura de fibra la 45 de grade subtire de vreo 80gr/m2, NU STRATIMAT.
Sa vezi la slefuire ce nasol va fi cand o sa intri cu smirghelul in balsa.Ca daca nu slefuiesti folia o sa arate ca dracu acolo.
Aceesi greseala ai facut-o si cand ai imbinat ampenajul.
Daca nu stii intreaba, sigur vei primi indicatii de la cineva


Bafta ciao Sorin


Mulțumesc pentru observații! Voi ține cont de cele pertinente (unghi de 45 de grade, țesătură mai subțire). În privința aspectului, de', la unii curba de învățare e mai molcomă, la alții, mai abruptă. Îmi dau și eu silința.
Un amic
0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 March 2020 - 02:49 PM

Crede-ma ca tesatura aia nu ajuta la NI-MIC !
Sau ar ajuta daca ar avea ce sa tina, dar cum este pusa acum nu are de ce sa apuce.
Doua frigarui de bambus, lipite pe ampenaje pe macar 3 cm, si care sa treaca prin fuselaj, ar face structura mult mai viabila.
Exemplu:

https://www.rcgroups...1&postcount=194

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 March 2020 - 02:50 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 30 March 2020 - 03:07 PM

Vezi postareaTimerage, la 30 March 2020 - 02:37 PM, a spus:

Mulțumesc pentru observații! Voi ține cont de cele pertinente (unghi de 45 de grade, țesătură mai subțire). În privința aspectului, de', la unii curba de învățare e mai molcomă, la alții, mai abruptă. Îmi dau și eu silința.
Un amic



Ce ai pus tu acolo NU E TESATURA E STRATIMAT

In plus nici nu e impregnat cum trebuie cu rasina, ai cam compromis montajul in zona aia si va greu de reparat si vei pune si greutate pe coada.
Bafta Ciao Sorin

0

#38 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 07 May 2020 - 04:37 PM

Ce soluție ați folosi, domnilor, pentru a monta servourile pentru spoliere? Menționez că nu am din cele speciale, pentru aripă. Din jurnalul de construcție de pe RCgroups, am văzut că tipul le-a înfășurat în bandă dublu adezivă, apoi le-a lipit de lonjeron și placaj: https://www.rcgroups...76&postcount=45 E soluția cea mai bună? Nu ar fi mai simplu cu un pistol cu hot glue?
Mulțumesc pentru sugestii!
Cristi
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 May 2020 - 08:28 PM

Aceea este solutia batraneasca, la 70 ani cat are omu poate ca hotglue nu exista in tineretea lui. :unsure:
Nu cred sa fie banda dublu adeziva, nu vad in postare precizat asa ceva, si nici nu o stiu in forma aceasta, ci cu banda de hartie, masking tape.
Adezivul benzii este la interior, prinde pe servo, si hartia se lipeste pe lemn.
Se duce servo, extractia este usoara, tai banda cu o lama si l-ai scos, spre deosebire de alte metode la care poate fi un chin.
E adevarat ca si cu hotglue e simpla extractia...

As fi mai curand interesat de cum faci balamaua, a fost subiectul cel mai fierbinte la alte modele RES.

Personal nu am folosit nici un servo pentru ca nema spoilere, le urasc :) Nici la Samba, nici la Vesna.
Am pus spoilerul in locatie si l-am infoliat impreuna cu aripa. Daca vreodata ma sucesc, nu am decat sa tai folia pe 3 laturi si las una pe post de balama.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 May 2020 - 08:28 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 08 May 2020 - 11:37 AM

Vezi postarearenatoa, la 07 May 2020 - 08:28 PM, a spus:

As fi mai curand interesat de cum faci balamaua, a fost subiectul cel mai fierbinte la alte modele RES.


Mulțumesc pentru recomandări și lămuriri! Voi marșa pe varianta hotglue. Cât despre balama, tot la varianta folie m-am oprit și eu. Încă nu știu cum o voi pune în practică, pentru că vreau să aleg varianta bicromatică: spolier de o culoare, placajul din jur de altă culoare.
0

#41 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 May 2020 - 12:59 PM

De ce nu încerci să îi faci un suport la servo tot din lemn, prinderea sa o faci cu șurub. Daca se strica servo, cât te chinui sa îl dezlipești?
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#42 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 08 May 2020 - 01:02 PM

Vezi postareaZeus, la 08 May 2020 - 12:59 PM, a spus:

De ce nu încerci să îi faci un suport la servo tot din lemn, prinderea sa o faci cu șurub. Daca se strica servo, cât te chinui sa îl dezlipești?


Cam târziu pentru varianta asta. Servourile nu mai au urechile de prindere în șuruburi. Le-am bărbierit în ideea că voi merge pe varianta de pe RCgroups. Mersi pentru sugestie!
0

#43 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 08 May 2020 - 01:11 PM

Servourile nu se lipesc pur si simplu, risti sa bagi adeziv inauntru sau nu le mai scoti in veci... metoda e urmatoarea: invelesti bine servo in scotch de hartie apoi matisezi pe lungime cu fir textil cateva spire si lipite din loc in loc cu superglue de scotch. Astfel servo il poti lipi in aripa cu rasina chiar.
Daca trebuie scos, tai firele si iese usor prin fortare.
Metoda asta e folosita la DLG-uri unde servo se fixeaza prin lipire in miezul de polistiren.
0

#44 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 08 May 2020 - 01:46 PM

Vezi postareaZippo, la 08 May 2020 - 01:11 PM, a spus:

Servourile nu se lipesc pur si simplu, risti sa bagi adeziv inauntru sau nu le mai scoti in veci... metoda e urmatoarea: invelesti bine servo in scotch de hartie apoi matisezi pe lungime cu fir textil cateva spire si lipite din loc in loc cu superglue de scotch. Astfel servo il poti lipi in aripa cu rasina chiar.
Daca trebuie scos, tai firele si iese usor prin fortare.
Metoda asta e folosita la DLG-uri unde servo se fixeaza prin lipire in miezul de polistiren.


Mulțumesc mult pentru soluție! Nu prea reușesc să îmi imaginez cum e cu firul textil, dar până se ridică interdicțiile și apuc să ajung la un magazin de scule, să cumpăr niște bandă adezivă de hârtie, mă dumiresc eu.
0

#45 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 08 May 2020 - 02:19 PM

Cam asa ceva... o imagine luata de pe net. Lipirea se face pe o parte, unde pui o picatura de rasina sau alt adeziv, pe laterale si sus nu lipesti, din caz ca vrei sa-l scoti, tai firele si desfaci invelisul apoi tragi de el... iese garantat curat.
Aici in Sv cu toate ca e epicentru, e deschis tot :)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  servo.jpg (162.62K)
    Number of downloads: 25

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 08 May 2020 - 02:21 PM

0

#46 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 May 2020 - 04:11 PM

Îi faci suport de lemn laterale la dimensiunea servoului și deasupra ii pui o folie de plastic 0.2-0.5 MM depinde ce găsești prin casa, faci ca un acoperiș pt servo. Poți să o și lipești folia. Când o dai jos, poți tăia in jurul servoului cu un cutter. Sunt multe variante de a face, nu se merita sa îl lipești.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#47 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 14 May 2020 - 06:48 PM

Am reușit să înfoliez fuselajul. Am folosit Oracover, Monokote și folie chinezească.

Fisiere atasate


0

#48 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 20 May 2020 - 02:14 PM

Am reușit să înfoliez și aripile. Nu sunt foarte mulțumit de treabă. Se impun niște retușuri, apoi urmează montatul electronicii și centrajul. Câteva poze!

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.jpg (21.27K)
    Number of downloads: 24
  • Fisier atasat  2.jpg (22.92K)
    Number of downloads: 24
  • Fisier atasat  3.jpg (24.03K)
    Number of downloads: 26

0

#49 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 May 2020 - 02:56 PM

Nu o sa putem zbura impreuna... stocul meu de folie are excedent de exact aceleasi culori :)

Ca sa ne deosebim totusi, o sa fac centralul galben transparent si urechile mov :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#50 Useril este offline   Timerage 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-November 16

Postat 21 May 2020 - 09:05 AM

Vezi postarearenatoa, la 20 May 2020 - 02:56 PM, a spus:

Nu o sa putem zbura impreuna... stocul meu de folie are excedent de exact aceleasi culori :)

Ca sa ne deosebim totusi, o sa fac centralul galben transparent si urechile mov :)


Să ne vedem sănătoși pe vreun câmp, că eu îl înfoliez pe loc în alte haine. N-ar fi prima dată!http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pardon.gif
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro