Modelism - RHC Forum: Jumper T16 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jumper T16 ...statia anului 2019

#31 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 August 2019 - 07:06 PM

De cand am cumparat T16 si i-am facut upgrade la ghimbal Hall am horatat sa fac "downgrade" pentru X-liite la statii de drone. Si pentru ca la drone am tit felul de receptoare (inclusiv DMX) am cumparat un modul multiprotocol ccu interfata X-lite:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Nu l-am testat inca, de-abia l-am ridicat de la posta.
Daca nu stiati interfata de tipul asta va fi de acum utilizata de FrSky pe statii, au bagat-o in X9-lite, Si ca sa pastreze compatibilitatea cu receptoarele ACSST FrSkt a scos un modul XJT Lite:
https://www.frsky-rc...oduct/xjt-lite/
...care a si aparut la vanzare la banggod la un pret bun:
https://www.banggood..._warehouse=GWTR
Cu ceva puncte acumulate i-a scazut pretul la vreo 20 de euro.
Inainte sa se apuce cineva sa ma intrebe "bine-bine, ai topic dedicat FrSky...de ce postezi aici?" sa va spun ce am de gand:
- am luat un modul multiprotocol sa il folosesc ca modul extern la X-lite
- si ca sa fie treaba simetrica am luat un modul XJT sa il modific sa il folosesc intern pe T16 care are un modul multiprotocol extern
Asta ca sa fiu linistit ca nu am probleme de range si receptoarele FrSky vor fi comandate de un modul "de la mama lui"

Aceasta postare a fost editata de ender67: 22 August 2019 - 07:07 PM

0

#32 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 September 2019 - 04:36 PM

Un mic update la "saga T16" : pina vine modulul XJT lite din China (ala de 25 de dolari, 20.35EUR cu ce discount si puncte mai am pe la Banggood) am luat un combo "normal" XJT + X8R de la HobbyKing depozitul din Olanda si care m-a costat cam 55 USD. Receiverul separat la Banggood din China e 30 de dolari, cica e la promotie (pret normal 33 USD), nu se face expediere gratuita ci platesti transportul EU priority line si cu insurance 10 USD si asa ajungi la 40 USD pentru un receptor venit din China. Scump, dom'le, scump...la HK era mai ieftin. Asa ca 55 de dolari pe XJT + receptor nu pare o afacere rea.
Deci...indiferent daca pot (sau nu ) sa adaptez modulul XJT lite (format 8 pini, pentru x-lite si x9-lite) sunt acoperit cu modulul XJT "normal" (5 pini) pentru T16. Probabil nici nu ma mai chinui sa adaptez XJT lite pentru T16 ci il voi pastra pentru cazul cand (la betie sau dupa o insolatie pe camp) ma voi hotara sa adaug si un X9-lite la "colectie" (macar sa ma joc cu ACCESS sa vad daca merita trecerea la noul protocol sau nu). Deocamdata modulul multiprotocol 4-in-1 va fi (anti)-"promovat" pe QX7 si va fi utilizat pentru drone (impreuna cu X-lite si modulul multiprotocol lite).
La faza asta devine redundanta statia i6 care va fi donata finutzului (baiatul finului) care a primit de la nasul lui niste drone din alea micute cu motoare periate. Cand se va plictisi de ele (sau cand vor da coltul) vor fi inlocuite de niste drone "adevarate" (cu FC flytower si FPV si motoare brushless) si cu o statie "adevarata".
Intrebare intrebatoare: intre un X9 lite Pro (FRSky URUAV, cu ghimbal Hall) care costa cam 105 dolari cu discount /puncte la Banggood (si adus acasa cred, fara alte taxe vamale) si un T16 "refurbished" (probabil cabluri panglica repozitionate sau lipituri refacute) la 116+18 USD + TVA 19% deci cam 160 USD ...voi ce preferati? O statie "simpla" (fara slidere, doar 1 potentiometru si cateva switch-uri ...dar cu ghimbal Hall si ultimele tehnologii FrSky) sau un T16 "complet" (dar fara ghimball Hall...)? Aceasta e intrebarea ...dam banii in continuare la FrSky sa vedem ce mai au pe tzeava in materie de protocoale sau luam o statie T16 pentru moidificari (in cazul de fata pus modul XJT Lite montat intern)?
T16 refurbished e aici:
https://de.aliexpres...3c00Znj7kq&mp=1
X9-Lite Pro (cu Hall) e aici:
https://www.banggood..._warehouse=GWTR
X9-lite simplu e aici:
https://www.banggood..._warehouse=GWTR
0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 September 2019 - 10:30 AM

Official refurbished, lol... pomana... mocangii din toata lumea, dati navala !

www.aliexpress.com/item/4000095085684.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 15 September 2019 - 05:26 PM

Cam tarziu...te-ai trezit si tu dupa 10 zile ... vezi postarea anterioara..
0

#35 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 September 2019 - 11:07 PM

Jumper a scos si modulul intern multiprotocol:
https://www.youtube....2&v=FMk7K9h-Wjw
0

#36 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2019 - 11:30 PM

Beton


Vezi postareaender67, la 25 September 2019 - 11:07 PM, a spus:

Jumper a scos si modulul intern multiprotocol:
https://www.youtube....2&v=FMk7K9h-Wjw

0

#37 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 September 2019 - 02:39 AM

...dar de fapt vestea mai importanta este asta:
https://github.com/o...a6a594027323b66
Add T16 support

Added support for
:- T16 radio
- internal multi-protocol module
- flashing internal and external multi-protocol modules.


Se pare ca si T12 si T16 vor fi suportate de OpenTX. Nu stiu daca se va continua cu fork-ul JumperTX dar daca va fi "100% OpenTX" si se va putea utiliza Companion fara probleme asta e cea mai buna veste (si bineinteles o mare lovitura pentru FrSky ...se pare ca ultimele miscari ale lui FrSky n-au fost foarte apreciate de echipa OpenTX si si-au reconsiderat pozitia).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 26 September 2019 - 02:39 AM

0

#38 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 September 2019 - 02:35 PM

De fapt stirile "complete" sunt urmatoarele:
- OpenTX va avea suport pentru T12 si T16 (100% ..inclusiv companion) in 2.3. nightly "in curand" si in 2.3.1
- modulul radio multiprotocol intern pentru T16 a aparut la vanzare la un pret decent de 23 USD + 4.25 USD transport (https://www.aliexpre....e36c4c4dwWRHw4)
- modulul asta intern e de fapt inclus in al treilea model Jumper T16 Pro care e si el la vanzare la un pret de 160 USD cu transport inclus (https://www.aliexpre....5adf6709zbEBXN); daca sunteti confuzati T16 simplu e cu modul extern si fara Hall, T16 Plus e cu extern si Hall, T16 Pro e cu Hall si intern si deci poti sa ai si Crossfire tot timpul pe statie; T16 Pro e statia perfecta, adusa in tara sub 200 de dolari (160 USD + TVA ) practic ai ceva echivalent cu X10S,
- tot pe aliexpress.com se gasesc si receptoare compatibile FrSky D16 ieftine:
- un receptor cu 8 canale PWM + SBus + RSSI + PIX Rx/TX pe la 12 dolari + transportul
https://www.aliexpre....31a83de6mdAt6n
- un receptor cu Sbus si RSSI pe la 10 dolari plus transportul
https://www.aliexpre....31a83de6mdAt6n
Receptoarele sunt full range (> 1.5-2 km) cu antena diversity si din ce vad in poze au procesoare ST pe 32 de biti.
In magazinul Jumper de pe aliexpress gasiti toata gama de piese de schimb pentru T12 si T16:
https://www.aliexpre....1cf127ff8Mc1ss

Aceasta postare a fost editata de ender67: 26 September 2019 - 02:36 PM

0

#39 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2019 - 08:13 PM

La cum scot astia modelele cred ca cel mai bine e sa astepti, sigur peste o luna apare ceva cu imbunatatiri, un T16 Plus++
0

#40 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 September 2019 - 10:08 PM

Nu cred, aveau modulul intern gata de mult timp, ajunsese la cativa dezvoltatori OpenTX. Au asteptat pina acum pentru ca se pare ca e gata certificarea FCC. Spre deosebire de FrSky care nu si-a certificat nici un model din 2019 dsi au alte module radio (cu late scheme electrice) cei de la Jumper au facut totul ca la carte. Iat timingul e impecabil, certificare FCC si suport OpenTX "oficial". Acum vreo luna aparuse la pise de schimb si o carcasa cu watermark de tesatura de carbon. De fapt asta pare a fi statia T16 adevarata, cea fara Hall are emblema T16 cu rosu iar cele cu Hall cu argintiu. Cica ar avea o mica problema, nu au avut pregatite niste capace pentru gaura din spate si le livreaza cu o carcasa de multiprotocol goala.
Cum ziceam ...asta e statia anului 2019 si i-a pus pe jar pe cei de la FrSky.
0

#41 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2019 - 10:50 PM

Sunt curios daca modulul multiprotocol poate sa comunice cu receptorul AR6000 - DSM1 (dap, primul receptor in 2.4Ghz ever, 2004 cred).

Am o bucata, a mers perfect cu statia DSM2 JR9353 dar nu mai merge cu statiile DSM2/DSMX (precum JR11x cum am acum). Receptorul e beton, nu as vrea sa-l arunc.
0

#42 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 29 September 2019 - 10:00 PM

Vezi postareaender67, la 04 June 2019 - 05:27 PM, a spus:

Cumparata pe 19 mai de pe ebay, a sosit in tara saptamina trecuta, am fost avizat pe 30 mai, azi a fost prima zi cand am putut sa o ridic de la mesageria externa vamala.
Pret: 149.99 USD + 19.99 USD transportul ... azi 122 lei taxe vamale + 8 lei magazinaj. Am impresia ca functionara de la vama a luat in calcul pretul statiei de 150 de dolari si nu cel incluzand transportul (in print-ul de pe ebay era cu vreo 2-3 linii mai sus si cu font mai mic). Per total cam 200 de dolari.
Intre timp (de cand am comandat-o si pina acum):
- nu prea mai sunt statii T16 la 150 de dolari pe ebay ...iar vanzatorul asta a schimbat transportul la 25 de dolari cu "expedited blah-blah" ...nu prea conteaza prea mult aia 5 dolari in plus dar daca au trecut de la posta "normala" la ceva gen DHL s-ar putea sa va usureze buzunarul de inca 100 de lei plus ceva taxe vamale (depaseste 150 de euro) plus o interactiune cu acte si alte fineturi cu DHL comisionar vamal.
- am vazut la un dealer Jumper din EU ca aparuse T16 pe stoc, pretul e 169.90 EUR cam peste tot, nu mai tin minte la ce dealer, s-ar putea sa se fi epuizat stocul intre timp
Asta e...pentru americani in review-uri e "statia de 150 dolari" (cat o mai fi pretul asta valabil) ...pentru noi e "statia de 200 de dolari" (sau de 200 de euro ..depinde cum o luati si cum va descurcati cu vama).
Voi face un review pe bucati sa nu va plictisesc cu texte prea lungi si sa puteti comenta mai usor. Dar mai intai o poza cu 4 statii ...elementul comun e OpenTx.


Ai folosit statia de cand a ajuns? ai recomandao? ma intereseaza din punct de vedere hardware, daca este bun si daca face probleme, din punct de vedere software daca se blocheaza si daca merge ok jumperTX, din punct de vedere RF nu prezinta interes pentru mine deoarece folosesc crossfire deci modulul ala 4in1 va ajunge in cutia cu maimute, in caz ca o cumpar.
Fly it, like you stole it!
0

#43 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 29 September 2019 - 10:50 PM

Vezi postareaRedDevil, la 29 September 2019 - 10:00 PM, a spus:

Ai folosit statia de cand a ajuns? ai recomandao? ma intereseaza din punct de vedere hardware, daca este bun si daca face probleme, din punct de vedere software daca se blocheaza si daca merge ok jumperTX, din punct de vedere RF nu prezinta interes pentru mine deoarece folosesc crossfire deci modulul ala 4in1 va ajunge in cutia cu maimute, in caz ca o cumpar.

- doar in casa la teste
- hw foarte frumos lucrat
- la mine nu a facut probleme
- inca nu i-am facut nici un upgrade de software, astept sa iasa OpenTX 2.3.1 care va avea suport ptr T16
- eu i-am facut upgrade la ghimbal Hall, am luat un modul XJT ptr ca folosesc receptoare FrSky si astept modulul radio intern si Crossfire



0

#44 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 30 September 2019 - 09:42 AM

Eu folosesc T12 Plus din ianuarie 2019, si nu am avut nici un fel de probleme, cu receptoare Spectrum, OrangeRx, FrSky si Jumper.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#45 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 September 2019 - 10:55 AM

Vezi postareaender67, la 29 September 2019 - 10:50 PM, a spus:

- doar in casa la teste
- hw foarte frumos lucrat
- la mine nu a facut probleme
- inca nu i-am facut nici un upgrade de software, astept sa iasa OpenTX 2.3.1 care va avea suport ptr T16
- eu i-am facut upgrade la ghimbal Hall, am luat un modul XJT ptr ca folosesc receptoare FrSky si astept modulul radio intern si Crossfire





Sa inteleg ca esti multumit de ea. ai testat lua scripts?
Fly it, like you stole it!
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2019 - 11:03 AM

Asta ar fi ca si cum un program ar merge pe un lenovo si te-ai intreba daca merge pe un HP, ambele ruland aceeasi versiune de Windows... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 September 2019 - 11:41 AM

Vezi postareaRedDevil, la 30 September 2019 - 10:55 AM, a spus:

Sa inteleg ca esti multumit de ea. ai testat lua scripts?

Aceasta postare a fost editata de ender67: 30 September 2019 - 11:43 AM

0

#48 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 September 2019 - 11:43 AM

Nu ... vezi si tu pe rcgroups.com pentru review-uri mai detaliate. In principiu nu vad de ce ai avea probleme cu scripturi, daca merge ceva pe X10 (dpdv software) ar trebui sa mearga fara probleme pe T16, singurele care pot sa dea batai de cap finnd chestii hardware (trebuie sa modifici configuratia modelelor sa foloseasca modulul 4-in-1 fie cel extern sau mai nou cel intern sau sa zici sa folosesca un XJT extern ...cand o veni) iar unele chestii merg din start fara probleme (crossfire).
Si apropo...ce se vede pe cutie e obtinut cu un script lua si nu facut in photoshop...







0

#49 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 September 2019 - 01:33 PM

Vezi postarearenatoa, la 30 September 2019 - 11:03 AM, a spus:

Asta ar fi ca si cum un program ar merge pe un lenovo si te-ai intreba daca merge pe un HP, ambele ruland aceeasi versiune de Windows... :unsure:


primele versiuni de jumpertx aveau probleme cu lua de betaflight si lua de crossfire, asa ca daca nu sti mai taci si nu te mai da atotstiutor.

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 30 September 2019 - 01:36 PM

Fly it, like you stole it!
0

#50 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 September 2019 - 01:36 PM

Vezi postareaender67, la 30 September 2019 - 11:43 AM, a spus:

Nu ... vezi si tu pe rcgroups.com pentru review-uri mai detaliate. In principiu nu vad de ce ai avea probleme cu scripturi, daca merge ceva pe X10 (dpdv software) ar trebui sa mearga fara probleme pe T16, singurele care pot sa dea batai de cap finnd chestii hardware (trebuie sa modifici configuratia modelelor sa foloseasca modulul 4-in-1 fie cel extern sau mai nou cel intern sau sa zici sa folosesca un XJT extern ...cand o veni) iar unele chestii merg din start fara probleme (crossfire).
Si apropo...ce se vede pe cutie e obtinut cu un script lua si nu facut in photoshop...



momentan ma intereseaa sa mearga doar lua pt crossfire, asat pana se implementeaza integrarea crossfire pe Fusion. oricum la at costa pot lua una de test, daca e ok bine, daca nu ajunge in cutia cu maimute.


si apropo uite ce am gasit in UK: https://www.unmanned...oudule-upgrade/

Fly it, like you stole it!
0

#51 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 September 2019 - 01:42 PM

Vezi postarearenatoa, la 30 September 2019 - 11:03 AM, a spus:

Asta ar fi ca si cum un program ar merge pe un lenovo si te-ai intreba daca merge pe un HP, ambele ruland aceeasi versiune de Windows... :unsure:



Vezi postareaRedDevil, la 30 September 2019 - 01:33 PM, a spus:

primele versiuni de jumpertx aveau probleme cu lua de betaflight si lua de crossfire, asa ca daca nu sti mai taci si nu te mai da atotstiutor.




Fisier atasat  20190505-220729.jpg (99.74K)
Number of downloads: 28
Fly it, like you stole it!
0

#52 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 September 2019 - 01:48 PM

Vezi postareaRedDevil, la 30 September 2019 - 01:42 PM, a spus:


poza e din mai 2019
Atasament 20190505-220729.jpg

Fly it, like you stole it!
0

#53 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2019 - 01:55 PM

Vezi postareaRedDevil, la 30 September 2019 - 01:33 PM, a spus:

primele versiuni de jumpertx aveau probleme cu lua de betaflight si lua de crossfire, asa ca daca nu sti mai taci si nu te mai da atotstiutor.


Asta pentru ca alea aveau OpenTx manarit de Jumper. Adica Windows fara licenta, ramas cu service-pack-urile de pe vremea crackuirii.
Acum fiind pusa pe lista de agreate, ruland OpenTx original, e putin mai altfel...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#54 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 September 2019 - 03:05 PM

Vezi postarearenatoa, la 30 September 2019 - 01:55 PM, a spus:

Asta pentru ca alea aveau OpenTx manarit de Jumper. Adica Windows fara licenta, ramas cu service-pack-urile de pe vremea crackuirii.
Acum fiind pusa pe lista de agreate, ruland OpenTx original, e putin mai altfel...


inca nu e pusa, tot jumpertx ruleaza pe easi opentx nu a fost manarit de jumper, doar si-au facut versiunea porpie, dupa ce iiotii de la opentx s-au bagat in curu la idiotii de la frsky ca sa ii pupe mai bine. o adunatura de idioti

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 30 September 2019 - 03:06 PM

Fly it, like you stole it!
0

#55 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 September 2019 - 06:43 PM

Vezi postareaRedDevil, la 30 September 2019 - 03:05 PM, a spus:

inca nu e pusa, tot jumpertx ruleaza pe easi opentx nu a fost manarit de jumper, doar si-au facut versiunea porpie, dupa ce iiotii de la opentx s-au bagat in curu la idiotii de la frsky ca sa ii pupe mai bine. o adunatura de idioti

Stai linistit ca le-a venit mintea la cap dupa ce fite a facut FrSky ... nu 2.3.1 (care apare curand pentru un mic bug fix) dar din 2.3.2 va fi suportata T16 cu tot cu companion...



0

#56 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 01 October 2019 - 08:15 PM

Vezi postareaender67, la 30 September 2019 - 06:43 PM, a spus:

Stai linistit ca le-a venit mintea la cap dupa ce fite a facut FrSky ... nu 2.3.1 (care apare curand pentru un mic bug fix) dar din 2.3.2 va fi suportata T16 cu tot cu companion...





era si cazul, dr inca sunt magazine care au avut t16 in oferta si acu ioc.
Fly it, like you stole it!
0

#57 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2019 - 08:56 AM

Vezi postareaRedDevil, la 30 September 2019 - 03:05 PM, a spus:

inca nu e pusa, tot jumpertx ruleaza pe ea...


Este deja in 2.3 nightlies.

Vezi postareaRedDevil, la 30 September 2019 - 03:05 PM, a spus:

...si opentx nu a fost manarit de jumper, doar si-au facut versiunea porpie...


Hai, nu am plagiat chiar tot, doar 99%... 1% am manarit si noi acolo un pic contributie proprie... si o tinem sub cheie.

Mai citeste si tu un pic cum e cu utilizarea programelor open source... ce obligatii implica sa iei moca
... cu picioarele pe pamant ...
0

#58 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 October 2019 - 09:53 AM

Vezi postarearenatoa, la 02 October 2019 - 08:56 AM, a spus:

Hai, nu am plagiat chiar tot, doar 99%... 1% am manarit si noi acolo un pic contributie proprie... si o tinem sub cheie.

https://github.com/JumperXYZ/JumperTX
...pe de alta parte nu ai sa gasesti sursele pentry FrSky, "folclorul" spune ca firmware de FrSky e bazat pe opentx nightlies...
Asa ca da, aia 1% "manarit" era de fapt rebranding sa scoata denumirea de opentx din surse ca nu aveau voie sa o foloseasca.. in rest jumpertx e un fork 100% legal in litera si spiritul licentei GPL...
Crezi ca cei de la opentx mai bagau suport de T12 si T16 daca cei de la Jumper jucau "murdar"...?






0

#59 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 02 October 2019 - 08:53 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 October 2019 - 08:56 AM, a spus:

Este deja in 2.3 nightlies.



T16 se livreaza cu jumpertx nu cu nightlies nimic. mai lasa vrajeala asta ca nu tine, se stie ca esti un sustinator frsky. frsky a devenit de la o companie innovatoare la niste cacati corporatisti care si-au modificat statiile sa nu suporte crossfire sau sa dea mesaje la magazine cum ca le revoca statutul de dealeri daca nu scot T6 din oferta.

si in 2.3 DOAR T12 este inclus, fara T16

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 02 October 2019 - 08:55 PM

Fly it, like you stole it!
0

#60 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 02 October 2019 - 09:09 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 October 2019 - 08:56 AM, a spus:

Este deja in 2.3 nightlies.



opentx 2.3.1 nightles nici urma de T16........
Fisier atasat  otx.jpg (162.99K)
Number of downloads: 14

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 02 October 2019 - 09:10 PM

Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro