Modelism - RHC Forum: C.N. F3J si F3B 2019 - Brasov, 13-14 iulie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

C.N. F3J si F3B 2019 - Brasov, 13-14 iulie cui ii pasa

#1 Useril este offline   mack_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 21-February 08

Postat 13 July 2019 - 04:28 PM

Salutare,

Intrucat editia de anul acesta a fost amanata din scurt, fara prea multe explicatii - in fapt, fara explicatii - si reprogramata la o data "scoasa din caciula" si pentru ca ii cunosc pe mai toti practicantii acestei discipline, activi la ultimele 6-7 editii, imi permit sa intreb... cum vi se pare?

Ganduri bune,
Iulian M.
ROU 092
"Anyone who's not interested in model airplanes must have a screw loose somewhere"
Paul MacCready
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2019 - 07:20 AM

cum sa fie ? E naspa dar eu stiu ca exista o explicatie foarte serioasa de ce nu se putea tine la Brasov in 13-14 Iulie.

Vezi postareamack_ro, la 13 July 2019 - 04:28 PM, a spus:

Salutare,

Intrucat editia de anul acesta a fost amanata din scurt, fara prea multe explicatii - in fapt, fara explicatii - si reprogramata la o data "scoasa din caciula" si pentru ca ii cunosc pe mai toti practicantii acestei discipline, activi la ultimele 6-7 editii, imi permit sa intreb... cum vi se pare?

Ganduri bune,
Iulian M.
ROU 092

0

#3 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 18 July 2019 - 11:36 PM

Era mult mai interesant ca "explicatia serioasa" sa fie postata public, asa cum s-a mai facut.
Si mai interesant era ca finalul explicatiei sa fi continut partea aia cu ... "si vom stabili de comun acord cu cei implicati o data viitoare pentru desfasurarea competitiei".
Probabil ca zicerea e valabila doar la competitiile organizate de cluburi (CPS-uri sau CR-uri), cele organizate de FRMd. probabil au reguli aparte.
Din pacate, mai toti sintem in imposibilitatea de a muta concediile sau liberele dupa bunul plac, de aceea si participarea slaba uneori.
Vremea ne pune si ea in dificultate citeodata.
Directia nu e tocmai buna, mai ales ca sintem atit de putini.

Spor in toate!
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2019 - 09:06 AM

Imi pare rau. nu cunosc detalii. Tot ce stiu e ca prabusirea planorului la Sanpetru a dat peste cap programul. Altfel competitiile sunt tot timpul sambata. Asta inseamna ca orice om normal e liber si poate participa. Concediile si familia sunt cele care ne incurca :)
Si bineinteles celelalte competitii care sunt tot sambata.

Eu am propus dl. Pop sa facem un grup de watsapp doar pentru discutii legate de competitii (doar F5j/F3J) - fara glumite, doar chestii concrete care nu isi au rostul pe forum.
0

#5 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 19 July 2019 - 10:50 AM

Competitia trebuia sa fie pe Ghimbav.
Pe Ghimbav isi desfasura, fara sa fie anuntat dl.Pop, lotul national de acrobatie al Aeroclubului Romaniei.
Tot dumnealui a propus telefonic desfasurarea concursului la Sinpetru sau aminarea. Si eu stiam de problema cu prabusirea planorului dar, se pare ca la doua zile dupa acest eveniment nefericit, s-a desfasurat fara probleme o competitie de drone.
Chiar si asa, era posibil sa nu se poata zbura acolo, daca nu primea o aprobare de la comandantul aeroclubului.
Mai era varianta aminarii, care a si fost aleasa, numai ca era mult mai normal sa se solicite si parerea cluburilor pentru data de concurs.
Trecind peste acestea, varianta si mai normala este sa existe in calendar 2 date pentru fiecare competitie de acest gen, nu doar ziua de simbata cu rezerva ziua de duminica, vorbind mai ales de CN-uri.
In ce priveste partea cu concediile si liberele, era d.p.d.v. al serviciului, unde unii au delegatii sau proiecte care necesita aminarea acestora ca sa poata fi prezenti in zilele de weekend. In general pentru o zi de concurs, valabil pentru cei de la distante mai mari, ne-am luat o zi de concediu, pentru a ajunge vinerea la locatia de desfasurare a competitiei, asa cum e normal, zi in care se face confirmarea inscrierilor, acte, etc. cit si sedinta tehnica. S-a preferat o zi maxim doua pentru a diminua cheltuielile cu deplasari si cazari.
Pe linga propunerea cu pagina de FB sau Whatsapp, cred ca, in primul rind, trebuie sa se puna la punct pagina FRMd, ceea ce nu se intimpla de ani de zile, iar competitiile sau evenimentele sa fie asezate asa cum trebuie, fara sa avantajeze pe cineva, astfel incit sa poata fi aminate sau mutate pe alte locatii in functie de situatia din perioada respectiva. Toate acestea sint necesare pentru competitiile care se desfasoara in aer liber si pe terenuri cu suprafete mari, pe care nu le detine FRMd, dar cu protocol stabilit intre aceasta si Aeroclubul Romaniei sau alte institutii, dupa caz. Din pacate in timpul competitiilor ne-am trezit anual cu situatii care mai de care mai diverse si mai incomode pentru buna desfasurare a acestora. E adevarat ca nu se poate inchide un aerodrom pentru a tine un concurs de radiocomandate dar, in atitia ani, FRMd. putea gasi o varianta pentru un teren unde sa se desfasoare competitiile si eventual antrenamentele unui lot national, nu numai pentru F3J/F3B/F5J.
Nu vad de ce nu se pot stabili din start 2 locatii si 2 date de competitie, astfel incit sa nu fie probleme de aminare, etc. Ex: Data1 cu Teren Ghimbav si Data2 cu Teren Ploiesti sau Suceava sau Deva. S-a dorit sa se faca in centrul tarii pentru a fi cumva la distanta egala fata de toti, un lucru minunat, numai ca astfel s-a creat oportunitatea pentru cei de la distante foarte mici sa poata fi prezenti indiferent de situatie, caz in care nu se mai amina competitiile iar acestea iau putin alta forma d.p.d.v. al performantei, contrar incercarilor, din ultimii ani, de a aduce cit mai multi participanti din toata tara si de a ridica treptat stacheta la aceste clase. Am senzatia ca incepem sa ne multumim cu mai putin si nu mai conteaza prea mult calitatea, important este sa se tina competitia.
Sint multe de discutat si de pus pe hirtie, dar trebuie sa se doreasca treaba asta. De atitia ani nu am vazut inca directia aia buna, desi, reprezentantii oficiali ai FRMd. sustin permanent ca noi toti sintem federatia, noi trebuie sa facem lucrurile sa se intimple, noi prin cluburile pe care le reprezentam, doar ca la butoane se afla unii care le aseaza cum le vine bine fara consultarea cluburilor si implicit a sportivilor.
E mult de zis... poate sint eu ciudat dar, la sedintele FRMd. astfel de probleme trebuie discutate, nu sa fie o sedinta gen "sedinta CC al PCR".
S-aveti weekend linistit !

Aceasta postare a fost editata de edy_lucian: 19 July 2019 - 10:55 AM

0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2019 - 11:11 AM

Ai dreptate, din parea mea m-as lipsi cu totul de partea oficiala, FRMD, cluburi, sportivi, legitimatii, vizite medicale, antrenori, etc. Mie imi pare ca totul e o mare caterinca, o chestie formala care are zero acoperire in realitate (care realitate inseamna o mana de oameni hobisti) - vorbesc de F5J/F3J.

Tot ce am facut eu a fost sa ma bag intr-un club pentru ca asa trebuie. Deoarece nu ma ocup de organizarea concursurilor si stiu ca sunt un efort mare zic multumesc tuturor celor care o fac si ma bucur de ele prin participare. Poate cel mai bine ar fi ca la viitorul concurs sa facem o sedinta "tehnica" de 30 minute. Pe viu lucrurile se lamuresc mai bine.
0

#7 Useril este offline   mack_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 21-February 08

Postat 22 July 2019 - 10:41 AM

Salutare,

Anul trecut, adica in 2018, Asociatia Sportiva ModelEast Iasi a preluat organizarea CN-ului F3J la solicitarea reprezentantilor FRMd. Aceasta asociatie, care nu este nici mare, nici bogata si nici nu se lauda cu vechi traditii aeromodelistice a reusit, prin efortul membrilor sai, sa organizeze un eveniment laudat de mai toti participantii - a se vedea opiniile exprimate in topical dedicat. Niciun oficial FRMd nu ne-a onorat atunci cu prezenta.

Anul acesta, oficialii FRMd nu au considerat oportun sa discute data de reprogramare a CN-ul F3J/F3B 2019 cu reprezentantul desemnat al A.S. ModelEast Iasi. Daca nu din normalitate, macar din minima curtoazie.
De-a lungul timpului, AS ModelEast Iasi a formulat numeroase propuneri cu privire la organizarea competitiilor sub egida FRMd. Niciuna nu si-a gasit ecou la autoritatea sus-mentionata, astfel ca in fiecare an purtam aceleasi discutii sterile referitoare la aceleasi probleme organizatorice. Pentru FRMd conteaza doar sa "bifeze" organizarea competitiei, indiferent de numarul de participant sau conditiile de organizare. O competitie decenta nu se poate organiza in 30 de minute de sedinta tehnica tinuta in dimineata zilei de zbor, asta o stiu cei ce au organizat macar odata asa ceva sau macar au pus umarul la organizare...

Ganduri bune,
Iulian M.
ROU092
"Anyone who's not interested in model airplanes must have a screw loose somewhere"
Paul MacCready
0

#8 Useril este offline   vasipop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1173
  • Inregistrat: 31-January 12
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Aeromodelism cu sau fara motor, Fotografia

Postat 22 July 2019 - 05:04 PM

Vezi postareaedy_lucian, la 19 July 2019 - 10:50 AM, a spus:

Competitia trebuia sa fie pe Ghimbav.
Pe Ghimbav isi desfasura, fara sa fie anuntat dl.Pop, lotul national de acrobatie al Aeroclubului Romaniei.
Tot dumnealui a propus telefonic desfasurarea concursului la Sinpetru sau aminarea. Si eu stiam de problema cu prabusirea planorului dar, se pare ca la doua zile dupa acest eveniment nefericit, s-a desfasurat fara probleme o competitie de drone.
Chiar si asa, era posibil sa nu se poata zbura acolo, daca nu primea o aprobare de la comandantul aeroclubului.
Mai era varianta aminarii, care a si fost aleasa, numai ca era mult mai normal sa se solicite si parerea cluburilor pentru data de concurs.
Trecind peste acestea, varianta si mai normala este sa existe in calendar 2 date pentru fiecare competitie de acest gen, nu doar ziua de simbata cu rezerva ziua de duminica, vorbind mai ales de CN-uri.
In ce priveste partea cu concediile si liberele, era d.p.d.v. al serviciului, unde unii au delegatii sau proiecte care necesita aminarea acestora ca sa poata fi prezenti in zilele de weekend. In general pentru o zi de concurs, valabil pentru cei de la distante mai mari, ne-am luat o zi de concediu, pentru a ajunge vinerea la locatia de desfasurare a competitiei, asa cum e normal, zi in care se face confirmarea inscrierilor, acte, etc. cit si sedinta tehnica. S-a preferat o zi maxim doua pentru a diminua cheltuielile cu deplasari si cazari.
Pe linga propunerea cu pagina de FB sau Whatsapp, cred ca, in primul rind, trebuie sa se puna la punct pagina FRMd, ceea ce nu se intimpla de ani de zile, iar competitiile sau evenimentele sa fie asezate asa cum trebuie, fara sa avantajeze pe cineva, astfel incit sa poata fi aminate sau mutate pe alte locatii in functie de situatia din perioada respectiva. Toate acestea sint necesare pentru competitiile care se desfasoara in aer liber si pe terenuri cu suprafete mari, pe care nu le detine FRMd, dar cu protocol stabilit intre aceasta si Aeroclubul Romaniei sau alte institutii, dupa caz. Din pacate in timpul competitiilor ne-am trezit anual cu situatii care mai de care mai diverse si mai incomode pentru buna desfasurare a acestora. E adevarat ca nu se poate inchide un aerodrom pentru a tine un concurs de radiocomandate dar, in atitia ani, FRMd. putea gasi o varianta pentru un teren unde sa se desfasoare competitiile si eventual antrenamentele unui lot national, nu numai pentru F3J/F3B/F5J.
Nu vad de ce nu se pot stabili din start 2 locatii si 2 date de competitie, astfel incit sa nu fie probleme de aminare, etc. Ex: Data1 cu Teren Ghimbav si Data2 cu Teren Ploiesti sau Suceava sau Deva. S-a dorit sa se faca in centrul tarii pentru a fi cumva la distanta egala fata de toti, un lucru minunat, numai ca astfel s-a creat oportunitatea pentru cei de la distante foarte mici sa poata fi prezenti indiferent de situatie, caz in care nu se mai amina competitiile iar acestea iau putin alta forma d.p.d.v. al performantei, contrar incercarilor, din ultimii ani, de a aduce cit mai multi participanti din toata tara si de a ridica treptat stacheta la aceste clase. Am senzatia ca incepem sa ne multumim cu mai putin si nu mai conteaza prea mult calitatea, important este sa se tina competitia.
Sint multe de discutat si de pus pe hirtie, dar trebuie sa se doreasca treaba asta. De atitia ani nu am vazut inca directia aia buna, desi, reprezentantii oficiali ai FRMd. sustin permanent ca noi toti sintem federatia, noi trebuie sa facem lucrurile sa se intimple, noi prin cluburile pe care le reprezentam, doar ca la butoane se afla unii care le aseaza cum le vine bine fara consultarea cluburilor si implicit a sportivilor.
E mult de zis... poate sint eu ciudat dar, la sedintele FRMd. astfel de probleme trebuie discutate, nu sa fie o sedinta gen "sedinta CC al PCR".
S-aveti weekend linistit !


Dragă Edy, din păcate NU puteam să scriu despre planorul căzut din două motive,
1 Fiind martor la incident ar fi însemnat SĂ-MI dau cu părerea vis-a-vis de situație... ceea ce nu este OK, fiind în curs o anchetă AACR ȘI fiind deschis și un dosar penal în rem pentru distrugere și vătămare corporală.
2 EXISTĂ o înțelegere tacită între aeromodeliștii de pe SÂNPETRU și conducerea A.T. BRAȘOV, ca în astfel de situații SĂ nu diseminăm astfel de subiecte.

Având în vedere înțelegerea de care avem parte LA A.T. Brașov NU pot decât să respect punctele 1 și 2.

Cu drag: PVP
NU POT nu există în vocabularul aeromodelistului.....
0

#9 Useril este offline   vasipop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1173
  • Inregistrat: 31-January 12
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Aeromodelism cu sau fara motor, Fotografia

Postat 22 July 2019 - 05:45 PM

@EDY
... Nu știu de unde ai informația despre competiția de drone, dar aceasta s-a desfășurat chiar în ziua incidentului... NU LA DOUĂ ZILE DUPĂ.

Tot cu drag: PVP
NU POT nu există în vocabularul aeromodelistului.....
0

#10 Useril este offline   mack_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 21-February 08

Postat 22 July 2019 - 06:31 PM

@vasipop

Una-i una, doua-s mai multe,

Tot pe puncte:

1. indisponibilitatea terenului (de rezerva pentru CN) Sanpetru era cunoscuta din ziua de sambata 6 iulie, iar cea a terenului de la Ghimbav (principal pentru CN) inca dinainte; amanarea competitiei ati anuntat-o la cateva zile dupa;

2. din timp, reprezentantul desemnat al ModelEast Iasi a fost in legatura cu dumneavoastra pe tema organizarii/ desfasurarii CN-ului; cu toate acestea nu ati considerat oportun sau util sa discutati cu acesta posibile date de reprogramare;

3. nu s-a pus problema sa va dati cu parerea despre accident, nici sa diseminati vreo informatie cu circuit restrans; stirea referitoare la accidentul de planor (inclusiv imagini) a fost difuzata la nivel national in ziua de sambata 6 iulie, orele 18, devenind astfel un fapt de notorietate publica;

Folositi sintagma "Federatia sunteti voi" atunci cand cei in cauza sunt buni sa puna umarul la activitatea FRMd; uitati acest lucru atunci cand interesul FRMd este mai putin evident...

Puteti sa sperati ca cei cu care ati discutat data de reprogramare sa va ajute, organizatoric si prin participare, la materializarea CN-ului F3J 2019 cum nu se poate mai bine si astfel sa demonstrati ca tot ce-am scris eu aici - si Edy mai devreme - este vorbarie fara continut.

Ganduri bune,
Iulian M.
ROU092

Aceasta postare a fost editata de mack_ro: 22 July 2019 - 06:33 PM

"Anyone who's not interested in model airplanes must have a screw loose somewhere"
Paul MacCready
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2019 - 08:55 PM

Am ezitat sa mai postez in topic pentru ca este evident ca nu are nici o legatura cu forumul sau cu modelistii participanti la competitii. Este clar ca e vorba despre chestiuni organizatorice (legate de FRMD) care nu au legatura cu noi.

Raman la parerea ca la cat de putini (si de buna calitate - of course) suntem putem sa ne punem de acord prin telefon.

Altfel zic inca odata ca la Iasi a fost super - organizare excelenta, teren bun si fara interferente cu aviatia mare - drumul e (mult) mai lung pentru mine dar merita.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro