Modelism - RHC Forum: Afisaj FxJ - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Afisaj FxJ ...cat mai mare, cat mai ieftin ...si sa mearga cu GliderScore

#1 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 November 2018 - 07:43 PM

Dupa ce Stefan a ramas incantat de afisajul de la Iasi mi-am pus problema cum s-ar putea face un afisaj de genul asta cat mai mare, ct mai ieftin si care sa mearga cu Glierscore
La Gliderscore pe site recomandau un afisaj facut de firma care face si ALtis...dar pe site-ul lor n-am mai gasit nici urma de afisaj.
Sa cumperi din SUA un driver de 120 de dolari ...plus transport ..plus TVA si taxe vamale...nu pare prea ieftin (si tot ai nevoide de afisaj).
Asa ca in postarile urmatoare voi descrie ce solutie am gasit ...si probabil ca in jurul Anului Nou va fi si realizat practic (unele componente mai sunt pe drum)

Aceasta postare a fost editata de ender67: 22 November 2018 - 07:44 PM

0

#2 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 November 2018 - 07:57 PM

ELEMENTELE ACTIVE OPTOELECTRONICE (LED)
Am gasit pe eu.banggood.com niste corpuri de iluminat cu LED alb de 50 cm si putere 7W la 12 V:
https://eu.banggood....l?rmmds=myorder
16 bucati m-au costat cam 45 de dolari.
Corpul are un profile de aluminiu (actioneaza si ca un mic radiator), o banda cu LED-uri (pare a fi formata din 12 bucati montate in paralele si care poate fi taiata pe jumatate fara probleme) si o carcasa de plastic alb laptos ( sau clar... sa vad ce gasesc in pachet).
Un afisaj de 7 segmente de 50 cm si cu niste LED-uri de 100 W in total ar trebui sa fe destul de de vizibil pe camp.
0

#3 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 November 2018 - 08:14 PM

ELEMENTELE ACTIVE DE PUTERE
Am comandat 30 de bucati MOSFET-uri de putere N-channel de tip IRFZ44N
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Am comandat 20+5+5 bucati ca sa ma incadrez sub 10 euro si sa vina la posta normala. 30 de bucati au costat 11.70 USD ...cam 50 de lei.
Bineinteles ca sunt overkill la ce avem nevoie dar asta e de bine...si nu sunt scumpe.
Partea proasta e ca au tensiunea de prag cam mare (sau cum s-o numi tensiunea aia), nu prea se simt bine la 3.3 V scos de Arduino sau ESP32.
Asta se rezolva cu un tranzistor , 2N2222A pare a fi ce trebuie si nu e scump (50 de bucati la 1.6 USD)
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Ca sa se comande tranzistoru' sa se comande mosfetu' mai avem nevoie de niste rezistori (o pereche 1k si 10k) si kitul asta pare a avea ce trebuie ba si niste butoane ce ne pot fi de folos:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 November 2018 - 08:29 PM

ELEMENTELE DE COMANDA ALE AFISAJULUI
Dupa preferinta...ceva din zona Arduino sau ESP32.
Nu conteaza ce alegem, avem o limitare din start: ar trebui sa comandam ceva intre 23 si 32 de segmente (de ce valorile astea ...discutam mai incolo) si nu prea avem placi cu atatea iesiri.
Ce gasim in schimb e un circuit interesant, un I/O expander pe 16 biti si adresabil prin I2C:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Avem nevoie doar de 2, pachetul contine 3 ...avem piesa de schimb.
Si in fine .."creierul" ...orice chestie cu cae sunteti obisnuiti sa lucrati (Arduino pe 8 biti sau ESP8266 sau ESP32 sau STM32 ...ar trebui sa fie ceva intre 5 si 10 dolari.
0

#5 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 November 2018 - 08:45 PM

Ce ar mai trebui:
- un acumulator de 12 V de masina sau pack-uri 3S sau o sursa in cmutatie 22V / 12V 10 A sau 15A:
https://www.optimusd...+12v&results=71
- fire de lagatura sau cabluri
- un cablu USB de cativa metri sau prelungitoare USB
Hai sa vedem cum stam cu costurile pina acum. Recunosc, pretul de l segmentele de 50 cm e foarte bun (de aia m-am apucat de proiect) si un pret mai corect ar fi de 4-5 USD.
Deci (preturi maximale in dolari)
- LED-uri 75
- MOSFET 12
- tranzistori 2
- rezisori 6
- CPU 5
...maxim 100 de dolari.
Cu sursa luata din Romania ca e mai ieftin rezulta un cost de aprox 500 lei.
Observatii / pareri / crtici constructive?
0

#6 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 November 2018 - 09:14 PM

Si cateva idei legate de afisarea comandata de Gliderscore:
- cica Gliderscore stie vreo 5 protocoale:
1. mmss<CR>
2.Ammss<CR> => cica si la de la Aerobtec si cel american de la Embedded-ability stiu protocolul asta
3. Aerobtec - cica fiseaza si grupa si runda la anuntarea numelor
4. Embedded-Ability - la fel
5, R99G99T9999+AA+<CR> ...asta e mai nou, detalii in Decembrie.
Ne putem limita doar la afisarea timpului (si atunci avem nevoie de 7x3 + 1 (de la prima cifra "1") + 1 (de la punctele intre minute si secunde) sau folosit 8 biti pe segment oentru afisarea simpla a unor informatii suplimentare (de exemplu R2G5 ...putem folosi un segment pentru codta de la R).
Apropo...afisajul de la la Iasi cum a fost manufacturat sau de unde a fost cumparat?
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2018 - 10:33 AM

Ca proiect hobby suna foarte tare si neconventional. Afisajul de la Iasi are segmente cu LED conventionale, dedicate pentru afisaze, de altfel am inteles ca asta a fost partea cea mai scumpa. Segmentele pe care le propui tu sunt mult mai ieftine, or sa arate caraghios gen anii 70 (Casa Armatei) dar banuiesc ca vor fi vizibile.


Din pacate, in final o sa iasa o harabaie mare si grea, o sa faca senzatie prima oara cand o arati dar dupa aceea nu o sa ai unde sa o depozitezi prin casa, la un eventual concurs o sa-ti manace timp in care te-ai putea antrena/sta la povesti si pana la coada nu se prea uita nimeni la afisaj in timpul mansei, principalul rol ar fi sa semanleze ca acolo se desfasoara o activitate serioasa, da bine la poze (ca si diplomele, medaliile si cupele)
0

#8 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 23 November 2018 - 12:33 PM

Vezi postareaender67, la 22 November 2018 - 07:57 PM, a spus:

[...]o banda cu LED-uri (pare a fi formata din 12 bucati montate in paralele si care poate fi taiata pe jumatate fara probleme)
[...]


"Sună" a fi leduri de tip "Superflux" ceea ce înseamnă că sunt pachete de câte 3 leduri în serie, legate în paralel pe o bandă multiplu de 3. Se pot tăia numai în pachete de 3, sau multiplu de 3 și vor continua să funcționeze la 12 V.
Din păcate, dacă e vorba de acest tip de leduri, nu sunt foarte vizibile ziua, mai ales dacă bate soarele, decât dacă partea pe care o vrei vizibilă are fond de contrast - adică aprinzi un fond alb (de exemplu), iar ce ai de afișat e aprins roșu, ori albastru.

Spor la meștereală.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#9 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 23 November 2018 - 12:40 PM

În cazul în care am dreptate în ceea ce privește ledurile găsite de tine va trebui să ții cont de gruparea în pachete de câte 3 pe panou.
Există varianta ledurilor multicolore, dar și ele sunt tot în pachete de câte 3 și se aprind comandat la culoarea dorită, plecând de la alb la roșu.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#10 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 23 November 2018 - 12:57 PM

Nu stiu cat de "caraghios" vor arata, pe linga componentele anuntate vor mai ceva piese:
- niste "masti" imprimate 3D care sa limiteze emisia laterala de lumina si sa ea forma clasica de afisaj cu 7 segmente (cu colturile ascutite)
- toata chestia acoperita de plexiglas colorat transparent (sau transparent si mascat cu vopsea neagra) pentru marirea contrastului
S-ar putea sa renunt la tipul ala de LED-uri si sa merg pe o varianta de LED strip-uri sau LED-uri COB (pe care le am deja) si sa fac o afisare pe fata si verso pe un panou de 100x60 cm amplasat pe mijloc.
O alta idee e sa nu ma mai complic cu un cablu lung ci sa folosesc 2 circuite ESP8266 sau ESP32 (din astea cu wi-fi) in sistem master / slave, circuitul master cuplat pe seriala la calculatorul cu GliderScore ce interpreteaza comenzile si circuitul slave care discuta pe WiFi cu masterul si afiseaza datele primite de la master
In orice caz, investitiile nu sunt mari (doar vreo 20 de dolari pe mosfet & tranzistori & I/O extenderi) iar Arduino/ESP32 si LED-strips sunt ieftine si se gasesc peste tot.
Un LED-strip de 5 m poate fi folosit pentru un afisaj modest cu inaltimea cifrelor de 40 cm. Daca se folosesc 3 asemenea LED strip se pot obtine chiar cifre foarte vizibile de la distanta (cu grosimea de 3 LED strip).
0

#11 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 23 November 2018 - 02:11 PM

Pina la urma am mai comandat 20 m de LED strip rosu (sunt cel mai vizibile la distanta) de 120 LED-uri pe metru:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
2 pachete de cate 2 bucati de 5 m, 10.98 USD cu asigurare si tracking, ar trebui sa ajunga la posta de cartier.
Pentru un afisaj simplu sunt nevoie de echivalentul a 25 de segmente:
- 21 segment de la ultimele 3 cifre
- 2 segment de la "zeci de minute" (runda are 15 minute maxim)
- 2 mini-segmente de la punctele zecimale.
Punctele nu trebuie sa fie foarte mari, se poate proxima pentru 24 segmente.
Un mini-segment de LED (cum zicea VIP-EOL) are 3 LED-uri si o lungime de 25 mm. Per total sunt 800 de mini-segmente de 25 mm.
Daca alocam 34 de "bucati" de LED (in aranjament de 11+12+11) se folosec 782 din totalul de 800 (Cifrele vor fi de 60 cm si raman destule bucati pentru punte). Cifre ceva mai mici si raman ceva segmente si pentru "codita" de la R pentru afisare RxGy.
Prea multe calcule ...ideea e ca LED-urile te costa 100 de lei, electronica de putere cam 100 de lei , Arduino 50 de lei ...cam cu 300 de lei se poate face. MULT mai ieftin decat ceva comandat in SUA.
Am (sau voi avea) piese pentru 2 afisaje, unul pentru uz personal (in cazul in care vom ajunge sa organizam competitii si la Ploiesti / Strejnic), unul va fi donat organizatprilor din Brasov (sau bucuresti) sau va dat ca premiu echipei castigatoare la prima competitie F5J din 2019.


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro