Modelism - RHC Forum: Comanda motor masina de spalat cu Raspberry PI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Comanda motor masina de spalat cu Raspberry PI

#1 Useril este offline   pronic 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 17-July 17

Postat 18 December 2018 - 03:56 PM

Salut,

A realizat cineva o comanda pentru un motor de masina de spalat utilizand Raspberry PI?
As vrea sa folosesc un astfel de motor pentru a efectua o miscare de translatie dus/intors la o anumita viteza de avans pentru un dispozitiv aplicat pe un circular.
Avand mai multe motoare de la masini de spalat automate mai vechi si un Raspberry PI versiunea 1, ma gandesc ca as putea realiza acest dispozitiv la costuri minime, dar este prima data cand incerc sa fac asa ceva si nu prea stiu cu ce sa incep.
Am gasit variante de comnanda a motoarelor pas cu pas cu Raspberry PI utilizand Phyton, dar nu am gasit o varianta pentru motoare alimentate la 240V.
0

#2 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 December 2018 - 07:38 PM

Dupa cate stiu eu, motoarele sunt asincron, si alimentate de un convetizor VF inclus in electronica masinii.
Trebuie scos si convertizorul, si vazut cum este comandat, si apoi poti sa incropesti ceva.
Daca nu, il poti comanda doar in 220v/50Hz monofazic cu un condesator si cu o comanda pe relee cu ce vrei sa faca (sau triace)
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 December 2018 - 08:03 PM

In ce loc exista intr-o masina de spalat un astfel de motor, alimentat in frecventa variabila ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 December 2018 - 08:26 PM

Vezi postarearenatoa, la 18 December 2018 - 08:03 PM, a spus:

In ce loc exista intr-o masina de spalat un astfel de motor, alimentat in frecventa variabila ?


Pai cam toate masinile de soi au motoare asincrone cu reglarea turatiei prin frecventa.
Cum crezi ca se regleaza turatia la un motor asincron? Prin reducerea tensiunii? Nu vei vedea niciodata asa ceva.
La masina mea AEG este exact reglajul ca cu un convertizor de frecventa, doar ca-i lipseste modulul de reglaj manual.
Si la LG la fel, la samsung la fel.
Ii da la intrare pwm mai mic sau mai mare, si asa ii regleaza turatia.

Aceasta postare a fost editata de cnc_step: 18 December 2018 - 08:29 PM

0

#5 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 December 2018 - 08:42 PM

Gama LA - LSC - SP cu Centrifugare Rapida
Masinile de spalat din gama profesionala de 6,5-7,5 kg sunt caracterizate prin viata lunga, usurinta cu care sunt folosite si diferite programe de spalare cum ar fi cel economic, mopuri, eco, etc.
Masinile de spalat din gama profesionala sunt dotate cu un motor controlat de un convertizor de frecventa, menit sa imbunatateasca eficienta ciclului de spalare si sa asigure o viata lunga acestor tipuri de produse.


http://www.laundryso...rifugare-rapida

https://www.okazii.r...66mp-a139012543

Aceasta postare a fost editata de cnc_step: 18 December 2018 - 08:44 PM

0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 December 2018 - 08:44 PM

pwm nu este totuna cu reglarea frecventei...

Repet, intrebarea mea este: despre ce motor vorbim? ca eu am 4 in masina ... :unsure: doar ca a mea e mai atipica, e cu bule.

Daca vorbim de o masina populara, din cele cu incarcare frontala, si presupunem ca e vorba de motorul principal, al cuvei, sunt doar doua turatii, cea de spalare si cea de stoarcere, s-ar putea rezolva si cu doua randuri de infasurari, nu e musai convertizor.
PS: am vazut ulterior postarea ta de sus... daca se mentioneaza convertizorul ca un feature deosebit, imi suna ca nu e ceva comun la toate... :unsure:

Dar initiatorul vorbea de miscare de translatie, de asta am presupus ca poate e vorba de alt motor, vreunul care actioneaza liniar ceva in interior... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 18 December 2018 - 08:46 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 December 2018 - 08:57 PM

Presupun ca ai samsungul cu bule sau lg. Nu este atipica, doar lucreaza cu apa rece. Si al tau este comandat daca este asincron tot in frecventa cu intrare reglabil de 0-10v.
Toate masinile cu motoare asincrone in 3 faze automate de 10 ani incoace sunt comandate in frecventa.
Nu ai cum sa comanzi un motor asa repede cum se face la o prespalare cu rotatii de la mic la mare, si cu schimbari bruste de sens pe motor decat cu un driver aferent ca la servo, adica un convertizor de frecventa.
Convertizoarele de frecventa practic sunt drivere servo, doar ca sunt comandate altfel. Unele sunt si closed loop, altele sunt doar open. Unele le comanzi manual sau prin diferite comenzi analogice, altele le comanzi prin can.
Sa stii si tu ca masinile de spalat astea mai de soi, sau "atipice" nu sunt 2 sarme si un contact. Au un creieras mic, care comanda motoarele prin diferite modalitati
Deci vorbim de toate motoarele asincron (in 3 faze) din componenta masinii.

Aceasta postare a fost editata de cnc_step: 18 December 2018 - 09:00 PM

0

#8 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 December 2018 - 09:06 PM

PS- Nu sunt decat 2 turatii. Este turatia de prespalare de la 0 la 1000rpm, turatia variabila si variabila de sens, turatia variabila de spalare, turatiile variabile de stoarcere. La mine sunt 4

Aceasta postare a fost editata de cnc_step: 18 December 2018 - 09:06 PM

0

#9 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 18 December 2018 - 10:23 PM

Odata lamurita problema motoarelor din masina de spalat ar mai trebui sa stii ca RPi ruleaza Linux care-i un OS foarte bun dar care n-o fost chiar facut pt. comenzi de motoare in timp real, booteaza de pe SD (la RPi), tre` sa stii unele treburi ca sa executi programe acolo etc... cred ca o abordare cu 5 lei mai scumpa si cu un RPi mai ieftina ar fi sa-ti iei o clona chinezeasca de Arduino si cu aia sa comanzi ce driver au sa-ti recomande baietii... parerea mea. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#10 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 18 December 2018 - 10:28 PM

@pronic:

Deci, dacă nu ai o placă de comandă a vreunei mașini de unde ai și motorul și nu cred că vrei să dai banii pe un invertor stand-alone, recomand varianta modul relee+condensator și voie bună. Eventual un variatior cu triac dacă vrei turație mai mică, comandat manual sau pwm cu un optocuplor -> filtru r-c -> mos-fet în loc de potențiometru.
https://tutorials-ra...witch-via-gpio/

Tu ai avea nevoie de două relee. Unul pentru acționarea motorului, serie cu alimentarea, unul pentru sens.
http://ijyam.blogspo...-motor.html?m=1

Muți, cu releul, condensatorul de pe o fază pe alta.

Dacă te tentează un invertor diy tre să te gândești la izolare galvanică, pwm din rpi, filtru, generator 0-60hz comandat în tensiune, două defazoare la 90° și un etaj final punte H trifazică.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 18 December 2018 - 10:28 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#11 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 25 December 2018 - 01:18 PM

Salut.
Legat de acest subiect, la modul general vorbind, motoarele nu sunt asincrone ci de curent continuu , cu rotor bobinat cu colector si encoder la capul axului, schimbarea sensului realizandu-se cu releu la 12V iar comanda (PWM ?!) prin triac 16A/600V, acesta fiind comandat cu semnal TTL (5V). Exista si masini mai noi care au motor brushless, dar la cate am rescris dump-uri toate aveau motor cc cu colector.. De asemenea exista (au existat!) si masini antice care sunt asincrone cu bobine separate pentru mers si stors.
Deci pentru a comanda cu arduino este suficient de substituit microcontrolerul ...

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 25 December 2018 - 01:19 PM

0

#12 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 25 December 2018 - 01:50 PM

atasez un exemplu de schema.
Fac o rectificare , la capatul axului nu e vorba de encoder ci de tahogenerator

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: s.jpg

0

#13 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 25 December 2018 - 03:22 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la 25 December 2018 - 01:18 PM, a spus:

Salut.
Legat de acest subiect, la modul general vorbind, motoarele nu sunt asincrone ci de curent continuu , cu rotor bobinat cu colector si encoder la capul axului, schimbarea sensului realizandu-se cu releu la 12V iar comanda (PWM ?!) prin triac 16A/600V, acesta fiind comandat cu semnal TTL (5V). Exista si masini mai noi care au motor brushless, dar la cate am rescris dump-uri toate aveau motor cc cu colector.. De asemenea exista (au existat!) si masini antice care sunt asincrone cu bobine separate pentru mers si stors.
Deci pentru a comanda cu arduino este suficient de substituit microcontrolerul ...


Cea ce spui tu, sunt motoare cu perii cand ai rotorul bobinat, si da, posibil cu punte redresoare prin relee pentru schimbare de sens (motor cc cu stator magnetic), iar pentru rotatie daca este in cc, cred ca comanda se face ori prin tranzistor, ori prin tiristor (triacul mai mult la alternativ)..
Dar majoritatea masinilor de spalat au motoare asincron, in 3 faze cu statorul bobinat, iar rotorul fiind magnetic.
Mai este si varianta de la LG care are rotorul magnetic exterior, si statorul bobinat interior (este fix), dar este tot in 3 faze asincron.
La ambele variante, comenzile sunt date printr-un vfd (schimb de sens, reglaj turatie, etc).

Aceasta postare a fost editata de cnc_step: 25 December 2018 - 03:25 PM

0

#14 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 26 December 2018 - 08:55 AM

Nu este nicio punte redresoare, motoarele cu rotorul si statorul bobinat functioneaza si in cc si in ca. Ca fapt divers alimenteaza un aspirator , bormasina, flex,...etc , cu o baterie de 12V si o sa vezi ca motorul se invarte, doar ca la turatie mica din cauza tensiunii mici. Deci la masini de spalat comanda se face cu triac in curent alternativ...

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 26 December 2018 - 08:56 AM

0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 December 2018 - 11:45 AM

Corect, un motor cu colector este basically motor de CC. Frecventa variabila trebuie la cele fara colector.
Am comandat unul cu un dimmer de lumina si a mers destul de liniar.
Trebuie doar verificat/avut grija sa aiba circuitul snubber necesar in cazul sarcinilor inductive.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 December 2018 - 03:27 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la 26 December 2018 - 08:55 AM, a spus:

Nu este nicio punte redresoare, motoarele cu rotorul si statorul bobinat functioneaza si in cc si in ca. Ca fapt divers alimenteaza un aspirator , bormasina, flex,...etc , cu o baterie de 12V si o sa vezi ca motorul se invarte, doar ca la turatie mica din cauza tensiunii mici. Deci la masini de spalat comanda se face cu triac in curent alternativ...


Deci daca alimentezi motorul cu tensiune continua, il ataci cu tranzistor sau tiristor. Daca il alimentezi cu tensiune alternativa, il ataci cu triac.
Deschiderea acestui topic a fost presupun pe un motor in 3 faze (asincron), nu pe un motor de aspirator, sau un motor de masina de spalat din vremuri apuse (care este cam tot de aspirator, doar ca are putere mai mare, sau nu ).
Daca era vorba de un motor monofazic, problema cred ca nu se mai gasea aici, ca se rezolva usor.

Aceasta postare a fost editata de cnc_step: 26 December 2018 - 03:28 PM

0

#17 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 26 December 2018 - 05:55 PM

Nu stiu daca am inteles eu gresit , dar cine a deschis topicul a facut referire la motoare recuperate de pe masini de spalat automate, si in ultimii 20 de ani la modul general motoarele sunt exact dupa cum am descris mai sus, si eu am in debara 3-4 bucati pregatite pt diverse aplicatii, in principiu polizoare
0

#18 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 December 2018 - 06:29 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la 26 December 2018 - 05:55 PM, a spus:

Nu stiu daca am inteles eu gresit , dar cine a deschis topicul a facut referire la motoare recuperate de pe masini de spalat automate, si in ultimii 20 de ani la modul general motoarele sunt exact dupa cum am descris mai sus, si eu am in debara 3-4 bucati pregatite pt diverse aplicatii, in principiu polizoare


Masina mea de spalat automata o am de 10 ani, este un Aeg, si are motor asincron in 3 faze comandat prin vf.
Practic eu in ultimii 10 ani nu am mai vazut masini de spalat cu motoare monofazice. Poate cine stie sunt cele mai la pret mic, sau nu mi-au cazut mie pe mana.
Si am luat multe motoare de la masini de spalat (LG, SAMSUNG, AEG, etc) cu defecte mecanice sau electronice pentru a folosii motoarele asincron pentru generatoare eoliene (cu schimbarile de rigoare la bobine).
Am prins si cateva direct-drive, etc.

Aceasta postare a fost editata de cnc_step: 26 December 2018 - 06:30 PM

0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 December 2018 - 06:59 PM

Si intre timp initiatorul nu a mai suflat o vorba, si noi ne batem capul pe aici... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 26 December 2018 - 07:09 PM

poate o sa ajute pe altii care mai dau search.
Oricum pentru actionari secundare ideea e buna, motoarele au tahometru care ajuta la ajustarea precisa a turatiei.
Dar intradevar discutam despre motoare recuperate de pe masini mai ieftine, deci la modul general, cele scumpe probabil inca nu au ajuns in faza de recuperari :)
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 December 2018 - 09:06 PM

Aproape 100 de motoare de masini de spalat, sper sa fie reprezentative pentru piata actuala...

https://www.pieseuzc...r-masina-spalat

Cine stie vede care din ce model este, succes la numarat cine are chef de statistici.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   seda 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-February 12

Postat 26 May 2019 - 12:44 PM

Foarte bun Subiectul...Multumesc Mult...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro