Modelism - RHC Forum: Mavic 2 zoom - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mavic 2 zoom

#1 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 19 December 2018 - 06:06 PM

Vreau sa iau un mavic 2 zoom pt filmari aeriene.
Am gasit pe olx la preturi mai mici niste zoom-uri sigilate. Unii spun ca au factura din U.A.E., necesara inmatricularii dronei. Daca scrie in alta limba pe factura, trebuie tradusa ? Conteaza pe ce nume e factura ? Trebuie contract de vanzare-cumparare ?
Sau cel mai bine sa iau una noua din magazin si sa nu ma mai complic ?
Este cineva care a mai inmatriculat drone, ce probleme pot sa apara ?
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 December 2018 - 06:21 PM

Noi avem aici specific hobby, o spune si numele forumului. Mai mult cu tehnicale... cu legislatie si fiscale mai putin.
Dronerii profesionisti si-au infiintat structurile proprii, mai private, mai pe facebook...
Procedura de inmatriculare o gasesti pe site-ul aacr, ca doar acolo o faci.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 20 December 2018 - 03:37 AM

Fara suparare, intrebarile suna precum cele de pe legeaz.net (unde lumea intreaba cum sa scape de puscarie dupa ce conduce beat/fara permis sau isi abandoneaza familia sau fel de fel de probleme cu legea...).

Un exemplu oarecare: "Ám fost prins de 2 őri fára permis de conducere príma politistul miá spus sa -jai masina si sa dispar stiind ca nu am permis de conducere dupa circa 100 metri ma iparit si a intocmit dosar penal cea ce este in curs a doua am intors masina si am fost prind politistul nu sa legitimat .si nu a iparit alt martor cea ce nu arfi correct aici a pus ca martor scotia mea ce se va intimpla . " http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Legat de inmatriculare aici ai toate datele necesare.
E chiar de rasul lumii ca poti inmatricula orice "drona" indiferent cat de mare,mica, profi, facuta pe genunchi, alba, neagra o fi, doar sa ai cei ~ 180 EUR cat te ajunge distractia cu inmatriculatul. Zic eu, mai ieftin zbori undeva unde nu te vede nimeni. Daca te duci cu ea in Piata Victoriei ti-o cauti cu lumanarea.
0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 December 2018 - 09:32 AM

Înmatricularea se poate face pe Irlanda, online și mult mai ieftin.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 December 2018 - 09:48 AM

Si la fel de inutil, si noi si ei in curand nu vom mai face parte din EU...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 December 2018 - 10:03 AM

Chiar si atunci, in Zanzibar e mai ieftin. Inmatricularea se poate face in orice stat semnatar al conventiei de la Chicago.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 December 2018 - 10:12 AM

A confirmat aacr-ul ca ar fi valida in tara ?
A avut cineva cu o asemenea inmatriculare externa contact cu autoritatile si i s-a spus ca poate zbura linistit ?
Nu in ultimul rand, mai vorbim de legi, cand de 2 zile suntem Estul salbatic, doar ca ne cam lipseste John Wayne...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 December 2018 - 10:13 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 December 2018 - 10:52 AM

Sigur, aacr-ul sustine ca numai inmatricularea lor e buna. Lasa-i sa te amendeze pentru zbor neimatriculat, apoi faci un ban cinstit din daunele pe care le ceri. Una este ce sustin, alta este ce fac.

Ei zic (AACR-ul inca nu au probat) ca au semnat conventia privind aviatia civila (de la Chicago). Ei zic ca a fost publicata in monitorul oficial. Daca nu o respecta, ai citeva cai de atac (legale), adrese de plingere (inclusiv cu caracter defaimator), si legislatie europeana care protejeaza 'open sky'. Sigur ca nu le place, da asta e problema lor.
0

#9 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 20 December 2018 - 04:06 PM

(2) Prezentul ordin nu se aplică: (OMT 8/2014)

a) aeromodelelor, așa cum acestea sunt definite și clasificate de către Federația Internațională de Aeromodelism și de către Federația Română de Modelism, atunci când sunt utilizate în cadrul competițiilor, demonstrațiilor aeriene sau al altor manifestații oficiale organizate de Federația Română de Modelism;

B) aeronavelor civile motorizate fără pilot la bord și cu masa maximă la decolare mai mică sau egală cu 1 kg, atât timp cât:

- sunt operate într-o zonă deschisă, fără construcții cu destinația de locuință;

- sunt operate fără depășirea câmpului vizual al persoanei care asigură comanda aeronavei de la sol, dar nu mai mult de 150 m distanță pe orizontală și de 100 m distanță pe înălțime față de această persoană;



- nu au montate pe ele aparatură pentru filmare sau transmisie de date.

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 20 December 2018 - 04:07 PM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 20 December 2018 - 04:11 PM

Aia cu transmisie de date e valabila pt orice, mai putin zmee si captive, deci se aplica.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 December 2018 - 04:40 PM

Ordinul 8 din 2014 a expirat in vara anului urmator, nu mai e valabil, acum e cu 500g limita, si au scos si transmisia de date.
Filmarea ramane un cartof fierbinte... e foarte discutabila...

In plus, "dronele" discutate in topicul curent, adica multicopterele, majoritatea nu corespund normelor clasei F3U, deci nu pot fi considerate aeromodele.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 30 December 2018 - 03:21 AM

Salut

Legea este total idioata si in Germania. Tot ceva genul am facut si eu aici cu inregistrare online pt. drona (am platit 15 euro pt acte si 6 euro numarul de inmatriculare care se lipeste pe drona ) , apoi am facut cursuri online cu examen la sfarsit pt un permis de pilot pt drone care a costat in jur de 10 euro .
Ca toate tarile bine dezvoltate se gasesc vecini care sa sune la politie si sa faca reclamatii ca zbor si filmez pe propietatea lor . Am avut parte de 2 echipaje pana acum . Prima data politistul care a fost trimis (dupa ce a vazut actele mele) m rugat frumos sa opresc drona in ziua respectiva (a spus cu jumatate de gura ca nu stie exact ce trebuie sa faca :) ) .La o luna diferenta se repeta faza si nebunul de mos suna iar la politie . Un alt echipaj se prezinta la fata locului (pareau mai pregatiti totusi ) si dupa o discutie scurta + prezentarea actelor au trimis mosul la el pe propietate fara sa stea la discutii ( mai ales ca le-am arata si pozele facute cu drona in ziua respectiva).

In Spania am intampinat aceeasi problema cu legi neclare.. Acum ceva timp am fost in vacanta pe Fuerteventura . Insula este mica si are un aeroport destul de mare . Cu toate acestea nu este adaugata toata in NFZ.
Pt a scurta povestea , (m-am imbarcat din Hamburg cu check in la drona fara probleme) ,apoi ajuns pe aeroport in Spania politia a vrut sa imi confiste drona deoarece ei STIU ca nu este voie sa zbor pe insula . Dupa ce le-am arata limita oficiala a aeroportului , toate actele din Germania plus multe discutii si telefoane au ajuns la concluzia ca de fapt am voie cu drona pe insula.

Fiecare tara are legile ei aberante cand vine vorba de acest sport . Eu unul m-am invatat minte si cand vine vorba de concediu in alta tara o sa las drona acasa . Mai sigur decat sa raman fara ea din cauza unor legi sau incompetenti.

Aceasta postare a fost editata de boss_vic: 30 December 2018 - 03:24 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro