Modelism - RHC Forum: Friendly F5J - planor kit structura 3.6m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Friendly F5J - planor kit structura 3.6m kit taiat CNC

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2018 - 06:57 PM

Si l-am primit. Acum ca il am pot zice ca am avut bafta de mai multe ori, inclusiv la transport. Kitul consta intr-o masa compacte de placi de balsa si alte esente puse una peste alta si invelite intr-un cartonas. Daca il forta nitel un curier se rupea fara probleme.

Ce pot sa zic, e mult lemn fata de ce kituri am avut pana acum, mult de tot. Frezat CNC, nimic laser. Fara planuri, fara nimic, doar un manual pdf pe CD care e si pe net

http://www.modellbau...riendly5JV1.pdf


Cateva detalii cu ce se gaseste in kit, inclusiv numarul kitului.

Fisier atasat  IMG_2299.JPG (189.25K)
Number of downloads: 37Fisier atasat  IMG_2300.JPG (140.99K)
Number of downloads: 35Fisier atasat  IMG_2301.JPG (133.18K)
Number of downloads: 41

Nu cred ca o sa ma grabesc sa-l fac, mai intai o sa ma ocup de kiturile mai mici pe care le am deja. Cateva linkuri utile:

producatorul
http://www.modellbau...e___Friendly_5J

discutiile din Germania
http://www.rc-networ...ht=justfriendly

si din Olanda
http://www.modelbouw...chuster.257572/

un mic clip de reclama


Kitul costa acum 239 EUR + transport, eu nu ma putut sa nu-l il cumpar la 125 EUR +12 transport.
0

#2 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 November 2018 - 08:43 PM

Bine Stefan,
M-am uitat pe manual, l-au facut destul de complicat adica e pentru constuctori avansati. Nu stiu daca baghetele alea diagonale de pin din fuselaj sunt cea mai buna solutie , poate cea mai complicata.
Intradevar multe piese de montat si in ordinea corespunzatoare.
Ca o observatie , pe fuselaj , in spate unde se aseaza stabilizatorul e slab pentru ca au taiat fuselajul ca sa fie la nivel stabilizatorul, .acolo se va rupe .Aceeasi greseala si la Aeronaut Triple. poate si la altele. Eu am modificat partea aia stiftuind 2 bucati de balsa (lipitura oblica)care trece spre fata vreo 40 mm.In plus am venit cu baghete taiate oblic pana in spate , adica si sub ampenaj. .Operatuinea e simpla si nu adauga mai mult de 2-3 grame. Asa stabilizatorul e peste fuselaj si nu deranjeaza , in schimb scap de punctul slab.

Sa te vad cand il faci sa pui poze.

Bafta

Ciao Sorin

0

#3 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 November 2018 - 09:54 PM

@Stefan: daca ai putea sa faci cateva pozeale placilor, nu individual la fiecare placa ci grupate cate 4-5-6 ca sa incapa bine pe un poza 4:3 sau 16:9.
Ma intereseaza continutul unui asemenea kit si solutii de imbinare.
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2018 - 12:06 AM

Recunosc ca nu m-am uitat pe manual cu atentie, foarte probabil sa fie intradevar util/necesar intarirea fuselajului. E un kit avansat de aceea nu ma grabesc, prefer sa mai fac ceva inainte, sa ma antrenez ca sa zic asa. Partea frumoasa la kituri e ca totusi ai ceva libertate in a le ajusta dupa gust/preferinte.

O sa pun poze cu placere dar as prefera sa nu desfac kitul caci e greu sa-l pun la loc cum a fost, compact si nici nu prea am unde sa-l intind acum. Dar nu cred ca este o problema, in manual este data poza/schita planselor cu toate piesele. Daca nu te multumeste manualul o sa fac un efort si o sa-l pozez.
0

#5 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 07 November 2018 - 10:16 AM

Felicitări pentru achiziție. Nu știam că există un kit la planorul ăsta. L-am văzut în construcție la băieții de la club. Nu este foarte complicat doar că are ceva mai multe piese. Fuselajul se întărește cu rowing carbon pe interiorul baghetelor. Așa am văzut la cei doi proprietari. La zbor se comportă extrem de bine. L-am văzut luând termică de pe la vreo 10 metri.
Spor la meșterit.
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro