Modelism - RHC Forum: Auto RC pe post de dolly pentru camere foto-video ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Auto RC pe post de dolly pentru camere foto-video ?

#1 Useril este offline   vmladin 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 29-August 10

  Postat 09 August 2019 - 12:14 PM

Salutari,

Sper ca am ajuns unde trebuie cu intrebarea mea.

Povestea pe scurt este cam asa. Sunt grafician de profesie cu ceva ganduri sa ma extind spre videografie. Am destul de multe aparate de filmat/fotografiat, stabilizatoare samd.

Ce as vrea sa fac, e sa pot pune o camera foto pe un sasiu de masina RC pentru a putea realiza niste imagini cinematografice, line, eliminand nevoia de a stabiliza in mana aparatul si pentru a putea controla cat mai bine directia de miscare.

Ce ma gandesc ca-mi trebuie, un sasiu de masina RC care sa aiba control foarte fin pe directie si viteza. Nu ma pricep la masini RC, d-asta vin la voi cu aceasta intrebare.

Exista ceva pe piata RC care sa poata face ce am eu nevoie? Ar trebui sa se poata deplasa cu viteza melcului, dar si cu o viteza normala, sa pot bloca acea viteza si sa pot bloca, de asemenea, bracarea rotilor la un anumit unghi, daca vreau ca masina sa descrie un cerc perfect.

Ca sa va faceti o idee, asta este un dispozitiv asemanator, insa foarte limitat ca optiuni. Nu poate merge decat inainte si inapoi, iar directia este data de pozitionarea manuala a rotilor. https://www.youtube....h?v=PzUc7hHO3lo


Va multumesc pentru orice fel de idee!


PS: Stiu ca exista variante pe piata construite fix cu acest scop, care contin si elemente de stabilizare a aparatelor, insa costurile sunt enorme, 3-5000 Euro. Incerc sa gasesc ceva mai digerabil din punct de vedere al pretului.

Aceasta postare a fost editata de vmladin: 09 August 2019 - 12:16 PM

0

#2 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 09 August 2019 - 01:15 PM

Salut.
Problema cu șasiurile auto RC este că unul suficient de mare, care să-ți asigure stabilitatea necesară o să te coste cam tot atât și nu includem aici accesoriile ca radiocomandă, baterii, eventual un link fpv analogic ori digital.

În plus, un astfel de șasiu este aproape la fel de complex ca un autoturism. Multe piese, multe chestii de întreținut și deloc ieftin de înlocuit.
Și au angrenări/cutii de viteze pentru un comportament zburdalnic nu de melc. Exceptând crawler-ele dar iar intervine pendulul.

Mă gândesc că vrei o cameră destul de masivă la o înălțime mai mare decât nivelul solului, nu?
Oricum ceva mai mult decât un GoPro și un metru.
O combinație mașinuță+~1kg de cameră la 1.5m de sol = pendul inversat care ar putea să-ți aducă multe lacrimi, obiective sparte, cameră zdrobită de pământ...

Ieși într-un buget sub cel necesar sistemelor profesionale doar în regim DIY.

Eu m-aș îndrepta spre 2-4 roți motoare de hoverboard. Direct drive, 6,5", (olx, 200-500lei)
Un șasiu simplu în H din profile de aluminiu, cu un ecartament de circa 1m (mag. bricolaje 200lei max)
2-4 esc-uri rc sensored de 10-40A cel mult (hk, bg, ali ~200-300lei?) și capabile să meargă cu lipo 4-6s.
Le dai tensiune mai mică = au o viteză maximă mai mică. Cuplu foarte mult nu-ți trebuie. Miști kilograme nu zeci sau sute de kilograme.
Un transmitter rc plus receiver cu minim 2 canale și virezi din motoare ca un tanc sau complici un pic lucrurile, adaugi un servo sau două, ceva mai vânoase (>2kg forță 50lei) și un sistem rudimentar de control al direcției (osie pivotantă)

Poți să scapi de radiocomandă făcând o telecomandă (wired) cu două potențiometre și folosești esc-uri (controllere) sensored pentru e-bike-uri la 24V (200-400lei) Astea acceptă pentru conttol o tensiune analogică 0-5V și poți improviza multe și foarte simplu/ieftin la capitolul fine-tuning.

Pe dolly-ul ăsta poți pune steady-cam-ul preferat alături de Red-ul tău preferat :D, pe buget și cu șanse mai mici de răsturnare.

Pentru varianta wireless, dacă nu ai deja, ieftin ieși cu un transmitter 25mW+receiver analogic pe 2.4 sau 5.8ghz și un monitor lcd capabil de cvbs/analog video. (rhc, olx, 200-300lei max?) Zic eu că un viewfinder wireless cu rezoluție SD e suficient pentru încadrare.

Pentru un plus de amortizare iei roți de 10" cu anvelope pneumatice și le folosești la presiune minimă.

Bateria necesară ar fi un lipo 4..6s de la 2Ah în sus. Poate 4-5Ah ar fi arhisuficient și poți să faci și filmări în urcare în pantă, totul e să ai grijă la centrul de greutate să fie cât mai coborât. (50-300lei max)
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 August 2019 - 02:25 PM

Eu as motoriza un dolly facut special pentru video, se presupune ca acela este gandit cu cap... :unsure:

Un exemplu luat la intamplare pe moment, cautat la o firma din Germania, de la care am luat seturi complete de studio la preturi imbatabile fata de ce se gaseste in tara:
https://www.walimex-...r/v-dslr-dolly/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   vmladin 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 29-August 10

Postat 09 August 2019 - 03:19 PM

Săndel, multumesc frumos pentru raspunsul foarte detaliat. Sunt destul de priceput in ale DIY, insa e posibil sa-mi ia ceva timp sa le pun cap la cap fiind destul de complex ce zici tu.

Renatoa, e si asta un punct de vedere, insa tot nu scap de ce a zis Săndel, poate mai putin constructia platformei, care in varianta ta, e gata facuta.

Multumesc din nou, mai gandesc putin situatia. Daca se dovedeste a fi prea complex de facut sau prea scump de cumparat, probabil ca ajung la varianta cu slider.

Zi faina!
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 09 August 2019 - 08:12 PM

Daca proiectul permite, considera ideea de cablecam, scapi de muulte probleme, dar piezi control pe directie.
0

#6 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 10 August 2019 - 10:43 AM

Andrei de la HPI Romania are ceva proiect cu o Baja dolly! Poti incerca sa vorbesti cu el, poate iti da detalii sau te ajuta in constructie.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#7 Useril este offline   moshulik 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 23-November 05

Postat 13 August 2019 - 10:28 AM

Pentru roti iti recomand motoare de hoverboard - pe care pui anvelopa si camera - nu se pune usor, dar merita munca, iese o roata puternica, are elasticitate buna, din dublarea diametrului scapi si de problema cu viteza maxima. Butucul de aluminiu are 5 inch si ceva - cauciucul nu intra usor, mai trebuie subtiat la interior, apoi trebuie scoasa valva de la camera pe interior - este loc, la limita - cu grija sa nu atungi magnetii cu burghiul. Rotile mari si grele iti permit sa cresti suprafata la sol a platformei - deci te poti ridica destul de mult cu consola pentru camera de filmat. In rest, adaptarea electronicii de RC - pentru a-ti pilota controllerele bazate pe senzori hall (care admit controlul vitezei si pe canal PWM) - e posibil sa mearga out of the box, fara multe adaptari - insa vei obtine cuplu foarte mare si control fin - rotile au 30 de poli magnetici - necesari pentru stabilizarea din functia initiala de hoverboard.

Uite si cum arata -

Anvelopă 4.10/3.50-5 DELI 4PR TT S-356 BLOCK in SET cu camera TR - montata pe motorul de hoverboard.

costuri - un hoverboard defect este in jur de 200-250 ron - cu 500 de ron obtii 4 motoare si 2 baterii de cate 4400mAh
camera + cauciuc - am gasit doar la comanda la un distribuitor din harghita impar shop gen (dimensiunea 4.10/3.50 - 5 e atipica) - 4*50 = 200 ron
controllere - eu am luat cu 70 de ron de pe ebay uk, cu senzori hall, dar se prajesc la 36 de volti, viciu de fabricatie probabil - deci as zice 4*100 - 400 ron

radiocomanda + receptie cu 2-3 canale , probabil inca un servo pentru controlul directiei - cred ca e mai simplu mecanic, decat sa te bazezi pe viteze diferite la motoare - nu stiu preturile, dar cred ca te apropii de un 2000 de ron, cu tot cu fiarele pentru sasiu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20190716_215627.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro