Modelism - RHC Forum: Inlocuire servomotor cuva navomodel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Inlocuire servomotor cuva navomodel

#31 Useril este offline   florinalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 01-November 18
  • Gender:Male

Postat 04 February 2020 - 09:05 AM

Vezi postareaAdistul, la 03 February 2020 - 09:34 PM, a spus:


Poate putina lectura prin mai multe topicuri de aici ii destupa intelepciunea... :)


Nu-ti inteleg ironia si nici rostul ei. Daca 2 motoare consuma in gol valori apropiate ce legatura are cu ce-ai zis tu mai sus? Poate asa este cum a zis un membru mai sus, asa sunt facute sa consume...
0

#32 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 31 August 2020 - 09:41 PM

Pentru ca azi toata lumea este grabita si nu mai are timp sa studieze cand se apuca de ceva, scoala se face acasa iar promovarea depinde de gradul de nemernicie si nu de capacitate, am sa repet faptul ca viteza mare a elicei desi buna in aer nu este indicata la navomodele lente de plantat. Eu folosesc motor 755 ce consuma pe wattmetru cu luminile stinse si mansa in maxim cca. 2,5A cu elice Gnauper 65mm/pas 34mm si aprox.3,5A cu elice Dinamic 60mm /pas 45mm (In apa nu in aer si chiar se misca fata de alte barcute vazute in actiune, motorul duce lejer aceste diametre mari la elice datorita turatiei relativ reduse, nu se incalzeste, nu forteaza ESC-ul are vibratii / zgomot mult reduse, uzura redusa la bucse, perii colectoare si forte inertiale mai mici (in cazul in care elicea loveste o creanga submersa sau piatra din albie efectele negative vor fi reduse) dar probabil la pescuit cel mai important este zgomotul si vibratiile transmise in apa, adica una e sa mearga vanatorii la standuri in caruta cu cai si altceva in ATV-ul cu rezonator la toba - v-a fi mai cool cu ATV dar probabil (daca nu sunt sefi la organizatii politice) se vor intoarce fara prada.
La 2,4A in gol cu motorul montat si conectat la elicea in aer inseamna ca ceva nu e tocmai cuer
In God we trust, all others must pay cash!
0

#33 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 31 August 2020 - 09:48 PM

sorry ! vroiam sa spun ca daca in gol doar motorul neconectat la ax consuma peste 0,5A inseamna ca este de turatie mare iar daca are 0,4 -0,5A in gol si apoi conectat la ax se duce in 2,5A cu elicea in aer probabil exista prea multa frecare in ax elice (ax lung si vaselina groasa) si sau nealiniere intre ax motor si ax elice.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#34 Useril este offline   florinalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 01-November 18
  • Gender:Male

Postat 01 September 2020 - 09:01 AM

Salutare

Nu mai detin barcuta din acest subiect, respectiv motorul in cauza. Am trecuta la baterie Lipo cu motor de aeroterma de Logan. Viteza mai mare, numar mai mare de plantari cu aceeasi baterie. Ca minus ar fi ca este ceva mai zgomotoasa cum zicea si colegul de mai sus.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro