Modelism - RHC Forum: Cupa Romaniei F5J - motoplanor RC, etapa a-III-a, Miroslava, IASI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cupa Romaniei F5J - motoplanor RC, etapa a-III-a, Miroslava, IASI Concurs de pregatire si selectie (CPS)

#1 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 31 August 2019 - 04:22 PM

La fel ca editia trecuta, avem plăcerea de a vă invita în perioada 06-08.Sept.2019, conform calendar FRMd, să participați la Cupa României etapa a-III-a (sau CPS, cum se numeste acum) la clasa F5J - motoplanor RC.

Locație: Teren la intrarea in Iași conform link ... https://goo.gl/maps/MWq1LJYp2Bk
Terenul il cunoașteți de anul trecut, aceleasi denivelari (poate ceva mai mici anul acesta), iarba tunsa, cam uscata si destul de tare (pentru cei cu modele infoliate).

Programul competiției:

VINERI 06.09.2019 sosirea concurenților, ședința tehnică.

SÂMBĂTĂ: 07.09.2019
ora 09:00-13:00 concurs F5J
ora 13:00-14:00 pauză
ora 14:00-18:00 concurs F5J
ora 18:00-19:00 procesare rezultate și festivitate de premiere.

DUMINICĂ 08.09.2019
zi de rezervă
La nevoie programul va putea fi modificat în funcție de starea vremii cu acordul tuturor celor implicați.


Avem rugamintea să vă anunțați participarea, pentru introducerea în Gliderscore, pîna cel tîrziu joi 05.09.2019 ora 24, pe adresa: contact@modeleast.ro sau telefonic.

Vă așteptam cu diplome, medalii, cupe, ... si poate ceva premii! :)

Tel.de contact: 0744811146 sau 0743096019

Succes tuturor !

Aceasta postare a fost editata de edy_lucian: 31 August 2019 - 04:23 PM

0

#2 Useril este offline   cristanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Braşov

Postat 31 August 2019 - 05:05 PM

Mă gândeam că nu se mai organizează !
Venim Edy cu cea mai mare plăcere și indiferent de vreme !
0

#3 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 31 August 2019 - 07:43 PM

Gata, maine ies la zbor! :drinks:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#4 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 31 August 2019 - 10:00 PM

Va asteptam cu drag zburatori! :)
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2019 - 06:20 PM

Am primit unda verde sa vin. Abia astept. De data asta plec de vineri, stau peste noapte la hotel Coral (unde am stat si anul trecut) si ma prezint fresh pe camp la prima ora.

Vremea se anunta buna, multam de invitatie.
0

#6 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 05 September 2019 - 10:21 PM

Te asteptam Stefan.
Vremea se zice ca ar fi cam asa:

https://www.wundergr...n=localwx_10day
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2019 - 11:21 PM

Super concurs, super vreme. Am ajuns cu bine acasa
0

#8 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 September 2019 - 01:02 PM

Scum, dom'le, scump ... la vorba. Inteleg ca esti obosit.
Dar colegii care au fost acolo pot sa dea niste detalii: nr de participanti, clasament, coliziuni in aer, alte chestii notabile.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 08 September 2019 - 01:02 PM

0

#9 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 08 September 2019 - 02:00 PM

Pentru cei interesati de cum a fost la eveniment pun aici link-ul cu fotografii (cimitirul amintirilor, cum se zice):

https://www.facebook...698712340160752

Multumim, in primul rind, pentru participare tuturor concurentilor, fara de care nu ar fi avut loc evenimentul.
Personal multumesc colegilor de echipa si club pentru implicare si efortul depus pentru realizarea acestei competitii.
Si anul acesta am reusit sa primim aprobarea de la Primaria Miroslava (multumiri) pentru a putea realiza ceea ce vedeti exprimat in fotografii.
Pareri si detalii despre ce s-a intimplat pot pune aici toti cei implicati, mai ales cei care au venit pentru prima data la un concurs organizat de ACS Club Sportiv Model East.
Daca exista detalii de care sa tinem seama pe viitor, va rugam sa nu va sfiiti cu propunerile.

Spor in toate !
0

#10 Useril este offline   cristanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Braşov

Postat 08 September 2019 - 04:45 PM

Acum am ajuns acasă , putin obosit dar cu niște impresii deosebite .
Sincer să fiu abia așteptam etapa de la Iași , știind prea bine modul exemplar de organizare al băieților de la Model East și nu numai lor dar a tuturor celor din Iași.
Organizare profi la toate capitolele, ospitalitate clasic moldovenească, vreme execelentă , termice la greu, concurenți (vreo 12 la număr) bine motivați dar mai ales tineri și rutinați în ale concursurilor de F5J , modele profi (majoritatea Xplorer dar și un Viator), crashuri spectaculoase (de fapt numai unul , al meu cu Sebi, din greșeala mea stupidă, de începător).
Ăstea ar fi în cele mai puține cuvinte, las pe alții să posteze.
Clasamentul urmează a fi pus pe forum de către organizatori.
Multumiri celor de la Model East care au arătat ca întotdeauna profesionalism (vă pot spune cu mâna pe inimă că ar fi invidioși și cei din Ungaria pt.organizare ).
Vom reveni cu cea mai mare plăcere la Iași!!!!
Mulțumim frumos Model East pentru tot !!!!


P.S.
1.berea rece fără alcool de la ora 16, m-a uns practic pe suflet;
2.sfatul lui Iulian cu ruta de întoarcere a fost respectat intru totul iar traseul e unul deosebit!
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2019 - 09:27 PM

Am fost scurt la vorba caci am plecat seara din Iasi - cu oprire in Bacau si am ajuns acasa pe la 12. Drumul a fost mai putin rau decat ma asteptam, nu conduc relaxat noaptea. De data asta am ales sa vin de vineri, am stat la hotel Coral (unde e bine si ieftin si foarte aproape de camp).

A fost OK dar sa mergi vineri dupamasa din Bucuresti in Moldova nu e prea relaxant, avantajul a fost ca nu aveam ora tinta de ajuns.

Nu mai repet inca odata cu amanunte, concursul a fost organizat ca la carte. Asa ca sfat directorul de concurs trebuie sa fie mai clar si mai ferm (asa ca Iulian). Adica dimineata la prima intalniresa sa zica clar - sunt Vasile (sau Iulian, sau Edy) - eu sunt directorul acestui concurs - astea sunt regulile, intrebari/cometarii -- bun la treaba.

Chestii picante.

Prima grupa/primul zbor s-au ciocanit bine la lansare Cristi si Sebi (din pacate cu daune serioase). Noi am fost doar 5 pe grupa dar poate ar trebui sa adoptam regula de la mondial: primele 3 secunde zbori drept in fata, dupa aceea te duci unde vrei. A fost singurul incident.

TravelAir a venit pe teren fara pic de intarziere, avea chiar timp de un zbor de reglaj. Toate lumea a fost uimita dar totul a revenit la normal cand a descoperit ca statia era acasa, la Vaslui. Iulian de la Aerostar nu avea statia (Turnigy) legata la planor. Dupa 3 ore de munca a fost setata aproape bine, oricum zburabil.

Au fost Xplorere mai toate dar frate ce diferenta intre ele. Xplorer I e o caramida, te intrebi cum zburau stramosii nostrii cu el o runda completa iar Explorer BF cu coada in V e din alta lume. Silviu a fost baiat bun (ca de obicei) si cine a vrut l-a zburat de test. Xplorerul meu F5J (cred ca 2.5) e o caramida greu manevrabila pe langa ultima generatie. Asa, de la an la an nu pare ca sunt schimbari radicale dar daca compari modelele care au 5 ani intre ele ramai cu gura cascata.

Juniorii ne bat de ne rup. Au mana mai buna, ochi mai buni, mai multa experienta, zero stres. Stefan e foarte ambitios, Sebi e foarte relaxat si Matei e foarte serios. Foarte, foarte buni. Sebi mi-a fost arbitru/helper la doua runde si vede termica de nu e adevarat.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 September 2019 - 10:41 AM

0

#12 Useril este offline   Vasile Strugaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 16-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:modelism
    aeromodelism

Postat 09 September 2019 - 08:07 AM

Buna dimineata,

In primul rand multumim celor care au dat curs invitatiei noastre la concurs. Anul acesta am avut concurenti de la 6 cluburi veniti din Bucuresti, Brasov, Vaslui, Bacau si Iasi dar si o participare independenta:

- Atlantis Aripile Brasov
- Aerostar Bacau
- Sportul Studentesc Bucuresti
- Aeroclubul teritorial Brasov
- Palatul copiilor Brasov
- Model East Iasi

Noi credem ca de data aceasta ne-a iesit mai bine decat la editia precendenta si in mod cert ne propunem ca data viitoare sa fie cel putin la fel de bine. Cu fiecare intalnire invatam si noi, de la voi, ceea ce trebuie sa imbunatatim - lucru pentru care, din nou, multumim - nu putem fi mai buni fara voi :).

Un clasament general, dupa FlyOff este atasat postarii.

Felicitari pentru rezultate tuturor. Juniorii zboara farte bine si, daca evolueaza in ritmul pe carre l-am vazut pana acum, anul viitor vor fi doar ei in FlyOff :) - ceea ce e foarte bine si chiar mi-ar place sa vad asta. Cred ca ar trebui sa acceptam ca putem sa invatam si noi de la ei cate ceva. Doar asa vom fi ajunge si noi mai buni.

Va doresc tuturor spor in tot ce v-ati propus.

Fisier atasat  2019-09-07-cps-f5j-model-east-iasi-e3.pdf (29.44K)
Number of downloads: 265
0

#13 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 09 September 2019 - 10:12 AM

Mă bucur că a fost frumos și îmi pare rău că nu am venit, mai ales că aveam cu ce sa zbor (Explorer generația -1, dar îl iubesc așa cum e: zbor 4-5 minute de la 200m).
Despre potrivitul stației pe câmp la avion necunoscut, ce să zic... Mi-a reușit și mie, dar nu e nici o plăcere. A durat aproape două ore și a generat ceva păr alb. ;)


Bravo Iașiul și mai faceți unul în weekendul viitor? ;)
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#14 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 September 2019 - 12:20 PM

Vezi postareamvpricop, la 09 September 2019 - 10:12 AM, a spus:

Mă bucur că a fost frumos și îmi pare rău că nu am venit, mai ales că aveam cu ce sa zbor (Explorer generația -1, dar îl iubesc așa cum e: zbor 4-5 minute de la 200m).
Despre potrivitul stației pe câmp la avion necunoscut, ce să zic... Mi-a reușit și mie, dar nu e nici o plăcere. A durat aproape două ore și a generat ceva păr alb. ;)

Bravo Iașiul și mai faceți unul în weekendul viitor? ;)


Daca ar fi sa fim pedanti nu e Explorer ci Xplorer si nu e generatia (-)1 ci ar fi cam un 1.5 (adica aripi de Xplorer 2 pe un fuselaj de Xplorer 1) si asa vechi cum e are o mare calitate: sunt de fapt aripi care merg si la o lansare F3J ( de fapt de asta l-am cumparat, ca e construit mai solid ...si de asta l-am dat ca sa poata fi zburat si F3J si F5J). I-am pus deoparte pentru upgrade un fuselaj F3J modificat pentru F5J (deci va putea fi folosit si la F3j si la F5J) cu tot ce trebuie (motor Scorpion cu reductor Reisenauer si pale GM, ampenaje si servo-uri KST). Va rog sa nu faceti misto de "Galbeaza" ca mai are multe zboruri in el (si daca va nimeriti pe camp la lansare pe linga el mare grija evitati coliziunile midair ca alea 1.8-2 kg conteaza in context...)



0

#15 Useril este offline   cristanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Braşov

Postat 09 September 2019 - 03:04 PM

Au fost Xplorere mai toate dar frate ce diferenta intre ele. Xplorer I e o caramida, te intrebi cum zburau stramosii nostrii cu el o runda completa iar Explorer BF cu coada in V e din alta lume. Silviu a fost baiat bun (ca de obicei) si cine a vrut l-a zburat de test. Xplorerul meu F5J (cred ca 2.5) e o caramida greu manevrabila pe langa ultima generatie. Asa, de la an la an nu pare ca sunt schimbari radicale dar daca compari modelele care au 5 ani intre ele ramai cu gura cascata.

[/quote]

Aici Ștefane te contrazic.
Cred că marea greșeală este să schimbi modelul imediat ce apare altul mai nou , cu flapsuri mai mari , mai ușor etc.
Nu ajungi niciodată să-ți cunoști bine modelul că l-ai și schimbat iar de aici vin și rezultatele slabe .
Fiecare din ele se comportă diferit în zbor și dacă nu apuci să-l zbori mult si să-l cunoști nu ai cum să obții rezultate cu el.
Diferența nu o face cele 150-200 g din greutate ,un fuselaj mai slim sau mai lung, ampenaje mai mari ci timpul petrecut cu modelul in aer , în condiții cât mai diferite pentru a-l cunoaște cum reacționează într-o termică , cum sa-l intorci cât mai eficient în viraj , cum să abordezi un viraj strans in termică și multe altele.
M-am uitat cu jind după modelul vandut anul trecut cu care m-am înțeles fantastic abia după vreo 2 ani de zbor!
Am zburat cu modelul de vreme rea , un Explorer 3 cu aripă de F3J și fuselaj din primele generații de F5J , clasic de vreo 4 ani vechime, de 1,8 -1,9 kg iar faptul că folosisem aripa la mondialul de F3J de anul trecut și o cunoșteam prea bine m-a ajutat să obțin rezultate bune.
Pun pariu că dacă zburai în concurs Xplorerul BF cu ampenajele în V , de ultimă generație nu obțineai rezultatele pe care le-ai avut sambătă.
Părerea mea.
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2019 - 04:20 PM

Cand am scris partea cu Xplorerele (si sambata la concurs de altfel) la cristanu m-am gandit.

A zburat cu modelul mai vechi si mai greu (asa cum a scris mai sus) si a zburat foarte bine atat in concurs cat si in flyoff si asta am vazut si (apreciat) si cu ochiul pe camp si in clasament. Si Xplorerul I galbior de care se vorbeste mai sus a fost departe de potentialul lui caci ESC-ul nu avea frana activata si statia avea un singur mod de zbor, modul in viteza.

Peste asta modelul ultima generatie BF si coada in V de la Silviu avea ceva in plus - era bine trimat de Silviu.

Peste asta eu am venit cu modelul vechi (si mai greu) de 5 ani cand in casa am modelul mai nou si mai usor si mai manevrabil. Dar vara asta am zburat doar cu modelul vechi si il cunosc destul de bine asa ca am zis sa nu schimb modelul in ziua concursului (cum a zis bine cristanu). De altfel chiar daca in genere am zburat modest am avut vreo doua zboruri in care am prins termica de la cativa metrii si am facut runda (si m-am simtit grozav)

Peste asta la Iasi vremea a fost in mod exceptional placuta, cum ne prea se intampla la concursuri, cu vant slab ce a favorizat modelele usoare.

Asadar comparatia intre modele are multe note de subsol de care sunt constient dar cu toate astea zic ca diferenta intre modele din generatii diferite e reala si se cunoaste. Nu musai de la an la altul dar pe mai multi ani, da. Ca o alta nota de subsol si in seria Xplorer/Explorer au fost modele mai reusite si modele mai putin reusite. Ideal e sa astepti cam un an dupa aparitia modelului nou inainte de al cumpara - in felul asta modelul are timp sa fie validat.

Cum zice cristanu, nu schimbi modelul imediat ce apare unul nou. Eu de fapt nu schimb nimic caci m-am tot gandit si am decis sa nu vand modelele vechi odata ce cumpar unele noi. Din contra am cumparat modele vechi planoare pure F3J si daca mai gasesc, mai cumpar. De asta nici nu ma grabesc sa cumpar inca un Explorer F5J. Pana acum nu ma gandeam de loc dar ultimul model cu coada in V se manevreaza incredibil de placut asa ca am din nou la ce visa.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 September 2019 - 04:41 PM

0

#17 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 09 September 2019 - 08:09 PM

Țin modelele vechi nemontate pe raft vreo 4 ani, special ca atunci când ajung la zbor, să fiu foarte obișnuit cu ele și să performez la maxim, către victorie! ;)
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro