Modelism - RHC Forum: Cum testez capacitatea unei baterii? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cum testez capacitatea unei baterii?

#1 Useril este offline   Cristian Luca1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 4

Postat 15 April 2019 - 03:47 PM

Salutare tuturor.

Obs: Nu mai activez pe forum de ceva timp pentru ca mi-am vandut toate modelele si instrumentele.

Recent am cumparat un powerbank de la chinezi si capacitatea lui e undeva la 3000 mha din masuratorile mele iar ei insista ca e 10,000 mha

As dori sa stiu cum as putea testa capacitatea unei baterii acasa sau sa ma duc la magazin electronic sau daca cineva e din Bucuresti si are un instrument cu care as putea face asta as aprecia. Sa pot face un filmulet sa ii raportez la aliexpress.

Multumesc
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 April 2019 - 04:36 PM

Asta pentru ca in loc sa afiseze energia stocata, in Wh, la care nu ai mai avea dubii, nu se poate jongla cu ea, ei insista pe aceasta unitate de masura destul de irelevanta, mAh, care indica cu totul altceva decat capacitatea bateriei.
In cazul de fata, cel mai probabil in powerbank ai 3 celule de 3300mAh, doar ca sunt conectate in serie, si, in acest caz, tot 3300 mAh raman, dar la un voltaj de 3x mai mare decat al unei singure celule.
Daca insa ar fi conectate in paralel, atunci ai avea 9900mAh, si ei profita de asta ca sa afiseze pe ambalaj ca ai avea 10.000 mAh, ceeace este ... fake news :)

Cum poti masura capacitatea reala? Faci o incarcare completa, apoi descarci la un curent cunoscut si constant si notezi timpul. Daca descarci la 1A si descarcare dureaza 3 ore pana cand se aprinde LED-ul rosu, atunci are 3000mAh, conform definitiei.

Sunt curios insa cum o sa convingi chinezii ca e ca tine... o sa faca pe prostii si daca cumparatura este online, chiar si cu paypal, esti bun de paguba. Pentru ca paypal nu te despagubeste, ci te pune sa o trimiti inapoi, fara sa fie clar cine plateste expedierea inapoi.

Pe viitor, cea mai sigura cale de a estima capacitatea reala este sa te uiti la greutate, daca nu ai in jur de 200 Wh/kg, atunci e fake.
In cazul tau, 10Ah * 5V ar trebui sa dea 50 Wh, deci sa aiba vreo 250 grame. Mai pui carcasa vreo 50 grame, si ai greutatea probabila.
Uite, la asta sunt date toate informatiile din care putem deduce ca este ok:
https://www.amazon.i...k/dp/B073D39B45
Se precizeaza acolo clar capacitatea, ca se refera la 1 singura celula: Rated capacity 3.85V/10000mAh (38.5Wh)
...iar 38.5Wh raportati la 218 grame, daca scadem 30g greutatea carcasei, ne da o valoare apropiata de ce indicata mai sus 38.5/(0.218-0.030) = 204.
Atentie ca si la acest powerbank de pe amazon care pare legit poti face verificari care sa te duca la concluzii gresite !
Ai fi tentat sa crezi ca daca tragi 2A din el, atunci descarcarea ar trebui sa tina 10/2=5 ore... nimic mai fals !
Cum ziceam, mAh este o unitate care nu face decat sa ne incurce...
Socoteala corecta este: cata putere tragem din powerbank ? 5V * 2A = 10W
Daca powerbank-ul are 38.5Wh, in cat timp se descarca tragand 10W pe ora din el ? In 3.85 ore !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2019 - 11:44 AM

Renato: "Pe viitor, cea mai sigura cale de a estima capacitatea reala este sa te uiti la greutate, daca nu ai in jur de 200 Wh/kg, atunci e fake.<br style="font-size: 13px; background-color: rgb(250, 251, 252);">In cazul tau, 10Ah * 5V ar trebui sa dea 50 Wh, deci sa aiba vreo 250 grame. Mai pui carcasa vreo 50 grame, si ai greutatea probabila."


Nu stiai ca baga chinezii si cel putin o celula fake plina cu nisip ca sa dea greutatea finala plauzibila? Cauta pe youtube, net!


0

#4 Useril este offline   Cristian Luca1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 01-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 4

Postat 22 May 2019 - 09:27 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 April 2019 - 04:36 PM, a spus:

Asta pentru ca in loc sa afiseze energia stocata, in Wh, la care nu ai mai avea dubii, nu se poate jongla cu ea, ei insista pe aceasta unitate de masura destul de irelevanta, mAh, care indica cu totul altceva decat capacitatea bateriei.
In cazul de fata, cel mai probabil in powerbank ai 3 celule de 3300mAh, doar ca sunt conectate in serie, si, in acest caz, tot 3300 mAh raman, dar la un voltaj de 3x mai mare decat al unei singure celule.
Daca insa ar fi conectate in paralel, atunci ai avea 9900mAh, si ei profita de asta ca sa afiseze pe ambalaj ca ai avea 10.000 mAh, ceeace este ... fake news :)

Cum poti masura capacitatea reala? Faci o incarcare completa, apoi descarci la un curent cunoscut si constant si notezi timpul. Daca descarci la 1A si descarcare dureaza 3 ore pana cand se aprinde LED-ul rosu, atunci are 3000mAh, conform definitiei.

Sunt curios insa cum o sa convingi chinezii ca e ca tine... o sa faca pe prostii si daca cumparatura este online, chiar si cu paypal, esti bun de paguba. Pentru ca paypal nu te despagubeste, ci te pune sa o trimiti inapoi, fara sa fie clar cine plateste expedierea inapoi.

Pe viitor, cea mai sigura cale de a estima capacitatea reala este sa te uiti la greutate, daca nu ai in jur de 200 Wh/kg, atunci e fake.
In cazul tau, 10Ah * 5V ar trebui sa dea 50 Wh, deci sa aiba vreo 250 grame. Mai pui carcasa vreo 50 grame, si ai greutatea probabila.
Uite, la asta sunt date toate informatiile din care putem deduce ca este ok:
https://www.amazon.i...k/dp/B073D39B45
Se precizeaza acolo clar capacitatea, ca se refera la 1 singura celula: Rated capacity 3.85V/10000mAh (38.5Wh)
...iar 38.5Wh raportati la 218 grame, daca scadem 30g greutatea carcasei, ne da o valoare apropiata de ce indicata mai sus 38.5/(0.218-0.030) = 204.
Atentie ca si la acest powerbank de pe amazon care pare legit poti face verificari care sa te duca la concluzii gresite !
Ai fi tentat sa crezi ca daca tragi 2A din el, atunci descarcarea ar trebui sa tina 10/2=5 ore... nimic mai fals !
Cum ziceam, mAh este o unitate care nu face decat sa ne incurce...
Socoteala corecta este: cata putere tragem din powerbank ? 5V * 2A = 10W
Daca powerbank-ul are 38.5Wh, in cat timp se descarca tragand 10W pe ora din el ? In 3.85 ore !



Scuza-ma de intarziere si iti multumesc de raspunsul foarte detaliat. Intradevar fratemiu are baterie ASUS de 3 ori mai grea ca a mea, si mai voluminoasa, si a dat 100 ron pe ea sau ceva de genu si e la 10,000 mha. Deci am prins ideea cu greutatea.
As putea sa le demonstrez facand video cu descararea deci cateva ore. Dar nu mi se pare ca ar fi dovada suprema ca un video il poti taia. Cel mai probabil le voi da rating 1 si feedback verbal negativ. Am platit 9.2$ pe ea, deci nu ar trebui sa mai deranjeze atata. E destul de mica si usoara si imi incarca odata telefonul.
Cam asta e ...

Aceasta postare a fost editata de Cristian Luca1: 22 May 2019 - 09:27 PM

0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 May 2019 - 09:34 PM

Vezi postareanavigator, la 16 April 2019 - 11:44 AM, a spus:

Nu stiai ca baga chinezii si cel putin o celula fake plina cu nisip ca sa dea greutatea finala plauzibila? Cauta pe youtube, net!


La bateriile de navo, poate, sa le folosesti si pe post de lest... :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro