Modelism - RHC Forum: Bangood - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Bangood probleme

#1 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 March 2019 - 09:57 AM

- 21.02.2019 comanda data si inchisa (asta insemna produse in stoc, bani luati...)
- 27.02.2019 processing ... raspund la sesizare, isi aloca un deadline (03.03.2019)
- 06.03.2019 processing ... nu mai raspund email (silentio stampa)

Ceva au patit.

(intre 10/2018 - 02/2019 am avut 8 comenzi, fara probleme)
0

#2 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2019 - 10:11 AM

Au inceput sa fie cam mari si nu ii mai prea intereseaza de clienti.
Eu am comandat in ianuarie un kit de asamblat https://www.banggood...ur_warehouse=CN
a venit in cateva zile cu DHL, a trebuit sa platesc si la DHL ( comision pe langa taxe care erau normale ). Cand am deschis coletul surpriza lipsa toate piesele turnate din plastic, lipsa teava pentru arbore port elice. Mai mult nu exista nici un plan de constructie sau inventar cu ceea CE TREBUIA SA PRIMESC si mi s-a raspuns ca nu au asa ceva. Am deschis caz si dupa apropape o luna ( a fost si anul nou chinezesc) am primit raspuns ca mi le trimit in 20 de zile lucratoare. Intre timp analizand mai bine ce am primit am gasit ca si 2 din placile taiate laser erau prost taiate , a fugit placa sau laserul pe jumate de placa aprope 1 cm intr-o parte. Le-am solicitat sa-mi dea banii inapoi si daca vor ceea ce am primit inapoi sa suporte costul de transport . Mi s-a propus ca si compensatie returnarea a putin mai mult de jumatate din bani. Am deschis caz si la PayPal si in prima faza mi s-a propus aceeasi suma si refuzand , rezolutia Paypal a fost ca primesc banii doar daca trimit inapoi totul in maxim 7 zile si cu suportarea costurilor de transport de catre mine.
Concluzia este ca PayPal a inceput sa protejeze clientii mari si nu pe noi cumparatorii.
Acum astept sa sun si sa vad daca pot negocia altceva cu PayPal pebntru ca eu nu consider corect sa platesc 20 USD pentru ca Banggood trimite ceva incomplet si defect.
0

#3 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2019 - 10:27 AM

Cu chiu cu vai o sa-mi recuperez banii, dar Banggood nu plateste decat atunci cand va receptiona produsul inapoi.
Drept concluzie ei s-a folosit de banii mei cateva luni, deci sa tot faci afaceri pe banii altora care platesc ca la fete inainte si nici nu stiu ce primesc ...
Halal afaceri cu chinezii
0

#4 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 05:54 PM

Pe scurt? Niste javre ordinare. Imi vine chargerul, merge 2 minute dupa care pauza. Adica imi da overvoltage la 15 volti pe 4S si timeout la masurarea rezistentei interne. Video pe youtube, le trimit cerere de solutionare si nimic timp de vreo 10 zile. OK, exista Paypal. Deschid caz si imi raspund in 30 de minute ca hooooo, am primit sesizare, ce te grabesti asa? Ai rabdare, ca dureaza un pic pana ne gandim cum ti-o tragem. Ma asez bosumflat in fund si astept. Doar ca mai sunt doar doua zile pana expira protectia Paypal, asa ca fac o escalada catre ei. Drept pentru care iar BG-ul imi raspunde ca daaaa, iti dam banii dupa ce ne trimiti porcaria nefunctionala inapoi, poate il mai prostim si pe altul. Asa ca ma duc la posta sa-l trimit. Am stat ca boul la coada 45' la mine, in cartier, ca sa mi se spuna ca vaaaai, dar pentru China tre' sa mergeti la of. 5 sau 6, nu mai merge de la noi de vreo 2 ani. E ok, pentru asta traiesc, sa stau la cozi, nu am defel nimic mai bun de facut. Ma duc la of. 6 pe vestitul Vacaresti. Va las pe voi sa va imaginati ce a insemnat asta, cand ai doi lucratori vamali intr-un oras cu 2,5 milioane locuitori. Adica unul la 5 si altul la 6. Cosmar! Ok, ma consider victorios ca am un tracking number si o chitanta in acest moment. Ambele incarcate pe site-ul Paypal, banii pe porcarie inapoi de la Banggood si, bineinteles, banii pe transport inapoi de la Paypal. Robotelul PP raspunde cuminte ca "will carefully review your request". Sunt curios ce se va intampla. Va tin la curent. Oricum, cu javrele de la BG am incheiat-o, niste scarbe. Cred ca astepatu sa-mi expire termenul de protectie de la PP si sa mi-o traga elegant, gen scula e buna, tu esti prost. Si asta dupa ce, din ultimile 10 comenzi, cred ca 7 s-au pierdut pe drum. A, inca ceva, am platit si taxa aceea de protectie pentru cazul in care pachetul se pierde sau este damaged. Riiight, a functionat perfect si asta
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 November 2020 - 06:15 PM

De curiozitate, despre ce charger este vorba ?

Cat despre restul povestii, nu crezi ca dramatizezi un pic, doar asa un pic... cam mult ? :)
Am trecut si eu nu doar odata prin astea, si mi se par normale. Ma rog, mai putin parte cu posta, in provincie cozile normale sunt... de doua persoane, ca atat e permis accesul in oficiu la un moment dat. Asta era si inainte de pandemie, pentru simplul motiv ca intr-un oficiu de 10 mp, nu pot sa respire mai mult de 4 persoane.
Revenind la plangere, ce ai vrea, la prima scanceala sa iti dea banii inapoi ? Pai nu crezi ca ar fi falimentat pana acum la cati baieti smecheri sunt in lumea asta...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 06:28 PM

Asa e cand cumperi la (mare) distanta. Orice shop/producator din lumea asta vrea intai marfa inapoi pe cheltuiala ta. E un risc pe care ti-l asumi de la bun inceput. Ca regula de baza: cumperi din China ai suport zero. Merge produsul, super, nu merge - asta e.

Si comenzile pierdute pe drum nu sunt vina banggood. In primavara cand a inceput nebunia cu pandemia aveam vreo 10 comenzi marunte (gen, un rulment, un ax, un motoras) din care nu a ajuns mai nimic.

Din contra, banggood e singurul care aduce acum marfa ieftina din China cu transport ieftin direct la tine acasa prin GLS fentand total vama (cum o fac nu stiu).

Dar, nici o problema, cine nu mai vrea bangggod si pe acesti nenorociti de chinezi poate cumpara oricand din RO/EU de 2-3 ori mai scump. Sau de pe OLX.

Eu unul am avut ceva produse defecte de la HobbyKing, demult acu ceva ani, si le-am trimis inapoi puse in plic la cutia postala. A mers. Si mai de curand un acumulator cu o celula bolnava, am trimis poza si mi-au trimis altul.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 28 November 2020 - 06:31 PM

0

#7 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 06:38 PM

Stii care-i faza? Pe Ali n-am avut in viata mea problema asta. Ce-i drept, n-am prea avut lucruri defecte, doar neajunse. Dar mi-am primit banii inapoi fara exceptii.
Dramatizarea a fost pentru efectul artistic, cu toate ca nu am inteles daca te refereai la posta sau BG. Cu Posta Romana m-am obisnuit sa fie undeva prin secolul trecut, dar tot nu consider ca acest lucru e normal. Cat despre BG, cam la cate scanceli ar fi trebuit sa fiu rezolvat? Una din doua, una din zece? Le-am dat video exact cu ce se intampla, ce vor mai mult?
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#8 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 06:44 PM

Vezi tu, Ștefan? E prima data cand un vanzator imi cere marfa inapoi si treaba asta m-a enervat rau, sa fiu bagat in oala de care zicea Renato, cu "wise guys". Ce naiba mai fac cu el, cand vad ca e defect? Nu-mu spune ca-l repara in fabrica si-l baga inapoi in circuit, cred ca pana si pentru ei e prea scump
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 07:05 PM

Nu zic ca nu ai dreptate, e o chestie de asteptari. Eu ma astept sa am zero suport din china dupa cumparare si daca e mai mult decat zero ma bucur.

Din pacate partea cu returnarea e regula, orice shop din EU (lindinger, der-schweighofer) vrea marfa inapoi inainte de a onora orice fel de garantie.

Evident ca nu repara nimic, il arunca. Il vor inapoi pentru:
- a scapa de tine (din cauza transportului scump)
- a scapa de scameri (care sunt uluitor de multi)

am citit mai demult ca cei care vand pe amazon (care are politici de retur foarte generoase) sunt terorizati de scameri

Vezi postareaTzicul, la 28 November 2020 - 06:44 PM, a spus:

Vezi tu, Ștefan? E prima data cand un vanzator imi cere marfa inapoi si treaba asta m-a enervat rau, sa fiu bagat in oala de care zicea Renato, cu "wise guys". Ce naiba mai fac cu el, cand vad ca e defect? Nu-mu spune ca-l repara in fabrica si-l baga inapoi in circuit, cred ca pana si pentru ei e prea scump

0

#10 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 07:55 PM

Ultimele doua experiente au fost la HK. Una cu o celula moarta la un lipo si alta cu un ESC caruia i-a explodat un condensator, am discutat despre el si pe aici, pe undeva. In niciunul dintre cazuri nu au vrut marfa inapoi. Deci se poate.

@renatoa Chargerul era un Toolkit M8
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#11 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 09:16 PM

Vezi postareaTzicul, la 28 November 2020 - 05:54 PM, a spus:

Pe scurt? Niste javre ordinare. Imi vine chargerul, merge 2 minute dupa care pauza. Adica imi da overvoltage la 15 volti pe 4S si timeout la masurarea rezistentei interne. Video pe youtube, le trimit cerere de solutionare si nimic timp de vreo 10 zile. OK, exista Paypal. Deschid caz si imi raspund in 30 de minute ca hooooo, am primit sesizare, ce te grabesti asa? Ai rabdare, ca dureaza un pic pana ne gandim cum ti-o tragem. Ma asez bosumflat in fund si astept. Doar ca mai sunt doar doua zile pana expira protectia Paypal, asa ca fac o escalada catre ei. Drept pentru care iar BG-ul imi raspunde ca daaaa, iti dam banii dupa ce ne trimiti porcaria nefunctionala inapoi, poate il mai prostim si pe altul. Asa ca ma duc la posta sa-l trimit. Am stat ca boul la coada 45' la mine, in cartier, ca sa mi se spuna ca vaaaai, dar pentru China tre' sa mergeti la of. 5 sau 6, nu mai merge de la noi de vreo 2 ani. E ok, pentru asta traiesc, sa stau la cozi, nu am defel nimic mai bun de facut. Ma duc la of. 6 pe vestitul Vacaresti. Va las pe voi sa va imaginati ce a insemnat asta, cand ai doi lucratori vamali intr-un oras cu 2,5 milioane locuitori. Adica unul la 5 si altul la 6. Cosmar! Ok, ma consider victorios ca am un tracking number si o chitanta in acest moment. Ambele incarcate pe site-ul Paypal, banii pe porcarie inapoi de la Banggood si, bineinteles, banii pe transport inapoi de la Paypal. Robotelul PP raspunde cuminte ca "will carefully review your request". Sunt curios ce se va intampla. Va tin la curent. Oricum, cu javrele de la BG am incheiat-o, niste scarbe. Cred ca astepatu sa-mi expire termenul de protectie de la PP si sa mi-o traga elegant, gen scula e buna, tu esti prost. Si asta dupa ce, din ultimile 10 comenzi, cred ca 7 s-au pierdut pe drum. A, inca ceva, am platit si taxa aceea de protectie pentru cazul in care pachetul se pierde sau este damaged. Riiight, a functionat perfect si asta


De la banii pentru transport ia-ti ADIO, baieti de la PAYPAL ti dau doar daca platesti transportul cu Paypal , ceea ce Posta Romana nu accepta......
0

#12 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 11:29 PM

N-am vazut nicaieri pe site-ul lor conditia asta. Dar nu m-ar mai mira nimic
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 November 2020 - 11:36 PM

Vad ca ai muscat-o si tu cu marca asta, nu inteleg de ce ii fac unii reclama pe aici...
M6 are un thread de 11 pagini pe rcgroups in care e demolat complet, pare o chestie facuta fara pic de cap si control al calitatii...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 11:45 PM

Vezi postareaTzicul, la 28 November 2020 - 11:29 PM, a spus:

N-am vazut nicaieri pe site-ul lor conditia asta. Dar nu m-ar mai mira nimic


Patit de mine pe propria piele si mi-am luat banii inapoi dupa vreo 5 luni din momentul in care am platit la Bangood. Paypal va astepta sa ajunga marfa inapoi la Bangood si apoi vei incepe iar discutiile.
0

#15 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2020 - 11:57 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 November 2020 - 11:36 PM, a spus:

Vad ca ai muscat-o si tu cu marca asta, nu inteleg de ce ii fac unii reclama pe aici...
M6 are un thread de 11 pagini pe rcgroups in care e demolat complet, pare o chestie facuta fara pic de cap si control al calitatii...


Cred ca ma intorc la Turnigy, chiar daca tocmai mi s-a stricat unul, de unde si situatia actuala. Sau un ISDT q8 poate. Ce zici? Ai vreo idee mai buna in gama asta de pret?
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#16 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2020 - 12:00 AM

Vezi postareaMR-JW, la 28 November 2020 - 11:45 PM, a spus:

Patit de mine pe propria piele si mi-am luat banii inapoi dupa vreo 5 luni din momentul in care am platit la Bangood. Paypal va astepta sa ajunga marfa inapoi la Bangood si apoi vei incepe iar discutiile.


Ce imi pare cel mai rau este ca am mai comandat o Radioking de la ei, am zis sa o pun sub brad. Daca stiam, luam de pe Ali, chiar daca o puneam in gradina pe post de ou de Paste :)
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#17 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2020 - 06:21 PM

Vezi postareaMR-JW, la 28 November 2020 - 09:16 PM, a spus:

De la banii pentru transport ia-ti ADIO, baieti de la PAYPAL ti dau doar daca platesti transportul cu Paypal , ceea ce Posta Romana nu accepta......


Se apropie craciunul? :lol:

Hi,

We are pleased to inform you that your request for a refund of 16.70 EUR for your return shipping costs will be deposited directly in your PayPal account balance within 5 business days from today.

A maximum of 12 refunds is allowed per person per calendar year.

Your request reference number is: ..........

Thanks,

PayPal & TELUS International
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#18 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2020 - 06:40 PM

Esti un norocos, eu m-am certat cu ei inclusiv la telefon si mi-au dat o mare .....
Apropo de incarcator eu am luat de la Hobbyking Turnigy Reaktor T240 AC/DC 10A 2 x 150W Touch Screen Charger (EU Plug) iar un amic a luat varianta T400.
Sunt foarte multumit de el si a fost si foare rezon la bani
Acum nu se mai gasesc pe Hobby dar i-am luat altui amic HTRC T240 DUO RC care este acelasi lucru , mai mult ca sigur este producatorul care le-a facut si pentru Hobby
0

#19 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2020 - 07:14 PM

Si eu sunt ok cu Turnigy, oricum dracu stie cine le fabrica de fapt. Nu as mai lua tot d-asta din doua motive: faptul ca unul mi s-a ars dupa 3-4 ani si faptul ca inca nu au implementat treaba aia cu recycle, adica sa descarci o batrie plina intr-una goala. Nu ca sunt eu "verde", dar iti ofera curenti incomparabil mai mari fata de descarcarea clasica. Pe langa asta, vreau ceva cu multi amperi (spre 20) si watti, cele mai multe baterii pe care le am sunt de 5.000 mAh si nu o data incarc cate doua in paralel. Dar cred ca raman la un Turnigy Reaktor de 300W, e pe stoc in EU. Nu ca m-as grabi, sezonul s-a cam terminat, cel mult sa scot Skipper-ul la o decolare de pe zapada
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#20 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 November 2020 - 10:23 PM

Experienta mea cu turnigy (T6), este urmatoarea:
- vre-o 6 am reparat, la 4 le-am pierdut urma.
- de unul stiu ca merge dar la 3S nu incarca mai mult de 800 mA.
- unul a pierdut iluminarea pe background, si egalizeaza cu +- 0,05 V. Nixx merge.

M6-ele si Imax B6 ( mele ) merg ireprosabil.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro