Modelism - RHC Forum: Controler FBL. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Controler FBL. Idei de controler FBl

#1 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 14 February 2019 - 04:04 PM

Dupa prea multi ani departe de heli de curand s-a reaprins pasiunea pentru heli.


Intre timp observ ca totul e cam mort in zona asta..insa totusi as vrea sa imi fac un 450 fbl..

Ce controler sa iau acum ..prefer ceva eftin si cat de cat zburabil???(am un Aling 3g prima generatie)
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#2 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 14 February 2019 - 04:24 PM

KBAR, e ieftin si merge beton plus sa se poate configura de pe PC sau Android
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 14 February 2019 - 06:44 PM

Am avut kbar, tarot zyx s2, KDS E-bar, robird g31, chiar si un naze32 cu ceva minunatie de soft.
Aiureli ! N-as cumpara in veci o clona azi. Acum zbor un microbeast plus care zboara de nu-mi vine a crede. Nu m-as mai incurca in veci cu prastii chinezesti.
La moda azi e Spirit pro si Bavarian Demon din cate citesc pe net. Nici cu microbeastul meu nu mi-e rusine desi e ceva mai scump.
0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 14 February 2019 - 07:21 PM

Daca nu ai dume adinci, Inav stie heli.... orice controler de drona... (+ GPS....)
0

#5 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 14 February 2019 - 09:28 PM

Am avut microbeat acum cativa ani pe.Protos si v-bar pe 600e si 700e ..microbeast era inferior.Asa mult.a progresat microbeast?

Vlad 1 cum adica orice controler de drona stie heli? Am o cutie de f3 trase pe.dreapta cred ca si f4.
Pana.una alta am.primit 2 oferte una de copter x3x1000 si 1 de tarot sau microbeast.

Optez pe.microbeast pana una alta..am varianta eftina pe.180cfx 130x si alte bnf-uri
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#6 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 14 February 2019 - 10:58 PM

Eu am microbeast plus, cel cu gyro si accelerometre. Cel vechi, microbeast v1, nu stiu cum era. Au schimbat si multe versiuni de fw-uri de la lansare.
Sa pui un controller de miniquaduri pe un heli e o aberatie doar de dragul "ca se poate". N-ai sa vezi nicio adaptare multumitoare, o sa zboare de tot rasul.
Inav, e doar asa sa zica lumea ca se poate. E de fapt un fw pentru tricoptere cu niste pid-uri stock schimbate. Dar n-ai sa zbori cu un tricopter cum ai sa zbori cu un heli si deci multe pre-mixuri si compensari nu exista.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 14 February 2019 - 11:01 PM

0

#7 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 February 2019 - 08:12 AM

Ciprian, fă separație între ce știi și ce îți imaginezi.

Inav nu e (încă) pentru 3d sau 'plug and play', în rest lucrurile s-au mai schimbat. Și la senzori, și la procesare, și la memorii, și la algoritmi. La noi, merge mulțumitor pe drone, aripi și avioane. Stie moduri, punct fix, plafon, ruta, puncte, gps. Poate că se descurca și la heli, ei zic că merge.

Da sigur, poate te mai uiți ce e ăla elicopter și cum face el. E un pic diferit de 3d ca stil de zbor.
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 15 February 2019 - 10:37 AM

Stiu ce stiu si nu imi imaginez nimic. Am pus asa ceva pe un hk 450. Zbura dar n-aveam curaj sa fac un circuit cu el. Probabil ca daca stateam 1 an calare pe el sa ii butonez pidurile ajungeam undeva, mai sarac cu cateva crashuri si mai nebun cu cateva idei.

Daca vrei sa zbori in jurul cozii nici nu ai nevoie de controller fbl, doar de un giro de coada clasic sau si mai bine zboara cu flybar.

Tocmai ca dvs ziceti "ei zic ca poate merge". Eu care l-am pus si am experimentat o luna cu el spun clar ca nu e nici pe departe o solutie buna. Costa cat un kbar si zboara cat sa nu cada. Great deal eh?

Ziceti de moduri de zbor ? Sorry, iar ati dat pe langa. A solicitat cineva sa faca misiuni autonome cu un heli ?? Pt asta avem multicoptere unde si inav stie sa faca ceva. La heli s-o lase pe hartie.

Sa lasam totusi heli 3d sa zboare cu ceva conceput pt ele. Au destula mecanica si belele cat sa nu iti mai trebuiasca improvizatii la electronica. Pana sa dau un car de bani pe o unitate fbl adevarata am zburat cu ieftinaciuni, intr-un final,parerea mea, se cam aplica "cat dai, atata face".
0

#9 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 15 February 2019 - 12:57 PM

Sa nu ne agitam sunt pareri pro si contra pot fi spuse si calm.

Ca idee daca k-bar e o copie de v-bar nu vad de ce ar zbura rau..

Pretul senzorilor folositi pentru controlere in ultimi ani a scazut la cativa dolari...
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#10 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 15 February 2019 - 01:35 PM

Si un alt lucru...controlerele pentru dronele de racing datorita software-ului open source sunt la alt nivel decat cel al controlelor de heli..daca ar fi asa si la heli probabil un fc de 20 usd ar zbura mult mai bine decat orice controler dedicat.

Din nefericire domeniul "heli" e pe sfarsite... sunt tot mai putini care zboara.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#11 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 17 February 2019 - 10:12 AM

am mai citit si putin pe forumuri..

beastX care il aveam eu in 2012...sau pe acolo nu mai e beastx de astazi...modelul ce il aveam eu nu mai are nici suport.Vesiunea noua de plus incepe de la 140 euro care nu e chiar o avere si se pare foarte oki.
Noul Vbar are ca si toti concurenti lui bailout...*(cam prea le seamana optiunile la toate controlerele de heli) insa versiunea 5 a fost copiata de kbar de la hardware pana la software se seteaza cu softul original de la mikado.
Bavaria demon e in top nu stiu pe nimeni sa il fi testat.

Unitatile blade de pe heliurile lor se comporta foarte bine ma dau cu 130x si 180x si se comporta mult peste asteptari.. functia SAFE e oferita la orice heli de al lor(care are S in nume)au bagatat-o de la Nano cp S in sus*(am testat=o pe un heli scale si functioneaza excelent...


Pana una alta am comandat un kbar pentru primul trex pro, si o sa caut ceva second hand pentru al doilea, la astea ma zagarcesc, daca ma apuca serios pofta de heli o sa trec la alte lucruri mai serioase.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#12 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 17 February 2019 - 05:54 PM

la pretul la care se vinde kbar e o alegere buna. Eu am un kbar pe 450 si zboara bine de tot si mai am un Kbar gold warior cu senzor separat care e pe un TZFrenzy V2 nitro.
Un filmulet luat de pe youtube:
https://www.youtube....h?v=94MlDycz2VQ

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro