Modelism - RHC Forum: Asamblare cnc 3040 china - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Asamblare cnc 3040 china

#1 Useril este offline   bancorex 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2019 - 10:44 PM

Ca multi altii de pe aici, mi s-a pus pata pe un cnc.Cautam o varianta mai ieftina pentru a face scoala pe el, frezare, taiere, diverse piese mici din mdf plastic sau placaj. Dupa ce am citit ceva din forumul asta am decis sa-l achizitionez pe subansamble. Buget 3500 ron. Am achizitionat totul de pe siteurile romanesti.Acum la montaj…. cu tot google-ul nu am reusit sa rezolv unele probleme… asa ca ma bazez pe ajutorul vostru…
La motoarele pas cu pas… nu am reusit sa le identific polaritatea… si din cate am inteles driverele tb6600 sunt destul de sensibile, asa ca nu vreau sa fac experimente pe ele
Breakoutbord-ul a venit cu un cd, cu variante si informatii ale generatiilor mai vechi de placi.Legat de el am cateva intrebari:
Trebuie sau nu alimentat si la 24v?
E bine sa fie alimentat separat fata de drivere?
Swich-urile de capete se monteaza on sau off?
Driverul motorului de frezare cum se leaga la Breakoutbord?
Care este polaritatea la MPP?
Stepper motor KH56KM2U004A
TB6600 Stepper Driver
USB MACH3 100 khz Breakout Board 4axis
400W CNC DC Air Cooled Spindle Motor ER8 NVBDL+ 12000rpm Brushless Spindle Motor kit + 600w Brushless Motor Driver
CNC 3040 Router Frame kit, CNC 3040Z rack with bed, ball screw, optical axis, bearing
Technical Parameters
Machine Dimensions: 660×570×450mm
Rack material: 6061 and 6063 Hard aluminum alloy  (The unique and dedicated mold extrusion profiles, Let counterfeiters dwarfs.)
Engraving area: 400X300mm
Z-Axis Stroke: 60mm, Engraving depth depends on the length of the tool edge
Acceptable material thickness: ≤60mm
Rail type: Chromeplate shaft+Linear Bearings,(Surface hardening 61HRC)
Type of screw: NEW Ball screw1605,Pitch 5mm
Diameter of Spindle motor: 52mm ( 65mm optional)
Stepper motor size (not have motor): 57mm
Repeat positioning Accuracy: 0.03mm
weight: 26kg

Am facut mai jos o schema in paint din informatiile gasite pe net… sa-mi spuneti daca e ok

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: wire cnc control2.jpg
  • Imagine atasata: 20190207_2161702.jpg

0

#2 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 February 2019 - 08:07 AM

Polaritatea la motoare nu prea conteaza, pentru ca da sensul de rotatie. Bobinele conteaza, adica sa nu faci greseala sa incurci capetele bobinelor.
Limitatoarele de cursa poti sa le pui cum vrei, on-off. Dar este indicat sa le pui on, pentru ca in caz de intrerupere a circuitului, sa-si faca treaba.
De alimentat, poti sa almentezi totul din acelasi loc, pentru ca totul este in dc, doar ca breack-ul nu stie de 48v, si trebuie sa-l reduci cu un dc-dc, sau o sursa separata.
Restul, driverele si motorul de frezare, poti sa le alimentezi din acelasi punct de 48v, pentru ca dupa cate stiu eu, 6600 merge si la 48v (tine pana la 50-55v, parca).
Placa de la spindle poti sa o legi la break daca aceasta are pwm-ul pe placa, sau o legi la releu pentru on-off.
In rest, spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de cnc_step: 08 February 2019 - 08:08 AM

0

#3 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 08 February 2019 - 09:20 AM

Si la profil completeaza locatia de unde esti poate e cineva prin apropiere care te poate ajuta.
0

#4 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2019 - 03:13 PM

Sper sa functioneze placa pe usb care ai ales-o , nu toate sunt ok, mai ales cele ieftine. Eu am avut experienta neplacuta cu una care e drept era la 50 Khz. Asa cum spunea si colegul dinainte cel mai bun ajutor e la fata locului dar pentru asta e nevoie sa declari locatia.

Aceasta postare a fost editata de florianmro: 08 February 2019 - 03:13 PM

0

#5 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2019 - 03:36 PM

Asta la mine nu a functionat corespunzator.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Placa 6 axe usb.jpg

0

#6 Useril este offline   bancorex 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2019 - 08:17 PM

Vezi postareacnc_step, la 08 February 2019 - 08:07 AM, a spus:

Polaritatea la motoare nu prea conteaza, pentru ca da sensul de rotatie. Bobinele conteaza, adica sa nu faci greseala sa incurci capetele bobinelor.
Limitatoarele de cursa poti sa le pui cum vrei, on-off. Dar este indicat sa le pui on, pentru ca in caz de intrerupere a circuitului, sa-si faca treaba.
De alimentat, poti sa almentezi totul din acelasi loc, pentru ca totul este in dc, doar ca breack-ul nu stie de 48v, si trebuie sa-l reduci cu un dc-dc, sau o sursa separata.
Restul, driverele si motorul de frezare, poti sa le alimentezi din acelasi punct de 48v, pentru ca dupa cate stiu eu, 6600 merge si la 48v (tine pana la 50-55v, parca).
Placa de la spindle poti sa o legi la break daca aceasta are pwm-ul pe placa, sau o legi la releu pentru on-off.
In rest, spor la treaba.


Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici cu capetele bobinelor cap la cap..... adica ajung tot la dilema mea privind polaritatea bobinelor... la tb6600 am pentru legare mpp A+, A-, B+, B-
de alimentat am doua surse: una de 24v si una de 48v dar am vazut in unele scheme ca driverele stepperelor aveau o sursa iar breakbordul sursa separata...
Atasez o poza si cu schema driverului de la spindle....
Merci!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4mpp.jpg
  • Imagine atasata: NVBDL+ spindle.jpg

0

#7 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 February 2019 - 09:33 PM

Vezi postareabancorex, la 08 February 2019 - 08:17 PM, a spus:

Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici cu capetele bobinelor cap la cap..... adica ajung tot la dilema mea privind polaritatea bobinelor... la tb6600 am pentru legare mpp A+, A-, B+, B-

Intrebare: ai un aparat de masura?
Daca da, din cele 4 fire care ies din motor o sa constati ca gasesti 2 perechi, la care firele au "legatura" unul cu celalalt.
E, la unele le zici A, la celelalte le zici B... NU conteaza care-i A+ si care-i A-, CONTEAZA sa nu amesteci A-u` cu B-u`.
Dupa care le legi la driver, A-uri la A-uri, B-uri la B-uri, egal care-i + sau -.
Daca se invarte motorul invers de cum trebuie, inversezi la o pereche conexiunile (sau A-urile, sau B-urile, NU amandoua).
E mai clar acum?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#8 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 09 February 2019 - 09:24 AM

Caută un pic pe net cum se leagă un stripper cu 4 fire. În 30 secunde ești clarificat.
De unde ai luat componentele ptr CNC?
CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

#9 Useril este offline   bancorex 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2019 - 03:22 PM

Vezi postareainformer, la 08 February 2019 - 09:33 PM, a spus:

NU conteaza care-i A+ si care-i A-, CONTEAZA sa nu amesteci A-u` cu B-u`.
Dupa care le legi la driver, A-uri la A-uri, B-uri la B-uri, egal care-i + sau -.
Daca se invarte motorul invers de cum trebuie, inversezi la o pereche conexiunile (sau A-urile, sau B-urile, NU amandoua).
E mai clar acum?

E cat se poate de clar acum... bobinele erau identificate deja.... cu polaritatea imi era neclar

Aceasta postare a fost editata de bancorex: 10 February 2019 - 03:24 PM

0

#10 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2019 - 09:06 AM

Am sa urmaresc subiectul in continuare vizavi de functionarea corecta a acestui model de placa pe usb . Sper sa citesc noutati in continuare
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro