Modelism - RHC Forum: On-pack balancing - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

On-pack balancing Review module echilibrare

#1 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 01 November 2018 - 01:10 PM

După mai multe cicluri în care mi-am adus Multistar-urile în <0.01v diferență între celule, nu pot decât să le recomand și să zic ceva despre o modificare utilă.

https://m.dhgate.com...836.html#pd-011

Eu le-am luat din altă parte (olx) dar se găsesc peste tot pe la chinezi și talciocurile online românești. (De 100mA cu serpentină între drenă și rezistor, evită supraîncălzirea fet-ului)

Le-am cablat în serie pentru pachete peste 4s și nu contează dacă ies module cu sectoare nefolosite. Grijă doar la înseriere.
Nu sunt pentru cei ce se încurcă în fire, mufe, pini și terminale dar sunt foarte precise. Surprinzător de precise.

Oferă posibilitatea de a încărca cu echilibrare la 4.2v, pachete mari cu multe celule de pe surse simple dc-dc cu tensiune și curent constant.

O modificare utilă este adăugarea a câte unui led înseriat cu un rezistor de 200-1000ohm, paralel pe rezistorul de sarcină. Așa avem un indicator când celula a ajuns la 4.20v și modulul disipă excesul de energie prin rezistor.
Nu previne depășirea tensiunii de 4.2v decât dacă curentul de încărcare a scăzut sub 100mA, altfel s-ar putea să treacă până la încărcarea celorlalte celule.
Când sunt foarte dezechilibrate, peste 100mA, e bine să fie încărcate celulă cu celulă și aduse la nivel.

https://photos.app.g...6i77hQ8j3Vpm1r7
3 module cu leduri în acțiune. Pachetul era deja plin.
Acum e și mai bine echilibrat, în 10s sunt toate la 4.20v.

Util dacă încărcătorul hobby e imprecis sau e încărcat dintr-un booster dc-dc.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 November 2018 - 01:23 PM

Ma intreb pe ce logica functioneaza oare... :unsure:
Ca nu vad elementul comparator care sa decida celula cu cea mai mare tensiune... am impresia, din traseele alea, ca pe fiecare o compara cu vecini doar... :unsure:
Daca am dreptate, si nu are un histerezis consistent, macar de 10 mV... te poti trezi ca asa ceva iti descarca tot pack-ul, luand pe rand o ciupeala din fiecare celula...
Asa cred ca fac circuitele alea infernale din pack-urile bebop, de ne-am trezit cu bateriile rase.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 November 2018 - 01:25 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 01 November 2018 - 01:37 PM

E un chip dedicat urmat de mosfet și rezistor sarcină, gen tp4055 (nu mai știu exact, datasheet-ul îl am pe desktop)

Chip vede 4.19xv pe alimentarea lui, zice high porții mos-fet-ului.
Are un rezistor înseriat cu pinul de alimentare și 10nF la minus să nu oscileze la frecvențe mari. Așa doar în zona de tranzit între 4.19x și 4.20x oscilează cam la 2-3hz. Efectul luminos e fain :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 November 2018 - 01:42 PM

Ah, deci doar la maxim actioneaza... nu mai are nici un haz... :p credeam ca balanseaza activ pe toata durata incarcarii... ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 01 November 2018 - 01:52 PM

Păi n-ar prea avea rost. Oricum doar să fie varză pachetul să se încarce complet dezechilibrat - când probabil nu mai e bun pentru nimic peste 0.1C.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro