Modelism - RHC Forum: Aripa zburatoare "Gekko" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aripa zburatoare "Gekko" in revista AUFWIND

#1 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 04:11 PM

Cred ca acest subiect ar fi trebuit sa-l pun la "publicitate personala".
Dar, modest cum sunt, il pun aici, avand oarecare legatura cu modelismul...

Anul trecut am facut o aripa zburatoare ce am botezat-o Gekko. De ce Gekko? Gekko e o shoparla, fara legatura cu zborul. Pentru ca mai demult, am avut un trainer captiv ce l-am botezat "Omidutza" si altul "Bricul Mircea".

Am fost solicitat sa scriu un articol pt. revista germana AUFWIND, la care e redactor sef amicul nostru Philipp Gardemin (phgardemin pe forumul RHC).

Articolul este la: http://www.aufwind-magazin.de/redaktion/Ge...o206/index.html
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#2 Useril este offline   SuperFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 23-June 05

Postat 28 February 2006 - 04:19 PM

felicitari:)
0

#3 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 04:30 PM

de unde ai gasit, ma, tu, teava de carbon tocmai de 7, ca mi se pare ciudata dimensiunea?...6 ce-avea?
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 28 February 2006 - 04:31 PM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#4 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 February 2006 - 07:44 PM

Felicitari.
Fain articolul. Exprimarea este foarte cultivata. Bine, habar n-am de germana dar pozele sunt faine.
La mai multe.
0

#5 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 February 2006 - 08:21 PM

Poate poti sa-l scrii si aici pentru romani
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#6 Useril este offline   D3xt3r_Jr. 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1284
  • Inregistrat: 15-May 04

Postat 28 February 2006 - 08:35 PM

un link cu articolul tradus in engleza http://translate.google.com/translate?hl=e...hl%3Den%26lr%3D
Schimbat Nick in Dexter_Jr ca sa resetam numaru de mesaje
0

#7 Useril este offline   boddha 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 10-June 05

Postat 28 February 2006 - 09:30 PM

Frumos, felicitari!
Sa mai auda lumea despre noi si de bine

La mai mare si la mai multe. Si pe-aici,pe la noi, cateva.
Toate bune,

Boddha
0

#8 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 28 February 2006 - 09:54 PM

pana la urma i-ai mai pus brushless? sau a ramas cu speed 480?
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#9 Useril este offline   Acutz 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 19-July 04

Postat 28 February 2006 - 11:19 PM

Felicitari este prea putin spus, sincer Bravo...o documentatie impecabila chiar si in jargonul "google" pe care il gasesc cel putin amuzant.
Adresa de mai sus pare impracticabila pe comp-ul meu, cea de mai jos merge...
http://translate.google.com/translate?hl=e...o206/index.html
Si pentru ca articolul este atat de proaspat, o sa-i urez lui Valtereas multe articole inainte.
0

#10 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 01 March 2006 - 08:45 AM

Articol ... tzutzy-maga-butzy ! :) Frumos facut ! Format, culooaaare, continut ! Bravos !! B)

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#11 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 09:35 AM

Multzumesc la toata gloata de opsedatzi pt. aprecierile NEmeritate!
Stiu io ce spun...

Articolul initial era paginat de mine un pic altfel, insa in arhitectura revistei a trebuit repaginat.
Traducerea din engleza in germana fost facuta de dl. Dieter Mahlein.
Pentru ca io nu stiu germana si traduc prost din romana in engleza, l-am scris direct in engleza...
Caut textul original in engleza si-l pun aici, ca e mai usor de citit decat traducerile lui dl. Gugle.

Paginile originale aratau asa:

Fisiere atasate


Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#12 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 09:37 AM

Nu va chinuiti sa cititi dupe poza care e low resolution, ca am gasit textul si-l pun mai incolo...

Fisiere atasate


Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#13 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 09:38 AM

pag 3

Fisiere atasate


Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#14 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 09:39 AM

ultima

Fisiere atasate


Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#15 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 09:40 AM

Textul original, mult mai usor de citit:
(Modificare: daca nu tineti neaparat sa-mi apreciati exprimarea-mi elevata in engleza de aeromodelism, am pus mai incolo, prin pag. 3, o traducere in romana...)



Gekko flying wing
The flying lizard

Some long time ago, in my childhood, in a neighbour town, there was a rival model plane club. Some guys acting there, were very proficiency on designing, building and competing at free flight FAI categories. They regularly won the national championships, those years.

Some day, I took the chance and I've asked one of those guru:
-What is the secret? How are you doing the aerodynamic design of such a winning ships?
He carefully look around and checked that nobody was listening. And he share me the great secret:
-First of all, we measure all kind of luggage compartment in busses, taxis, trains and so on. After that, we carefully design the carrying boxes for the planes, to efficiently fit in those various places. After we establish how those big boxes will look like, we build the planes in such a manner to fit inside those boxes!

Designing
Well that's it! Armed with such a powerful designing method, it was a piece of cake to design the Gekko flying wing! Just measure the space under the back windshield of my car and the maximum allowable spanwise was established. The %^&&^%#$%&^ airfoil has been waiting for a long time to be used on a plank flying wing, so another problem is solved. Well, the %^&&^%#$%&^ airfoil is not quite suitable for light weight models, having a low Cm0. And for sure, a vacuum bagged plank will benefit more from %^&&^%#$%&^ characteristics rather than an open bay construction. But, I fell in love with this airfoil so much, that I must use it on the Gekko!

Being restricted at that 1200 mm of span, the Gekko will be not a very heavy ship. The MAC will be 235 mm and the wing surface just 28 dm2. The powerplant will be, for the beginning, a Jamara PRO 480 HS BB with a Graupner 6x3 folding prop. The controller is a Kontronik Sun 4001 and the batteries 8x1050 HeCell.

With the basic powerplant and batteries, I aim for a total mass of 650 g. The wing loading will be around 22 g/dm2. Bearing in mind that the %^&&^%#$%&^ airfoil claim for a heavier setup, after the test flights, I plan to upgrade to a brushless motor and bigger batteries. A mass of 1000 g will lead to 35-36 g/dm2 and to a more hot flyer.

Wing
The wing has a low taper ratio of 1:1,14. There is just a small wash out of 0,5 deg. This means that the trailing edge is raised at the tips by 2mm. The spar is a 7mm dia carbon tube, but a 6mm or even a 5mm will work just fine. The ribs are 2 mm balsa. Elevons are running the whole spanwise. They are tape hinged on the upper surface. Nothing really special here. Just an observation on the tips leading edge. The wing leading edge is a 6x4mm spruce. For the wing tips to be very resistant and rigid, the leading edge of the wing tips is being continued in a curve shape, from the main leading edge itself. To achieve the strong curve shape, the leading edge is being partially split by two parallel saw cuts through the whole tip length. Soaked in boiling water, the leading edge is left to dry overnight, fixed down on a mould. After drying process, 30 min. epoxy goes into the splits and back to the mould. The whole leading edge, with built in curved tips is pre shaped. Now, we have a rock solid leading edge and the wing building may begin.
The middle section is strengthen by 2mm balsa between the central rib and the adjacent left and right ribs. A bamboo peg protruding from the leading edge, together with a plastic 4mm screw lock the wing to the fuselage. Green and orange Oracover film and some plotter cutting decals complete the covering. A pair of Graupner C 2081 servos are glued inside the wing.

Fuselage
To cope with different kind of batteries packs, these were placed just near the CG, with some spare room to shift the pack back and forth for balancing purpose. I don't intend to use any piece of lead for this. The batteries will be held on a plywood rail by two klettband from http://www.tolle-kletten.de. The rail is of course, tilt upwards, so the batteries will be ejected through the nose front top panel and miss the motor (hopefully). For the batteries to properly "adhere" to the rail, a piece of soft insulating rubber was taped down. The batteries embed in this rubber and wont wobble on the ply.

For the air flow to cool the controller, batteries, etc., a NACA air inlet was place in the top nose wall. The submerged NACA inlet it seems to be the most efficient in terms of mass flow versus added drag. An external scope will ad much more drag penalties to the aerodynamic configuration. For the NACA inlet to be most efficient, it's profile and shape are quite critical and the layout data provided in the drawing should be used to obtain the proper configuration. The shape of the inlet opening is as important as the gentle 7 degree ramp slope that allows the air to flow smoothly into the fuselage. The opening must have an aspect ratio of 3 to 5 (width to height).
The fuselage walls, 2mm balsa, are bond to three 3mm plywood panels and triangular balsa strings on the corners.
The nose area require some more working effort, to puzzle together all the balsa bits. After rough sanding and shaping, the fuselage received a layer of 60 gr/m2 glass cloth on the outside, wet sanding and painting.

Vertical tail
The bigger the vertical tail volume, the better for yaw stability, so a somehow big shark-like fin was designed and build from 3mm balsa. The trailing edge is a separate strip of hard balsa, with grains running lengthwise and the tip is a small spruce plate.


Flying
The first flights took place in a dark and cloudy day. Hand launched, no motor, the gliding was normal. Second throw, 2/3 throttle, some down trim, and the lizard get airborne. With full throttle, a somehow disturbing banking to the left tendency was compensated by two or three right trim clicks. As soon as the motor stops, the trajectory was right.
Back to the workshop, some shimming washer correct the motor thrust line. The next flying session, it was a beautiful sunny day, no wind and 20 cm. of fresh snow. The climbing path is better and some high was gained, before doing some CG tests. The diving test reveal a CG somehow a little bit too forward, but this was fine for the beginning. Back to 60-80m., to do some stall test. Throttle less than 1/4 and gradually pull the stick, expecting for some nasty wing drop. But instead, just a gentle nose dropping and speed gaining. Can’t stall it, whatsoever. Some low flyby, to simulate a landing approach, reveal that some space it will be needed to get the lizard down. And I was thinking at a spoiler in the designing phase!. Even with no motor, it continues to glide and glide... Definitely, some head wind will help! Loops and rolls are easy, building some speed before. With the aft CG, the rolls will be a barrel type, but with the CG back, the rolls looks nicer. The aerobatics performance is satisfactory for this platform, although the ship is not intended to be a stunt flyer. But, a powerful motor will be welcomed. The gliding is fast and flat, due to the clean configuration, also. Thermaling capabilities must be further investigated - that dozen of test flight aren’t enough to thoroughly explore the whole flight envelope. But, I must admit: for the time and materials consumed, this Gekko is a pretty flying thing!

What it could be done to improve it:
- vacuum bagged wing, of course;
- spoiler fitted;
- brushless motor;
- bigger pack (more wing loading and flight time);
- get a bigger car to make a bigger wing!


ing. Florin Dumitru
Bucharest, ROMANIA

Aceasta postare a fost editata de Valteras: 01 March 2006 - 04:43 PM

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#16 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 01 March 2006 - 09:41 AM

@Falterila, vezi ca ai dat SEND x2 !! :) , la acelasi lucru !!
In rest numa' bine !
Da' sa stii ca neamtu' (... ca si mine !) s-a speriat de capu' ala de broasca/soparla pe care l-ai pus in ... original !

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#17 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 09:50 AM

O sa traduc cad de curand textul in romana, dar nu cred ca e chiar asa important.
Cea mai mare intelepciune, se consuma deja la inceputul articolului... Aia cu "powerful designing method"... Dupa aia, ieste numai bla-bla-uri...

@Dexter_Jr, nu am mai ajuns sa-i pun brushless (inca). Cine stie...
@Mizzone, am pus teava de 7 ca... de aia am avut. Vad ca am scris ca erea buna si de 6 sau 5... Asa o fi.
@Acutz, mai lasa si tu famelionul, ca se descurca si singur si mai scoate Slow Stick-ul ala la treaba, sa nu rugineasca...

Multumesc inca o data la onorata gloata...
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#18 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 09:52 AM

domnu_doctor, la 1 Mar 2006, 09:41, a spus:

vezi ca ai dat SEND x2 !!

Nu, doctore! Am dat un singur send dar am mai patit bube de astea cu dublatul...
Vine f'un moderator si face curat, ca de aia ii platim, nu?
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#19 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 10:05 AM

Bleaaahhh!!
Traducerea lui Gugle e oribila! Mi-am facut si io timp sa citesc si m-am strepezit la dintzi!
Tre sa traduc in romana ce am scris in engleza... Futu-i! Tot n-am scapat!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#20 Useril este offline   phgardemin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 23-January 04

Postat 01 March 2006 - 10:56 AM

Should we think about a romanian version of our magazine? :) :) :D :D


phg

Aceasta postare a fost editata de phgardemin: 01 March 2006 - 11:38 AM

0

#21 Useril este offline   pahguletz 

  • ex. paguletz
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 638
  • Inregistrat: 14-February 03

  Postat 01 March 2006 - 11:59 AM

Valterush...aia care au facut barcuta zburatoare, s-au imbogatit si au creat o isterie mondiala. Tu ca un altruist, ai sa ramai sarac si vei lipsi din cartile de istorie aeromodelistica :)
Glumesc desigur, esti un adevarat, cu tot cu sictir.
Ti-am mai vazut zburatoarea aia si mi-a placut si prima data. pun pariu ca peste cel mult un an vor fi la moda soparlele tale zburatoare.
Ia mai zburati maaaaaai!!!
Laser frate!
0

#22 Useril este offline   pahguletz 

  • ex. paguletz
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 638
  • Inregistrat: 14-February 03

Postat 01 March 2006 - 12:03 PM

phgardemin, la 1 Mar 2006, 10:56, a spus:

Should we think about a romanian version of our magazine? :) :D :D  :D


phg

Definitely !!!
when the no. 001 will be on the market? :)

Aceasta postare a fost editata de pahguletz: 01 March 2006 - 12:04 PM

Ia mai zburati maaaaaai!!!
Laser frate!
0

#23 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 01:05 PM

phgardemin, la 1 Mar 2006, 10:56, a spus:

Should we think about a romanian version of our magazine?

Well Philipp,

I know you will came up with an on line English AUFWIND Magazine, don't you?
Just can't wait!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#24 Useril este offline   phgardemin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 23-January 04

Postat 01 March 2006 - 02:30 PM

Pssssssstttt..... :) :) :D

It´s a secret!


phg
0

#25 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 01 March 2006 - 04:30 PM

we didn't hear anything..... :)
flying is my life...
0

#26 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 04:40 PM

Philipp,

If the AUFWIND headquarter allowed me, I'll put here a translation of that article:



Gekko, aripa zburatoare

Cu mai mult timp in urma, cand eram pushtan, intr-un oras vecin, era un club de aeromodelism rival. Cativa dintre cei de acolo, erau foarte buni la proiectat, construit si concurat cu aeromodele de zbor liber, la clasele FAI. Castigau cu regularitate campionatele nationale, in vremea aia.

Intr-o zi, mi-am incercat norucul si l-am intrebat pe un "guru":
-Care e secretul? Cum faceti voi proiectarea aerodinamica a acestor modele performante?
Individul se uita in stanga, se uita in drepata, sa se asigure ca nu trage nimeni cu urechea:
-Intai, masuram fel de fel de compartimente de bagaje de prin trenuri, autobuze, taxiuri, etc. Dupa aia, proiectam cu grija cutiile de transport, ca sa incapa cat mai bine prin toate cotloanele alea. Dupa ce am stabilit cat de mari sunt cutiile... construim naibii modelele astfel incat sa incapa in cutii! Asta e!

Proiectare

Ei bine, asta trebuie sa fie cheia succesului! Inarmat cu o metoda de proiectare infailibila, a fost floare la ureche prioectarea "shoparlei" zburatoare! Doar ce am masurat cu atentie spatiul de sub luneta autoturismului meu si astfel anvergura maxima a fost deja stabilita!
Profilul %^&&^%#$%&^ a asteptat destul de mult timp pentru ca sa-l folosesc la o aripa zburatoare, asa ca o alta importanta problema de proiectare a fost rezolvata! De fapt, profilul %^&&^%#$%&^ nu e foarte potrivit pt. modele usoare, avand un Cm0 scazut. Si mai mult ca sigur ca o aripa din polistiren "vacuumata" cu balsa sau sticla, ar fi beneficiat mult mai mult de caracteristicile profilului %^&&^%#$%&^, decat o structura clasica, cu nervuri, impanzia cu folie. Dar ma indragostisem atat de mult de profilul asta incat trebuia sa-l folosesc!

Fiind restrictionat la o anvergura de 1200mm, Gekko nu va fi o aripa prea grea. CMA va avea 235mm si suprafata doar 28dm2.
Propulsia va fi, pentru inceput, asigurata de un Jamara PRO 480 HS BB, cu o elice pliabila Graupner 6x3. Controlerul, un Kontronik Sun 4001 si acumulatorii 8x1050 HeCell (NiMH).

In aceasta configuratie propulsoare, tzintesc spre o masa totala de 650 gr. Incarcarea alara va fi in jur de 22 gr./dm2. Fiind constient ca %^&&^%#$%&^-ului ii "place" o platforma mai incarcata, dupa zborurile de test, pasul urmator ar fi un "upgrade" cu un brusless si baterii mai grele. O masa de 1000gr. va duce la 35-36 gr./dm2.

Aripa

Aripa are un factor de trapezoidalitate scazut, doar 1:1,14. Este si o mica torsiune geometrica de aprox. 0,5 grade. Asta inseamna ca BF este ridicat la capete cu 2mm.
Lonjeronul este o teava de carbon de diam. 7x1mm, dar la fel de potrivita ar fi teava de 6 sau chiar 5mm. Pentru nervuri, balsa de 2mm. Elevoanele se intind pe toata anvergura. Sunt articulate prin metoda "banda adeziva", la extrados. Pana aici, nu e nimic special.
Cateva vorbe doar, despre capetele aripii. BA este dintr-o bagheta de pin de 6x4mm. Pt. ca varfurile aripii sa fie extrem de rigide si rezistente, BA se continua neintrerupt, pana la BF, avand o forma curba. Pt. a obtine aceasta forma curba, BA este partial shlitzat, prin doua taieturi paralele si longitudinale, in zona capetelor. Dupa inmuiere in apa fiarta, captele au fost fixate intr-o matrita cu profilul curb necesar si lasate peste noapte la uscat, la caldura. Dupa asta, in shlitzuri intra epoxi de 30 min. si BA merge inapoi in matrita. Apoi, dupa polimerizare, intreg BA vine profilat si verificat cu un sablon, pt. a materializa bordul de atac al %^&&^%#$%&^-ului.
Acum, avem un BA "rock solid" si constructia aripii poate incepe. Constructia e clasica, nimic special.
Zona centrala este ranforsata prin placare cu balsa de 2mm intre nervura centrala si primele nervuri stanga/dreapta. Un cui de bambus de 5mm. diametru care iese din BA si un surub de plastic M4 fixeaza aripa de fuselaj. Oracoverul verde+portocaliu precum si niste decoartii si inmatriculari de autocolant, taiate la plotter completeaza impanzitul. Pt. elevoane, doua servouri Graupner C 2081 sunt lipite in locasurile construite in aripi.

Fuselajul

Pt. a negocia cu diferite tipuri de baterii, amplasarea pack-ului este facuta in apropierea CG si este prevazut loc suficient pt. mutat inainte/inapoi, pt. a realiza centrajul. Nu intentionez sa folosesc nici un pic de plumb pt. centraj. Packul sta pe o patina de placaj si este fixat cu doua benzi velcro de la www.tolle-kletten.de. Patina este bineinteles orientata inspre in sus in partea din fata, a.i. packul sa "zboare" din fuselaj prin panoul superior si sa ierte motorul (sper!) in cazul unui crash. Ca packul sa "adere" bine de patina, am lipit un cheder gen "purfix" (de ala care are un dubluadeziv pe dos - n. tr.). Packul se "ingroapa" in chederul asta si nu balangane pe patina.

Un curent de aer trebuie directionat peste motor, controler, baterii, etc. Pt. asta, o priza de aer gen "NACA" a fost practicata in bot, in peretele superior al fuselajului. Priza de aer NACA este cea mai eficienta, in termeni de debit de aer versus rezistenta suplimentara produsa. O priza de aer gen "caush", care iese din conturul fuselajului, penalizeaza aerodinamic nejustificat. Pt. ca priza NACA sa aibe eficienta maxima, forma si profilul ei sunt critice. Coordonatele din plan sunt musai de respectat pt. a obtine performante maxime. Forma deschiderii prizei este de asemenea importanta precum si panta de 7 grade care permite curentului de aer sa patrunda lin in fuselaj. Priza, trebuie sa aibe in zona de deschidere maxima, un raport de 1/3 pana la 1/5 intre inaltime si deschidere (e mai complicat de descris in cuvinte, dar desenele spun totul - n. tr.).
Lateralele fuselajului sunt din balsa de 2mm si sunt lipite pe panouri de placaj de 3mm (cinci straturi, cu sticla, de la Grig - n.tr.) si coltzare triunghiulare de balsa.
Zona de bot, necesita oarecum mai mult efort, pt. a imbina tot puzzle-ul acela de bucatele de balsa. Dupa profilare si slefuire, fuselajul primeste un strat de sticla de 60gr/mp pe exterior. In zona de bot, sticla are doua straturi. Se slefuieste umed, se chituieste pe unde e necesar (fara sa se exagereze prea mult) si se vopseste.

Ampenaj vertical

Dpdv al stabilitatii de giratie, cu cat mai mare volumul de AV, cu atat mai bine. Asadar, s-a proiectat si efectuat un vertical gen "rechin", din balsa de 3mm, "oglinda". BA a AV este o bagheta separata din balsa dur (fibra pe lung) si varful AV este dintr-o bucatica de pin, toate asamblate cu epoxi.

Zborul

Zborul inaugural a avut loc intr-o zi inchisa si mohorata. Aruncata din mana, fara motor, shoparla planeaza normal (pt. o shoparla! - n.tr.).
A doua aruncare, 2/3 gaz, un pic de trim picat. Shoparla devine aeropurtata. Gaz full, apar tendinte oarecum deranjante de viraj stanga, compensate cu 2-3 click-uri dreapta. Imediat ce motorul se opreste, tendinta dispare.
Inapoi in atelier, cateva shaibe corecteaza cuplul motor.
Sesiunea urmatoare de zbor, se nimereste (cautat! - n.tr.) o zi superba de zbor. Vant deloc, cer senin, 20cm de zapada proaspata...
Panta de urcare e mai buna. Se castiga ceva inaltime pt. a face niste teste de CG. Se dovedeste a fi un pic grea de bot, dar e mai bine pt. inceput. Inapoi pe la 60-80m pt. niste teste de stall. Gazul sub 1/4 si usurel-usurel, tras de mansa, astaptandu-ma ca sa se angajeze brutal pe o aripa sau alta. In loc, pune cu blandete boticul la vale si prinde un pic de viteza. Nu am putut sa o angajez nicicum! (vrea sa nunceasca la negru, he, he - n.tr.)
Cateva treceri joase, pt. a simula aterizarea, releva faptul ca e nevoie de ceva spatiu ca sa o aterizezi! Si doar ma gandisem sa-i fac un spoiler, inca din faza de "proiectare"! In mod cert, niscaiva vant de fatza ar ajuta...
Loopinguri si tonouri sunt usor de facut, daca se acumuleaza un pic de viteza inainte. Cu CG mai in fata, tonourile sunt gen "butoi" dar o data ce CG e mai inspre in spate, tonourile arata mai binisor. Performantele acrobatice sunt satisfacatoare pt. aceasta platforma, dar trebuie sa tinem seama ca modelul nu se vrea un acrobat sau 3D. Totusi, un motor mai performat nu-i va strica.
Panta de planare e... plata si rapida, datorita configuratiei aerodinamice curate. Zborul planat trebuie investigat in continuare - acea duzina de zboruri de incercare nefiind suficiente pt. a investiga intreaga anvelopa de zbor.

Dar, trebuie sa recunosc: pt. timpul si materialele consumate, Gekko este o shoparla zburatoare chiar dragutza!

Ce se poate imbunatati:
-aripa vacuumata;
-dotarea cu spoiler;
-motor brushless ("inrunner" cu Kv mare - viteza mai mare);
-pack mai mare (incarcare alara mai mare);
-sa-mi iau o masina mai mare, ca sa pot face o aripa mai mare!!

Traducerea
Florin Dumitru
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#27 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2006 - 07:01 PM

Acuma, ca Marinaru' nu mai e moderator, poci si io sa-l dau in gat ca ce mesaje imi trimite iel! Fitzi atentzi:


Mesajul 1:

Miash @#$% ba in inima ta inveninata de burgez imputit!
Ba, intai ai publicat acelasi model drept captiv combat, cica Bampir, in revista Modelism...acu o dai drept Jego, la Aufwinzii aia ^%$#@!@*...baaa, baga-ti dreac mintile-n cap, andicapatule si apuca-te odata de aeromodelism...daca nu te duce capu, vii si iti arat eu primii pasi...daca nici asa nu vrei, isi smulg @#$% si te *&@ in #$@ cu ea...huoooooo

Mesajul 2:

Am uitat semnatiura:
Firati ai dreacu, ca-mi sunteti simpatici!
P.S.: daca si al treilea plan publicat e tot %#%#* din asta de aripa te ciocnesc cu Agila!

...........

A trebuit sa cenzurez mesajele, pe alocuri, ca ma jenam!

Da io va iubesc pa toti, ma,

"Firati ai dreacu, ca-mi sunteti simpatici!"
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#28 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 03 March 2006 - 09:18 AM

Minte tovarasa...e facatura!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#29 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2006 - 05:40 PM

boddha, la 28 Feb 2006, 21:30, a spus:

Sa mai auda lumea despre noi si de bine

Uite ca lumea a inceput sa auda...
Ieri am primit ultimele 3 numere din AUFWIND si in ultimul numar din 2005 am gasit un articol despre scena RC din Romania.
Cu permisiunea autorului (un individ Walter Born), am scanat paginile si le pun aici.
Nu va chinuiti sa cititi textul, caci din cauza limitarii de dimensiune, rezolutia nu permite. O sa scanez textul separat si o sa-l pun aici.

Fisiere atasate


Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#30 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2006 - 05:41 PM

pag 2

Fisiere atasate


Orice pas inainte e un shut in fund!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro