Modelism - RHC Forum: Magazin Optimus - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Magazin Optimus

#1 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 09 August 2018 - 04:45 PM

scriu aici, daca nu e OK, sa il mute um moderator.

comand la Optimus Digital un lipo Airsoft. toate bune, mi se confirma comanda, a doua zi vine pachetul, desfac si surprizaaa!!!

acumulator Li-po umflat. la telefon mi s-a spus ca va dura 14 zile sa constate defectiunea (o fatuca care probabil nu stie cu ce se mananca) si ca vor face verificari si masuratori. verificari si masuratori la ce? alo, Optimus, sunteti prosti? in concluzie, recomand cu caldura...#optimusdigital cumparati cu incredere. sunt OK, isi respecta clientii, inlocuiesc produsele neconforme (14 zile constatarea!!!)


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2018-08-09 16.46.28.jpg
  • Imagine atasata: 2018-08-09 16.46.33.jpg
  • Imagine atasata: 2018-08-09 16.46.44.jpg

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 09 August 2018 - 04:46 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 09 August 2018 - 08:22 PM

Optimus e departe de a fi OK. Daca cumperi orice componenta diy - o sursa dc-dc de exemplu, nu ai garantie reala. Ti se baga rapid pe gat ca e vina ta, alimentare inversa, scurtcircuit, etc etc. De fapt daca nu e plug and play nu ai garantie, orice ai face tu anuleaza garantia.

Si inca una buna si absolut retardata: orice iei trebuie sa faci comanda pe net si s-o aprobe/prostceseze.

La propriu, daca esti in magazinul lor si ceri ceva fleac de 2-3 lei care il vezi atarnand in fata ta, ti se zice sa-l comanzi pe net mai intai. Adica duduie, e in fata mea, il poti lua de acolo si sa-ti dau banii, de ce sa mai caut pe site ca sa il cauti si tu iar...
De curand au bagat si o taxa de 5-10 lei pentru situatia de mai sus, daca faci comanda si nu iti da eiok-ul sa il ridici personal se aplica taxa de smecherie.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 09 August 2018 - 08:24 PM

0

#3 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 09 August 2018 - 09:02 PM

Eu am comandat de la ei 2 baterii TATU si au fost ok spre bucuria mea, ca asa au costat destul.. Oricum nici una nu era pe storage, cum ar fi trebuit sa fie..cred ca de asta sunt cum sunt (umflate).. le tin aiurea in depozit..
Parfenov Razvan
0

#4 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 09 August 2018 - 10:57 PM

Şi cum se face constatarea asta? Le trimiţi, pe banii tăi, bateria sau o trimite pe domniţă la tine cu un lipo checker sau multimetru digital?

Mă tenta şi pe mine să comand de la ei ceva. Dar mi-a trecut din pricina condițiilor şi ciudăţenia aia cu bateriile numai pe firmă. I-am întrebat despre asta şi era o decizie proprie nu ceva legat de legislaţie. Acuma mi-a trecut de tot. :))

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 09 August 2018 - 10:57 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#5 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2018 - 08:04 AM

Am sa va explic eu care este smecheria pentru care bateriile se dau numai pe firma.
Daca cumperi un produs pe firma nu mai poti apela la "protectia consumatorului" pentru simplul motiv ca acestea se ocupa de protejarea persoanelor si nu a firmelor. Daca produsul nu este cumparat pe firma imediat faci reclamatie la OPC si se lasa cu control si atunci cand ai dreptate ca produsul este neconform pe langa faptul ca iti returneaza bani sau iti schimba produsul mai primesc si o amenda GRASA .
De asemenea daca ai cumparat un produs neconform pe firma singura cale de atac ramane justitia, asta inseamna proces , ani de stat la tribunal, ceea ce pentru multi este prea mult si se renunta la acest drept de buna voie.
Din cate imi dau seama acesti domni stiu clar ca dau teapa cu bateriile si de aceea apeleaza la aceasta metoda, dai bani si ramai cu buza umflata , pentru cateva sute de lei nimeni nu pierde cativa ani prin tribunale.
0

#6 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 10 August 2018 - 08:16 AM

am verificat pakul aseara. intre 0.4 si 1.2v / celula. asta inseamna ca ori a fost folosit si descarcat , ori ... lot prost (desi imi e greu sa cred). dupa inca o cearta scurta cu domnita de la ei, a zis sa merg sa fac retur la pak si imi returneaza banii.
OK, dar timpul meu facand aceste drumuri???? aa, si foarte tare, imi spune duduia: sper ca pe viitor sa va onoram comenzile asa cum trebuie, si sa ne acordati punctaj bun pe site. hai sa mori tu, chir ai tupeu.
asa ca aviz amatorilor, mai ales celor din Buc., cand mergeti in magazin, desfaceti produsele in fata lor. mai stiu cateva zeci de cazuri de tepe care le-au dat cei de la Optimus.

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 10 August 2018 - 08:17 AM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 August 2018 - 08:16 AM

Eu cumpar de la ei subansamble de microcontrolere/senzori/robotica, sunt unii dintre cei mai convenabili. Nici o problema pana acum.
Baterii nu cumpar din tara din principiu, asa ca nu pot comenta zavera...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 10 August 2018 - 10:24 AM

si eu am tot luat de la ei diverse pt printerul 3d. 3 comenzi succesive de nozzle pt E3D (cate 4 buc) si au trimis de fiecare data nozzle de cyclon.
comandat SSR de 40A, trimis SSR de 20A, ca aia aveau atunci in stoc. si multe altele.

in concluzie, conducerea cred ca e pe dinafara cu ce se intampla, fetele de la vanzari... praf, iat idiotii de la service/magazie/livrari... nu mai zic.

spor la cumparaturi de la optimusdigikkt
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 August 2018 - 11:31 AM

Sorry, friend, cand doar la ei gasesc cu 100 lei un display mai special care la producator este 25$ si in EU nicaieri sub 28 lire, mi-e greu sa ma supar pe ei :) pana nu ma supara cu ceva semnificativ.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 August 2018 - 11:31 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 10 August 2018 - 12:32 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 August 2018 - 11:31 AM, a spus:

Sorry, friend, cand doar la ei gasesc cu 100 lei un display mai special care la producator este 25$ si in EU nicaieri sub 28 lire, mi-e greu sa ma supar pe ei :) pana nu ma supara cu ceva semnificativ.



daca nu ma grabeam (graba strica treaba), la sierra acelasi pack este 48 lei. la optimus 75 lei.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#11 Useril este offline   n0n0semeni 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 25-September 06

Postat 10 August 2018 - 02:33 PM

Sa fiu subtil: e umflat cu hidrogen. Hai, recunoaste ca ai suflat in "mufe"...
0

#12 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 10 August 2018 - 10:53 PM

Vezi postarean0n0semeni, la 10 August 2018 - 02:33 PM, a spus:

Sa fiu subtil: e umflat cu hidrogen. Hai, recunoaste ca ai suflat in "mufe"...


esti prea sub... etil, nu inteleg.
dar optimis poa sa sufle la mufa… pt ca o merita
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 August 2018 - 04:13 PM

Acum vad si eu pentru prima oara acest text in rosu care acum o luna la ultima comanda nu era... chiar ca sunt ridicoli...

Citeaza

POATE FI COMANDAT DOAR ONLINE, NU SI DIN SHOWROOM!
MAXIM O BUC PER PERSOANA!
RIDICAREA DE LA SEDIU SE POATE FACE DOAR PERSONAL!


https://www.optimusd...ry-pi-zero.html

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 August 2018 - 04:13 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 15 August 2018 - 04:29 PM

Păi RPi-urile astea mici sunt periculoase dom-le!!!
Ar trebui să ceară şi buletin şi cazier ca să le poţi comanda.


:drinks:
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 August 2019 - 01:35 PM

"Restrictia la baterii si acumulatori a fost eliminata. Acum se vand baterii și acumulatori si catre persoane fizice."

:D

Sa cante muzica, e sarbatoare !!!

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 August 2019 - 01:35 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro