Modelism - RHC Forum: Amplificator semnal GSM ( Vodafone ) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Amplificator semnal GSM ( Vodafone )

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 January 2020 - 11:56 AM

Buna ziua si la Multi Ani stimati colegi de forum
Deranjez la inceput de an cu o rugaminte stiind ca printre voi sunt sunt experti in transmisiuni , unde , semnale , etc ..

La punctul de lucru in hala ( care este metalica din panouri sandwitch ) nu avem semnal la telefoane mai deloc fie ca sunt la Vodafone , Cosmote sau Orange ... \
Pentru a putea vorbii iesim afara de fiecare data fie ca ninge fie ca e soare

Cei de la Vodafone ne-au pus o jucarie a lor dar egala cu zero ...

Imi puteti recomanda un amplificator de semnal .. am inteles ca sunt unele cu antena exterioara Yagi dar habar nu am de care sa iau ( 3G, 4G ) ...
Toate banuiesc ca sunt chinezarii dar unele costa 300 lei altele 1800 lei poate si mai mult .. si nici nu stiu cum se orienteaza antena exterioara ..

Multumesc anticipat si un an bun
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 January 2020 - 12:08 PM

Nu pot recomanda nimic in clipa asta, doar avertizez ca recent au fost razii pe subiectul asta, pentru ca e ilegal sa iti instalezi astfel de amplificatoare neomologate, si pe barba ta, fara sa fi firma specializata.
Mai exact, daca nu stii ce faci, si ai aplificare si pe banda GSM de 2.3G, semnalul rezultat poate disturba cam tot ce este wifi in incinta, sau in vecinatate, daca e vorba de o instalatie outdoor.

Yagi ar trebui sa fie orientat catre releul cel mai apropiat, in afara incintei, in interior ar trebui sa aveti o omnidirectionala, ca o ciuperca.
Ceva genul cum se vede aici ar trebui sa isi faca treaba: https://www.emag.ro/...2/pd/D8XSQNBBM/

Se vad cele doua antene, scrie clar care e cea externa si cea interna, si ce rol au fiecare.
... repet, daca e omologat si instalat corespunzator.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 January 2020 - 12:09 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 January 2020 - 12:30 PM

Vezi postarearenatoa, la 07 January 2020 - 12:08 PM, a spus:

Nu pot recomanda nimic in clipa asta, doar avertizez ca recent au fost razii pe subiectul asta, pentru ca e ilegal sa iti instalezi astfel de amplificatoare neomologate, si pe barba ta, fara sa fi firma specializata.
Mai exact, daca nu stii ce faci, si ai aplificare si pe banda GSM de 2.3G, semnalul rezultat poate disturba cam tot ce este wifi in incinta, sau in vecinatate, daca e vorba de o instalatie outdoor.

Yagi ar trebui sa fie orientat catre releul cel mai apropiat, in afara incintei, in interior ar trebui sa aveti o omnidirectionala, ca o ciuperca.
Ceva genul cum se vede aici ar trebui sa isi faca treaba: https://www.emag.ro/...2/pd/D8XSQNBBM/

Se vad cele doua antene, scrie clar care e cea externa si cea interna, si ce rol au fiecare.
... repet, daca e omologat si instalat corespunzator.



Multumesc frumos .. am intrebat ca asta a fost sfatul celor de la tehnic de la Vodafone ..
Ei au si amplificatoare foare puternice dar le monteaza doar la companii cu valori de
facturare foarte mari.

Nu stiam care e chestia cu 3G , 4G .. la unele scrie ca sunt si 4G la altele nu .. si nu stiam
de care trebuie

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 07 January 2020 - 12:32 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 January 2020 - 01:10 PM

Exista harti cu acoperire, pe benzi.
Vezi daca ai 4G in zona, daca nu ai, nici boosterul nu are ce sa amplifice.
Poate al vostru este montat invers, culmea e ca mufele permit o asemenea greseala.
Antena yagi (plana trapezoid) este la exterior ? Este orientata catre cel mai apropiat turn GSM Vodafone ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 January 2020 - 02:45 PM

Nu are nici o antena ... e o chestie pusa
de cei de la Vodafone si e strict doar la
interior

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04454.jpg

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 January 2020 - 03:59 PM

N-am vazut asa ceva decat ca wifi extender... ca gsm inca nu, si sincer fara nici o antena ma cam indoiesc ca face ceva... :unsure:

Am zis sa caut si prin lume minunea, si o gasii pe Amazon:

https://www.amazon.c...3/dp/B00NRZAE7Y

Vad ca are doar 30m range, si clientela cam impartita in pareri... probabil in functie de cat de departe sunt de cutia cu maimutze.

Daca sediul vostru are peste 30m si multi pereti cu metal in interior, nu e solutia potrivita. Cinstit se face cum ti-am aratat eu, cu antene separate afara si in interior.
Nici langa el, in aceasi camera, la 2-3m nu se observa imbunatatire ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 January 2020 - 04:00 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 January 2020 - 04:12 PM

Langa el e mai rau ca in alte zone
Hala are doar peretii exterior metal in interior rigips si nu multi ...
Hala are 30 m lungime ...

Cel de la Vodafone mi-a zis sa pun o chestie d'aia cu antena ext. si zice ca e
legal daca e in scop personal si nu pentru prelucrare semnal si comercializare doar ca aparatul trebuie sa respecte niste. norme ..
O sa intreb la cei care vand asa ceva daca au vre-o hartie anexata la aparat , doar sa ma decid la care aparat ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro