Modelism - RHC Forum: Proiectul ZePHyr - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Proiectul ZePHyr ...hai sa facem impreuna un troliu...

#1 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 January 2020 - 01:44 PM

La Multi Ani 2020 !

Ma numar printre cei care au un planor F3B dar nu am un troliu. Am si ceva dotare tehnica, ceva cunostinte de electronica, imprimante 3D si ceva cunostinte de proiectare CAD ..hai sa vedem ce iese.
Cam astea sunt ideile care s-au conturat in mintea mea despre un troliu (unele s-ar putea sa fie gresite)
- Stefan a mentionat aici un anumit tip de motor Bosch de la demaroare ....demaroare se gasesc cam in zona 75-100 EUR dar nu neaparat cu acel tip de motor si mai au si un reductor mecanic (si nu prea sunt date despre raportul de reducere)
- am mai vazut pe net trolii de ATV cam in aceeasi zona de pret ...iar avem problema de raport de transmisie necunoscut
- personal nu am nevoie de un troliu foarte puternic, maxim un planor de 2 kg...hai sa zicem 2.5 kg daca vreau sa ii pun ceva balast
- degetul meu mic imi soune ca la greutatea asta 500 W ar fi de ajuns pentru o lansare la elice dar pentru un troliu cu ceva mai mult zvac ar trebui sa fie ceva spre 1000W
- pentru mine personal as avea ceva care sa acopere cerintele (un motor Kontronik inrunner pe care l-am primit la Pulsarul de 3.2 m, cu reductor si ax de 6 mm, voi incerca sa atasez si o poza cu bestia de 250 grame ...asta a fost si motivul pentru care a fost scos la pensie) dar pentru un proiect comunitar ar trebui sa ne orientam spre niste motoare ieftine si care se pot gasi usor
- un raport bun pret / performanta pare a avea seria GliderDrive (motoare out-runner incapsulate), exista modelele scurte (de 960KV/510W si 1400KV/680 W) si cele lungi (840KV/830W si 1120KV/860W), din motive de putere vom alege modelele lungi, amperajul dat de producator este de 45 A respectiv 58A (alimentari la 3-5 s respectiv 3-4s, nu prea conteaza ca noi le vom alimenta la 12 V deci cam 3S)
- un ESC de 80A ar cam trebui sa acopere cerintele...si se gasesc ESC-uri de drone la preturi decente
- un tester de servo ar putea fi bun pentru generare semnal, se ia potentiometrul ala si se adapteaza la pedala, in felul asta ai un control proportional al vitezei
- puterile pentru motoarele lungi sunt cam aceleasi, KV-urile cunt in raport de 4/3, putem calcula niste roti de tambur care sa fie in acelasi raport si practic cu un set poti avea o configuratie mai slaba si una mai tare. Motorul de 860KV cu rotile mici va fi pentru planoare usoare, 860 cu roti mari sau 1120 cu roti mici pentru planoare medii (cam aceeasi putere), 1120 cu roti mari pentru planoare grele
- putem proiecta o configuratie si pentru reinfasurare
- ca fir am prins deocamdata un mosor de 0.6 mm de la Decathlon, probabil un 0.8 mm sau chiar 1 mm ar fi mai bun
- un rulment unisens e relativ ieftin (sub 10 USD), se poate seta si frana din ESC
- piese printate 3D cu ranforsari interioare de tija filetata de 8 mm
Am gresit cu ceva? Pareri alternative? Critici constructive?




0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2020 - 04:10 PM

Cateva observatii.

- troliul de F3B nu e foarte puternic, de fapt e limitat prin regulament in putere.

- un planor de 2-2.5 Kg nu e un planor usor, atata are un planor de F3B gol, fara balast, unul de F3J are 1600-1800g, un troliu pentru aceste planore e practic un troliu de F3B, cand vorbesc de un troliu mic ma gandesc la unul pentru planoare de 400-800g.

- un motor brushless nu e ideal pentru troliu. La o lansare tensionezi firul cat iti permite troliul (sau mana) practic pana blochezi motorul, energia se aduna in linie. Un motor brushless daca il blochezi isi pierde sincronizarea si se opreste. Unul cu perii nu. Motorul Bosch de demaror are putere nominala de 1.1Kw dar in lansare curentul poate sa ajunga la 400A

- proiecte pentru troliu (clasic cu motor de demaror) sunt berechet dar presupun un atelier mecanic bine dotat, de fapt foarte bine dotat pentru lucrul in otel si aluminiu la cote de precizie.

Asadar cred ca fara acces nelimitat la un astfel de atelier nu ai cum sa te apuci de un troliu adevarat. Eu vreau sa fac un troliu din plastic la printer 3d de putere mult mai mica bun pentru planoare F3RES.

Ca punct de plecare in experimente am cumparat un motor de seria 775, cateva pinioane si o curea GT2. Habar n-am daca sunt potrivite, incerc sa il fac si descopar prin incercari. Componentele sunt megabanale si ieftine.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 03 January 2020 - 05:00 PM

0

#3 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 03 January 2020 - 04:33 PM

Ștefan are dreptate cu motoarele fără perii;nu le poți folosi pentru un troliu.

În rest ... nu ai nevoie de atelier mecanic. Piesele printate pot fi destul de rezistente, iar tamburul poate fi matrițat din rășină și prelucrat ulterior într-o mașină de găurit.

Totul se reduce la calculul de putere și de viteză a liniei. Angrenaje găsești câte și de care vrei pe la chinezi.

La mulți ani și spor la meșterit.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 January 2020 - 04:54 PM

Pai atunci uite ce se gaseste pe Banggood Europe:
https://eu.banggood....ml?rmmds=search
https://eu.banggood....ml?rmmds=search
Primul ar fi bun pentru troliu pentru planoare mai grele, al doilea cred ca ar merge pentru F3RES. Am comandat unul mic (cam 60 de lei) sa vad ce poate face.
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2020 - 04:59 PM

Habar n-aveam ca se gasesc din astea la banggood. Sa vedem ce iese.

Interesul meu e pentru un troliu mic. Din cel adevarat am deja 4 bucati, ajunge.

Vezi postareaender67, la 03 January 2020 - 04:54 PM, a spus:

Pai atunci uite ce se gaseste pe Banggood Europe:
https://eu.banggood....ml?rmmds=search
https://eu.banggood....ml?rmmds=search
Primul ar fi bun pentru troliu pentru planoare mai grele, al doilea cred ca ar merge pentru F3RES. Am comandat unul mic (cam 60 de lei) sa vad ce poate face.

0

#6 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 January 2020 - 05:13 PM

sau asa ceva, 2750 RPM la 24V, se poate alimenta cu 2 pack-uri 3S inseriate (pack-uri normale gen Zippy), are roata dintata pe ax, se stie RPM, se poatre face un adaptor direct pe ax sau o transmisie cu lant:
https://eu.banggood....ientCountry=RO
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2020 - 06:40 PM

Asta e motorul pe care l-am luat eu (anul trecut, ar trebui sa ajunga):

https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Size:288W 12000RPM

pentru 24V caci am pakuri 6s multe.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 03 January 2020 - 06:41 PM

0

#8 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 January 2020 - 07:02 PM

Cu motorul de 288 w /12K RPM ai o mica problema: ala e un motor pentru viteza (turatie) si nu pentru cuplu. 12K RPM inseamna 200 rotatii pe secunda.
Daca ai un tambur cu diametrul de 50 mm sa zicem ca ai o desfasuratoare de 15-16 cm, asta inseamna cam 30-32 m/s. Cred ca e cam mult.
Motorul pe care l-am pus (ala de 24 V) are diametrul mai mare si deci un cuplu mai mare. RPM 2700 inseamna cam 45 rot/sec. Cu tambur de 50 cam 6-7 m/sec. Parca e ceva mai bine. Poti sa pui un tanbur chiar mai mare.
Oricum trebuie un ESC fie de tip PWM pentru spindle sau de tip ESC brushed pentru masini RC.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 03 January 2020 - 07:03 PM

0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2020 - 07:22 PM

Pai nu e pe direct. E ceva in genul asta.

Fisier atasat  bild 030test (1).jpg (104.83K)
Number of downloads: 46



Vezi postareaender67, la 03 January 2020 - 07:02 PM, a spus:

Cu motorul de 288 w /12K RPM ai o mica problema: ala e un motor pentru viteza (turatie) si nu pentru cuplu. 12K RPM inseamna 200 rotatii pe secunda.
Daca ai un tambur cu diametrul de 50 mm sa zicem ca ai o desfasuratoare de 15-16 cm, asta inseamna cam 30-32 m/s. Cred ca e cam mult.
Motorul pe care l-am pus (ala de 24 V) are diametrul mai mare si deci un cuplu mai mare. RPM 2700 inseamna cam 45 rot/sec. Cu tambur de 50 cam 6-7 m/sec. Parca e ceva mai bine. Poti sa pui un tanbur chiar mai mare.
Oricum trebuie un ESC fie de tip PWM pentru spindle sau de tip ESC brushed pentru masini RC.

0

#10 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 03 January 2020 - 09:34 PM

Eu v-aș sugera să mereți la dezmembrări și să luați un motor de ștergător de parbriz. Are și cuplu și destulă turație. Dați reductorul jos și puneți altceva.

Spor la meștereală. ;)
URA şi la zbor fofezelor !
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2020 - 04:57 PM

Aparent e o idee buna dar:

- mananca mult timp/efort mersul la dezmembrari, preturile nu sunt chiar mici.
- habar nu ai ce cumperi, banuiesc ca fiecare model/marca auto are alt motor
- chestia cu dai reductorul jos si pui altceva e simpla din vorbe dificila in realitate (ce altceva pui); daca nu ai atelier mecanic si o gaura e o problema
- dupa toate astea daca reusesti si esti multumit nu e simplu sa faci rost de alte 10 motoare la fel daca vrei sa mai faci.

Am ales motorul 775 pentru ca se produce in prostie, marimea e standardizata, sunt tone de accesorii pentru el, pinioane, suporti, etc. Sunt facute in zeci de specificatii, poti sa-l cumperi din nou si din nou, e ieftin.

Am ales solutia cu reductor pe curea pentru ca ofera foarte multe posibilitati de reglaje; raportul intre pinioane, diametrul tamburului, etc. Motorul pe direct (cum e la troliul F3B) nu permite decat sa variezi diametrul tamburului.


Vezi postareaViP_Eol, la 03 January 2020 - 09:34 PM, a spus:

Eu v-aș sugera să mereți la dezmembrări și să luați un motor de ștergător de parbriz. Are și cuplu și destulă turație. Dați reductorul jos și puneți altceva.

Spor la meștereală. ;)

0

#12 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 06 January 2020 - 11:10 AM

Hai că te-ai lenevit. :rofl:
Spui tu că la cât ai investit în modele nu ți-ai luat și câteva scule: mașină de găurit, o menghină mică, etc.
În general, la ștergătoarele de parbriz nu cedează motorul, iar dacă dai jos reductorul găsești un ax.
No, dar dacă vrei să faci mai multe ... .
Ce-i drept, cele făcute de mine și care nu mai există, au fost făcute la club unde aveam strung, freză și mașină de găurit verticală, dar niște țevi se pot tăia și cu bomfaierul, iar tamburul îl poți face din țeavă de instalații sanitare și placă de PVC pentru laterale. Pentru ax se găsește tijă filetată. Pedala o iei de la o mașină de cusut electrică, un releu de far și cam asta e povestea. Să nu cauți pedală pentru contact, poți s-o printezi. Cam toate de prin magazine de bricolaj, sau instalații sanitare.
Asta în ideea că vrea cineva să-și facă în loc să cumpere. Un motor de ștergător - 10 euro am dat pe unul (de fapt tot ansamblul) pentru Ford Focus (mașina lui fi-miu).
Chef să fie.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2020 - 11:27 PM

Motor 775 - 10 EUR si vine acasa, specificatii cunoscute, ax de 5mm, pininioane garla vs. pierdut juma de zi pe coclauri pentru ceva/cumva - nu multumesc.

Vezi postareaViP_Eol, la 06 January 2020 - 11:10 AM, a spus:

Hai că te-ai lenevit. :rofl:
Spui tu că la cât ai investit în modele nu ți-ai luat și câteva scule: mașină de găurit, o menghină mică, etc.
În general, la ștergătoarele de parbriz nu cedează motorul, iar dacă dai jos reductorul găsești un ax.
No, dar dacă vrei să faci mai multe ... .
Ce-i drept, cele făcute de mine și care nu mai există, au fost făcute la club unde aveam strung, freză și mașină de găurit verticală, dar niște țevi se pot tăia și cu bomfaierul, iar tamburul îl poți face din țeavă de instalații sanitare și placă de PVC pentru laterale. Pentru ax se găsește tijă filetată. Pedala o iei de la o mașină de cusut electrică, un releu de far și cam asta e povestea. Să nu cauți pedală pentru contact, poți s-o printezi. Cam toate de prin magazine de bricolaj, sau instalații sanitare.
Asta în ideea că vrea cineva să-și facă în loc să cumpere. Un motor de ștergător - 10 euro am dat pe unul (de fapt tot ansamblul) pentru Ford Focus (mașina lui fi-miu).
Chef să fie.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 January 2020 - 11:27 PM

0

#14 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 15 January 2020 - 03:39 PM

Azi am ridicat de la posta cele doua motoare. Deocamdata o poza pe o hartie A4 ca sa estimati dimensiunile ...teste de turatie si putere ceva mai incolo

Fisiere atasate


0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2020 - 05:11 PM

Arata bine, sunt curios ce iese la teste. Motorul meu nu a venit inca.
0

#16 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 30 January 2020 - 11:58 PM

Mi-a ajuns si mie coletul :yahoo:
Uitati ce am mesterit.
Unul mic cu profile v-slot de aluminiu
si unul mic-mic incropit dintr-o mulineta si un motor de filetanta
ambele prafuite de prin garaj :drinks:

A, era sa uit. Totul a inceput cand am gasit firul care mi s-a parut potrivit. Cu tot cu tambur.

Fisier atasat  20200130_231707.jpg (83.39K)
Number of downloads: 29
Fisier atasat  20200128_174103.jpg (119.44K)
Number of downloads: 32
Fisier atasat  20200130_232134.jpg (76.34K)
Number of downloads: 24
Fisier atasat  20200130_231737.jpg (74.15K)
Number of downloads: 24
Fisier atasat  20200130_232107.jpg (78.66K)
Number of downloads: 33
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#17 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 31 January 2020 - 12:03 AM

Fisier atasat  20200130_231722.jpg (78.49K)
Number of downloads: 37
Fisier atasat  20200130_232053.jpg (75.19K)
Number of downloads: 41

Si filmulete
unu
altu
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro