Modelism - RHC Forum: C.N. F5J SENIORI și JUNIORI ed. 2019 28-30.06.2019 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

C.N. F5J SENIORI și JUNIORI ed. 2019 28-30.06.2019 Competiții desfășurate sub egida FRMd. organizator FRMd.

#1 Useril este offline   vasipop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1173
  • Inregistrat: 31-January 12
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Aeromodelism cu sau fara motor, Fotografia

Postat 06 June 2019 - 03:02 PM

Bună ziua,
În perioada 28-30 iunie 2019 va avea loc Campionatul Național de zbor RC clasa F5J la aerodromul Ghimbav jud. Brașov.
Înscrierile se vor face până la data 27 iunie 2019 ora 18:00 la popvasilepetre@yahoo.com (glider score) iar pentru înscriere și achitarea taxelor la Frmd. fără penalizări
termenul limită este 21 iunie 2019.

-Tragerea la sorți o voi publica în data de 27.06.2019 ora 23:59 (cel mai târziu).
-Nu este necesar să tipăriți grupele. Fiecare echipaj va primii câte un exemplar.
-Vom avea două competiții, una pentru juniori și una pentru seniori.
-Număr de runde: opt calificări, plus trei runde de FlyOff.
-După încheierea celor opt runde se va stabili clasamentul pe echipe, iar după cele trei runde de FlyOff se va stabili clasamentul individual atât la juniori cât și la seniori.
-Competițiile se vor desfășura astfel: O rundă juniori, O rundă seniori.
-Echipele vor fi formate din maxim trei sportivi, atât la juniori cât și la seniori.

PROGRAMUL COMPETIȚIILOR:

Vineri 28.06.2019:
-Sosire concurenți antrenamente
-orele 18:00-19:00 ședința tehnică ( aerodrom Ghombav)

Sâmbătă 29.06.2019:
-orele 09:00-14:00 concursuri F5J
-orele 14:00-15:00 pauză
-orele 15:00-20:00 concursuri F5J
-orele 20:00-20:30 procesare rezultate pe echipe, și stabilire FlyOff.

Duminică 30.06.2019:
-orele 09:00-12:00 concursuri F5J FlyOff
-orele 12:00-13:30 procesare rezultate individual seniori și juniori plus festivitate de premiere.

NOTĂ:
Programul poate suferi modificări cauzate de starea vremii, sau alte situații neprevăzute.




Cu drag: PVP
NU POT nu există în vocabularul aeromodelistului.....
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2019 - 10:22 PM

Si a fost si campionatul asta. A fost beton. Incep cu partea trista: putini concurenti la seniori, echipa din Iasi nu a fost prezenta deloc si au lipsit si alti concurenti de baza. Nu cunosc motivele banuiesc ca principalul au fost concediile. Asta e fost singurul minus, restul au fost toate cu plus.

- concurenti putini - am reusit sa zburam toti odata - o grupa seniori, o grupa juniori, mai inghesuiti dar a mers. Asta a insemnat ca toata lumea a avut de lucru nonstop si la ora 4 jumate toate mansele erau facuta.

- soare, nori si vant puternic - adica vreme adevarata de concurs in care cei mai buni sa vad. Locul doi a fost la 80% din locul intai (care a fost Silviu Iordan). Eu am zburat jalnic, deh daca iesi la zbor doar cand afara nu e vant, nu prea cald, nu prea frig, nu prea nicicum si te trezesti ca la concurs e cum nu ai zburat niciodata te bucuri ca pleci acasa cu planorul intreg. In mod miraculos nu a fost nici un planor busit la nimeni.

- dl. Vasile Pop ca de obicei s-a ocupat de toate si de organizare si de juniori si de pizza si concurent - multumim.

- am vazut si modele noi, Viator F5J venit din Rusia.

Ceva poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3246.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3247.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3244.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3249.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3251.JPG
  • Imagine atasata: IMG_3254.JPG

0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2019 - 10:56 PM

A, si ne-am parlit bine - unii mai tare ca altii.
0

#4 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 30 June 2019 - 11:52 AM

A fost bine si multumesc lui Stefan ca m-a carat!
Sf. Petre ne-a ajutat ca de obicei.
M-am mai imprietenit un pic cu Explorerul cel galben si ceva mai greu.
Trebuie sa citesc regulamentul, ca habar nu am!
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2019 - 10:01 PM

Si cateva poze mai bune ca ale mele de la pricop.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20190629_122456.jpg
  • Imagine atasata: 20190629_122517.jpg
  • Imagine atasata: 20190629_122525.jpg
  • Imagine atasata: 20190629_122538.jpg
  • Imagine atasata: 20190629_143523.jpg
  • Imagine atasata: 20190629_171311.jpg

0

#6 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 July 2019 - 12:11 PM

Asteptam cu rabdare sa se termine cupa de "ventilatoare" ca sa aflam rezultatele campionatului national F5J ...sau o fi de la "ilegalistii" care au dat peste cap podiumul (desi se plang ca au zburat "jalnic") ?
0

#7 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 July 2019 - 12:41 PM

Pina atunci cateva impresii personale de chibitz (si cronometror / "arbitru"):
- putini concurenti, o singura grupa ...a fost bine. S-a zburat in conditii absolut egale. Au fost si runde de 2-3 minute, au fost si de 10 minute. Fara fly-off.
- mici incurcaturi inerente cand ai o grupa cu multi concurenti: mai trebuia sa tragem de juniori ca sa vina la cronometrare, mai intarziau seniorii pentru ca reparau sau faceau modificari la pasaroii juniorilor (Bogdan a ratat asa o runda pentru reparatii la Pulsar 3.2 cu care a zburat juniorul ...si daca nu trageam de el cred ca mai rata vreo 2 runde)
- s-a zburat "de toate pentru toti": spume, balsa, compozite (hollow wing si solidcore). Si DIY si "de firma". Faptul ca spumele si DIY nu au prins podiumul nu cred ca e o surpriza
- pina la urma e un campionat de piloti si nu de modele / constructori. Cred ca au fost 1 sau 2 runde in care Viator (de 3.16 m) a venit jos ultimul (dupa Xplorer/Explorer/Shadow de 3.6-3.8-4 m)
- compozitele au scapat neciufulite, Pulsarul a avut nevoie de 1 sau 2 plasturi la urechi
- cat timp exista juniori care se bucura atunci cand zboara la CN un EZGlider/Arcus si au o statie Turnigy sau seniori care sunt mandri ca zboara modelele construite de ei ... eu cred ca e de bine, evitam sa devina un sport de "elitisti"
- pe de alta parte am remarcat faptul ca au zburat in finala 3 modele care mi-au trecut prin hangar (Xplorer galben de 2kg cu care a zburat mvpricop, Pulsarul 3.2 care a ajuns la Bogdan si a zburat cu el juniorul...si Viator care a avu primul zbor competitional la CN si zborul inaugural cu vreo 2 zile inainte).
- Viator a fost o surpriza placuta: chiar cu o echipare modesta (motor Turnigy 2836/KV1100, servo EMax 3302 sau 3352 in aripa si ceva "subtirele" de 8 mm la ampenaje) a facut fata competitiei. Nu stiu cum s-a simtit "la mina" / "la statie" dar vizual semnaliza bine termica (cum zicea Bogdan: "ca un DLG"), urca bine si penetreaza chiar daca avea doar 1000-1050 grame.
- nu stiu daca e de bine sau de rau: eu (care nu zbor) am un set de planoare de competitie egal cu numarul finalistilor. Asa ca m-am decis sa le pun la treaba sa nu adune praful degeaba


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro