Modelism - RHC Forum: Router cnc faurit din actuatuare de precizie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Router cnc faurit din actuatuare de precizie

#1 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 22 January 2019 - 12:24 PM

Salut din nou,
Cu ceva timp in urma gasisem un anunt la un tip din prahova cu 4 actuatoare de precizie (festo si thk) in stare destul de buna fara pic de rugina sau alte defecte...trebuiau doar putin unse si sterse de praf.
Mai exact un actuator transmite miscarea de rotatie a motorului (fie el steper sau servo) in miscare liniara, el find compus dintr-un bloc de otel cementat pe care culiseaza un carucior cu 4 randuri de role/bile (acelasi principiu ca la ghidajele profilate gen thk, hiwin, etc), un surub cu bile rectificat (nu roluit), in capete un fel de lagare cu rulmenti dublu angular la capatul cu montura pt motor si radial la capatul liber.
Eu am pus mana pe 4 actuatoare din care :
-2 de 610mm cursa (marca festo) care au devenit axa "Y" actionand in paralele (functia slave axis din mach3)
-unul de 710mm cursa (tot festo) care l-am pus pt axa "X"
-unul de 100m cursa (de la thk ) numai bun pt axa "Z".
Ca motor de frezare i-am un kress de 1kw cu variator de turatie 5000-25000
Toata structura facuta din aliaj aluminiu (2017- folosit mult in aviatie)
Divere leadshine de 4,5A (4 la numar)
Motoare stepper chinezesti dar calitate buna de 3,5A si 2,5nm cuplu (4 buc)
Un bob tot chinezesc ce poate duce pana la 5 axe la care am atasat si un motion controller uc100 ce-si face treaba foarte bune
Proiectul tot l-am facut in functie de lungimea actuatoarelor pe care le aveam si zic eu ca se muleaza destul de ok.
Toata jucaria ruleaza pe un "good old mach3" iar toata elctronica am reusit sa o asez intr-o carcasa mai mare de pc unde a incaput lejer alaturi de toate componentele de calculator...desigur am blindat-o cu ventilatoare sa aiba o ventilatie puternica.
Actuatoare stau asezate pe niste blocuri rectificate care la randul lor aceste blocuri stau asezate in canalele rectificate din masa utilajului.
In principiu e o constructie relativ rigida dar destul de perecisa (maxim 0,02 abatere de paralelism si perpendicularitate)
Aschiaza fara probleme lemne (esente dure si alte compozituri) iar in aluminiu doar cu pasi de maxim 0.5mm (adancime) iar suprafata de aschire ramane destul de decenta dupa prelucrare.
Toata constuctia nu mi-a luat mai mult de 30 de ore de lucru... cu siguranta se putea mai bine o sa spuneti insa mie unul imi place ce a iesit fiind in mare parte contitionat de timp.
Am sa pun si vreo 2 poze sa vedeti ce a iesit
0

#2 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 22 January 2019 - 12:28 PM

Poza

Vezi postareaPowermill, la 22 January 2019 - 12:27 PM, a spus:

Poza


Vezi postareaPowermill, la 22 January 2019 - 12:28 PM, a spus:

Poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20180610_113351-1.jpg
  • Imagine atasata: 20180610_113334-1.jpg
  • Imagine atasata: 20180610_113314-1.jpg

0

#3 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 12 February 2019 - 08:55 PM

Mai da chiar nici o parere la acest topic din partea nimanui...o fii el un proiect mai simplist dar totusi chiar asa un subiect neinteresant sa fie ?!
0

#4 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 13 February 2019 - 09:01 AM

Cum iti spuneam si in topicul meu,

La proiectul tau, este totul ok pentru ca axele tale thk kr sunt din otel cimentate integral.
Dar daca foloseai ca masa o placa de granit, un motor de frezare cu viteza redusa, te jucai si in otel.
Cu mici modificari ca ai curse destul de mici, poti sa o transformi intr-o freza cnc de metale.
Adica incearca sa intorci axele laterale pe verticala, dubleaza pe spate cu niste profile metalice, sau chiar de aluminiu 80/80 groase (ca ai gauri date in axe si te aliniezi perfect), si pune o masa de granit.
Si apoi discuti altfel cu ea. Dar este ok si asa pentru neferoase si restul.
In rest, spor la treaba.
0

#5 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 13 February 2019 - 08:20 PM

Vezi postareacnc_step, la 13 February 2019 - 09:01 AM, a spus:

Cum iti spuneam si in topicul meu,

La proiectul tau, este totul ok pentru ca axele tale thk kr sunt din otel cimentate integral.
Dar daca foloseai ca masa o placa de granit, un motor de frezare cu viteza redusa, te jucai si in otel.
Cu mici modificari ca ai curse destul de mici, poti sa o transformi intr-o freza cnc de metale.
Adica incearca sa intorci axele laterale pe verticala, dubleaza pe spate cu niste profile metalice, sau chiar de aluminiu 80/80 groase (ca ai gauri date in axe si te aliniezi perfect), si pune o masa de granit.
Si apoi discuti altfel cu ea. Dar este ok si asa pentru neferoase si restul.
In rest, spor la treaba.


Pe scurt am apelat la aluminiu nu neaparat ca imi place cum straluceste ci mai mult pt ca il am moka de la jobul meu (mai raman diferite deseuri din placile ce le prelucrez pt germani si am privilejul de a-mi pune deoparte deseurile mai voluminoase... tot la mine la job imi fac si toate prelucrarile pt ele, de aici precizia pe care o obtin dupa terminarea proiectului).
Mi-ar fi placut mie o masa de granit sau fonta imbatranita in care impuscam niste canale T si faceam o jucarie deosebita insa in otel probabil nu o sa lucrez aproape deloc iar daca chiar ma manaca nevoia sa fac ceva de otel an sa il prelucrez la munca ca din bransa asta nu cred ca ma mai retrag pana la pensie.
Ca ugrade pe viitor am de gand sa ii iau niste steppere hibride cu viteze mai maricele dacat astea ce le am acum dar mai e pana atunci.
Iar in viitorul apropiat am de gand sa ii pun si un cap laser de 8w sa pot si taia cu el... o sa ma documentez putin sa ved exact ce presupune montarea lui, daca ai vreo indicatie este binevenita.
Iti multumesc de incurajare, bafta maxima
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro