Modelism - RHC Forum: scheme de microcontrolere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

scheme de microcontrolere

#1 Useril este offline   jonyboy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 15-March 03

Postat 15 March 2003 - 08:00 PM

am nevoie de niste scheme de microcontrolere. ma poate ajuta cineva??
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2003 - 08:50 PM

Poti fi ceva mai explicit? Scheme DE microcontrolere, sau CU microcontrolere? Ca e mare diferenta...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 15 March 2003 - 09:09 PM

jony, tu vrei programe, scemele CU uC sunt destul de simple. Am ceva experientxa cu Atmel AVR si Motorola MC68.... da' spune ce doresti??
0

#4 Useril este offline   Doberman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 14-February 03

Postat 16 March 2003 - 10:50 AM

Te pot ajuta cu date despre Microchip PIC16Fx.
Oricum internetul e cea mai buna sursa de informatii. Conteaza doar cheia de cautare de pe google.
Doberman
0

#5 Useril este offline   bogdanc 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-March 03

Postat 17 March 2003 - 06:34 PM

mai stiu eu unde poti sa intrebi....este un forum www.electro-tech-online.com si stiu cativa de acolo cate vrei....sunt sigur ca o sa te ajute cumva.
orcicum, eu tot pe google m-as baza.
0

#6 Useril este offline   jonyboy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 15-March 03

Postat 18 March 2003 - 09:59 PM

ma intereseaza orice schema DE microcontroler. imi trebuie pentru un proiect. am cautat si pe google si nu am gasit nimic.
0

#7 Useril este offline   bogdanc 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-March 03

Postat 19 March 2003 - 10:25 PM

mai intai uite un programator simplu....
http://www.jdm.homepage.dk/newpic.htm
si aici e ceva
http://www.vekoll.ve...onic/codec.html
http://www.rentron.com/PicBasic2.htm
asta e ce am avut pe calc. dace vrei mai caut
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 March 2003 - 09:58 AM

Cred ca vrea schema DE DE DE microcontroler, nu schema CU microcontroler.

Daca-i asa, am sa mai caut. Am gasit doar scheme bloc, dar trebuie sa fie si ce vrei tu pe undeva. Pentru majoritatea CI am gasit. Mai caut.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   bogdanc 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-March 03

  Postat 20 March 2003 - 11:02 AM

adica ce intelegi prin scheme DE microcnotroller...? ce are el inauntru?
daca asa uite-te aici:
http://www.microchip...micro/index.htm
o iei pe categorii si downloadezi datasheetul si te apuci sa citesti romanul(au cam 100 de pagini foecare, dar au explicat tot ce vrei)
http://www.microchip...odsel/index.htm
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 March 2003 - 12:12 PM

Si când te gândesti ca eu am tiparit pe hârtie toate prostiile astea... Unele sunt mai scurte de 100, ba chiar majoritatea... Parca am si copiat toata pagina microchip, dar mai am de lucru la ea. Trebuie sa renunt la unele balarii, ca nu am facut setarile potrivite la inceputul copierii.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   bogdanc 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-March 03

Postat 20 March 2003 - 12:29 PM

da, asa e. tu flosesti microcontrollere pentru comanda modelelor?
ce folosesti....ca mai toate au niste preturi.......am vazut si cu $50.....da nu cred ca le cumpara cineva la pretul asta de la noi.....
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 March 2003 - 12:43 PM

Nu folosesc inca uC la nimic. Sper sa trec de faza asta.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   bogdanc 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-March 03

Postat 20 March 2003 - 06:09 PM

ma gendeam eu....
e drept ca pot sa inlocuiasca o galeata de chipuri da'.......
0

#14 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 22 May 2003 - 01:02 PM

Cele mai folosite microcontrolere nu au preturi care sa depaseasca 10-15 USD (sint cele mai folosite tocmai fiindca sint cele mai ieftine).
Parerea mea este ca cele mai indicate sint cele din seria PIC, din experienta mea si din ceea ce am citit pe net am ajuns la concluzia ca au cele mai putine probleme in functionare la tensiuni care se apropie de valorile minime admise - cred ca acesta este cazul cel mai probabil sa apara.
Exista si alte optiuni dar majoritatea necesita inca diverse circuite integrate aditionale -> creste spatiu si greutatea ocupata de montaj plus un eventual consum suplimentar de energie electrica. (PIC-urile stau foarte bine din acest punct de vedere)
Microcontrolerele care se pot gasi la noi in tara destul de usor sint PIC, AVR, seria ATMEl compatibile 8051 - majoritatea au memorie de program de tip flash si se pot reprograma de aproximativ 1000 de ori - foarte utile pentru dezvoltare precum si pentru actualizarea softului din ele
0

#15 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 May 2003 - 08:30 AM

Sebip chiar daca par a te "agresa" cu intrebarile indraznesc sa te mai intreb in continuare despre PIC16F84. Hai sa vad daca am inteles bine, deci pot face orice programel care sa aceseze niste "porturi" ale picului in C dupa care il compilez cu PicBasic dupa care il scriu in memoria picului ? practic compilatorul imi transforma programul scris de mine intr-un limbaj pe care il cunoaste uC-ul O alta intrebare ar fi de ce doar in C si nu in alt limbaj ?
De ce te intreb pentru ca documentatia picului este pentru electronisti avansati nu pentru programatori sau, mai rau, modelisti...:)
Am vazut ca in memoria picului se scrie in hexa, fisierul hexa este rezultatul compilarii sau dupa compilare se obtine un pseudocod care trebuie transformat iarasi in hexa ?
Ma gandesc ca poate fi ca in C compilare si apoi linkeditare...
Hai te rog lamureste-ma si pe mine ca ma roade tare rau si iar ma mai ia nu stiu cine pe forum ca vorbim, vorbim dar nu facem nimic concret...
0

#16 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 27 May 2003 - 09:30 AM

PicBasic = limbajul de programare este BASIC (si nu C)
Pentru C exista alte compilatoare.

Pentru uC, in general, se pot scrie programe in mai multe medii de programare (ca si pentru PC):
1. ASAMBLARE - este cel mai dificil de scris, necesita cunoasterea foarte detaliata a microcontrolerului
- permite controlul foarte exact a uC in sensul ca se are controlul total asupra perifericelor
si a timpilor de executie (se pot calcula timpii de executie a diferitelor subrutine)
- marimea programului este redusa - ocupa putin din memoria uC
- dezavantajul este ca dureaza ceva mai mult timp dezvoltarea unui program si ca modificarile
de la un model de uC la altul se fac manual - compatibilitatea programelor scrise in
asamblare aproape ca nu exista
2. COMPILATOARE - este mult mai facila scrierea de programe, nu necesita cunoasterea foarte detaliata a
unui uC
- compatibilitatea programelor scrise in C (de exemplu) este mai mare - adica un program
in C pentru PIC16F84 merge si pentru alte uC singura conditie fiind eliminarea rutinelor
care folosesc anumite facilitati particulare ale unui uC (de exemplu ADC, PWM ...) sau
adaptarea lor pentru situatia respectiva
- marimea programului creste
- nu ai un control foarte riguros a timpului de executie a diferitelor rutine (nu le mai scrii
tu ci le genereaza compilatorul)
3. INTERPRETOARE - interpreteaza niste instructiuni in timpul rularii programului, deci nu se obtine programul
executabil ci il interpreteaza si il executa in timpul rularii
- are cei mai mari timpi de rulare a rutinelor, adica dureaza cel mai mult pina executa cite
o rutina
- este usor de depanat fiindca programul este memorat in instructiuni si nu este in
formatul executabil al uC

Asamblarea genereaza direct codul executabil pentru uC. Codul executabil este binar. Diferenta dintre binar si codul in hexa este aceea ca in ultimul caz fisierul contine numai codul executabil iar in primul caz fisierul trebuie sa contina toate locatiile din memoria uC chiar daca contin instructiuni sau nu. De exemplu, daca am doua instructiuni care nu trebuie scrise in memorie una dupa alta (exista un spatiu nefolosit intre ele), in cazul fisierelor bin locul dintre instructiuni trebuie umplut cu ceva (de obicei cu 1), in cazul hex nu mai este necesar deoarece fisierele hex contin, la inceputul fiecarui rind, adresa de memorie unde se scrie restul rindului. Formatul hexa este oarecum particularizat in functie de uC (Intel sau Motorola). Nu mai retin daca PIC are alt format.
Si compilatoarele genereaza in final cod executabil dar majoritatea necesita cel putin inca un pas suplimentar (nu este obligatoriu). Pentru PIC exista, din cite stiu eu, compilatoare de C si PASCAL.
Compilatoarele performante costa o gramada de bani, versiuni free nu prea se gasesc sau au limitari, de obicei in dimensiunea codului pe care il genereaza (de exemplu citeva sute de instructiuni sau ceva de genul asta)
Interpretoarele nu genereaza cod executabil ci il executa ele. Cele mai cunoscute interpretoare pentru PIC sint PicStamp de la Paralax. BASIC este un interpretor (in esenta) dar au aparut variante care genereaza si cod executabil si se comporta ca si un compilator.
Linkeditarea reprezinta asamblarea unor module precompilate pentru a rezulta un fisier executabil. De exemplu, daca am mai multe module de program ( sa zicem diverse functii) le pot compila pe fiecare separat si in felul acesta pot observa si erorile mai usor iar la sfirsit le linkeditez si va rezulta programul. Fisierele precompilate (pe care le voi linkedita) au avantajul ca se pot folosi la diferite proiecte pastrind de exemplu o oarecare "paternitate" asupra lor, va fi foarte dificil ca cineva sa obtina codul sursa si sa-l poata modifica fara sa depuna un efort considerabil. Deci va putea utiliza functiile dar e destul de dificil sa modifici sau sa copiezi intr-un program al tau doar citeva din aceste functii. E mai usoara si depanarea programului pe module.

Sper sa-ti fi raspuns destul de bine la intrebari. Daca mai ai si altele te rog (fara nici o jena) sa le adresezi.
0

#17 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 May 2003 - 01:31 PM

Acum stai putin sa "compilez si eu ce ne-ai scris aici, ca ai scris nu te-ai incurcat :lol:
Multumesc oricum...pentru iluminare
0

#18 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 02 June 2003 - 02:06 PM

http://www.geocities.com/vsurducan/electro...pentru_toti.htm
http://www.geocities.com/vsurducan/electro.../rom/index.html
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro