Modelism - RHC Forum: Vreau sa construiesc un cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Vreau sa construiesc un cnc

#1 Useril este offline   Dangeorge 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 20-January 19

Postat 22 January 2019 - 09:47 AM

Salutare!
Doresc sa construiesc pentru prima data un cnc cu dim axelor de 1500/3000 ptr taiat tabla. Nu stiu cum sa aleg ptr a rezista dimensiunilor:structura de rezistenta(tipul profilelor din aluminiu),tipul deplasarilor si tipul actionarilor. Adica nu prea stiu nimic legat de aceasta problema,decat ca dorinta de a reusi este foarte mare.
Daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi fie si contracost,multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 24 January 2019 - 11:04 AM

Vrei sa faci o plasma, deci cel mai ieftin este sa o faci din teava patrata de fier. Nu are rost sa te complici cu aluminiu, ca este foarte scump pentu cea ce vrei tu.
Actionarea poate sa fie pe cremaliera, sau curea varianta intinsa pe teava de metal (nu cea pe 2 pinioane normale, cea cu 2 rulmenti pentru presarea curelei si un pinion).
0

#3 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 24 January 2019 - 05:46 PM

Salutare!
Cum a zis si colegul @cnc_step, nu e necesara o structura pe profile din aluminiu.
Niste profile dreptunghiulare zic eu de 80x40x4 sau mai mari (functie de grosimea tablei pe care vrei sa o tai.Tabla de 10mm grosime si cu dim.de 3000x1500, ai cam 350kg. Daca mai faci si tava cu apa pentru o taiere mai curata, mai pui cam inca vreo 350 kg.)
Ori ca sa faci o structura din aluminiu pentru a sustine sarcinile astea, nu se justifica cheltuiala.
Precizia in cazul taierii cu plasma nu va fi cine stie ce, ca nu asta e scopul principal.
Pentru taierea precisa a tablelor se foloseste laserul si chiar jetul de apa.
Pentru constructii si confectii metalice insa plasma ramane imbatabila din perspectiva cheltuielilor de exploatare.
Daca acorzi atentie constructiei cadrului incat sa ai abateri minime, rezultatele te vor multumi.
Daca ai probleme, intreaba punctual si vei primi ajutor.

Stima.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro