Modelism - RHC Forum: Laser 5,5w pe cnc cu mach3 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Laser 5,5w pe cnc cu mach3 Adaptare laser pe un router cnc cu mach3

#1 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 13 March 2019 - 11:15 PM

Salut lume, tocmai ce am terminat un al-3-lea proiect, un router cnc relativ micut dar destul de robust pe care am sa il prezint intr-un topic in viitorul apropiat. Ca sa trec direct la subiect in timp ce mi-am cumparat niste motoare hibride cu encoder in coada pt primul proiect mi-a facut cu ochiul si un modul laser de 5,5w care zice producatorul ca stie sa taie placaj de max 5mm si sa graveze pe aproape orice inclusiv metale cu suprafete mate/opace, in fine n-am stat mult oe ganduri m-a luat vraja si l-am cumparat (aproximativ 160$ cu tot cu transport).
M-am uitat la cateva tutoriale pe youtube pt un wire diagram insa nu am vazut un clip cu exact componentele mele ca sa imi fac o idee clara cum vin legate firele printre ele de aici rugamintea mea daca are cineva o idee clara cum vin facute conexiunile intre bob, laser si sursa.
Am sa atasez niste imagini cu componentele ce le am si am sa va rog (pt cine stie ce "zice") sa deseneze cu paint-ul sau ce doriti voi conexiunile intre ele... de stiut stiu sigur ca se poate doar ca acum cu laserul ar fii prima mea tangenta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20190313_214747 (1).jpg
  • Imagine atasata: Upgraded-5-Axis-CNC-Interface-Adapter-Breakout-Board-For-Stepper-Motor-Driver-Mach3.jpg_q50.jpg

0

#2 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 14 March 2019 - 09:05 PM

Imaginea cu mainboard-ul nu mă ajută cu nimic dar laserul are doi pini de alimentare și un pin de activare.
De la mainboard trebuie să iasă de undeva un semnal de activare tool. Să fie pwm?
Oricum, trebuie scheme și datasheets, nu doar două poze cu adnotații.

Laser +/-, Vnom, Vmax, Inom (per modul, nu dioda) și comanda dacă e active high sau low sau pwm pozitiv/negativ și Vin max pe comandă. Apoi, dacă e compatibil cu mainboard-ul tău.

Ce lungime de undă? Bănuiesc 808nm. Vezi să ai ochelari pt lungimea respectivă de undă și metode de prevenire a răspândirii radiației în exteriorul cnc-ului.

La clasa 4+ reflxie te lasă fără ochiul rămas, fără avertisment și pilotezi pe brile.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#3 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 15 March 2019 - 08:21 AM

Salut
Uite in linkul My link cateva exemple de conexiuni cu Mach3.
In principal poti comanda laserul prin releul de pe BOB cu ON/OFF , prin PWM cu legatura de spindle sau prin conexiunea la axa Z (prectic dezactivezi axa z si legi laserul si te folosesti doar de semnal). Dar cum spunea si @Sandel sunt foarte periculoase aceste diodelaser , chiar si o reflexie te lasa permenent fara vedere. Ochelari neaparat sau un shield panou (plexiglas orange deobicei) in jurul modulului.M-am jucat mai demult cu unele mai bune decat ce ai tu de la 2 la 6W dar nu o sa tai in nici un caz placaj de 5mm , cred ca nici de 2mm (poate din multe treceri).
Pentru gravura merg foarte bine , sunt softuri dedicate pentru ele si chiar ies lucruri faine daca reusesti sa te experimentezi.Si tine minte : don’t look at laser with remaining eye.
Bafta
0

#4 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 16 March 2019 - 12:57 PM

Vezi postareaSăndel, la 14 March 2019 - 09:05 PM, a spus:

Imaginea cu mainboard-ul nu mă ajută cu nimic dar laserul are doi pini de alimentare și un pin de activare.
De la mainboard trebuie să iasă de undeva un semnal de activare tool. Să fie pwm?
Oricum, trebuie scheme și datasheets, nu doar două poze cu adnotații.

Laser +/-, Vnom, Vmax, Inom (per modul, nu dioda) și comanda dacă e active high sau low sau pwm pozitiv/negativ și Vin max pe comandă. Apoi, dacă e compatibil cu mainboard-ul tău.

Ce lungime de undă? Bănuiesc 808nm. Vezi să ai ochelari pt lungimea respectivă de undă și metode de prevenire a răspândirii radiației în exteriorul cnc-ului.

La clasa 4+ reflxie te lasă fără ochiul rămas, fără avertisment și pilotezi pe brile.

Lungimea de unda este 450nm iar laserul e clasa 3B, oricum mersi mult de atentionare... nu stiam ca si reflexia te lasa in intuneric. Am sa pun mai jos datele luate de pe site-ul producatorului:
5.5W 450nm Blue Laser Module Laser Engraving and Cutting TTL Module 5500mw for Stainless Steel 3mm Wood

Technical Parameters:
- Laser wavelength: 450nm (blue violet)
- Spot type: dotted (adjustable)
- Light power: 5.5 Watts (5500mW)
- Drive mode: external ACC constant current drive
- Cooling method: forced air cooling
- Operating voltage: 12V DC
- Power supply interface: 2 * 2.54
- Control interface: 2 * 2.54 (TTL control switch, PWM control power)
- Shell material: aluminum, surface anodized
- Module material: copper
- Collimator lens: optical glass coating
- Focusing distance: within 3cm

Applications:
- It can process all the things which are available to 5.5W laser module on the market. It can also work for 304 and 201 stainless steel.
- It can be used to carve wood / bamboo / paper / plastic / leather / rubber 
0

#5 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 16 March 2019 - 01:22 PM

Vezi postareablackwind, la 15 March 2019 - 08:21 AM, a spus:

Salut
Uite in linkul My link cateva exemple de conexiuni cu Mach3.
In principal poti comanda laserul prin releul de pe BOB cu ON/OFF , prin PWM cu legatura de spindle sau prin conexiunea la axa Z (prectic dezactivezi axa z si legi laserul si te folosesti doar de semnal). Dar cum spunea si @Sandel sunt foarte periculoase aceste diodelaser , chiar si o reflexie te lasa permenent fara vedere. Ochelari neaparat sau un shield panou (plexiglas orange deobicei) in jurul modulului.M-am jucat mai demult cu unele mai bune decat ce ai tu de la 2 la 6W dar nu o sa tai in nici un caz placaj de 5mm , cred ca nici de 2mm (poate din multe treceri).
Pentru gravura merg foarte bine , sunt softuri dedicate pentru ele si chiar ies lucruri faine daca reusesti sa te experimentezi.Si tine minte : don’t look at laser with remaining eye.
Bafta

Salut si mersi mult de indicatii, cu acest site (de pe link-ul care mi l-ai trimis) am inceput si eu informarea insa de acolo ma pot folosii doar de setarile ce se fac in mach3 si posprocesarea programelor in aspire si escapeink ca conexiunile nu prea se potrivesc (dau detalii doar pt driverul laser vandut de ei).
In fine am gasit un filmulet oe net cu portughez care face conexiunile cu brio la un bob indentic cu ce am eu si un laser de 5,5w similar si ii merge treaba foarte bine... iar aici am 2 variante:
* ori ii dau mufa cu 3 pini (12v+, 12v- si PWM) jos de pe driverul laserului si ii lipesc eu cele 2 fire pt alimentare (12v+ si 12v-) si alte 2 fire pt PWM control (5v+ si GND) ce vin pe bob-ul cu mach3. La al 4-lea pin de pe driver am acces doar daca dau mufa cu 3p ini jos.
* mai e o varianta sa iau un mic modul de conversie semnal PWM to TLT care nu costa mai mult de 12$ oe ebay iar acest modul are o mufa cu 3 pini si alte 2 mufe cu 2 pini (alimentare 12 v si PWM control).
Oricum mi-am format o idee mai buna la ce am de facut mai departe si masurile de protectie care sunt un "must".
0

#6 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 16 March 2019 - 09:39 PM

Vezi postareaPowermill, la 16 March 2019 - 01:22 PM, a spus:

Salut si mersi mult de indicatii, cu acest site (de pe link-ul care mi l-ai trimis) am inceput si eu informarea insa de acolo ma pot folosii doar de setarile ce se fac in mach3 si posprocesarea programelor in aspire si escapeink ca conexiunile nu prea se potrivesc (dau detalii doar pt driverul laser vandut de ei).
In fine am gasit un filmulet oe net cu portughez care face conexiunile cu brio la un bob indentic cu ce am eu si un laser de 5,5w similar si ii merge treaba foarte bine... iar aici am 2 variante:
* ori ii dau mufa cu 3 pini (12v+, 12v- si PWM) jos de pe driverul laserului si ii lipesc eu cele 2 fire pt alimentare (12v+ si 12v-) si alte 2 fire pt PWM control (5v+ si GND) ce vin pe bob-ul cu mach3. La al 4-lea pin de pe driver am acces doar daca dau mufa cu 3p ini jos.
* mai e o varianta sa iau un mic modul de conversie semnal PWM to TLT care nu costa mai mult de 12$ oe ebay iar acest modul are o mufa cu 3 pini si alte 2 mufe cu 2 pini (alimentare 12 v si PWM control).
Oricum mi-am format o idee mai buna la ce am de facut mai departe si masurile de protectie care sunt un "must".


Spor la mesterit.
Eu m-am jucat cu ceva module de la optlaser si ceva din SUA. Ca si idee cauta pe ebay lentile G2 pentru modulul tau.O sa gasesti un user "dtr-lpf" care numai cu asta se ocupa de ani buni si are experienta necesara. Stiu din experienta ca aceste lentile concentreaza mult mai bine fascicolul laser si poti optine rezultate mai mari fata de cele stoc. Driverele din modulele chinezesti nu sunt chiar performante si trebuie un pic de atentie.
Bafta.
0

#7 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 17 March 2019 - 09:57 AM

https://sites.google...me/glass-lenses
0

#8 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 21 March 2019 - 09:49 AM

Gata, l-am mesterit, functioneaza fara probleme din controlul PWM si GND de pe interfata insa am o intrebare.... cei 12v am ales sa ii iau dintr-o sursa de pc din care este alimentata si interfata cu mach3 si vreo 2 ventilatoare, are vreo importanta ca nu i-am pus o sursa dedicata la 12v, ar putea afecta cumva in timp dioda laser sau driverul?
Am sa revin si cu niste poze dupa ce ii crosetez o montura decenta pe imprinanta 3d
0

#9 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 21 March 2019 - 10:00 AM

N-ar trebui să ai probleme cu încă 10w în plus dar cât poate sursa? Stai sub 80% din capacitatea maximă, asigură-i răcire și voie bună.

În caz de glitch-uri (îngheață tot când dă pwm la laser sau o ia razna în momentul ăla) mai pui vreo mie.. două de microfarazi paralel la 12v pe sursă.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro