Modelism - RHC Forum: BB200 Dana Fishingboat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

BB200 Dana Fishingboat

#1 Useril este offline   RaulT 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 28-January 19

Postat 29 January 2019 - 02:58 PM

Salut si bine v-am gasit!

Ca o scurta itnroducere a mea, sunt pasionat de barci, in special veliere si m-am decis sa incep un proiect de navomodelism plecand de la un kit Billing Boats pentru incepatori: BB200 Dana Fishingboat.

Aici pagina producatorului cu detaliile: http://www.billingbo...ishingboat.html

Am inceput zilele trecute sa lucrez si trebuie sa recunosc ca este mult mai greu decat ma asteptam. Asta si pentru ca nu am avut niciodata tangenta cu modelismul de niciun fel.

In primul rand instructiunile sunt foarte putin detaliate si trebuie mai mult sa te prinzi sau sa "te descurci" cu ce trebuie facut. Pana acum sunt multumit de ce am reusit insa trebuie sa cer sfaturi sa vad daca sunt pe directia buna si unde pot imbunatati.

Iata cateva poze cu ce am reusit pana acum si astept sugestiile voastre.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1334.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1330.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1329.JPG

Aceasta postare a fost editata de RaulT: 29 January 2019 - 02:59 PM

0

#2 Useril este offline   RaulT 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 28-January 19

Postat 29 January 2019 - 03:46 PM

adaug poze

adaug poze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1359.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1358.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1335.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1363.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1362.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1361.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1360.JPG

0

#3 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2019 - 06:13 AM

Bine ai venit. Modelul asta static e de efect intr-o vitrina, dar trebuie un pic sa te straduiesti mai mult. La punte te-ai cam grabit cand ai croit marginile. Carma trebuia intai sa o slefuiesti, sa-i rotunjesti onele muchii, bu si cea dinspre corp, inainte de a o lipi de corp, acum o sa-ti fie mai greu dar cu mare atentie vei reusi. Poti folosi pile mici dar mai ales bucati de glaspapir roluite sau lipite pe diverse profile. In general, finiseaza intai piesele asa cum crezi ca ar fi in realitate, sa-ti placa tie cum arata, si la urma le lipesti unde trebuie.

Dar pentru inceput e bine, mai ales daca spui ca nu ai mai facut niciodata un model. Pe acesta vei prinde experienta si la urmatorul iti va fi mai usor.

Spor la lucru! Te urmarim.





0

#4 Useril este offline   RaulT 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 28-January 19

Postat 30 January 2019 - 07:59 AM

Vezi postareanavigator, la 30 January 2019 - 06:13 AM, a spus:

Bine ai venit. Modelul asta static e de efect intr-o vitrina, dar trebuie un pic sa te straduiesti mai mult. La punte te-ai cam grabit cand ai croit marginile. Carma trebuia intai sa o slefuiesti, sa-i rotunjesti onele muchii, bu si cea dinspre corp, inainte de a o lipi de corp, acum o sa-ti fie mai greu dar cu mare atentie vei reusi. Poti folosi pile mici dar mai ales bucati de glaspapir roluite sau lipite pe diverse profile. In general, finiseaza intai piesele asa cum crezi ca ar fi in realitate, sa-ti placa tie cum arata, si la urma le lipesti unde trebuie.

Dar pentru inceput e bine, mai ales daca spui ca nu ai mai facut niciodata un model. Pe acesta vei prinde experienta si la urmatorul iti va fi mai usor.

Spor la lucru! Te urmarim.


Exact acestea au fost primele probleme pe care le-am intalnit:

- la carma am slefuit putin cu glaspapir (80) sa nu se mai vada punctele de pe margini de unde am desprins piesele de pe placa de lemn si sa o pot lipi. Aici am avut prima surpriza sa vad ca nu e ca la Lego sa se potriveasca piesele insa nu am crezut ca trebuie eu sa slefuiesc pana se potriveste perfect carma de carena.

- am pus special o poza cu carma unde se vede cum o sipca s-a desprins din piesa cand am desfacut-o de pe placuta oricat de grijuliu am incercat. Defapt s-au desprins in mai multe locuri insa am lipit piesele a.i. sa ramana doar una :(

- la punte a fost chinul naibii. Am muncit cu grija cred ca vreo 4-5 ore. pana la urma la taieturi nu am mai insistat pentru ca o sa vin cu o sipca pe margine si nu cred ca o sa se mai vada taieturile. Cel putin eu asa cred ca trebuie, pentru ca altfel nu ai cum sa le faci perfect. Nici noi in casa nu punem parchetul perfect la margini.

Aici insa am avut probleme mari cu lipitul. La inceput am folosit un superglue medium (robbe speed type 2 - verde) insa mi se lipeau degetele si abia le potriveam. Apoi am gasit un Moment Fix de lemne (aracet) care devine transparent dupa lipire. A mers mai bine dar tot cu degetele lipite si cu dificultate la lipire.
Trebuie vreun instrument anume? Ma gandeam la o penseta. Sau trebuie un altfel de adeziv?
0

#5 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2019 - 05:11 AM

Aracetul e foarte bun, doar sa nu fie vechi. Si da, iti trebuie o penseta, chiar doua, una normala chirurgicala si una fina cu varfurile curbate si ascutite, de ceasornicar. Apoi iti trebuie un bisturiu ascutit sau o scula de taiat cu lame interschimbabile, macar un cuter mic sa fi avut sa fi taiat in punctele alea de prindere. Asa se intampla cu placajul cand doar il "indoi" sa-l desprinzi, fara sa tai cu un varf ascutit de cuter.





0

#6 Useril este offline   RaulT 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 28-January 19

Postat 01 February 2019 - 11:04 AM

Am descoperit penseta :)
S-a schimbat major situatia: precizie mai buna si ... degete curate :)

In schimb, nu ma mai descurc cu instructiunile. Nici nu stiu daca sunt facute sa te ajute. Pentru mine sunt ca problemele de Olimpiada.
Atasez fisierul: 1461829879©BB200 Dana.pdf
0

#7 Useril este offline   RaulT 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 28-January 19

Postat 01 February 2019 - 11:11 AM

Atasez si unde am ajuns.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1388_800.JPG

Aceasta postare a fost editata de RaulT: 01 February 2019 - 11:11 AM

0

#8 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2019 - 09:45 PM

poate te ajuta acest filmulet https://www.youtube....h?v=6tLrn0kMAT8
0

#9 Useril este offline   RaulT 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 28-January 19

Postat 04 February 2019 - 02:40 PM

Vezi postareaMR-JW, la 03 February 2019 - 09:45 PM, a spus:

poate te ajuta acest filmulet https://www.youtube....h?v=6tLrn0kMAT8


Stiu filmuletul. M-a ajutat mult pana acum. Din paacate rezolutia slaba si nu vad toate detaliile.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro