Modelism - RHC Forum: Posibla aplicare TEFLON pe suport aluminiu ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Posibla aplicare TEFLON pe suport aluminiu ?

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 19 December 2018 - 03:16 PM

Exista cumva in tara teflon lichid ( la spray sau cutie ) care sa poata fi aplicat pe un bazin din aluminiu
existent in toate masinilor de pus cand ( ABS , PVC, Lemn ... etc ) in micile ateliere de
mobila ? Temperatura de lucru in bazin in jur de 200 grade ...
Masinile de ultima generatie vin cu bazinul deja teflonat dar achizitia unui bazin de multe ori costa mai
mult decat o masina SH ...

https://www.youtube....Ic3n9zy1k&t=17s

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 19 December 2018 - 03:18 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 December 2018 - 03:30 PM

https://www.gtools.r...-cu-teflon-25l/

si nu e singurul.. doar trebuie cautat putin. E tipu ala Gogu, cu care unii nu vor sa fie prieteni ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 19 December 2018 - 03:58 PM

Teflonarea aluminiului se face în timpul eloxării, chiar înainte de închiderea porilor de oxid, sunt forțate, mecanic,granule de PTFE. (Via spray sau mecanic cu matriță)

Spray-uri sau lavabile care să adere de aluminiu la un nivel de rezistență mecanică necesar unei piese supuse la abraziune și căldură... nu știu.

Bazin sau rolă? Aplicatoarele pe care le știu eu erau cu rolă. Dar no... vreo 15 ani su trecut de atunci.

Eu aș căuta placarea piesei cu folie/placă de teflon de la 0.5mm la 1mm și fixarea foliei cu nituri de aluminiu (clasice nu pop) ori simpla eloxare profundă a piesei. Oxidul de aluminiu e destul de neaderent pentru multe aplicații...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#4 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 December 2018 - 09:10 AM

Vezi postareaSăndel, la 19 December 2018 - 03:58 PM, a spus:

Teflonarea aluminiului se face în timpul eloxării, chiar înainte de închiderea porilor de oxid, sunt forțate, mecanic,granule de PTFE. (Via spray sau mecanic cu matriță)

Spray-uri sau lavabile care să adere de aluminiu la un nivel de rezistență mecanică necesar unei piese supuse la abraziune și căldură... nu știu.

Bazin sau rolă? Aplicatoarele pe care le știu eu erau cu rolă. Dar no... vreo 15 ani su trecut de atunci.

Eu aș căuta placarea piesei cu folie/placă de teflon de la 0.5mm la 1mm și fixarea foliei cu nituri de aluminiu (clasice nu pop) ori simpla eloxare profundă a piesei. Oxidul de aluminiu e destul de neaderent pentru multe aplicații...


Multumesc mult .. o sa o las asa ....
Placarea e imposibila pentru ca nu are o forma regulata , are doua incaperi cu o mica fanta de comunicare , cu nioste gauri de
reintoarcere a surplusului etc ...

Nituirea imposibila sau tare greoaie ca are si o rezistenta sub forma de placa prinsa pe fundul bazinului, niste zone de trecere a melcului de
preluare adeziv etc ... as risca sa il compromit iremediabil ..

Pe Google nu am gasit spray ca in filmele de pe youtube , fie au alte aplicatii .. lubrifiere lant bicicleta cu teflon, fie
nu rezista la temperatura de peste 200 grade ..

DuPont are ceva dar nu la noi in tara si nici nu stiu conditiile de aplicare ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#5 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 December 2018 - 08:22 AM

Vezi postarearenatoa, la 19 December 2018 - 03:30 PM, a spus:

https://www.gtools.r...-cu-teflon-25l/

si nu e singurul.. doar trebuie cautat putin. E tipu ala Gogu, cu care unii nu vor sa fie prieteni ;)



Nu prea te-a invatat de bine Gogu asta al tau .. aia e vopsea .. dai cu ea pe tocaraia de la usi sa iasa frumoase .. cu luci !

Ia incearca pe o tigaie sa vezi .. ia foc sau nu ? .. ca de lipit chifteaua nu se pune problema ... ramane pe tigaie ca
in experimentul Philadelphia ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 December 2018 - 10:52 AM

Ok, vezi atunci ce fac cei de la Macota, 800 grade sper sa iti ajunga...
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro